Felietony

Mniej niż zero [FELIETON]

Mniej niż zero [FELIETON]

Kuweta dla kota ze sztuczną kupą, listwy podłogowe, wydrążony bochenek chleba, słoik po majonezie dekoracyjnym ze ściankami pobielonymi farbą, obudowa komputera, zamrażalnik, opakowanie na tampon, mydło, ale już nie przysłowiowa skarpeta. To idealne schowki do przechowywania pieniędzy.

Maciej Łuczak 30.11.2022
LPS, czyli paragraf 19A

LPS, czyli paragraf 19A

Ruch Świadomości Babadżi Herakhandi Samadź, Kościół Pentakostalny, Wyznawcy Słońca, Zakon Braci Zjednoczenia Energetycznego, a nawet Kościół Chrześcijański w Rypinie są zarejestrowanymi związkami wyznaniowymi i dzięki temu mogą korzystać z przywilejów podatkowych. Amen.

Gwiazdy i biznes [FELIETON]

Gwiazdy i biznes [FELIETON]

Extravaganza Michała Wiśniewskiego, kosmetyki Sza Grażyny Szapołowskiej, restauracja Borysa Szyca i Katarzyny Figury w Giżycku, firma producencka Cezar 10 Cezarego Pazury czy piwo zespołu Big Cyc. Cmentarzysko biznesów, za którymi stali artyści i celebryci, jest wielkie, a przyczyna zgonu z reguły ta sama.

A jednak Arystofanes. Ostatnie słowo Zalewskiego

A jednak Arystofanes. Ostatnie słowo Zalewskiego

W telewizji Polsat leci właśnie ostatni sezon serialu „Świat według Kiepskich”. Kiedy Kiepscy startowali w 1999 r., budzili ogromne kontrowersje. Serial był atakowany, choć strona bierna w tym zdaniu jest sprytnym kamuflażem. Bo ja też go atakowałem. I zdecydowanie nie miałem racji.

Podatkowy „Hole in One”

Podatkowy „Hole in One”

Nie mam zamiaru należeć do żadnego klubu, który chciałby przyjąć mnie na członka! To zdanie za Groucho Marxem i Woody Allenem mogła powtórzyć śp. Ivana Trump, była żona 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Niestety nikt jej o to nie zapytał. Nieszczęśliwie spadła ze schodów w swojej rezydencji i w taki banalny sposób pożegnała się z fascynującym życiem.

Maciej Łuczak 08.10.2022
Będzie miękkie lądowanie? Pełny obraz Kuczyńskiego

Będzie miękkie lądowanie? Pełny obraz Kuczyńskiego

Inflacja w 2023 r. może odpuścić. Od marcowego szczytu cena ropy spadła o jedną trzecią, cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla osiągnęła w sierpniu szczyt w okolicach 98 euro, po czym gwałtownie spadła do nieco ponad 60 euro. Od kilku miesięcy spadają ceny żywności czy ceny frachtu. To wpłynie na spadek cen.

Paragraf 26 [FELIETON]

Paragraf 26 [FELIETON]

Każdy chłopiec wie, że to Jan Domarski strzelił Anglikom „zwycięską” bramkę na Wembley, dzięki której reprezentacja Polski – remisując ostatecznie 1 do 1 – zakwalifikowała się na piłkarskie mistrzostwa świata w Monachium w 1974 r. Potem było już tylko lepiej – spektakularne trzecie miejsce!

Startupowcowi palma odbić nie może [FELIETON]

Startupowcowi palma odbić nie może [FELIETON]

Steve Wozniak, pieszczotliwie zwany „Woz”, to jeden z trzech współzałożycieli Apple. Właściwie to był mózg całego projektu. Inżynier i wynalazca. Projektant i konstruktor Apple I oraz Apple II, uważanych za jedne z pierwszych komputerów osobistych w historii. I w porównaniu z Jobsem był w tym dobry.

Z kobietami trzeba uważać. Ostatnie słowo Zalewskiego

Z kobietami trzeba uważać. Ostatnie słowo Zalewskiego

Wyszliśmy z koleżanką ze spotkania. Takiego biznesowego. Jak zwykle w takich wypadkach odeszliśmy kilka kroków, żeby przypadkiem nie było słychać naszych komentarzy. A potem zaczęliśmy wymieniać wrażenia.

Igor Zalewski 01.09.2022
Obawy o recesję obniżą inflację? Pełny obraz Kuczyńskiego

Obawy o recesję obniżą inflację? Pełny obraz Kuczyńskiego

Sejm przyjął ustawę o wakacjach kredytowych, która będzie kosztowała banki ponad 20 mld zł. Zapłacimy za to wszyscy i to drogo, ale najpewniej nie zauważymy zmniejszenia akcji kredytowej i wzrostu opłat bankowych, za to nieliczni sporo skorzystają na „wakacjach”.

Szósta w południe

Szósta w południe

– Otwórzmy okno – prosi Zachedrynski. – Przecież jest otwarte – odpowiada Lily. – To może jeszcze raz otworzyć!? Ten dialog bohaterów dramatu Sławomira Mrożka „Miłość na Krymie” idealnie opisuje sytuację, w której się obecnie znajdujemy. Tak właśnie powstaje inflacja.

Uśmiech proszę. Ostatnie słowo Zalewskiego

Uśmiech proszę. Ostatnie słowo Zalewskiego

Jest w Rumunii taka wioska szeklerska, która nazywa się Rimetea. To znaczy tak się nazywa po rumuńsku. Po węgiersku nazywa się Torockó. Rimetea – przynajmniej dla mnie – brzmi ładnej.

Jedz mleko - będziesz wielki! [FELIETON]

Jedz mleko - będziesz wielki! [FELIETON]

Rada Imamów przy Lidze Muzułmańskiej RP bez większych problemów wydaje popularnym polskim krówkom certyfikaty świadczące o spełnieniu przez nie surowych wymogów czystości prawa Halal. Taki dokument swoistej koszerności otwiera drogę na nowe rynki państw arabskich. Nie tak łatwo podobne sprawy załatwić przed naszymi chrześcijańskimi sądami administracyjnymi.

Jeden krok do przodu [FELIETON]

Jeden krok do przodu [FELIETON]

Marek Piechocki razem z Jerzym Lubiańcem zaczynali od hurtowni odzieży – jeszcze pod nazwą „Mistral” – w Gdańsku. Najpierw tureckie swetry przywozili w torbach – jednej, czterech, potem w ośmiu, dwunastu. Następne były już kontenery. Pięć lat później otworzyli biuro w Szanghaju. I tak od niewielkiego biznesu dwóch przyjaciół z Pomorza stopniowo zbliżyło się do tego kim są dzisiaj.

Grzegorz Sadowski 26.07.2022
Szok kolejowy [FELIETON]

Szok kolejowy [FELIETON]

PKP to łatwy chłopiec do bicia, dlatego nieco się zdziwiłem, kiedy podczas grupowego sarkania na naszego narodowego przewoźnika mój dobry znajomy wziął go w obronę.

Memento techno. Ostatnie słowo Zalewskiego

Memento techno. Ostatnie słowo Zalewskiego

Z synem wybrałem się na weekend do Edynburga. W hotelu postanowiłem zaimponować młodemu i nauczyć go, jak się korzysta z brytyjskich gniazdek, nie mając brytyjskich wtyczek. A wiadomo, że dla każdego młodziaka naładowany smartfon to podstawa.

Szósty z braci Marx

Szósty z braci Marx

Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłonili się bracia Marx, ale później wszystko powróciło do punktu wyjścia, bo wymyślono Polski Ład.

Dorosły to duże dziecko

Dorosły to duże dziecko

Kilka dni temu brałem udział w szkoleniu. W naszej fundacji pojawił się specjalista od komunikacji w zespole. Warsztat miał być solidny, kilkugodzinny. Wspominam go miło, bo dawno nie wysłuchałem tylu miłych słów na swój temat (ach, te wspólne szkolenia z szefem, kiedy musisz mu szczerze powiedzieć, co o nim myślisz), ale przede wszystkim dlatego, że dobrze mi poszło.

Igor Zalewski 27.05.2022
Jajeczko Kolumba

Jajeczko Kolumba

Kiedyś po prostu obchodziliśmy tradycyjne święta Wielkiej Nocy oraz urodziny. Dziś koncentrujemy się raczej na obchodzeniu Polskiego Ładu. Krok po kroku. Zasada jest dość prosta. Konsekwencją wynalezienia miecza była przecież tarcza, broni palnej – kamizelka kuloodporna, a rakiety – antyrakiety. Skoro więc mamy nowe podatki, to musimy szukać odpowiednich na nie sposobów.

Szach-mat, czyli jak nie powielać stereotypów wszczepionych w mózg

Szach-mat, czyli jak nie powielać stereotypów wszczepionych w mózg

Żyjemy w czasach, które usilnie walczą ze stereotypami. Powielanie ich jest niemile widziane, niemodne, niekulturalne i zwalczane. Ilekroć sam otwieram usta, by werbalnie powielić jakiś stereotyp wszczepiony na mój twardy dysk (może w szczepionce przeciw Covid-19?), program z polityczną poprawnością aktywizuje się i mówi mi twarde nie.

Jak się robi dobry dizajn [FELIETON]

Jak się robi dobry dizajn [FELIETON]

Projektowanie nie jest proste. Owszem, rozpoznać rzecz piękną jest zadaniem stosunkowo łatwym, od razu wiemy, że to jest to! Tak jak na filmie Pedro Almodóvara, tam piękno przemawia do nas natychmiast. Dlaczego więc tak niewiele rzeczy jest rzeczywiście pięknych i funkcjonalnych, a większość jest po prostu brzydka, pretensjonalna i często droga?

Autostrada do piekła

Autostrada do piekła

„Statystyki są jak damskie figi – pokazują bardzo wiele, ale nie to co jest najważniejsze!”.To jedno z popularnych powiedzeń komentatorów sportowych. Zgadzając się z jego głębokim przesłaniem, można bez zbytniego nadęcia skomentować badanie Instytutu Filozofii i Socjologii PAN „Dystynkcje muzyczne. Gust muzyczny i stratyfikacja społeczna a proces kształtowania się stylów życia Polaków”.

Maciej Łuczak 28.02.2022
Słuchać nie jest łatwo [FELIETON]

Słuchać nie jest łatwo [FELIETON]

Podobno wiele problemów młodych ludzi bierze się stąd, że nie ma kto ich wysłuchać. Miałby to być efekt zapracowania rodziców i ich przemęczenia. W najgorszym wariancie byłby to efekt zimnej obojętności rodziców, którego najwybitniejszymi przedstawicielami byli mama i tata Winstona Churchilla.

Transhumanizm prawniczy [FELIETON]

Transhumanizm prawniczy [FELIETON]

„Zło siedzi w naszej naturze, a wszystkie technologiczne wynalazki i innowacje są tylko przedłużeniem naszych przyrodzonych właściwości” – uważał sceptyczny wobec dokonań naszej cywilizacji Stanisław Lem. Nic dziwnego, że udało mu się w swoich opowiadaniach przewidzieć wiele współczesnych nowinek technicznych. Teraz dokonuje się kolejna rewolucja, którą przepowiedział autor „Solaris”.

Pożytek z Covida [FELIETON]

Pożytek z Covida [FELIETON]

W grudniu, jak co roku, robiliśmy w mojej fundacji przedświąteczne spotkanie. Takiego śledzika. Zapraszamy na niego także ludzi z zewnątrz, z którymi współpracujemy, którzy nas wspierają, albo po prostu takich, których lubimy. Taka okazja, żeby ludzie, którzy zazwyczaj wymieniają e-maile spotkali się, pogadali, no i spożyli tego śledzika, który, jak wiadomo, lubi pływać.

Cytując klasyka [FELIETON]

Cytując klasyka [FELIETON]

Milton Friedman by tego nie wymyślił! Słynny liberalny ekonomista z dziecięcą naiwnością mawiał: „Nigdy nie spotkałem się z cięciem podatkowym, które by mi się nie podobało”. Tak może i było w przeszłości. Teraz jest już zupełnie inaczej.

Dualizm staruszkowo-ławeczkowy [FELIETON]

Dualizm staruszkowo-ławeczkowy [FELIETON]

Od ponad roku mam psa. Od kilku miesięcy – wielkiego psa. To malamut, który wyrósł na solidnego cielaka. Jest srebrno-czarny, podobny do wilka i naprawdę piękny. W dodatku jedno oko ma niebieskie, drugie brązowe. Przyciąga uwagę. Niektórzy ludzie ostrożnie obchodzą go z daleka i ja ich rozumiem, bo nie wiedzą, że jest łagodny jak owieczka. Inni – wręcz przeciwnie.

Igor Zalewski 25.01.2022
Lista lokatorów

Lista lokatorów

Jakiś czas temu na drzwiach naszej klatki schodowej zawisła klepsydra. Zmarła kobieta. Dość młoda. Ledwie 36 lat. Jej nazwisko nic nam nie mówiło. Nie mieliśmy pojęcia o kogo chodzi.

Kiełbasa od Gierka [FELIETON]

Kiełbasa od Gierka [FELIETON]

Prawie trzy dekady Amerykanin Paul M. Romer czekał, aby za swoją teorię endogennego rozwoju gospodarczego dostać – w 2018 r. – Nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii. To trochę gorsze wyróżnienie, bo nie ustanowił go w swoim testamencie wynalazca dynamitu, ale zawsze coś. Teoria sprowadza się do prostej zasady – inwestycje w badania i rozwój są gwarantem trwałego wzrostu gospodarczego.

Restauracyjne sztuczki [FELIETON]

Restauracyjne sztuczki [FELIETON]

Wino smakuje lepiej, gdy nalewane jest z cięższej butelki. Środki przeciwbólowe są skuteczniejsze, jeśli ludzie uznają je za drogie. Większość rzeczy jest bardziej pożądana, gdy sądzimy, że występują w niewielkiej ilości.