Felietony

Wschód w bliskich zachodach słońca

Wschód w bliskich zachodach słońca

Podróż to przedsięwzięcie złożone. Jak biznes. Wizja, misja, doświadczenie, strategia – owszem. A do tego cała masa szczegółów, praktyk, śrubek w maszynerii i różnych wihajstrów. Zawsze się sprawdza, a szczególnie w Iraku.

Ludwik Sobolewski 31.03.2025
Cała ta szarpanina

Cała ta szarpanina

– Mój mąż jest z zawodu dyrektorem – to cytat z nieśmiertelnej komedii Barei „Poszukiwany, poszukiwana”. Jednak zupełnie inny PRL-owski serial telewizyjny opowiadał o ludziach kierujących państwowymi przedsiębiorstwami. Jego tytuł nie był zbyt wyszukany – po prostu „Dyrektorzy”. Czy oglądając serial po 50 latach, można dostrzec w nim coś więcej niż tylko historyczną ciekawostkę?

Fangor w schronie  atomowym

Fangor w schronie atomowym

My Company Design to nowy cykl, w którym pokazujemy firmowe przestrzenie z duszą. Jak sztuka wpływa na kondycję pracowników i postrzeganie przedsiębiorstw? Czy lepiej pracuje się w otoczeniu dobrego dizajnu, oryginalnej architektury i inspirujących obrazów lub rzeźb? Innymi słowy, czy sztuka pobudza kreatywność i innowacyjność.

Recepta na (prawie) cały ból

Recepta na (prawie) cały ból

Ciągle tylko te laptopy, smartfony i tablety. Fajnie czasem przetestować coś innego – w tym przypadku słuchawki. Zwłaszcza że HUAWEI FreeArc są sprzętem co najmniej ciekawym.

El Loco [FELIETON]

El Loco [FELIETON]

Superbohater AnCap. W poprzednim wcieleniu – wojowniczy gladiator w starożytnym Rzymie. Jego ulubiony pies mastif o imieniu Conan był wówczas lwem pożerającym chrześcijan. Nigdy się nie czesał. Warcząca piła łańcuchowa to jego znak firmowy. Występował jako sobowtór Micka Jaggera z The Rolling Stones. Oto krótka charakterystyka prezydenta Argentyny Javiera Milei. Na szczęście – dla tego wspaniałego kraju – jest coś jeszcze poza tym ekscentrycznym szaleństwem.

Święta ekonomia Donalda Trumpa

Święta ekonomia Donalda Trumpa

Od dziesięcioleci spory religijne nie odgrywały w Stanach Zjednoczonych takiej roli jak za prezydentury Donalda Trumpa. Najgorętsze debaty w znacznej mierze dotyczą ekonomii. Czy o przyszłości gospodarczej świata zadecydują teologowie?

Marcin Dzierżanowski 31.03.2025
Śmierć w Santa Fe [FELIETON]

Śmierć w Santa Fe [FELIETON]

Poruszyła mnie wiadomość o śmierci Gene’a Hackmana. Nie jestem jakimś zatwardziałym kinomanem, jednak do Hackmana zawsze miałem słabość. Może dlatego, że jak ktoś celnie zauważył, to był jedyny amerykański aktor z polską twarzą.

Hiperwzrost w erze AI,  czyli nowe realia startupów

Hiperwzrost w erze AI, czyli nowe realia startupów

Jeszcze niedawno trzykrotny wzrost przychodów rok do roku był złotym benchmarkiem, który pozwalał na bezproblemowe zamknięcie kolejnej rundy finansowania. Obecnie dostrzegamy trend, że wzrost rzędu kilku tysięcy procent rocznie staje się nową normą dla produktów AI.

Babcia Alicja biegnąca do Paczkomatu, czyli jak odkrywać cyfrowy świat

Babcia Alicja biegnąca do Paczkomatu, czyli jak odkrywać cyfrowy świat

Babcia Alicja nie jest moją "prawdziwą" Babcią. Tak naprawdę poznaliśmy się na rodzinnym obiedzie weryfikacyjnym parę dobrych lat temu, kiedy moja dziewczyna, a obecnie prawie żona, stwierdziła, że ten gadatliwy i nadpobudliwy gość rokuje na coś więcej, więc przyszedł czas na przejście przez tak zwane "sito rodzinne".

Wojna handlowa USA-UE – co może się stać i co to może oznaczać dla przedsiębiorców?

Wojna handlowa USA-UE – co może się stać i co to może oznaczać dla przedsiębiorców?

Donald Trump chce nałożyć na Unię Europejską cła w wysokości 25 proc. na „samochody i inne towary”, na przykład aluminium i stal z UE. Powodem, jak twierdzi, jest to, że Stany Zjednoczone więcej importują z Unii niż eksportują do UE. Biały Dom opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym pada stwierdzenie, że Ameryka nie będzie dłużej tolerować nieuczciwych praktyk handlowych. Jako przykład nieuczciwości powołane są cła na samochody w UE w wysokości 10 proc. w porównaniu z 2,5 proc. ceł na samochody w USA.

Formuła 1 to zbiór lekcji dla każdego przedsiębiorcy

Formuła 1 to zbiór lekcji dla każdego przedsiębiorcy

Przyszedł czas, żeby zrzucić ciężar z barków. Chciałbym, żebyście dowiedzieli się tego bezpośrednio ode mnie, bo plotki na ten temat prędzej czy później na pewno by się pojawiły.

Michał Sukiennik, CEO Personit i Evento 12.03.2025
Gra o prymat w AI [FELIETON]

Gra o prymat w AI [FELIETON]

Skoro Chińczycy ujawnili kod AI do DeepSeek, to co ukrywają? Jakie są ich postępy w pracach nad komputerem kwantowym? Tego się na razie nie dowiemy, ale jest to potencjalnie coś, co w dowolnym momencie może mocno poruszyć rynkami.

Jestem technologicznym symetrystą

Jestem technologicznym symetrystą

Pralka, lokówka i lodówka mają już AI. AI ma w telefonie moja żona, mama, siostra, a nawet nieświadomy tego szwagier. Startupy prześcigają się w kolejnych, sztuczno-inteligencyjnych pomysłach, a przeciętny użytkownik ChatGPT dodaję "poproszę" na końcu każdego prompta. Bo lepiej nie ryzykować, a jak ewentualnie AI przejmie władzę nad światem, to jest nadzieja, że zagra się kartą kulturalnego.

Między nami Dulskimi [FELIETON]

Między nami Dulskimi [FELIETON]

Jechaliśmy z sąsiadem windą. Ledwo wsiedliśmy, zadzwonił jego telefon. – Gdzie jesteś? – usłyszałem konkretne pytanie. Zarówno forma, jak i treść wskazywały, że dzwoni żona.

Pokolenie lęku [FELIETON]

Pokolenie lęku [FELIETON]

Szkoła przy oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Na sali około setka rodziców, nauczycieli, edukatorów. Przed momentem skończyłem prowadzić zajęcia z przeciwdziałania hejtowi. „Panie Filipie, opowiem panu coś” – podszedł do mnie przyjemny jegomość, dziekan jednej z wiodących polskich uczelni. „Pracuję na uniwersytecie już kilkadziesiąt lat, ale nigdy wcześniej nie obserwowałem młodzieży na trzecim czy czwartym roku studiów, przychodzącej do dziekanatu załatwiać swoje sprawy z rodzicem".

Wyruszyć, by odnaleźć siebie [FELIETON]

Wyruszyć, by odnaleźć siebie [FELIETON]

Czy emigracja talentów to zawsze strata? Czy warto tych najzdolniejszych próbować zatrzymać? Z drugiej strony, czy uzdolnieni uczniowie powinni szukać swego miejsca na lepszej, zagranicznej uczelni? Czy dobry system edukacji gwarantuje lepsze talenty?

Grzegorz Sadowski 28.02.2025
Ucho Jaruzelskiego [FELIETON]

Ucho Jaruzelskiego [FELIETON]

W bońskim Muzeum Historii Niemiec leży mała podkładka pod kufel z piwem. Jest to jednak przedmiot wyjątkowy. Lider CDU Friedrich Merz – najprawdopodobniej nowy niemiecki kanclerz – w 2005 r. podczas jednej z ekonomicznych debat napisał na niej swoją autorską koncepcję uproszczenia podatków. Miały być tak proste, że roczne zeznanie podatkowe mieściłoby się właśnie na podkładce pod kufel.

Gdy w biznesie jest za mało biznesu [FELIETON]

Gdy w biznesie jest za mało biznesu [FELIETON]

Ile biznesów, tyle podejść do ich rozwoju. Istnieje jednak jeden wspólny mianownik, który niestety zbyt często się powtarza – brak świadomości lub wiedzy w kluczowych dziedzinach do rozwoju firmy. Mam na myśli kwestie dotyczące tego, co robimy, jak robimy i dokąd zmierzamy.

Startup, szpilki, schody i studniówka

Startup, szpilki, schody i studniówka

Rok 2025 nabiera rozpędu, ale też trochę traci impet. Wspaniałe plany i cele musimy odłożyć na trzeci kwartał, karnet na siłownie zaginął, zdrowa dieta pudełkowa zaczyna smakować jak karton, a zarysu sześciopaku jak nie było, tak nie ma. Żeby podtrzymać wasz noworoczny entuzjazm kilka tygodni dłużej, zapraszam na krótką podróż wspominkową do czasów licealnych.

Dobry plan plus kombinowanie [FELIETON]

Dobry plan plus kombinowanie [FELIETON]

Carl von Clausewitz w swym klasycznym, choć nieukończonym dziele „O wojnie” pisał, że historia to – mimo że dość zawiły – jednak ciąg różnych opowieści. By je zrozumieć, należy z nich wyciągnąć „esencję”, by nie musieć ich w kółko odtwarzać. Ta esencja według niego tworzy teorię wojny. Kolejnym elementem uzupełniającym teorię jest szkolenie, czyli w rozumieniu Clausewitza – zdolność do korzystania z tych zasad w rozciągniętym czasie i przestrzeni. Całość ma stworzyć nam plan powstały na bazie przeszłości, ale oczywiście zakotwiczony w teraźniejszości.

Czy Polska może stać się liderem CEE w obszarze kryptowalut? Felieton Gracy Chen, CEO Bitget

Czy Polska może stać się liderem CEE w obszarze kryptowalut? Felieton Gracy Chen, CEO Bitget

Kryptowaluty już dawno przestały być tylko ciekawostką technologiczną czy zabawką dla pasjonatów IT. Dziś są tematem gorących dyskusji na najwyższych szczeblach finansów i polityki, a niedawno zaprzysiężony Trump posunął się nawet do stworzenia własnego tokena. To wszystko przyciąga coraz większe rzesze indywidualnych inwestorów – również w Polsce. Co więcej, statystyki pokazują, że zainteresowanie cyfrowymi aktywami rośnie w imponującym tempie. W 2024 roku - jak wynika z danych Statista - w kryptowaluty zainwestowało już ponad 22 proc. Polaków, rok wcześniej było to "zaledwie" 14 proc (źródło: PwC). Czy to oznacza, że Polska staje się liderem Europy Środkowej w obszarze kryptowalut? To całkiem prawdopodobne.

Gracy Chen, CEO Bitget. Materiał powstał w komercyjnej współpracy z partnerem 30.01.2025
Horoskop na 2025 rok [FELIETON]

Horoskop na 2025 rok [FELIETON]

Redakcja zasugerowała, bym przygotował horoskop na 2025 r. W pierwszej chwili chciałem odmówić, ponieważ nie mam zielonego pojęcia o znakach zodiaku, koniunkcjach planet, ascendentach. Ale potem pomyślałem sobie, że właściwie – dlaczego nie.

Podróż bohatera [FELIETON]

Podróż bohatera [FELIETON]

Jest pewna teoria kinematografii, która od dawna siedzi mi w głowie – filmy wyglądają, jak wyglądają, bo są tworzone przez filmowców. Brzmi jak najgłupszy banał w historii krótkiej formy aforystycznej, ale zaufajcie mi – jest w tym głębia zarówno dla osób z branży filmowej, jak i dla wszystkich startupowców.

Gra na pokój? [FELIETON]

Gra na pokój? [FELIETON]

Żaden analityk nie przewidzi ostatecznego poziomu hossy, do której zagna indeksy ludzka chciwość. Amerykańskie akcje są za drogie. Polskie za to – w porównaniu z akcjami amerykańskimi – są za półdarmo.

Polski Nogales [FELIETON]

Polski Nogales [FELIETON]

O bogactwie narodów decydują dobrze zorganizowane instytucje społeczne. Za postawienie i udowodnienie takiej właśnie tezy trzej panowie: Daron Acemoğlu, Simon Johnson i James A. Robinson otrzymali Nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii. 11 mln szwedzkich koron – do podziału.

Skąd ten jednorożec? [FELIETON]

Skąd ten jednorożec? [FELIETON]

Zastanawialiście się kiedyś, czemu to właśnie jednorożec stał się symbolem startupu, który osiągnął gigantyczną wycenę i wielki sukces rynkowy? Skąd ten niedorzeczny i można powiedzieć dziwny pomysł? Dlaczego to mityczne zwierzę, które istnieje tylko w literaturze i opowieściach (tak, tak, to wymysł naszej wyobraźni), pojawiło się w biznesowej stajni? Komu przyszło to do głowy?

Grzegorz Sadowski 30.12.2024
Web3: droga do decentralizacji i bezpiecznej cyfrowej własności. Felieton Gracy Chen, CEO Bitget

Web3: droga do decentralizacji i bezpiecznej cyfrowej własności. Felieton Gracy Chen, CEO Bitget

Na przełomie stuleci internet zafascynował ludzi swoją nowością i możliwościami, jakie oferował. Niewielu jednak przewidywało, jak szybko stanie się wszechobecnym narzędziem, które przejmie wiele aspektów naszego codziennego życia. W tamtym czasie, w obliczu ekscytacji nowymi możliwościami, pytania o bezpieczeństwo danych czy anonimowość zeszły na dalszy plan. Centralizacja zasobów, brak prywatności i przejrzystości oraz potrzeba wypracowania nowych modeli własności cyfrowej zainspirowały rozwój nowej generacji internetu – Web3.

Trump kontra bank centralny [FELIETON]

Trump kontra bank centralny [FELIETON]

Jeśli prezydent Trump będzie realizował zapowiedziane reformy, to należy oczekiwać wzrostu inflacji. Skoro tak, to FOMC nie tylko zatrzyma cykl łagodzenia polityki monetarnej, ale też może zacząć stopy podnosić. To wtedy rozpocznie się wojna Trump–Powell.

Polskie roboty już kroczą, ale robotyzacja stoi

Polskie roboty już kroczą, ale robotyzacja stoi

Według raportu International Federation of Robotics „World Robotics 2024” w zeszłym roku polski przemysł zasiliło aż 2685 robotów. Podbiło to wskaźnik robotyzacji naszego kraju do 78 (jest to liczba robotów na 10 tys. pracowników w przemyśle wytwórczym), a w rankingu tempa automatyzacji uplasowało Polskę na 28. pozycji. Ale czy na pewno jest się z czego cieszyć?

Erudycja i olej w głowie

Erudycja i olej w głowie

Często rwie się teraz włosy z głowy nad tym, jak mało oświeceni są ludzie w tych jakże oświeconych czasach. Wydawać się może, że świat schodzi na psy na wiele sposobów i jednym z nich jest nadprodukcja dzbanów.

Głowa pełna tajemnic [FELIETON]

Głowa pełna tajemnic [FELIETON]

Mózg, pomimo ogromnych postępów w badaniach i pojawiających się nieustannie zaskakujących odkryć, pozostaje – i pewnie na długo pozostanie – naszym najbardziej tajemniczym organem. I to na poziomie fizycznym, jak i filozoficznym. Cały czas toczą się rozważania na temat choćby istoty świadomości i własnego ja. Nadal nie wiemy, czy rzeczywiście racjonalnie i świadomie podejmujemy decyzje, a nie tylko potem je racjonalizujemy.

Grzegorz Sadowski 29.11.2024
Filozofia Wyjebongo

Filozofia Wyjebongo

Niebanalny prezent pod choinkę dla każdego przedsiębiorcy? Nowa biznesowa formuła realizowanego już od wielu lat pomysłu obcowania z „ludźmi-książkami”. Takie spotkanie z żywym człowiekiem, który opowie nam swoją frapującą historię, to nie tylko świetny sposób na zdobycie cennej wiedzy i poznanie cudzych doświadczeń, ale także na miłe spędzenie czasu.

Jakiego foundera naprawdę szukają inwestorzy? [FELIETON]

Jakiego foundera naprawdę szukają inwestorzy? [FELIETON]

Idealny founder, w jakiego na 100 proc. zainwestuje fundusz, którym zarządzam… musiałby ukończyć studia w Stanach Zjednoczonych (najlepiej na MIT), ale mieć silne pragnienie powrotu do Polski. Być inżynierem ze świetnymi zdolnościami komunikacyjnymi, tyle że zamiast wychodzić na lunch, wolałby kodować. Oczywiście to wszystko za wynagrodzenie stażysty, bo przecież największy zysk przyniesie firmie poprzez wzrost jej wartości.

Efekt uboczny

Efekt uboczny

Czego chce świat przede wszystkim? W każdym razie ten bogaty świat. Pierwszy. On chce schudnąć. Chyba chce tego nawet bardziej niż pokoju między narodami oraz zatrzymania zmian klimatycznych.

Morderca działa nocą

Morderca działa nocą

W mrocznych czasach amerykańskiej prohibicji stróże prawa sprawdzali, czy klienci, pod pozorem lemoniady, nie dostawali przypadkiem w barze burbona, whisky lub rumu. Teraz nasi dzielni agenci skarbowi zamawiają alkoholowe drinki, żeby sprawdzić, czy ich sprzedaż odbywa się legalnie i czy otrzymają paragon fiskalny.