Felietony

Obawy o recesję obniżą inflację? Pełny obraz Kuczyńskiego

Obawy o recesję obniżą inflację? Pełny obraz Kuczyńskiego

Sejm przyjął ustawę o wakacjach kredytowych, która będzie kosztowała banki ponad 20 mld zł. Zapłacimy za to wszyscy i to drogo, ale najpewniej nie zauważymy zmniejszenia akcji kredytowej i wzrostu opłat bankowych, za to nieliczni sporo skorzystają na „wakacjach”.

Piotr Kuczyński 01.08.2022
Szósta w południe

Szósta w południe

– Otwórzmy okno – prosi Zachedrynski. – Przecież jest otwarte – odpowiada Lily. – To może jeszcze raz otworzyć!? Ten dialog bohaterów dramatu Sławomira Mrożka „Miłość na Krymie” idealnie opisuje sytuację, w której się obecnie znajdujemy. Tak właśnie powstaje inflacja.

Uśmiech proszę. Ostatnie słowo Zalewskiego

Uśmiech proszę. Ostatnie słowo Zalewskiego

Jest w Rumunii taka wioska szeklerska, która nazywa się Rimetea. To znaczy tak się nazywa po rumuńsku. Po węgiersku nazywa się Torockó. Rimetea – przynajmniej dla mnie – brzmi ładnej.

Jedz mleko - będziesz wielki! [FELIETON]

Jedz mleko - będziesz wielki! [FELIETON]

Rada Imamów przy Lidze Muzułmańskiej RP bez większych problemów wydaje popularnym polskim krówkom certyfikaty świadczące o spełnieniu przez nie surowych wymogów czystości prawa Halal. Taki dokument swoistej koszerności otwiera drogę na nowe rynki państw arabskich. Nie tak łatwo podobne sprawy załatwić przed naszymi chrześcijańskimi sądami administracyjnymi.

Jeden krok do przodu [FELIETON]

Jeden krok do przodu [FELIETON]

Marek Piechocki razem z Jerzym Lubiańcem zaczynali od hurtowni odzieży – jeszcze pod nazwą „Mistral” – w Gdańsku. Najpierw tureckie swetry przywozili w torbach – jednej, czterech, potem w ośmiu, dwunastu. Następne były już kontenery. Pięć lat później otworzyli biuro w Szanghaju. I tak od niewielkiego biznesu dwóch przyjaciół z Pomorza stopniowo zbliżyło się do tego kim są dzisiaj.

Szok kolejowy [FELIETON]

Szok kolejowy [FELIETON]

PKP to łatwy chłopiec do bicia, dlatego nieco się zdziwiłem, kiedy podczas grupowego sarkania na naszego narodowego przewoźnika mój dobry znajomy wziął go w obronę.

Igor Zalewski 16.07.2022
Memento techno. Ostatnie słowo Zalewskiego

Memento techno. Ostatnie słowo Zalewskiego

Z synem wybrałem się na weekend do Edynburga. W hotelu postanowiłem zaimponować młodemu i nauczyć go, jak się korzysta z brytyjskich gniazdek, nie mając brytyjskich wtyczek. A wiadomo, że dla każdego młodziaka naładowany smartfon to podstawa.

Szósty z braci Marx

Szósty z braci Marx

Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłonili się bracia Marx, ale później wszystko powróciło do punktu wyjścia, bo wymyślono Polski Ład.

Dorosły to duże dziecko

Dorosły to duże dziecko

Kilka dni temu brałem udział w szkoleniu. W naszej fundacji pojawił się specjalista od komunikacji w zespole. Warsztat miał być solidny, kilkugodzinny. Wspominam go miło, bo dawno nie wysłuchałem tylu miłych słów na swój temat (ach, te wspólne szkolenia z szefem, kiedy musisz mu szczerze powiedzieć, co o nim myślisz), ale przede wszystkim dlatego, że dobrze mi poszło.

Zdobyłeś rosyjski czołg i martwisz się, jak go zadeklarować? Tak wygląda Ukraiński Ład

Zdobyłeś rosyjski czołg i martwisz się, jak go zadeklarować? Tak wygląda Ukraiński Ład

Zdobyłeś rosyjski czołg lub transporter opancerzony i martwisz się, jak go zadeklarować.Spokojnie kontynuuj obronę Ojczyzny! Nie ma potrzeby zgłaszania zdobytych rosyjskich czołgów lub innego sprzętu, ponieważ ich wartość nie przekracza stukrotności płacy minimalnej. Taki komunikat wydała ukraińska Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji.

Maciej Łuczak 26.05.2022
Jajeczko Kolumba

Jajeczko Kolumba

Kiedyś po prostu obchodziliśmy tradycyjne święta Wielkiej Nocy oraz urodziny. Dziś koncentrujemy się raczej na obchodzeniu Polskiego Ładu. Krok po kroku. Zasada jest dość prosta. Konsekwencją wynalezienia miecza była przecież tarcza, broni palnej – kamizelka kuloodporna, a rakiety – antyrakiety. Skoro więc mamy nowe podatki, to musimy szukać odpowiednich na nie sposobów.

Szach-mat, czyli jak nie powielać stereotypów wszczepionych w mózg

Szach-mat, czyli jak nie powielać stereotypów wszczepionych w mózg

Żyjemy w czasach, które usilnie walczą ze stereotypami. Powielanie ich jest niemile widziane, niemodne, niekulturalne i zwalczane. Ilekroć sam otwieram usta, by werbalnie powielić jakiś stereotyp wszczepiony na mój twardy dysk (może w szczepionce przeciw Covid-19?), program z polityczną poprawnością aktywizuje się i mówi mi twarde nie.

Jak się robi dobry dizajn [FELIETON]

Jak się robi dobry dizajn [FELIETON]

Projektowanie nie jest proste. Owszem, rozpoznać rzecz piękną jest zadaniem stosunkowo łatwym, od razu wiemy, że to jest to! Tak jak na filmie Pedro Almodóvara, tam piękno przemawia do nas natychmiast. Dlaczego więc tak niewiele rzeczy jest rzeczywiście pięknych i funkcjonalnych, a większość jest po prostu brzydka, pretensjonalna i często droga?

Autostrada do piekła

Autostrada do piekła

„Statystyki są jak damskie figi – pokazują bardzo wiele, ale nie to co jest najważniejsze!”.To jedno z popularnych powiedzeń komentatorów sportowych. Zgadzając się z jego głębokim przesłaniem, można bez zbytniego nadęcia skomentować badanie Instytutu Filozofii i Socjologii PAN „Dystynkcje muzyczne. Gust muzyczny i stratyfikacja społeczna a proces kształtowania się stylów życia Polaków”.

Słuchać nie jest łatwo [FELIETON]

Słuchać nie jest łatwo [FELIETON]

Podobno wiele problemów młodych ludzi bierze się stąd, że nie ma kto ich wysłuchać. Miałby to być efekt zapracowania rodziców i ich przemęczenia. W najgorszym wariancie byłby to efekt zimnej obojętności rodziców, którego najwybitniejszymi przedstawicielami byli mama i tata Winstona Churchilla.

Igor Zalewski 28.02.2022
Transhumanizm prawniczy [FELIETON]

Transhumanizm prawniczy [FELIETON]

„Zło siedzi w naszej naturze, a wszystkie technologiczne wynalazki i innowacje są tylko przedłużeniem naszych przyrodzonych właściwości” – uważał sceptyczny wobec dokonań naszej cywilizacji Stanisław Lem. Nic dziwnego, że udało mu się w swoich opowiadaniach przewidzieć wiele współczesnych nowinek technicznych. Teraz dokonuje się kolejna rewolucja, którą przepowiedział autor „Solaris”.

Pożytek z Covida [FELIETON]

Pożytek z Covida [FELIETON]

W grudniu, jak co roku, robiliśmy w mojej fundacji przedświąteczne spotkanie. Takiego śledzika. Zapraszamy na niego także ludzi z zewnątrz, z którymi współpracujemy, którzy nas wspierają, albo po prostu takich, których lubimy. Taka okazja, żeby ludzie, którzy zazwyczaj wymieniają e-maile spotkali się, pogadali, no i spożyli tego śledzika, który, jak wiadomo, lubi pływać.

Cytując klasyka [FELIETON]

Cytując klasyka [FELIETON]

Milton Friedman by tego nie wymyślił! Słynny liberalny ekonomista z dziecięcą naiwnością mawiał: „Nigdy nie spotkałem się z cięciem podatkowym, które by mi się nie podobało”. Tak może i było w przeszłości. Teraz jest już zupełnie inaczej.

Dualizm staruszkowo-ławeczkowy [FELIETON]

Dualizm staruszkowo-ławeczkowy [FELIETON]

Od ponad roku mam psa. Od kilku miesięcy – wielkiego psa. To malamut, który wyrósł na solidnego cielaka. Jest srebrno-czarny, podobny do wilka i naprawdę piękny. W dodatku jedno oko ma niebieskie, drugie brązowe. Przyciąga uwagę. Niektórzy ludzie ostrożnie obchodzą go z daleka i ja ich rozumiem, bo nie wiedzą, że jest łagodny jak owieczka. Inni – wręcz przeciwnie.

Lista lokatorów

Lista lokatorów

Jakiś czas temu na drzwiach naszej klatki schodowej zawisła klepsydra. Zmarła kobieta. Dość młoda. Ledwie 36 lat. Jej nazwisko nic nam nie mówiło. Nie mieliśmy pojęcia o kogo chodzi.

Igor Zalewski 18.01.2022
Kiełbasa od Gierka [FELIETON]

Kiełbasa od Gierka [FELIETON]

Prawie trzy dekady Amerykanin Paul M. Romer czekał, aby za swoją teorię endogennego rozwoju gospodarczego dostać – w 2018 r. – Nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii. To trochę gorsze wyróżnienie, bo nie ustanowił go w swoim testamencie wynalazca dynamitu, ale zawsze coś. Teoria sprowadza się do prostej zasady – inwestycje w badania i rozwój są gwarantem trwałego wzrostu gospodarczego.

Restauracyjne sztuczki [FELIETON]

Restauracyjne sztuczki [FELIETON]

Wino smakuje lepiej, gdy nalewane jest z cięższej butelki. Środki przeciwbólowe są skuteczniejsze, jeśli ludzie uznają je za drogie. Większość rzeczy jest bardziej pożądana, gdy sądzimy, że występują w niewielkiej ilości.

Czeka nas polityczna wojna! Polityczne prognozy na 2022 rok Marcina Dzierżanowskiego

Czeka nas polityczna wojna! Polityczne prognozy na 2022 rok Marcina Dzierżanowskiego

Rok 2022 r. będzie okresem głebokiem destabilizacji politycznej, która po raz pierwszy od lat zacznie się negatywnie przekładać na sytuację gospodarczą - pisze w swojej prognozie dla portalu mycompanypolska.pl Marcin Dzierżanowski, redaktor prowadzący miesięcznika My Company Polska. Tym samym rozpoczynamy cykl prognoz na przyszły rok autorstwa naszej redakcji.

Startupy nie wystarczą [FELIETON]

Startupy nie wystarczą [FELIETON]

Może będzie to dziś niepopularne stwierdzenie, ale same startupy nie wystarczą, by kraj stał się innowacyjny i wszedł do klubu najbogatszych. Niepopularne, bo wiadomo, każdy kraj chciałby być określony – jak Izrael – mianem startup nation, każdy chciałby mieć też u siebie swoją technologiczną Dolinę Krzemową.

Szklane domki [FELIETON]

Szklane domki [FELIETON]

Białe, jasnozielone czy w kolorze dojrzałej nasturcji. Montowało się je dosłownie w ciągu kilku dni. Nowoczesne, funkcjonalne, higieniczne i piękne. Tak Seweryn Baryka opowiadał swojemu synowi o „szklanych domach”, które rzekomo powstawały w Polsce po odzyskaniu przez nią niepodległości w 1918 r.

Chcesz o tym pogadać? [FELIETON]

Chcesz o tym pogadać? [FELIETON]

Przeczytałem niedawno wywiad z Jessem Lingardem, piłkarzem Manchesteru United i reprezentacji Anglii. Piłkarze rzadko mają coś ciekawego do powiedzenia, ale ten był akurat interesujący.

Porozmawiaj ze sobą

Porozmawiaj ze sobą

Mateusz Kusznierewicz w naszym okładkowym wywiadzie opowiada o bardzo ciekawym zwyczaju. Raz w tygodniu spotyka się sam ze sobą.

Grzegorz Sadowski 01.10.2021
Czy jesteś za? [FELIETON]

Czy jesteś za? [FELIETON]

Nic dziwnego, że pytania referendalne z 1987 r., samego schyłku PRL, śpiewał w Piwnicy pod Baranami legendarny Piotr Skrzynecki. „Czy jesteś za pełną realizacją przedstawionego Sejmowi programu radykalnego uzdrowienie gospodarki zmierzającego do wyraźnego poprawienia warunków życia, wiedząc, że wymaga to przejścia przez trudny dwu–trzyletni okres szybkich zmian?” – brzmiało pierwsze z nich.

Słodki rejwach [FELIETON]

Słodki rejwach [FELIETON]

Od dawna marzyłem, żeby chociaż przez chwilę pożyć we włoskim miasteczku. Takim odwiecznym, z katedrą i wąskimi uliczkami, przy których parkują stare fiaty 500. No i po wakacjach postanowiłem trochę odpocząć od rodziny. Kupiłem bilet do Bari, wypożyczyłem samochód i ruszyłem w głąb Apulii, która – tak na marginesie – okazała się potwornie zaśmiecona.

Ku chwale nierozsądności [FELIETON]

Ku chwale nierozsądności [FELIETON]

Chwalimy rozum i racjonalne myślenie. Przecież to one nas doprowadziły tu, gdzie dzisiaj jesteśmy. Patrzymy wstecz i widzimy linię postępu jako układ logicznych, układających się po sobie punktów. Widzimy piękny obraz rozumnego człowieka, który siłą swej racjonalności zawładnął światem.

Kompleks polski [FELIETON]

Kompleks polski [FELIETON]

Na czym polegała współpraca w ramach działającej w zamierzchłych komunistycznych czasach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, czyli RWPG? To było finezyjne połączenie: polskiej pracowitości, mongolskiej myśli technicznej, rumuńskiego porządku, albańskiej uczciwości, czeskiej odwagi, niemieckiego poczucia humoru, węgierskiego języka oraz słynnej radzieckiej abstynencji!