Okiem eksperta
Zbyt wysoka wycena może być brzemieniem? Przedstawiciel funduszu przestrzega startupy
- Tylko doświadczeni startupowcy zdają sobie sprawę, że zbyt wysoka wycena może stać się brzemieniem, które odstraszy potencjalne fundusze, odcinając tym samym dostęp do kapitału - pisze w swoim komentarzu Szymon Janiak, managing partner, Czysta3vc.
Hejt w sieci. Kara ograniczenia wolności za obelgi w internecie
Czy da się wygrać z hejterem? Posłanka Agnieszka Pomaska pokazała, że tak. Sąd uznał, że internetowy hejter zasłużył na osiem miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania prac społecznych. Opinię w tej sprawie przygotowała dr Joanna Uchańska, partnerka w kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Dark is the new black. Zakupy z ekspresową dostawą.
Zakupy online z dostawą w ciągu kilkunastu minut to coraz gorętszy temat. Na polskim rynku działa już kilka startupów oferujących takie usługi. W ostatnich tygodniach dołączyły do nich dwie sieci handlowe. Co pomoże zwiększyć szanse na sukces?
Zwolnienie lekarskie pracownika. Co zrobić, gdy jest ono nadużywane? [PORADNIK]
Zwolnienie lekarskie – nagłe, nieprzewidywalne i częste, a może długotrwałe, przeplatane innymi nieobecnościami? Takie nieobecności pracowników to wciąż zmora pracodawców, jednak warto wiedzieć, że pracodawca nie jest w takiej sytuacji bezbronny.
Prawo nowych technologii niezbędnym warsztatem pracowników
Edukacja w zakresie prawa nowych technologii nie tylko minimalizuje ryzyko odpowiedzialności prawnej zwłaszcza w sektorach regulowanych, ale też – powoduje przewagę konkurencyjną na rynku. Warto zatem przyjrzeć się, czy pracownicy mają możliwość doskonalenia swoich kompetencji w zakresie umiejętnego łączenia wiedzy technicznej, biznesowej i prawnej oraz aktualizacji tej wiedzy.
Zarządzanie projektami? Zamiast ściągania gotowców z internetu pomyśl, czego potrzebuje twoja firma
Najpierw sprawdź potrzeby i przemyśl cele, a dopiero później dostosuj procesy w firmie - radzi dr Patrycja Sznajder, ekspertka w zakresie zarządzania projektami. Stosowanie gotowych, "internetowych metodologii", to najczęściej złe rozwiązanie.
Cyfryzacja branży leasingowej, czyli najnowsze trendy w biznesie [OKIEM EKSPERTA]
Leasing w swojej obecnej formie kojarzy się z dwiema rzeczami – z wyborem odpowiedniego pojazdu oraz formalnościami, procedurami i procesami, z którymi trzeba się zmierzyć. Pomimo gigantycznego skoku w rozwoju bankowości, chociażby dzięki różnorodnym platformom bankowości elektronicznej czy cyfrowym metodom płatności, branża finansowania pojazdów do tej pory pozostawała lekko w tyle.
Co dalej na rynku nieruchomości? [KOMENTARZ]
Rynek nieruchomości w Polsce, nawet pomimo pandemii, radzi sobie bardzo dobrze, jeśli chodzi zainteresowanie kupujących oraz cały czas jest uznawany za pewną i stabilną inwestycję. Czego możemy oczekiwać, jeśli chodzi o dalszy rozwój tego sektora? - pisze w komentarzu dla mycompanypolska.pl Raied Tanous, CEO Asbud Group.
Kryptowaluty. Jak nie dać się oszustom?
Wzrost zainteresowania kryptowalutami spowodował również rosnącą liczbę kryptooszustw. Ludzie coraz częściej nabywają oraz obracają tego typu środkami, choć czasem nie posiadają podstawowej wiedzy na ich temat. Takie okoliczności stały się bardzo atrakcyjne dla tzw. skamerów, którzy wykorzystują tę niewiedzę. Jak się zabezpieczyć? Piszą eksperci kancelarii Graś i Wspólnicy.
Praca zdalna. Co dalej ze skuteczną komunikacją?
Po co nam skuteczna komunikacja? by zaoszczędzić czas, podejmować dobre decyzje, budować relacje, by rozumieć i rozwijać się. Praca zdalna nam to znacząco utrudniła. Co nas czeka dalej? Odpowiedź przygotowała Anna Oleksy, ekspert zarządzania i psycholog biznesu, Uniwersytet SWPS.
Inwestycje w ESG. Nowa fala w polskim biznesie?
Inwestowanie w ESG, czyli environment, social, governance, to niezbędny element w strategii przedsiębiorstwa - przekonuje prof. dr hab. Marta Postuła, kierownik katedry na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości. Niebawem jeszcze mocniej przybierze na sile.
Okiem eksperta. Jak przygotować budżet w firmie?
Niezależnie od wielkości firmy i stopnia jej rozwoju na rynku, optymalne przygotowanie budżetu może być decydujące dla jej przetrwania. Jak profesjonalnie podejść do tego zadania?
Ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Odzyskasz VAT mimo niezapłaconej faktury!
Niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zakwestionował niektóre przepisy polskiej Ustawy o VAT w obszarze tzw. "ulgi na złe długi" jako niezgodne z dyrektywą UE ws. VAT.
Firma w problemach. Co z pracownikami? [FELIETON]
Co może lub wręcz powinien zrobić przedsiębiorca, który jest dotknięty skutkami pandemii i myśli o np. postępowaniu restrukturyzacyjnym? Konkretne porady w kontekście zarządzania pracownikami ma Michał Sowiński, partner w kancelarii Graś i Wspólnicy.
Czas prawdy dla hoteli. Co czeka ich właścicieli w tym roku?
Nie mają dostępu do kredytów, sezon zimowy był całkowicie stracony, a po ostatecznym otwarciu czeka je mordercza walka z konkurencją. Efekt? Nadchodzi fala upadłości i przejęć na rynku polskich hoteli. O tym, co czeka hotelarzy pisze Katarzyna Tencza, Walter Herz.
Karuzela, karuzela, w całej Polsce co niedziela... Jak dziś wyłudza się VAT?
Pomimo entuzjastycznych zapowiedzi Ministerstwa Finansów (zasada „3 x P”: prostota, przejrzystość i przyjazność), podatnicy podchodzą do nowych przepisów w zakresie JPK z uzasadnionymi obawami. Ale nie o merytorycznych wątpliwościach związanych z JPK_V7 będzie w tym tekście mowa - pisze w analizie dla portalu mycompanypolska.pl Wojciech Kieszkowski, partner w firmie Solveo Advisory.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Kiedy je wykorzystać?
Nowe rozwiązanie w polskim prawie, czyli uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, może okazać się zbawieniem dla firm w kryzysie. Mecenas Mateusz Waberski pisze, kiedy można je wykorzystać.
Okiem eksperta. Czy nowa procedura restrukturyzacji rzeczywiście pomogła firmom?
Uproszczona restrukturyzacja, wprowadzona wraz z ustawą z 19 czerwca br. miała z założenia pomóc firmom w wyjściu z największych problemów, jakie wniknęły z koronakryzysu. Czy tak się stało? Oto ocena ekspertki, Małgorzaty Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje.
Okiem eksperta. Walka z COVID-19 w firmie
Co zrobić, by ograniczyć ryzyko zakażenia w firmie? Czy można zobowiązać pracowników do szczepień? Komentarz ekspercki autorstwa przedstawicieli kancelarii Eversheds Sutherland Wierzbowski: Natalii Nawrockiej i Adama Nierzwickiego.
Okiem eksperta. Jak regularnie dbać o aktualność swojej grupy docelowej?
Wyższe przychody, lepsza konwersja... Jak to osiągnąć? Wystarczy dbać o aktualność swojej grupy docelowej. Istnieją narzędzia, które mogą nam w tym pomóc - pisze w komentarzu Joanna Ostafin.
Nadchodzi koniec tradycyjnych doradców inwestycyjnych? KNF zmienia podejście do robodoradztwa
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego 4 listopada br. opublikował stanowisko dotyczące robodoradztwa, w którym odniósł się do szeregu istotnych zagadnień związanych ze świadczeniem przez firmy inwestycyjne usług doradztwa inwestycyjnego w formule zautomatyzoewanej - pisze w analizie Michał Karwasiński, radca prawny, partner zarządzający Kancelarii KSZ Smart Legal.
Okiem eksperta. Jak działa w Polsce upadłość konsumencka
Upadłość konsumencka to procedura sądowa stosowana wobec konsumentów oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które stały się niewypłacalne. O tym, jak ją przeprowadzić, pisze dla mycompanypolska.pl Michał Sowiński, doradca restrukturyzacyjny i partner w kancelarii Graś i Wspólnicy.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Czy to dobre narzędzie do ratowania firmy? [ANALIZA]
W najbliższych miesiącach, gdy przestaną działać rządowe mechanizmy pomocowe, może nas czekać fala upadłości przedsiębiorstw. W celu chronienia firm przed upadłością wprowadzono uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (UPR). To obecnie najskuteczniejsze narzędzie restrukturyzacji dla przedsiębiorców - pisze dla mycompanypolska.pl Karol Tatara.
Nie trać czujności! Rynek e-commerce mocno rośnie, ale nie każdy na tym wygra [ANALIZA]
- Rynek e-commerce dynamicznie rośnie. To może nieco uśpić czujność, bo przecież jesteśmy na silnej ścieżce wzrostowej - mówi Robert Ćwiertnia, konsultant ds. robotyzacji procesów biznesowych w Crowe. Tymczasem wielcy gracze każdego dnia inwestują w poprawę biznesu w internecie. Jeśli mniejsza firma nie dopasuje się do tych trendów, zginie.
Okiem eksperta. Wielkie zmiany w prawie budowlanym. Sprawdź zanim zaczniesz szykować inwestycję
Czy nowelizacja prawa budowlanego ułatwi czy utrudni budowę nowych inwestycji oraz zmianę przeznaczenia już funkcjonujących budynków? Odpowiedź na to pytanie przygotowała dr Joanna Barzykowska, partner w kancelarii Graś i Wspólnicy.
Jak pozyskać pieniądze od funduszy venture capital? Poradnik dla przedsiębiorców
Fundusze venture capital dają wiele możliwości start-upom i młodym firmom, dzięki którym mogą one zyskać nie tylko zastrzyk pieniędzy na rozwój innowacyjności, ale także nieoceniony know-how. Jak skutecznie rozmawiać z inwestorami i efektywnie pozyskiwać środki? Jakie argumenty pomogą przekonać kapitałodawcę, że warto zainwestować akurat w przedstawione przedsięwzięcie? Oto kilka wskazówek.
Okiem eksperta: Czas nowych szans. Jak pandemia zmienia branżę nowych technologii?
Każdy kryzys ma w sobie potencjał do zmian. Jeśli nie rewolucyjnych, to przynajmniej ewolucyjnych. Dotyczy to zarówno światowej gospodarki, systemów społeczno- ekonomicznych, jak i poszczególnych branż. Sektor nowych technologii nie jest tu wyjątkiem, choć oczywiście rządzi się swoimi prawami i ma swoją specyfikę - pisze Janusz Dziurzyński, członek zarządu ABSL.
Szukasz inwestora? Oto jak uniknąć toksycznego funduszu VC
Dobry fundusz VC znacząco przyspieszy rozwój spółki, wzniesie ją na nowy poziom i pozwoli uniknąć wielu typowych błędów. Przeciętny fundusz VC trochę wesprze, da zastrzyk finansowy i nie będzie przeszkadzał. Toksyczny fundusz VC wydrenuje start-up z pieniędzy, utrudni działalność operacyjną, a w skrajnym przypadku zniszczy biznes. Jak je odróżnić?
Okiem eksperta. Medycyna w wersji slow ma przyszłość
Wizyta u lekarza nie musi trwać 3 minuty, a pacjent może mieć poczucie, że medyk go wysłuchał i zrozumiał. Medycyna w wersji slow ma przyszłość – twierdzi Iwona Manikowska, twórczyni Happy Clinic w Warszawie.
Podniesienie płacy minimalnej to "ryzykowny eksperyment". Nadchodzi czas próby
Płaca minimalna w wysokości 2800 zł najbardziej uderzy w mikro- i małe firmy. Około 63 proc. miejsc pracy w tych firmach będzie zagrożona – to ponad 1,5 miliona pracowników. Warszawa sobie poradzi, ale choćby na Podkarpaciu i Mazurach firmy staną przed dylematem: zwalniać, czy zamknąć działalność - pisze w komentarzu Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Estoński CIT w Polsce. Kto na tym skorzysta? [TYLKO U NAS]
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów jeszcze w lipcu ma zostać przedstawiony do konsultacji projekt ustawy wprowadzający nowy model opodatkowania spółek kapitałowych, czyli tzw. Estoński CIT. Rozwiązanie ma zacząć funkcjonować już 2021 roku.
Okiem eksperta. Rolnicy mogą pomóc firmom w walce z koronawirusem
- Firmy wciąż nie mają pełnej wiedzy, jak w sposób bezpieczny działać po odmrożeniu gospodarki i chronić swoich pracowników. Istnieje jednak branża, której przedstawiciele już mają doświadczenie walki z potężnym wirusem - pisze w komentarzu Siergiej Kasjanow, prezes KSG Agro, europejskiego agroholdingu ukraińskiego pochodzenia notowanego na GPW w Warszawie.
Okiem eksperta. Twoja twarz wygląda znajomo, czyli o jeden krok od kontroli biometrycznej
Ostatnio wiele osób bez zmrużenia oka udostępnia swoje zdjęcia w internecie, a konsekwencje mogą być poważne: utrata prywatności, kradzież tożsamości, tarapaty finansowe. Najwyższy czas na serio zadbać o nasze dane!
Okiem eksperta. Klienci nie wrócą zbyt szybko do restauracji
Zniesienie obostrzeń jest dobrym sygnałem dla branży gastronomicznej. Nie można jednak oczekiwać, że z dnia na dzień postawi to branżę na nogi, a klienci szturmem wrócą do swoich ulubionych restauracji - pisze w komentarzu Bartosz Górecki, brand manager w merce.com.
Okiem eksperta: Świat po pandemii? Nadchodzi era spółek technologicznych
Nie istnieje branża, która nie zostałaby dotknięta rozprzestrzeniającą się epidemią. Kryzys dotyczy również nowych technologii. Mowa tu szczególnie o technologicznych eventach, przesuniętych premierach urządzeń czy produkcji elektroniki. Branża IT postanowiła jednak nie poddawać się i nie zwalniać - pisze w komentarzu specjalnie dla My Company Polska Paulina Woźniak...