Felietony
Lekcje seryjnych przedsiębiorców [FELIETON]
Fail fast, fail often i na dodatek można byłoby jeszcze dodać fail cheap. To dziś dewiza współczesnej przedsiębiorczości startupowej. To kultura ciągłego eksperymentowania, upadania i popełniania błędów. Bez zamiatania ich pod dywan, tylko traktowania jako źródło wiedzy. Każdy taki eksperyment to po prostu jeden bzdurny pomysł mniej.
Lato może być gorące [FELIETON]
Jeśli Iran zamknie cieśninę Ormuz, to cena ropy może wzrosnąć o dalsze 50 proc. To znacznie utrudniłoby zwalczanie inflacji przez Fed, a także przez Radę Polityki Pieniężnej.
Płać podatki i rób, co chcesz [FELIETON]
267. papieżem został kardynał Robert Prevost. Przyjął imię Leona XIV, nawiązując do wybitnego poprzednika Leona XIII, autora encykliki „Rerum Novarum” poświęconej m.in. pracy, własności i podatkom. Z tymi ostatnimi nowy papież – obywatel USA z paszportem peruwiańskim – będzie się teraz zmagać. Także w odniesieniu do siebie.
Nowa homofobia [FELIETON]
Jak nazwać lęk przed kontaktem z drugim człowiekiem? Jedno wiem, zaczyna być on całkiem sporym problemem społecznym.
AI kontra tradycyjny marketing - dlaczego intuicja przestaje wystarczać
Pamiętasz jeszcze czasy, gdy najlepsi marketerzy to byli ci z „wyczuciem”? Ci, którzy potrafili spojrzeć na kampanię i powiedzieć: „To zadziała” albo „To jest bzdura, nikt tego nie kupi”. To były piękne czasy. Niestety właśnie się kończą
Szczęście w nieszczęściu [FELIETON]
W tym roku nagrodę World Press Photo otrzymał autor fotografii przedstawiającej młodego chłopca ze Strefy Gazy. Chłopiec nie ma ręki. Stracił ją w wyniku działań izraelskiej armii.
Jak student może się przygotować do założenia startupu?
Pytanie niby proste, ale odpowiedź już nie taka oczywista. Bo moim zdaniem nigdy nie będziesz gotowy w stu procentach. Taka gotowość po prostu nie istnieje.
Tylko jednorożce mogą pokonać raka [FELIETON]
Rak to dziś największy wróg i zabójca człowieka. I nawet trochę go przypomina. Jest przebiegły, nieschematyczny, zadziorny i bardzo, bardzo płodny. Wróg to trudny, być może na tyle, że nigdy go nie pokonamy. Ale jak każda wojna, i ta ma swoje fazy: dziś to człowiek jest w ofensywie. A właściwie stworzone przez człowieka algorytmy. To one mogą ostatecznie pokonać króla chorób.
Gołąb na czele stada gołębi [FELIETON]
Chiny porozumiały się z USA. Co prawda na razie na 90 dni. Rynki się ucieszyły, co udowodniło, że gra na spadki była w tej fazie tylko targaniem tygrysa za wąsy.
Pecunia non olet
Titus Flavius Vespasianus, czyli rzymski cesarz Wespazjan zapisał się w pamięci potomnych wspaniałym amfiteatrem Flawiuszów nazywanym dziś rzymskim Koloseum oraz wprowadzeniem nowego podatku od uryny. Była ona bowiem w jego czasach cennym surowcem wykorzystywanym przez rzemieślników.
Piękne momenty są przereklamowane [FELIETON]
Wiem, mocny tytuł jak na kogoś, komu kilka tygodni temu urodziła się druga córka, ale jako że to nie było moje pierwsze skurczowe rodeo, to i pakiet emocji inny.
Ocean możliwości [FELIETON]
Jeff Bezos sam założył Amazon w 1994 r. i zbudował z niego globalnego giganta, Sara Blakely jest solofounderką marki bieliźnianej Spanx, Mate Rimac w pojedynkę w garażu swoich rodziców założył firmę produkującą superauta Rimac Automobili. Z kolei Sławek Pietrzyk założył telekomunikacyjny IS-Wireless (o którym niedawno pisaliśmy na naszych łamach), a inny Sławek – Wiatr – jest solozałożycielem PetHelp.
Niespokojne pokolenie [FELIETON]
Jakiś czas temu zachwalałem tutaj książkę „Rozpieszczony umysł” Jonathana Haidta i Grega Lukianoffa. Nie lubię się powtarzać, ale niestety muszę.
Deregulacja [FELIETON]
Od lat w różnych plebiscytach wybieramy słowo roku. W 2021 było to „szczepienie”, bo covid, w 2022 – „wojna”, bo Putin napadł na Ukrainę, w 2023 – „wybory”, bo padł rekord frekwencyjny, a w 2024 – „sztuczna inteligencja”, bo stała się wszechobecna. Teraz – na bank – zwycięży słowo „deregulacja”, bo nie schodzi z ust polityków – w Polsce, Europie i USA. Od Tuska do Muska.
Król i poborca [FELIETON]
Czy Donald Trump, niczym uczeń czarnoksiężnika, właśnie rozpoczął proces, którego nie będzie potrafił zatrzymać?
Fangor w schronie atomowym
My Company Design to nowy cykl, w którym pokazujemy firmowe przestrzenie z duszą. Jak sztuka wpływa na kondycję pracowników i postrzeganie przedsiębiorstw? Czy lepiej pracuje się w otoczeniu dobrego dizajnu, oryginalnej architektury i inspirujących obrazów lub rzeźb? Innymi słowy, czy sztuka pobudza kreatywność i innowacyjność.
Święta ekonomia Donalda Trumpa
Od dziesięcioleci spory religijne nie odgrywały w Stanach Zjednoczonych takiej roli jak za prezydentury Donalda Trumpa. Najgorętsze debaty w znacznej mierze dotyczą ekonomii. Czy o przyszłości gospodarczej świata zadecydują teologowie?
Śmierć w Santa Fe [FELIETON]
Poruszyła mnie wiadomość o śmierci Gene’a Hackmana. Nie jestem jakimś zatwardziałym kinomanem, jednak do Hackmana zawsze miałem słabość. Może dlatego, że jak ktoś celnie zauważył, to był jedyny amerykański aktor z polską twarzą.
Wschód w bliskich zachodach słońca
Podróż to przedsięwzięcie złożone. Jak biznes. Wizja, misja, doświadczenie, strategia – owszem. A do tego cała masa szczegółów, praktyk, śrubek w maszynerii i różnych wihajstrów. Zawsze się sprawdza, a szczególnie w Iraku.
Recepta na (prawie) cały ból
Ciągle tylko te laptopy, smartfony i tablety. Fajnie czasem przetestować coś innego – w tym przypadku słuchawki. Zwłaszcza że HUAWEI FreeArc są sprzętem co najmniej ciekawym.
El Loco [FELIETON]
Superbohater AnCap. W poprzednim wcieleniu – wojowniczy gladiator w starożytnym Rzymie. Jego ulubiony pies mastif o imieniu Conan był wówczas lwem pożerającym chrześcijan. Nigdy się nie czesał. Warcząca piła łańcuchowa to jego znak firmowy. Występował jako sobowtór Micka Jaggera z The Rolling Stones. Oto krótka charakterystyka prezydenta Argentyny Javiera Milei. Na szczęście – dla tego wspaniałego kraju – jest coś jeszcze poza tym ekscentrycznym szaleństwem.
Hiperwzrost w erze AI, czyli nowe realia startupów
Jeszcze niedawno trzykrotny wzrost przychodów rok do roku był złotym benchmarkiem, który pozwalał na bezproblemowe zamknięcie kolejnej rundy finansowania. Obecnie dostrzegamy trend, że wzrost rzędu kilku tysięcy procent rocznie staje się nową normą dla produktów AI.
Cała ta szarpanina
– Mój mąż jest z zawodu dyrektorem – to cytat z nieśmiertelnej komedii Barei „Poszukiwany, poszukiwana”. Jednak zupełnie inny PRL-owski serial telewizyjny opowiadał o ludziach kierujących państwowymi przedsiębiorstwami. Jego tytuł nie był zbyt wyszukany – po prostu „Dyrektorzy”. Czy oglądając serial po 50 latach, można dostrzec w nim coś więcej niż tylko historyczną ciekawostkę?
Babcia Alicja biegnąca do Paczkomatu, czyli jak odkrywać cyfrowy świat
Babcia Alicja nie jest moją "prawdziwą" Babcią. Tak naprawdę poznaliśmy się na rodzinnym obiedzie weryfikacyjnym parę dobrych lat temu, kiedy moja dziewczyna, a obecnie prawie żona, stwierdziła, że ten gadatliwy i nadpobudliwy gość rokuje na coś więcej, więc przyszedł czas na przejście przez tak zwane "sito rodzinne".
Wojna handlowa USA-UE – co może się stać i co to może oznaczać dla przedsiębiorców?
Donald Trump chce nałożyć na Unię Europejską cła w wysokości 25 proc. na „samochody i inne towary”, na przykład aluminium i stal z UE. Powodem, jak twierdzi, jest to, że Stany Zjednoczone więcej importują z Unii niż eksportują do UE. Biały Dom opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym pada stwierdzenie, że Ameryka nie będzie dłużej tolerować nieuczciwych praktyk handlowych. Jako przykład nieuczciwości powołane są cła na samochody w UE w wysokości 10 proc. w porównaniu z 2,5 proc. ceł na samochody w USA.
Formuła 1 to zbiór lekcji dla każdego przedsiębiorcy
Przyszedł czas, żeby zrzucić ciężar z barków. Chciałbym, żebyście dowiedzieli się tego bezpośrednio ode mnie, bo plotki na ten temat prędzej czy później na pewno by się pojawiły.
Gra o prymat w AI [FELIETON]
Skoro Chińczycy ujawnili kod AI do DeepSeek, to co ukrywają? Jakie są ich postępy w pracach nad komputerem kwantowym? Tego się na razie nie dowiemy, ale jest to potencjalnie coś, co w dowolnym momencie może mocno poruszyć rynkami.
Jestem technologicznym symetrystą
Pralka, lokówka i lodówka mają już AI. AI ma w telefonie moja żona, mama, siostra, a nawet nieświadomy tego szwagier. Startupy prześcigają się w kolejnych, sztuczno-inteligencyjnych pomysłach, a przeciętny użytkownik ChatGPT dodaję "poproszę" na końcu każdego prompta. Bo lepiej nie ryzykować, a jak ewentualnie AI przejmie władzę nad światem, to jest nadzieja, że zagra się kartą kulturalnego.
Ucho Jaruzelskiego [FELIETON]
W bońskim Muzeum Historii Niemiec leży mała podkładka pod kufel z piwem. Jest to jednak przedmiot wyjątkowy. Lider CDU Friedrich Merz – najprawdopodobniej nowy niemiecki kanclerz – w 2005 r. podczas jednej z ekonomicznych debat napisał na niej swoją autorską koncepcję uproszczenia podatków. Miały być tak proste, że roczne zeznanie podatkowe mieściłoby się właśnie na podkładce pod kufel.
Między nami Dulskimi [FELIETON]
Jechaliśmy z sąsiadem windą. Ledwo wsiedliśmy, zadzwonił jego telefon. – Gdzie jesteś? – usłyszałem konkretne pytanie. Zarówno forma, jak i treść wskazywały, że dzwoni żona.
Pokolenie lęku [FELIETON]
Szkoła przy oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Na sali około setka rodziców, nauczycieli, edukatorów. Przed momentem skończyłem prowadzić zajęcia z przeciwdziałania hejtowi. „Panie Filipie, opowiem panu coś” – podszedł do mnie przyjemny jegomość, dziekan jednej z wiodących polskich uczelni. „Pracuję na uniwersytecie już kilkadziesiąt lat, ale nigdy wcześniej nie obserwowałem młodzieży na trzecim czy czwartym roku studiów, przychodzącej do dziekanatu załatwiać swoje sprawy z rodzicem".
Wyruszyć, by odnaleźć siebie [FELIETON]
Czy emigracja talentów to zawsze strata? Czy warto tych najzdolniejszych próbować zatrzymać? Z drugiej strony, czy uzdolnieni uczniowie powinni szukać swego miejsca na lepszej, zagranicznej uczelni? Czy dobry system edukacji gwarantuje lepsze talenty?
Gdy w biznesie jest za mało biznesu [FELIETON]
Ile biznesów, tyle podejść do ich rozwoju. Istnieje jednak jeden wspólny mianownik, który niestety zbyt często się powtarza – brak świadomości lub wiedzy w kluczowych dziedzinach do rozwoju firmy. Mam na myśli kwestie dotyczące tego, co robimy, jak robimy i dokąd zmierzamy.
Startup, szpilki, schody i studniówka
Rok 2025 nabiera rozpędu, ale też trochę traci impet. Wspaniałe plany i cele musimy odłożyć na trzeci kwartał, karnet na siłownie zaginął, zdrowa dieta pudełkowa zaczyna smakować jak karton, a zarysu sześciopaku jak nie było, tak nie ma. Żeby podtrzymać wasz noworoczny entuzjazm kilka tygodni dłużej, zapraszam na krótką podróż wspominkową do czasów licealnych.
Dobry plan plus kombinowanie [FELIETON]
Carl von Clausewitz w swym klasycznym, choć nieukończonym dziele „O wojnie” pisał, że historia to – mimo że dość zawiły – jednak ciąg różnych opowieści. By je zrozumieć, należy z nich wyciągnąć „esencję”, by nie musieć ich w kółko odtwarzać. Ta esencja według niego tworzy teorię wojny. Kolejnym elementem uzupełniającym teorię jest szkolenie, czyli w rozumieniu Clausewitza – zdolność do korzystania z tych zasad w rozciągniętym czasie i przestrzeni. Całość ma stworzyć nam plan powstały na bazie przeszłości, ale oczywiście zakotwiczony w teraźniejszości.