Prawo i podatki
Prywatna emerytura staje się koniecznością? Wyliczenia ekspertów nie napawają optymizmem
Jest źle, a nawet bardzo źle, ale może być dobrze. Emerytura z ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą za kilkanaście lat będzie niższa niż emerytura minimalna. Prywatna emerytura jest więc koniecznością. Jednak wymaga ona zgromadzenia fortuny porównywalnej z wygraną w lotka. Ale dobra wiadomość brzmi: jest to do zrobienia.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Czerwiec 2023
Sprawdź jakie zmiany w przepisach gospodarczych wpłyną na twoją firmę.
Ważny wyrok. Reklamy w Google na nazwę konkurencji niezgodne z prawem. Currency One zapłaci karę
Jeśli w ramach prowadzonej kampanii reklamowej w Google używasz słów kluczowych typu nazwa konkurencyjnej firmy, lepiej zmień praktykę. Firma Cinkciarz.pl wygrała sprawę sądową z Currency One, która stosowała taką praktykę.
Niespodziewany cios w polski biznes. Nowe prawo zablokuje możliwość eksportu?
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowe alarmuje o nietypowej konsekwencji nowego pomysłu rządu. Zaproponowana próba „uszczelnienia systemu” budzi wątpliwości i może spowodować załamanie się rynku gwarancji pochodzenia w Polsce - większość uprawnionych podmiotów nie będzie o nie występować. Bez nich większość przedsiębiorstw przemysłowych może stracić zagraniczne rynki zbytu - informuje.
Okręty podwodne dla Polski - po latach stagnacji jest plan uzupełnienia floty wojennej
Od wielu lat polska marynarka wojenna boryka się z problemem postępującego starzenia się floty okrętów podwodnych. Mimo obietnic polityków PiS z 2017 roku wciąż brakuje nowoczesnego sprzętu tego typu.
Koniec z plastikowymi jednorazówkami - wchodzi w życie dyrektywa SUP
24 maja w Polsce wchodzą w życie przepisy unijnej dyrektywy SUP (Single Use Plastics), mającej na celu ograniczenie ilości plastikowych jednorazówek w sklepach i restauracjach.
Bon turystyczny jest niepewny. Będzie poszerzone 500+ na wypoczynek?
Branża turystyczna potrzebuje wsparcia w odbudowie po pandemii. Jednak Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki zapowiada, że "Nie będzie nowego bonu turystycznego w dotychczasowej formie".
Niedzielny zakaz handlu: Gra w rosyjską ruletkę dla przedsiębiorców
Ograniczenia dotyczące handlu w niedzielę w Polsce wywołały wiele utrudnień dla przedsiębiorców. Okazuje się, że po uszczelnieniu regulacji właściciele sklepów, żeby działać zgodnie z prawem potrzebowaliby wehikułu czasu.
Rosja zakaże eksportu benzyny? Na stacjach brakuje paliw
Rosyjski rząd rozważa wprowadzenie zakazu eksportu benzyny w odpowiedzi na obawy dotyczące potencjalnych niedoborów paliwa na rynku krajowym.
Nocna prohibicja także w Warszawie? Aktywiści idą za ciosem
W minionym tygodniu Kraków wprowadził nocną prohibicję. Część zdeterminowanych mieszkańców Warszawy zbiera podpisy pod pomysłem konsultacji społecznych w celu wprowadzenia podobnych regulacji stolicy.
Energetyki zabronione dla osób do lat 18 - jest projekt ustawy
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowuje się do przedstawienia projektu zakazu sprzedaży energetyków dzieciom i młodzieży do lat 18.
Czterodniowy tydzień pracy. Pracownicy nie chcą wracać do starego systemu po udanym eksperymencie
Firmy nie straciły, za to pracownicy zyskali lepszą jakość życia. Przedsiębiorstwa testujące czterodniowy tydzień pracy przez pół roku przychylają się do próśb pracowników i wprowadzają trzydniowy weekend.
Patologiczne praktyki systemów franczyzowych - protest poszkodowanych trafił do premiera
Stowarzyszenie Poszkodowanych przez Grupę Eurocash wraz z NSZZ Solidarność i innymi NGO skierowało wspólny apel do premiera Mateusza Morawieckiego. Organizacje zwracają w nim uwagę na „potrzebę horyzontalnego uregulowania funkcjonowania franczyzy w Polsce”.
Koniec batalii oszustki z Doliny Krzemowej: Elizabeth Holmes idzie do więzienia
Sąd nie przychylił się do ostatecznej próby opóźnienia rozpoczęcia kary więzienia przez Elizabeth Holmes. Najmłodsza miliarderka świata pozostanie na wolności jeszcze tylko 12 dni.
Kotecki: Obniżki stóp procentowych dopiero w 2025 r. z powodu 800+
Według Ludwika Koteckiego, członka RPP zapowiadane dodatkowe wydatki socjalne mogą przyczynić się do konieczności podnoszenia stóp procentowych.
14. emerytura opodatkowana. Jaką część dodatkowego świadczenia stracą emeryci?
W przeciwieństwie do poprzedniego roku 14. emerytura będzie objęta podatkiem dochodowym i składką zdrowotną. Seniorzy nie kryją niezadowolenia.
Brzoska o 800 plus "Markety otwierają szampana"
Rafał Brzoska, prezes inPostu opowiada o wpływie podwyższenia świadczenia 500 plus na branżę e-commerce.
800 plus ogromnym ciosem w gospodarkę
Flagowy program socjalny rządu "Rodzina 500 plus" otrzymała obietnice zwiększenia świadczeń do 800 złotych przez Prawo i Sprawiedliwość. Eksperci mBanku podkreślają, że taka decyzja oznacza poluzowanie polityki fiskalnej (mowa o nawet 1 proc. PKB) co w konsekwencji doprowadzi do jeszcze większej inflacji.
Będzie zwrot pieniędzy za opakowania. Projekt systemu kaucyjnego trafi pod obrady lada dzień
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce coraz bardziej zbliża się do rzeczywistości. Jak donosi informator "Rzeczpospolitej", projekt ustawy w tej sprawie może trafić pod obrady Rady Ministrów już w najbliższy wtorek, 16 maja, a następnie zostać przekazany do Sejmu.
Zakaz dla elektryków w podziemnych garażach? Wspólnoty szykują uchwały
Coraz więcej elektrycznych samochodów jeździ po polskich drogach, co jednak budzi pewne obawy wśród niektórych osób. W niektórych wspólnotach mieszkaniowych pojawiają się postulaty o zakaz parkowania takich pojazdów w podziemnych garażach.
Kreml grozi Polsce za zablokowanie milionów na kontach ambasady Rosji
Polska prokuratura walczy o miliony z rachunków ambasady Rosji. Zablokowała je jako dowody rzeczowe. "Rosja dopuszcza możliwość zastosowania środków asymetrycznych" - odpowiedziała Maria Zacharowa, rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji.
Francja oskarża producentów żywności o zbyt wysokie marże. Szykuje na nich nowy podatek
Inflacja żywności we Francji jest obecnie na bardzo wysokim poziomie - wynosi około 15 proc. Sytuacja ta skłoniła rząd francuski do podjęcia działań w celu jej zmniejszenia. Jednym z możliwych rozwiązań jest opodatkowanie branży spożywczej, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w rozmowach z producentami.
Rosyjska rakieta nad Polską: minister Błaszczak zrzuca winę na dowódcę
Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, opublikował oświadczenie dotyczące rakiety, która spadła w grudniu 2022 roku pod Bydgoszczą. Według nieoficjalnych ustaleń pocisk mógł pochodzić z Rosji.
Problem z rozliczeniem rocznym składki zdrowotnej. ZUS zmienił system w ostatniej chwili
22 maja mija termin rozliczenia składek zdrowotnych za 2022 rok. To nowy obowiązek nałożony na przedsiębiorców, wprowadzony w nowelizacjach Polskiego Ładu. Problem w tym, że kilka dni temu ZUS zaktualizował system Płatnik. Wielu przedsiębiorców nie może przez to rozliczyć składki, a termin zaraz mija.
Żabka wycofuje kontrowersyjną promocję, choć nie uważa, że złamała prawo
Sieć sklepów Żabka wycofuje ostatnią promocję wskazywaną przez prawników jako nielegalną. Oferta dotyczyła użytkowników aplikacji Żappka, którzy przy zakupie paczki papierosów lub wkładów Heets mogli dokupić hot-doga, panini lub kawę za złotówkę.
Czytelnia w Delikatesach Centrum zezwala na otwarcie sklepów w niedzielę?
Delikatesy Centrum, sieć franczyzowa związana z Grupą Eurocash, przetestowała sposób na otwarcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe. Wykorzystano tzw. trik na czytelnię, czyli wyznaczenie w sklepach specjalnych stref, w których klienci mogą czytać książki.
Świadectwo energetyczne. Co to jest i kto musi je posiadać
Tuż przed majówką w życie weszły nowe przepisy, które tworzą m.in. nowe pojęcie; świadectwo energetyczne. To dokument, który dotyczy budynków. Nowelizacja prawa to duże wyzwanie dla każdego właściciela domów i mieszkań. Kto musi posiadać świadectwo energetyczne? Tłumaczy Sylwia Werpachowska z kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Koniec z żonglerką cen: 76 wskazówek do zastosowania Omnibusa w sklepach od UOKiK
Przedsiębiorcy mocno pogubili się w realizacji zasad unijnej dyrektywy Omnibus. Ta niezwykle korzystna dla konsumentów regulacja przysparza biznesom tyle problemów, że UOKiK przygotował listę wskazówek pomocnych w uniknięciu kolejnych błędów polskich firm.
Program budowy 100 obwodnic: w realizacji 13 z nich
Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 przyniósł, póki co, 13 inwestycji w realizacji GDDKiA przedstawia też wyniki poprzedniego programu z lat 2014-2023.
Zachowek. Co to jest i ile wynosi
Jednym z kluczowych problemów związanych z prawem spadkowym, jest zachowek. Temat ten jest mocno skomplikowany, ale w prostych słowach przedstawiamy, czym jest zachowek, kto może z niego skorzystać i ile może dostać.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Nowy Kodeks Pracy i Fundacja Rodzinna
Co się zmieniło w przepisach dla przedsiębiorców?
ZUS zaczął… tworzyć prawo. Używa pojęcia wspólnika iluzorycznego, którym uderza w firmy
ZUS samoistnie zaczyna uznawać, że w niektórych przypadkach wspólnik spółki wieloosobowej jest nim w sposób iluzoryczny. To rodzi gigantyczne komplikacje dla firm, bo dziś zgodnie z prawem jest to dozwolone. Prawnicy alarmują, a rzecznik MŚP zaczyna walkę.
Zmowa cenowa przez 15 lat. Ukarani właściciel Biedronki i portugalskiego oddziału sieci Auchan
Sieci Pingo Doce (dawna nazwa Jeronimo Martins), Auchan i Modelo Continente zostały ukarane przez portugalski urząd antymonopolowy AdC za zmowę cenową przy sprzedaży produktów kosmetycznych. AdC stwierdził, że zmowa ta trwała aż od 2001 roku do 2016 roku, co oznacza, że przez piętnaście lat konsumenci byli oszukiwani i płacili wyższe ceny za kosmetyki.
Koniec ery mikrokawalerek? Jest projekt rozporządzenia do walki z patodeweloperką
Ministerstwo Rozwoju przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia, które ma ograniczyć zjawisko tzw. "patodeweloperki". Niektórzy reprezentanci branży straszą konsumentów: będzie jeszcze drożej!
Zdalnie znaczy lepiej
Nowe prawo? Nowe narzędzia HR! Jak usprawnić pracę zdalną i jak utrzymać work–life balance, opowiada Joanna Walentek z firmy Soneta.