Nowe technologie
Jak przedstawić swoją technologię szefowi NASA? Zawody ERC na Czerwonej Planecie w Krakowie
Zespoły z całego świata przyjadą do Polski, by wziąć udział w zawodach łazików marsjańskich - European Rover Challenge. Sprawdzą się w symulowanym środowisku Czerwonej Planety. To wydarzenie pozwala nawiązać relacje m.in. polskim startupom kosmicznym z najważniejszymi postaciami przemysłu kosmicznego - deklaruje Łukasz Wilczyński, pomysłodawca i organizator ERC.
Człowiek i technologia - People Culture TechFest 29 października w Rzeszowie
Największe wydarzenie HR-owe na Podkarpaciu i jedno z najważniejszych w Polsce – 29 października w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie spotkajmy się na People Culture TechFest (PCTF). Tego dnia, w wielu strefach, 800 uczestników weźmie udział w prelekcjach, panelach dyskusyjnych, warsztatach oraz w rozbudowanym networkingu, który składa się z Expo Zone, Business Dating, MeetUP Party i Coffee Zone. Festiwal jest przestrzenią dla liderów i profesjonalistów z różnych obszarów organizacji – od zarządów i szefów HR, po osoby odpowiedzialne za rekrutację, a także entuzjastów nowych technologii.
AutonomyNow uruchamia produkcję seryjną systemów AI dla branży motoryzacyjnej
AutonomyNow to polska spółka DeepTech tworząca zaawansowane systemyautonomiczne oparte na AI. Firma jest jednym z trzech wiodących producentów tego typu rozwiązań na rynku europejskim.
Ailleron Innovation Forum 2024 - jak AI i technologia zmienia branżę finansową?
Druga edycja Ailleron Innovation Forum (#AIF24) odbędzie się w dniach 11-12 września 2024 roku w Krakowie. Po raz kolejny eksperci z branży finansowej, specjaliści i obserwatorzy cyfrowych zmian będą dyskutować o rozwiązaniach technologicznych oraz wyzwaniach cyfrowej transformacji. W agendzie #AIF24 znajdziemy tematy związane z bankowością AI, w tym generatywnymi usługami AI, czy analityką danych.
Prywatne kino na Mokotowie. Test projektora Hisense C1
Czy urządzenie takie jak projektor ma w ogóle czego szukać w niespełna 30-metrowej kawalerce? Odpowiem tak: Hisense C1 wszedł do niej z przytupem!
Sztuczna inteligencja w motoryzacji? Naturalnie!
To już nie jest koncepcja z filmów science fiction. Sztuczna inteligencja staje się częścią naszego życia. W motoryzacji zaś króluje od dłuższego czasu: od zakupów aż po produkcję samochodów. Teraz wrzuca kolejny bieg.
Tu beton nie wystarczy. Jak załatać AI GAP?
Odwróć tabelę, Polska na czele! Także we wdrażaniu sztucznej inteligencji.
Lepszy biznes dzięki AI
Dziś pytanie przedsiębiorców o to, czy w swoich firmach używają narzędzi AI, to jak pytanie kilka lat temu, czy korzystają z internetu. Sztuczna inteligencja to dla biznesu ogromna szansa.
Thorium Space sięga gwiazd
Startujemy z nową strategią „Droga do Gwiazd”. Chcemy pokazać, że w Polsce da się nie tylko stworzyć, ale także rozwinąć liczącą się na rynku globalnym firmę kosmiczną. Za trzy–pięć lat chcemy być w Europie jednym z głównych podmiotów, który dostarcza satelity telekomunikacyjne cywilne i wojskowe – mówi Paweł Rymaszewski, założyciel i prezes Thorium Space.
Koalicja krypto. Wywiad z Martyną Lewińską
Krypto przestało być buzzwordem, a stało się powszedniością. Dla nas to świetny moment, mamy świetny zespół i wielu klientów – mówi Martyna Lewińska, Co-founderi CTO Fiat Republic.
Jedna zmiana
Naszym rozmówcom – osobom ze świata biznesu – daliśmy jedno zadanie. „Zostajesz kimś, kto może w dowolny sposób wpłynąć na polskie prawo lub gospodarkę. Możesz jednak zmienić wyłącznie jedną rzecz – co by to było?”. Efekty wyzwania znajdziecie poniżej!
Uśmiechnięta czaszka Witkacego
Czy można zjeść ciastko za pomocą sztucznej szczęki? Oczywiście, że tak. Warunek jest jeden. Niezależnie czy będziemy posługiwali się prawdziwymi zębami, sztucznymi à la Daniel Obajtek, czy też wysłużoną plastikową protezą, ciasteczko musi być naprawdę świeże i pyszne. Dokładnie taka sama zasada dotyczy ChataGPT i tej całej porażająco wspaniałej sztucznej inteligencji.
As od Sonosa
Wizja założycieli firmy Sonos (a było ich czterech) była prosta: umożliwić miłośnikom muzyki odtwarzanie dowolnych utworów w dowolnym miejscu w domu. Coś, co dziś wydaje się naturalne albo wręcz banalne, na początku wieku było jednak wyzwaniem, bo technologia, by to zrobić, wówczas nie istniała. Dwadzieścia lat później Sonos stał się synonimem wysokiej jakości głośników i soundbarów domowych. Co więc robisz dalej? Projektujesz słuchawki.
Trzy czwarte Polaków chce korzystać z aplikacji monitorujących zużycie mediów
W obliczu rosnących cen za media, Polacy coraz częściej zwracają się ku nowoczesnym technologiom, które mogą pomóc w obniżeniu rachunków. Według raportu firmy doradczo-technologicznej Future Mind „Żyjesz w phygitalu, choć o tym mnie wiesz”, aplikacje monitorujące zużycie prądu, wody czy gazu, zyskują na popularności – zna je blisko dwie trzecie Polaków, a 85 proc. ankietowanych postrzega jako znaczące ułatwienie w codziennym życiu.
Uznane marki na pokładzie akceleratora PCI
Niebawem rusza nabór do programu DeepTech Akcelerator, realizowanego przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Biorące w nim udział startupy mogą liczyć nawet na 400 tys. dofinansowania. Odbiorcami technologii są m.in. firma Curtis Health Caps, należąca do ścisłej czołówki producentów kontraktowych produktów farmaceutycznych oraz Poland Biomed Ventures specjalizująca się w zastosowaniu informatyki w medycynie i rozwoju technologii Life Science.
Pierwsza e-autostrada pozwoli ładować samochody elektryczne w trakcie jazdy. Rusza nowatorska inwestycja
Szwecja, znana ze swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój, postawiła kolejny krok ku przyszłości, ogłaszając budowę pierwszej na świecie stałej zelektryfikowanej autostrady. Nowa infrastruktura, planowana do uruchomienia w 2025 roku, ma umożliwić pojazdom elektrycznym ładowanie baterii podczas jazdy. To pionierskie rozwiązanie, które może zrewolucjonizować sektor transportu, jest częścią większej strategii dekarbonizacji i walki z globalnym ociepleniem.
Jeden model AI to za mało. Przyszłość należy do rozwiązań multimodelowych
Trzeba korzystać z dobrodziejstw płynących z rozwoju wielu różnych narzędzi AI. W ten sposób można stworzyć rozwiązanie „skrojone na miarę” każdej firmy - przekonuje w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Aws Naser, współzałożyciel AI Superpowers.
Musimy wstać z kolan wobec cyfrowych gigantów [WYWIAD]
Wobec bigtechów staniemy się bezbronni wtedy, gdy uznamy, że nic już nie jesteśmy w stanie zrobić i powiemy „Niech się dzieje wola nieba”. A właściwie wola Bolta, Google’a, Ubera, Tencentu czy Alibaby – mówi Sylwia Czubkowska, specjalistka od nowych technologii.
Lekka bestia. Nasz test Huawei MateBook X Pro
Każdy wie, że rzeczy, które są bliskie pewnej doskonałości, należy takimi pozostawić, nie wprowadzać wymyślnych rewolucji, licząc, że jakimś cudem zbliżymy się do ideału. Nie, tu trzeba innej strategii, zmiany, jeśli już, powinny być ostrożne, to jak szlifowanie diamentu – jeden zbędny ruch i może być po wszystkim. I tak robi Huawei ze swoim topowym laptopem, oznaczonym jako MateBook X Pro w wersji na 2024 r. Poprawił, ale tak, by było lepsze to, co już się sprawdziło.
Podróż za jedną emotkę. Jak zmienia się branża traveltech
Innowacyjne planery podróży, system do zarządzania cenami atrakcji turystycznych, slowhopowe marketplace – rodzima branża startupowa coraz odważniej wchodzi w branżę turystyczną, zmieniając sposób, w jaki odkrywamy świat i Polskę. A przy okazji próbując na tym zarobić.
Freelancerzy nie stracą pracy przez AI, wręcz przeciwnie - zarabiają więcej [Badania]
Jak wynika z pierwszej części międzynarodowego badania “Portret Freelancera 2024”, już prawie 70% wolnych strzelców codziennie korzysta ze sztucznej inteligencji w pracy. Spośród nich tylko 2% jest z niej niezadowolona. Niekwestionowanym liderem popularności nadal pozostaje ChatGPT.
Wielki skandal na rynku kryptowalut: Klienci giełdy WazirX wściekli po utracie 234 mln dol.
18 lipca doszło do jednego z największych cyberataków na rynku kryptowalut w tym roku. Indyjska giełda WazirX padła ofiarą hakerów, którzy skradli cyfrowe aktywa o wartości 234 mln dolarów. Atak ten objął ponad 200 rodzajów tokenów i kryptowalut, z których największe straty odnotowano w ethereum, shiba inu, polygon i pepe.
Z zamiłowania do mało prawdopodobnych projektów: Historia OpenAI
Powstanie i rozwój OpenAI to materiał na całkiem niezły serial. Jak doszło do tego, że Sam Altman stworzył obecnie jedną z najważniejszych spółek technologicznych na świecie?
Nowe zasady programu „Mój Prąd 6.0”: Dotacja dla fotowoltaiki tylko z magazynami energii
Program „Mój Prąd”, cieszący się ogromną popularnością w Polsce, wchodzi w szóstą edycję z nowymi zasadami. Od 2 września rusza nabór wniosków na dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale z istotnym warunkiem dla instalacji zgłoszonych po 1 sierpnia – koniecznością zakupu magazynu energii. Wcześniejsze rozwiązanie okazało się zbyt obciążające dla sieci energetycznej. Nowe rozwiązanie ma być bardziej opłacalne.
Technologia na służbie zmianie - jak TechSoup Polska wspiera NGO w cyfrowej transformacji
TechSoup Polska to organizacja, która wspiera inne organizacje pozarządowe w efektywnym i świadomym wykorzystywaniu technologii. Oferujemy narzędzia, szkolenia oraz zasoby, które pomagają NGO w osiąganiu ich misji poprzez innowacyjne rozwiązania technologiczne.
Przedłużyć świadome życie. Vivid Mind pomaga zdiagnozować demencję we wczesnej fazie
Wystarczy 6 sek. nagrania głosu, by aplikacja od Vivid Mind zdiagnozowała wczesną fazę demencji, m.in. chorobę Alzheimera. Może to być punkt wyjścia do opóźnienia jej tragicznych skutków, a przy okazji źródło ogromnych oszczędności pieniędzy wydawanych na opiekę nad osobami z otępieniem.
Dominika Stobiecka: "Jesteśmy na czele rewolucji" [WYWIAD]
Czym jest Toku? O tym rozmawiamy z Dominiką Stobiecką, współzałożycielką startupy rewolucjonizującego świat krypto.
Nowe narzędzie dla firm. Chcesz aplikację? Opisz, czego oczekujesz, a AWS stworzy program
AWS, czyli odnoga giganta technologicznego Amazon i dostawca chmury publicznej, chce dzięki AI zmienić rzeczywistość wielu firm. Od lipca oferuje próbną wersję narzędzia pomocnego przy tworzeniu aplikacji. Zadanie ma być banalnie proste - po prostu opisujesz program, który chcesz, a AWS przekonuje, że napisze kod za ciebie bez potrzeby korzystania z pomocy profesjonalnych programistów.
Technologia na ratunek rolnikom. Jak polski startup Nirby zmienia świat
Nirby to polski startup, który ma na celu zrewolucjonizowanie rolnictwa poprzez wykorzystanie technologii kosmicznych, sztucznej inteligencji i dronów. Piotr Lazarek, zaledwie 23-letni founder, zachwycił świat swoim rozwiązaniem.
Żabka postawi na AI. Sieć podpisała umowę z Microsoftem, by stworzyć nową technologię
Żabka, przy współpracy z Microsoftem, chce stworzyć wirtualnego asystenta dla swoich pracowników. To tylko początek ambitnych projektów.
Powstaje gra na podstawie Thorgala. "Jesteśmy w trakcie tworzenia głównych mechanik" [WYWIAD]
O planach studia Mighty Koi opowiada Marcin Grzegórski, dyrektor studia, odpowiedzialny za jego strategię.
Innovations Hub Summit - przyszłość polskiej inkubacji startupowej
W piątek (21 czerwca) w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się największe w Polsce wydarzenie dedykowane inkubacji startupów - Innovations Hub Summit, którego gospodarzem jest Fundacja Innvations Hub. Event zgromadził niemal 200 przedstawicieli świata biznesu i nauki, którzy spotkali się by poznać zwycięzców Programu mentoringowego organizowanego przez Fundacje.
Jak wykorzystać AI w cyberbezpieczeństwie firmy
Sztuczna inteligencja staje się nieodzownym narzędziem w arsenale firm dążących do zapewnienia sobie najwyższego poziomu cyberbezpieczeństwa. AI stanowi już 59% wszystkich patentów cybernetycznych i należy do najpopularniejszych przedmiotów badań związanych cyberbezpieczeństwem od 2017 roku. Jednak na kwestiach ochrony zasobów firm jej potencjał się nie kończy - uważają eksperci EY.
Telemedi nabywa 100 proc. w EOM, spółce z zakresu orzecznictwa medycznego. Kolejne przejęcia wkrótce
Telemedi ogłasza nabycie 100 proc. udziałów w Elektronicznym Orzecznictwie Medycznym (EOM sp z o.o.). Cel: optymalizacja procesu likwidacji szkód medycznych dla branży ubezpieczeniowej.
ChatGPT halucynuje linki do stron wydawców, którzy mają umowy z OpenAI
Jeden z nowszych pomysłów na pogodzenie dziennikarstwa z rozwojem AI - sprzedaż licencji na korzystanie z tekstów redakcyjnych przez wydawców na rzecz twórców języków generatywnych, może być ślepym zaułkiem. Jak wynika ze śledztwa NiemanLab, ChatGPT halucynuje linki do tekstów partnerów mediowych.