Felietony

Born to Go Global [FELIETON]

Born to Go Global [FELIETON]

Dlaczego niektórych biznesów nie da się zacząć na własnym podwórku.

Hubert Adamczewski, CMO i co-founder modue 05.06.2024
W zdrowym ciele chory duch

W zdrowym ciele chory duch

Niedawno w wielce zbożnym celu udałem się do Lublina. Moja fundacja organizowała tam eliminacje Akademickiego Konkursu Retorycznego. Rozgrywki były zacięte, ale po kilku godzinach wyłoniliśmy dwójkę finalistów. Zmęczeni poszliśmy do restauracji, żeby nieco ochłonąć i miło zakończyć męczący dzień.

Podatkowa Ashwagandha

Podatkowa Ashwagandha

Na 19 stycznia 1910 r. przypadł w Stanach Zjednoczonych Tax Freedom Day, czyli Dzień Wolności Podatkowej. Był to pomysł amerykańskiego biznesmena Dallasa Hostetlera. Obliczył on, w którym dniu obywatele przestają płacić państwu podatki, a zaczynają zarabiać tylko dla siebie.

Traktory zdobyły wiosnę

Traktory zdobyły wiosnę

Chcesz jeździć pięknym pomarańczowym Lamborghini? Zostań rolnikiem. Będziesz mógł otrzymać z Unii Europejskiej dotację na zakup ciągnika do 50 proc. jego ceny, a to jest nawet 0,25 mln zł.

Jak ghostują inwestorzy

Jak ghostują inwestorzy

Jedną z kluczowych cech każdego startupowca jest zdolność do przyjmowania słowa „nie”. Oraz właściwe rozróżnianie „nie” i „tak”. Co, paradoksalnie, wcale nie jest proste.

Paulina Wardęga, CEO Heroify 30.04.2024
Pogadajmy jak Sztuczna ze Sztuczną

Pogadajmy jak Sztuczna ze Sztuczną

O czym się mówi? O czym mówi każdy, wszędzie i z każdym? O sztucznej inteligencji. Temat eksplodował. Jeszcze niedawno był abstrakcyjny i dotyczył paru ludzi gdzieś tam na Olimpach rzeczywistości. I nagle szast-prast i sztuczna inteligencja spłynęła do nas z wyżyn oraz filmów science fiction. Weszła pod strzechy, czyli do laptopów i smartfonów przeciętnych zjadaczy chleba takich jak ja.

Tanie linie kosmiczne

Tanie linie kosmiczne

Aż 65 mln euro Polska będzie musiała zapłacić Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) za misję naszego astronauty Sławosza (imię pochodzenia staropolskiego oznaczające osobę sławną) Uznańskiego. Tanio nie jest.

Co możemy dla siebie zrobić [FELIETON]

Co możemy dla siebie zrobić [FELIETON]

Jeśli spojrzeć na liczbę publikacji na jego temat, nasz mózg powinien mieć w księgarniach odrębną, własną kategorię. Swoją półkę, gdzie znalazłyby się te wszystkie instrukcje, jak go wylogować, przeprogramować, zdekodować, wzmocnić i wyćwiczyć.

Dyplomatycznie mówiąc. Felieton Zalewskiego

Dyplomatycznie mówiąc. Felieton Zalewskiego

Regularnie gnębimy naszego syna za to, że ciągle siedzi w telefonie. Albo ze słuchawkami na uszach. Wiadomo, zwykła dola współczesnego rodzica. Ostatnio jednak, zamiast narzekać od razu, jak to mamy w zwyczaju, zapytałem młodego, czego tak właściwie ciągle słucha. Odpowiedział, że podcastów Ośrodka Studiów Wschodnich. I w ogóle polityka międzynarodowa go bardzo interesuje. I że uczy się pilnie angielskiego, bo w polskim mediach o tejże nie ma za dużo (biedak nie wie, że będzie jeszcze mniej). I że w ogóle to on może by chciał pracować w dyplomacji.

Słuchawkowicze

Słuchawkowicze

Ostatnio denerwuje mnie coraz mniej rzeczy. Może to kwestia wieku i większej wyrozumiałości dla ludzkich słabości. Może efekt porzucenia przeze mnie mediów społecznościowych. Ale może – i raczej to bym obstawiał – jako społeczeństwo bardzo szybko się doskonalimy i coraz trudniej znaleźć coś, do czego można się przyczepić.

Igor Zalewski 28.03.2024
Mistrzowie sięgania w przyszłość

Mistrzowie sięgania w przyszłość

Kiedy posadzisz obok siebie dwóch badaczy sztucznej inteligencji, zaistnieje ryzyko, że się pozabijają. Emocjonalne rozedrganie połączone z fundamentalną różnicą dotyczącą prognoz, sięgających od pełnego optymizmu po przygnębiający pesymizmem marny koniec człowieka, stanowią mieszankę wybuchową.

Kapitalistyczna alternatywa

Kapitalistyczna alternatywa

Cały świat jest dziełem sztuki, a więc nawet pojedynczy milicjant stojący na ulicy jest dziełem sztuki – ogłosił Waldemar „Major” Fydrych w swoim Manifeście Surrealizmu Socjalistycznego opublikowanym jeszcze w 1980 r. Tak narodziła się Pomarańczowa Alternatywa ośmieszająca swoimi happeningami porządek, a w zasadzie bałagan, PRL-owskiej beznadziei.

Kapłani pozycjonowania

Kapłani pozycjonowania

Niekiedy, a mówiąc między nami całkiem często, czuję się jak egipski rolnik z czasów Średniego Państwa. Taki, co to by chciał uczynić swoje życie nieco bardziej znośnym, ale kapłani wmawiali mu, że Ra albo Ozyrys mogą się na niego wkurzyć, więc nie powinien podskakiwać.

Przypadek Kąckiego i co z niego wynika dla liderów organizacji [FELIETON]

Przypadek Kąckiego i co z niego wynika dla liderów organizacji [FELIETON]

Gdy nie mamy pieniędzy, by zapłacić swoim ludziom, kiedy musimy zwalniać albo kiedy nasze rozwiązanie nie chce się sprzedawać, włączają nam się reakcje obronne. Reakcja „walcz albo uciekaj”, odziedziczona po przodkach, powoduje, że w trudnej sytuacji skupiamy się tylko na jednym: uratowaniu się.

Zrobić sobie rynek [FELIETON]

Zrobić sobie rynek [FELIETON]

Tylko tworzy meble, pod wymiar, które zamawia się przez aplikację z dostawą pod drzwi. Prosto i bez pośredników. Applover pomaga innym firmom w rozwoju oprogramowania, budowaniu produktów i konsultingu technologicznym – głównie dla zachodnich gigantów, jak Vodafone czy Glovo.

Grzegorz Sadowski 03.02.2024
Piekło jest tylko polityczne [FELIETON]

Piekło jest tylko polityczne [FELIETON]

Prognozy mówiące o wzroście PKB w tym roku o ponad 3 proc. uważam za bardzo prawdopodobne. Tyle tylko że trudniej będzie opanować inflację. A jeszcze trudniej politykę.

Tik-Tak Tytus Company

Tik-Tak Tytus Company

Jakie funkcje ma ten zegarek? – pyta James Bond, przyglądając się Omedze Seamaster Diver 300M 007 Edition, którą przed wykonaniem kolejnej misji dostaje w filmie „Nie czas umierać”.

Smak Monte Carlo [FELIETON]

Smak Monte Carlo [FELIETON]

Errare humanum est, sed in errare perseverare diabolicum – takie słowa 2 tys. lat temu wypowiedział Seneka Starszy. Znaczą one: „Mylić się jest rzeczą ludzką, jednak obstawanie przy błędzie jest rzeczą diabelską”. Odnoszą się w szczególności do wszelkich działań przeprowadzanych na żywym organizmie naszych podatków, o czym dotkliwie przekonali się nowi parlamentarzyści, którzy bez chwili zwłoki chcieli złożyć korzystną dla suwerena nowelizację ustawy o podatku PIT.

Starość to nowa młodość [FELIETON]

Starość to nowa młodość [FELIETON]

Zauważyłem ostatnio dziwną rzecz: kiedy oglądam serial familijny – np. taki jak genialna „Współczesna rodzina” – identyfikuję się z dziadkami. Owszem, jestem dziadersem, ale dziadkiem jeszcze nie. Mam 53 lata i wciąż zajmuję się wychowaniem nastoletniego syna. Z tego co wiem, wnuków nie mam, ale nie jestem pewien, czy moja starsza córka mówi mi wszystko. No, ale z jakiegoś powodu w głowie jestem dziadkiem.

Przewrót czy przegrupowanie [FELIETON]

Przewrót czy przegrupowanie [FELIETON]

37-letni Altman to naprawdę ważna figura w świecie AI. Jego celem, z czym się zresztą specjalnie kryje, jest ukształtowanie nowego porządku świata - pisze nasz redaktor naczelny.

Paragon gola [FELIETON]

Paragon gola [FELIETON]

Trzema tysiącami złotych ukarano sprzedawczynię dwóch niepozornych kulek lodów, która położyła paragon na sklepowej ladzie, zamiast wcisnąć go do ręki tajnemu inspektorowi skarbowemu. Zdarzenie było komentowane w mediach, a nawet zostało wykorzystane w kampanii wyborczej. Na szczęście mandat został uchylony przez Krajową Administrację Skarbową. Podobne zdarzenia są jednak nagminne.

Pierdyliard w rozumie [FELIETON]

Pierdyliard w rozumie [FELIETON]

– Rabbi, ile jest dwa razy dwa? – Mosze, a ty kupujesz czy sprzedajesz? Ten sucharkowy szmonces świetnie pokazuje, że w świecie biznesu i finansów nic wcale nie jest oczywiste.

Giełda Filmów Wartościowych. Forhend, równość, braterstwo

Giełda Filmów Wartościowych. Forhend, równość, braterstwo

Tegoroczny US Open zapisał się w historii jako pierwszy wielkoszlemowy turniej, w którym już od 50 lat wypłacane są równe premie zarówno dla tenisistów, jak i tenisistek. O słynnym meczu tenisowym rozegranym pomiędzy „szowinistyczną męską świnią i kudłatą feministką”.

Dziejowa sprawiedliwość

Dziejowa sprawiedliwość

Ostatnio moja żona została zaproszona do biznesowego klubu kobiet. Z założenia ma on gromadzić kobiety sukcesu, które coś tam osiągnęły, i wspólnie mają osiągnąć jeszcze więcej.

Igor Zalewski 30.10.2023
Czas na kolor, czas na kalorie

Czas na kolor, czas na kalorie

W listopadzie postawmy na kolory i zastosujmy je nawet na zegarkach! Jedzmy rozgrzewające dania w kolorowych, emaliowanych naczyniach, odkrywajmy nowe, oryginalne miejsca, np. klubopiekarnię. A skoro o bułeczkach mowa, torba w kształcie rogalika też poprawi humor.

Szminka na kubku [FELIETON]

Szminka na kubku [FELIETON]

Dziś wystarczy wejść do byle warszawskiej piekarni, żeby doświadczyć przemiłej, wręcz radosnej obsługi, z której na pewno byłby dumny subiekt Rzecki z „Lalki”. Nie mówiąc o sklepach wędliniarskich „Kiszeczka”. Skąd zatem biorą się niemili sprzedawcy?

Szczękościsk patriotyczny [FELIETON]

Szczękościsk patriotyczny [FELIETON]

Pomnik Polskich Przedsiębiorców – z podtytułem – Twórców Siły Państwa i Bogactwa Narodu to inicjatywa Adama Abramowicza, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jak monument ten powinien wyglądać?

Moc kreatywności [FELIETON]

Moc kreatywności [FELIETON]

Twierdzi, że nie zna się na muzyce. Nie ma żadnych technicznych umiejętności, nie potrafi grać na instrumencie ani obsługiwać konsolety. Jest za to laureatem Nagrody Grammy i tytułu Hit Maker of the Year. Wyprodukował płyty tak różnych artystów jak Beastie Boys, Run-D.M.C., Slayer, Red Hot Chili Peppers, System of a Down, Black Sabbath, Metallica czy Johnny Cash.

Kaznodzieje telesprzedaży

Kaznodzieje telesprzedaży

„Wydajemy wojnę waszej słoninie!” – krzyczała Wanna Marchi, włoska królowa telesprzedaży, oferując odchudzające kremy z alg. Przy tym rzucała na wizji wielkimi połciami tłuszczu. Obrzydliwe? Ale działało! Na tyle, że Wanna postanowiła zbudować wielkie finansowe imperium. W przedsięwzięciu uczestniczyli: córka, camorra, podejrzani arystokraci i brazylijski szarlatan.

Maciej Łuczak 29.09.2023
Proces czy cel? [FELIETON]

Proces czy cel? [FELIETON]

„Zaufaj procesowi” to motto koszykarskiej drużyny Philadelphia 76ers. Po raz pierwszy użył go były dyrektor generalny drużyny Scott O’Neil. Choć ludzie kpili z tej strategii, to Scottowi chodziło o zdobycie czasu i zaufania w czasie odbudowywania podnoszącej się z dna drużyny; ta w końcu po latach awansowała do fazy play-off ligi NBA.

Stopnie mądrości [FELIETON]

Stopnie mądrości [FELIETON]

Pamiętam swój pierwszy dzień w przedszkolu. A raczej pamiętam jedną scenę. Koszmarną. Pani ustawiła nas w pary, bo mieliśmy wyjść na spacer.

Kuroń była kobietą [FELIETON]

Kuroń była kobietą [FELIETON]

„Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm” – oznajmiła w Dzienniku Telewizyjnym aktorka Joanna Szczepkowska. Innego zdania są jednak twórcy spektaklu „Podwójny z frytkami” granego na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. Dla nich takim punktem granicznym jest otwarcie pierwszej w Polsce „restauracji innej niż wszystkie”.

Świat to za dużo [FELIETON]

Świat to za dużo [FELIETON]

W dzisiejszych czasach podróżować jest niebywale łatwo, a dokumentować te podróże – jeszcze łatwiej. A internet tylko się nadstawia, by do niego wrzucać te relacje.