Opinie
Sadowski: Bycie bogatym jest dla pokolenia Z celem życia [KOMENTARZ]
Użytkownicy TikToka nie znają świata bez internetu, nie wiedzą, co to dyskietka i że kiedyś były inne partie oprócz PiS i PO. Dla nich to Facebook jest przeżytkiem. Witaj w świecie pokolenia Z. Nie rozumiesz tego? Cóż, jesteś już niestety stary, jesteś już emerytem, nawet jeśli jesteś tylko milenialsem.
Świderek: Zamrożenie gospodarek silnie uderzyło w najmniejsze firmy [KOMENTARZ]
W ostatnich miesiącach wiele małych i średnich firm na całym świecie ma w zasadzie jeden cel: przetrwać. Już w marcu wiadomo było, że nie wszystkim się udało, a kolejne miesiące przynosiły dalsze złe dane.
Fukuyama i rozwody - ciężkie czasy działają integrująco [KOMENTARZ]
Po przełomie roku 1989 Francis Fukuyama napisał słynny esej „Koniec historii”. Postawił w nim odważną tezę, że po upadku komunizmu czeka nas bezprecedensowy triumf liberalnej demokracji, która opanuje cały świat. A tym samym zakończy historię w dotychczasowym wydaniu, rozumianą jako konflikt ideologii, narodów czy imperiów.
Nie musisz podążać za pasją [FELIETON]
Kieruj się swoją pasją” może być bardzo złą radą. Tak zwana teoria pasji to dziś jeden z najbardziej wyświechtanych, najczęściej powtarzanych frazesów związanych z karierą i pracą.
Były funkcjonariusz FBI: Ludzie są przewidywalni [WYWIAD]
Rządzi nami prosta zasada: „Człowiek stara się zdobyć to, czego chce”. Zatem, by określić, jak postąpi dana osoba, musisz się dowiedzieć, co uznaje za korzystne dla siebie, a następnie wykorzystać tę wiedzę, by przewidzieć jego zachowanie – mówi Robin Dreeke, były marines i funkcjonariusz FBI, autor książki „Jak czytać ludzi”.
Koniec "marzeń" o potężnym wzroście płacy minimalnej?
Obietnica znacznego podwyższenia płacy minimalnej do 3 tys. złotych w 2021 roku i 4 tys. złotych w dalszej perspektywie przestała być realna. Na szczęście - pisze w komentarzu Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Myśląc o sobie. Albo razem, albo wcale
End of trend „Me, myself & I” czyli albo razem, albo wcale. W mianowniku wpisz My. I odmieniaj przez wszystkie przypadki. Oto kolejna odsłona cyklu Myśląc o sobie przygotowana przez dr Magdalenę Kubów z Uniwersytetu SWPS.
Polski leasing na kolanach. Branża na odbudowę może potrzebować nawet 5 lat
- Polska branża leasingowa na uzyskanie poziomu finansowania sprzed kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa będzie potrzebowała więcej czasu niż miało to miejsce po upadku banku Lehman Brothers. Wówczas na powrót do wyniku przedkryzysowego potrzebowaliśmy 4 lat. Tym razem wartość inwestycji sfinansowanych przez firmy leasingowe może przekroczyć poziom z 2019 roku dopiero w 2025 roku.
Pogarszają się wyniki finansowe przedsiębiorstw
Wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w I kwartale 2020 uległy pogorszeniu. Wzrostowi przychodów (4,3 proc. r/r) towarzyszył nieproporcjonalny wzrost kosztów (5,7 proc. r/r), tym samym zmniejszając przestrzeń zysku - wynika z danych GUS.
Pułapki Pandemii. Felieton Igora Zalewskiego
Krąży teraz taki zabawny mem: „Patrz Bożenko, już maj, zaraz susza zleci, w sierpniu inwazja kosmitów i znów pandemia będzie”. No więc właśnie, jeśli jesienią przyjdzie druga faza epidemii, to ja się do niej lepiej przygotuję. Pierwsza nauczyła mnie bowiem jednego: trzeba starannie wybierać książki na kwarantannę.
Sukcesja po polsku. Odsłaniamy nieznane oblicze zmiany warty w firmach
W polskim biznesie dzieje się to samo, co w serialu „Sukcesja”, tylko nikt o tym głośno nie mówi. Gry emocjonalne, dominujący ojcowie, którzy podporządkowują sobie dzieci, a potem się dziwią, że ich następcy nie umieją podejmować decyzji. Zwykle potomek nie ma pojęcia, skąd się wzięło to wszystko, co rodzice chcą mu przekazać. Jest tylko beneficjentem jakichś środków – mówi Robert Krool,
TINSTAAFL. Felieton
Wieczyste zatrudnienie to szalony projekt, który wygrał właśnie w konkursie zorganizowanym przez Public Art Agency Sweden.
Przywrócić gospodarkę do życia. Wywiad
Zachęcam przedsiębiorców, by o nasze programy pomocowe pytali banki – to przez nie powinni składać wnioski. Mamy podpisane umowy z 20 dużymi bankami i z ponad setką spółdzielczych. Tych programów mamy już 10. Każdy może pomóc firmom w przetrwaniu – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
W tym roku duże wydarzenia masowe już się nie odbędą... Wywiad
… uważa Piotr Orlicz-Rabiega, szef i organizator Audioriver, jednego z największych festiwali muzycznych w Polsce. I apeluje: „fani, nie zwracajcie zakupionych biletów! Tak pomożecie przetrwać zarówno artystom, jak i organizatorom koncertów”.
Gwóźdź do filiżanki. Wypatrzone przez Świderka
Nim przyszła pandemia, brytyjskie puby i francuskie kawiarnie walczyły o życie. Francuzi starali się znaleźć sposób na uratowania tych lokali. Brytyjczycy puścili sprawę na żywioł.
Chcę światu dać coś z siebie. Wywiad z Marią Magdaleną Kwiatkiewicz
Młodzi, którzy chcą dzisiaj zakładać firmy, mają bardzo trudny czas. Ale i my otworzyliśmy firmę tuż przed stanem wojennym i spowolnieniem gospodarczym. W Polsce żadne pokolenie nie miało łatwo. Ale jak w trudnych warunkach człowiek znajdzie metodę, to później już sobie poradzi w każdych okolicznościach. Warto tylko pamiętać, by nie przeinwestować – mówi Maria Magdalena Kwiatkiewicz...
Jesteśmy zawsze z Polakami. Wywiad z Danielem Obajtkiem
Podstawą w biznesie jest zysk, ale dla nas ważna jest też solidarność z Polakami – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Czas solidarności. Wywiad z Igorem Klają
– W moim słowniku nie ma słowa bezradność. W czasie pandemii zrozumiałem też, że zespoły trzeba budować, bardziej opierając się na wartościach niż kompetencjach – mówi Igor Klaja, prezes firmy OTCF, producenta odzieży i akcesoriów sportowych, do której należy znana marka 4F.
Wspinaczka po ścianie strachu. Pełny obraz Kuczyńskiego
Komisja Europejska ma pokazać plan opiewający na 2 bln euro, będący odpowiednikiem powojennego planu Marshalla. Pytanie jednak czy „oszczędne” kraje (Skandynawia, Austria, Niemcy) się na te wydatki zgodzą. Dziś 49 proc. Włochów popiera opuszczenie Unii Europejskiej…
Szukajmy swojej szansy
Wszyscy dziś zadajemy sobie jedno pytanie: kiedy to wszystko wróci do normalności? Są tacy, którzy wątpią, czy w ogóle to nastąpi. Może rzeczywiście nie będziemy podróżować jak dawniej i wybierzemy działkę? Nie pójdziemy do restauracji, rzadziej odwiedzimy kino, nie kupimy książki, płyty, ograniczymy konsumpcję. Będziemy ostrożniejsi w wydawaniu pieniędzy, bo wszyscy będziemy ich mieli mniej.
Okiem eksperta. Twoja twarz wygląda znajomo, czyli o jeden krok od kontroli biometrycznej
Ostatnio wiele osób bez zmrużenia oka udostępnia swoje zdjęcia w internecie, a konsekwencje mogą być poważne: utrata prywatności, kradzież tożsamości, tarapaty finansowe. Najwyższy czas na serio zadbać o nasze dane!
Okiem eksperta. Klienci nie wrócą zbyt szybko do restauracji
Zniesienie obostrzeń jest dobrym sygnałem dla branży gastronomicznej. Nie można jednak oczekiwać, że z dnia na dzień postawi to branżę na nogi, a klienci szturmem wrócą do swoich ulubionych restauracji - pisze w komentarzu Bartosz Górecki, brand manager w merce.com.
Szybka odbudowa eksportu ratunkiem dla polskiej gospodarki
GUS dzisiaj opublikował pierwsze dane o polskim handlu zagranicznym po uderzeniu COVID-19. Eksport wyrażony w euro wyniósł od stycznia do marca br. 59,9 mld euro, a import 59 mld euro (wzrost w eksporcie o 1,7 proc., a w imporcie o 0,7 proc.). Dodatnie saldo wyniosło 0,9 mld euro, w styczniu - marcu ub.r. było na minusie 0,8 mld euro.
Mierzenie temperatury przed wizytą u fryzjera. Co na to prawo?
Ministerstwo Rozwoju przedstawiło założenia kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Od 18 maja będzie można korzystać z punktów gastronomicznych oraz usług oferowanych przez branżę beauty – salonów kosmetycznych i fryzjerskich. W centrach handlowych będzie pojawiało się coraz więcej osób, jak zatem zapewnić im bezpieczeństwo?
Przestój ekonomiczny a finansowanie wpłat do PPK. Poradnik
Pracodawcy, którzy skorzystali z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej, takich jak przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy, stanęli przed dylematem, czy kontynuować finansowanie wpłat do PPK. Część ekspertów wskazuje na konieczność zmiany przepisów tarczy - pisze w komentarzu Łukasz Jasiński, ekspert ds. PPK w Contract Administration.
Myśląc o sobie. Work-life balance – fikcja czy rzeczywistość?
Work-life balance był bardzo modnym terminem w ostatnich latach. Uczyliśmy się wyłączać, trenowaliśmy uważność, a pod okiem happiness oficera dbaliśmy o redukcję stresu i aktywne włączanie się w wolontariat. W ciągu ostatnich 2 miesięcy rzeczywistość zmieniła się diametralnie.
Znamy poziom bezrobocia w kwietniu. Pracę straciło co najmniej 58 tys. osób
Według opublikowanych danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu br. wyniosła 5,7 proc. (w marcu 5,4 proc.). W powiatowych urzędach pracy jest zarejestrowanych 58 tys. osób więcej niż miesiąc wcześniej, co oznacza, że w rejestrach mamy 960 tys. osób pozostających bez pracy.
Do kiedy trzeba wysłać PIT? Jeśli nie musisz, lepiej nie czekaj! [OPINIA PRAWNIKA]
Czy powinniśmy spieszyć się z rozliczeniem podatków za 2019 r. do 30 kwietnia, czy możemy zrobić to bezpiecznie w maju ? Do kiedy mamy w tym roku czas i czy trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki, aby rozliczyć się z fiskusem po 30 kwietnia? Wątpliwości związane z zapisami specustawy rozwiewa mec. Maciej Priebe, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Okiem eksperta: Świat po pandemii? Nadchodzi era spółek technologicznych
Nie istnieje branża, która nie zostałaby dotknięta rozprzestrzeniającą się epidemią. Kryzys dotyczy również nowych technologii. Mowa tu szczególnie o technologicznych eventach, przesuniętych premierach urządzeń czy produkcji elektroniki. Branża IT postanowiła jednak nie poddawać się i nie zwalniać - pisze w komentarzu specjalnie dla My Company Polska Paulina Woźniak...
Zaciskam pasa i tyję. Felieton Igora Zalewskiego
Jakie wnioski wyciągnie świat z panującej pandemii? Tego akurat nie wiem. Wiem natomiast, czego pandemia nauczyła mnie. Że mogę żyć znacznie taniej niż do tej pory.
Sytuacja na rynku finansowaniu dłużnym. Banki wstrzymują kredytowanie inwestycji
Większość nowych procesów kredytowych jest opóźniana a decyzje kredytowe są wstrzymywane lub też są proponowane bardziej konserwatywne warunki i dodatkowe zabezpieczenia. O nastrojach na rynku bankowym mówi ekspertka firmy doradczej Cushman & Wakefield Mira Kantor-Pikus, partner w Dziale Rynków Kapitałowych.
Zasada Franza Maurera. Felieton
Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. To słynne zdanie Benjamina Franklina, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Zasada ta została jednak w swojej drugiej części niedawno zakwestionowana przez państwo polskie. Czyżby jakieś fiskalne obciążenia miały być zniesione w ramach nowego programu „Podatki minus”?
Sama prędkość nie wystarczy. Wypatrzone przez Świderka
Wyższe prędkości oferowane przez sieci nowej generacji i nowe modele smartfonów to zbyt mało, by skusić klientów do korzystania z nowej sieci na masową skalę. Przekonali się o tym już południowokoreańscy operatorzy komórkowi, którzy jako pierwsi na świecie zaczęli oferować usługi sieci 5G. Z pomocą przyszły im na szczęście startupy.
Marek Belka: Tarcza nie zadziała jeśli banki nie pomogą w ratowaniu firm [TYLKO U NAS]
Niezależnie od tego, jak skonstruowane są programy pomocy dla przedsiębiorców, o ich realnej przydatności zadecydują dwa czynniki: w jaki sposób instytucje wykorzystają stworzone instrumenty oraz czy banki zechcą ratować polskie firmy - pisze w komentarzu dla My Company Polska Marek Belka, były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego.
Pieniądze z helikoptera. Czego brakuje w tarczy antykryzysowej?
Tarcza antykryzysowa 1.0, 1.1, 2.0. Rząd przedstawia kolejne pomysły na ratowanie przedsiębiorców. Zapytaliśmy przedstawicieli biznesu, jak je oceniają.