Raporty

Raport Praca po pandemii. Życie bez biura

Raport Praca po pandemii. Życie bez biura

Pracownicy od lat walczyli o możliwość pracy zdalnej. Pomogła im w tym pandemia. Efekt? Praca w firmach już nigdy nie będzie taka sama. To może być chwila prawdy dla właścicieli biurowców.

Cezary Szczepański 30.06.2020
Tarcza finansowa PFR w pytaniach i odpowiedziach

Tarcza finansowa PFR w pytaniach i odpowiedziach

Masz problem z tarczą? Skontaktuj się z przedstawicielem PFR lub banku, w którym masz konto. Na kilka z często pojawiających się pytań ze strony przedsiębiorców odpowiedzi przygotował przedstawiciel PFR Maciej Buczkowski.

Tarcza finansowa PFR: jak szybko pozyskać subwencję?

Tarcza finansowa PFR: jak szybko pozyskać subwencję?

W walce o przetrwanie firmy w czasie COVID-19 liczą się czas i pieniądze. O tym, jak szybko i bezproblemowo pozyskać subwencję z Tarczy Finansowej PFR, opowiadają konsultanci Banku Pekao SA, którzy na co dzień wspierają przedsiębiorców.

Sukcesja po polsku. Odsłaniamy nieznane oblicze zmiany warty w firmach

Sukcesja po polsku. Odsłaniamy nieznane oblicze zmiany warty w firmach

W polskim biznesie dzieje się to samo, co w serialu „Sukcesja”, tylko nikt o tym głośno nie mówi. Gry emocjonalne, dominujący ojcowie, którzy podporządkowują sobie dzieci, a potem się dziwią, że ich następcy nie umieją podejmować decyzji. Zwykle potomek nie ma pojęcia, skąd się wzięło to wszystko, co rodzice chcą mu przekazać. Jest tylko beneficjentem jakichś środków – mówi Robert Krool,

Sukcesja, głupcze!

Sukcesja, głupcze!

Pandemia i załamanie gospodarcze jest na ustach i w głowach wszystkich. Wyzwania długofalowe – takie jak sukcesja – nie mogą być zapomniane. Zwłaszcza że jest to bardzo dobra chwila na przygotowanie nowego pokolenia w biznesie.

Przywrócić gospodarkę do życia. Wywiad

Przywrócić gospodarkę do życia. Wywiad

Zachęcam przedsiębiorców, by o nasze programy pomocowe pytali banki – to przez nie powinni składać wnioski. Mamy podpisane umowy z 20 dużymi bankami i z ponad setką spółdzielczych. Tych programów mamy już 10. Każdy może pomóc firmom w przetrwaniu – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Robert Mierwiński 21.05.2020
Porady dla przedsiębiorców

Porady dla przedsiębiorców

ZUS, gwarancje, dopłaty do pensji pracowników, umarzalne kredyty… W gąszczu narzędzi związanych ze wsparciem przedsiębiorców w obliczu kryzysu można się pogubić. Radzimy, jak do tego nie dopuścić.

E-sprint w handlu

E-sprint w handlu

Rewolucja dzieje się na naszych oczach. Rok 2020 zostanie zapamiętany nie tylko przez pryzmat zarazy, ale także przez totalną przemianę w handlu. Ci, którzy się na nią spóźnią, będą żałowali przez lata.

Technologie przyszłości w transporcie

Technologie przyszłości w transporcie

Premiery elektrycznych aut przeniosły się do sieci. Myśląc o motoryzacji na miarę XXI wieku, należałoby powiedzieć: „Nareszcie!”. Rośnie zainteresowanie sprzedażą aut w internecie. Tam też rozegra się największa rewolucja związana z elektryfikacją transportu: handel energią.

Auto na benzynę i z wtyczką

Auto na benzynę i z wtyczką

Czy mamy w firmie dostęp do gniazdka? A może lepiej ładować samochód w domu? Co warto wiedzieć o hybrydach typu plug-in.

Agata Rzędowska 27.03.2020
Elektromobilni innowatorzy

Elektromobilni innowatorzy

Jeśli dziś chcesz odnieść sukces w elektromobilności potrzebujesz danych. To one są paliwem napędzającym nową motoryzację, a nie sama energia. Pokazał to wyraźnie kryzys spowodowany koronawirusem.

PPK Wszystko, co pracownik powinien wiedzieć

PPK Wszystko, co pracownik powinien wiedzieć

Średnie firmy są na etapie wdrożenia PPK. Niezależnie od wyboru instytucji, która utworzy program, firmy powinny właściwie poinformować swoich pracowników o konsekwencjach wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Smart city po polsku

Smart city po polsku

Nowoczesne technologie zmienią oblicze miast nie tylko polskich. Ewolucja trwa od lat, ale kolejne aglomeracje wprowadzają nowe rozwiązania, by zwiększyć komfort życia mieszkańców i poprawić warunki do prowadzenia biznesu.

Przedsiębiorco, nie jesteś sam

Przedsiębiorco, nie jesteś sam

Chociaż daleko nam do wsparcia instytucjonalnego i finansowego, jakim dysponują eksporterzy z Chin czy Turcji, to zaczynamy już przypominać inne dojrzałe rynki wspomagające na różne sposoby ekspansję swoich firm. Żeby jeszcze tylko państwo i przedsiębiorcy lepiej się ze sobą komunikowali.

Alicja Hendler 24.02.2020
Kropla drąży skałę. Wywiad

Kropla drąży skałę. Wywiad

Mimo różnych zawirowań gospodarczych w Europie i na świecie polski eksport nieustannie rośnie i będzie rósł nadal, bo wciąż silny jest eksport dużych firm, a małe i średnie są coraz odważniejsze w poszukiwaniu nowych rynków – mówi Jerzy Śledziewski, wiceprezes zarządu Banku BNP Paribas, odpowiedzialny za Obszar Bankowości Korporacyjnej i MSP.

Na podbój po rozwój

Na podbój po rozwój

Jedni próbują sił pod własną marką, inni są tylko poddostawcami. Są tacy, co walczą o cały świat, ale i też tacy co ograniczają się do rynków sąsiednich. Powoli rośnie nasza obecność na rynkach. Choć jesteśmy regionalnym prymusem, nie zawsze jest łatwo.

PPK nie takie groźne, jak je malują

PPK nie takie groźne, jak je malują

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to ważne zadanie stojące w tym roku przed małymi i średnimi przedsiębiorcami. Dobrze przygotowany proces oszczędzi firmom nie tylko licznych zmartwień, ale też pieniędzy!

PPK. Szansa do wykorzystania

PPK. Szansa do wykorzystania

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmie zawsze wiąże się z koniecznością poniesienia przez pracodawcę dodatkowych kosztów. Środki te można jednak potraktować jako inwestycję.

Szkoła oszczędzania

Szkoła oszczędzania

Ostatnie półrocze minęło w Polsce pod znakiem wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych przez największe firmy, zatrudniające powyżej 249 osób. Od nowego roku PPK zaczyna obejmować również firmy mające ponad 49 pracowników, a od 1 lipca – te, w których pracuje od 20 do 49 osób.

MCP 27.01.2020
PPK: faza druga

PPK: faza druga

Ci, którzy przecierają szlaki, zwykle popełniają też błędy. Dzięki temu następni mogą się tych błędów ustrzec. Początkowy etap wdrażania PPK w dużych firmach właśnie się kończy. Pomógł zweryfikować wiele obaw związanych z tym programem i zobaczyć, jak sprawdza się on w praktyce. Jaka z tej pierwszej fazy płynie nauka dla MSP?

Technologiczne wyzwanie. PPK w średnich firmach

Technologiczne wyzwanie. PPK w średnich firmach

Przygotowanie systemu informatycznego w firmie to jedno z najważniejszych zadań do wykonania w kontekście wdrożenia PPK. Musi on na bieżąco i możliwie, w jak najbardziej automatyczny sposób dbać o bezbłędne zarządzanie listami pracowników i terminowymi wpłatami do funduszy.

PPK. Kto pyta, nie zbłądzi

PPK. Kto pyta, nie zbłądzi

Pilne wdrożenie PPK to obowiązek dla każdej firmy, która zatrudnia powyżej 49 pracowników. Pomocą może być współpraca z instytucjami finansowymi. Trzeba tylko wiedzieć, o co pytać.

W poszukiwaniu źródeł

W poszukiwaniu źródeł

Znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw w polskiej gospodarce systematycznie rośnie. Coraz mniej z nich ma też problemy ze znalezieniem źródła finansowania. Według opublikowanego w tym miesiącu badania SAFE, zleconego przez Komisję Europejską, jedynie 6 proc. polskich MSP ma kłopot z dostępem do pieniędzy z zewnątrz, podczas gdy średnia unijna wynosi 7 proc., a np. w Grecji jest to aż 21 proc.

Karty rozdane. PPK w największych firmach

Karty rozdane. PPK w największych firmach

Już wiadomo, że poziom udziału pracowników w programie PPK w największych firmach był mniejszy niż zakładano. Z punktu widzenia średnich przedsiębiorców to dobra wiadomość, bo wzrost kosztów zatrudnienia pNajwiększe firmy, czyli podmioty zatrudniające od 250 pracowników (stan na 31.12.2018 r.) musiały podpisać umowy z instytucjami tworzącymi PPK do 12 listopada 2019 r.

Cezary Szczepański  19.12.2019
Jak oszczędzić pół miliarda

Jak oszczędzić pół miliarda

Sprawny zespół zarządzania projektami może wygenerować dla firmy gigantyczne oszczędności i pozwala uniknąć tych inwestycji, które nie przyniosą oczekiwanego zysku – mówi Ewa Palarczyk, prezes Tauron Ekoenergia i dyrektor projektów inwestycyjnych w Tauron Polska Energia.

Jednostki do zadań specjalnych

Jednostki do zadań specjalnych

Coraz popularniejsze w firmach Biura Zarządzania Projektami (PMO), które pomagają rozwijać innowacyjny i konkurencyjny biznes, często nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Tym bardziej warto uczyć się od najlepszych.

Nie zwlekaj, działaj! PPK nadchodzi

Nie zwlekaj, działaj! PPK nadchodzi

Niecałe cztery miesiące – tylko tyle czasu będziesz miał na podpisanie umowy o zarządzanie PPK. Jeśli twoja firma zatrudnia od 50 do 249 pracowników, to zegar zacznie bić pierwszej nocy 2021 r. Przygotuj się na to już teraz!

PPK u największych

PPK u największych

PPK to wyzwanie dla niemal każdej firmy w Polsce. Jak poradził sobie z nim największy prywatny pracodawca w kraju, Jeronimo Martins – właściciel m.in. sieci Biedronka?