Nowe technologie
Zamiast sztalugi. Tablet z atestem białej rękawiczki
Huawei MatePad Pro 12.2’’ 2025 ze sprawnym tandemem GoPaint i M-Pencil, czyli o malowaniu cyfrowym w dobie katastrofy klimatycznej. „Wiedziałem, że ten dzień kiedyś nadejdzie. Dzień, w którym pożegnam się z przekonaniem, że technologia to narzędzie wyłącznie do psucia rzeczy prostych”.
Zobacz, jak działają polskie roboty Nomagic! Wywiad z Kacprem Nowickim, CEO startupu
Dlaczego tak trudno stworzyć robota, który potrafiłby naśladować ludzką rękę? W jaki sposób Nomagic chce wesprzeć polski ekosystem AI? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Kacprem Nowickim!
W końcu intelektualiści są warci tyle ile sportowcy. Meta płaci 100 mln dol. za pracownika OpenAI
Jiahui Yu, pracownik OpenAI, utalentowany specjalista od sztucznej inteligencji został "podkupiony" twórcom ChataGPT za 100 milionów dolarów przez Metę. Przykładowo wykup Christiana Ronaldo przez Real Madryt od Manchesteru United kosztował klub 80 mln dolarów.
Rewolucja podróżnicza eSIM. Wirtualne SIM-y w aplikacji bankowej i tani internet za granicą
Autopay i Revolut zapowiedziały wprowadzenie eSIM‑ów — wirtualnych kart SIM — dostępnych bezpośrednio w aplikacjach bankowych. To rozwiązanie może być konkurencją dla tradycyjnych operatorów sieci komórkowych.
Stypendyści VI edycji Our Future Foundation wybrani. Trafią na Harvard, Yale czy Oksford
Our Future Foundation wyróżniła 25 licealistów z Polski i Ukrainy, którzy mogą pochwalić się wyjątkowymi osiągnięciami naukowymi, sportowymi i aktywnością w życiu swoich lokalnych społeczności. Choć różnią się zainteresowaniami, łączy ich wspólny cel - studia na najlepszych uniwersytetach świata, takich jak MIT, LSE, Harvard czy Oxford.
Jak pisać o technologii, żeby ludzie chcieli cię czytać? Wywiad z Yashem Chawlą
Na pytanie zawarte w tytule próbuje odpowiedzieć sobie każdy dziennikarz technologiczny. Ale z Yashem Chawlą rozmawiamy nie tylko o tym - to również próba odpowiedzi na pytanie, jak tworzyć firmy, które zmieniają świat.
Ailleron Innovation Forum 2025. Innowacje, które realnie zmieniają sektor finansowy
Ailleron Innovation Forum w Krakowie stało się centrum przełomowych idei i globalnych inspiracji. Liderzy FinTech spotkali się 12 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, by rozmawiać o przyszłości usług finansowych, AI i inkluzywności. Ponad 250 przedstawicieli branży finansowej i technologicznej uczestniczyło w trzeciej edycji AIF, które ugruntowuje swoją pozycję w Europie
Matchmaking na sterydach, czyli remedium na problemy founderów. Wywiad z Kamilem Paśko ze Startup Founders
Stowarzyszenie Startup Founders pomaga founderom stawiać odważne kroki na rynku startupów. Pokazuje jak rozwiązać problemy wspólne dla młodego biznesu, łączy beneficjentów z najlepszymi mentorami i praktykami dziedzin. Idea stowarzyszenia inspirowana jest sposobem współpracy przedsiębiorców z Doliny Krzemowej.
Jak sztuczna inteligencja zmienia oblicza banków? Polskie AIQ
W najnowszym AIQ (My Company Polska) Kuba Dobroszek serwuje mieszankę gorących newsów i wnikliwych rozmów z ekspertami. Z odcinka dowiesz się, dlaczego polski model Bielik trafi na superkomputery Nvidii, kto właśnie pozwał MidJourney, jak Respowision zdobyło 18 mln zł, a także jak AI zmienia rekrutację i bankowość. Gośćmi programu są Dawid Dziadkowiec (założyciel HR-techu Karierowo), Anna Stepanów (Asseco Poland) i Jan Maria Kowalski (Bank Pekao S.A.).
Rola kobiet w startupach rośnie. Wywiad z Natalią Świrską-Załuską
Natalia w szczerej rozmowie opowiada o tym, jak jest być kobietą w świecie startupów, czy ta męska dominacja kruszeje. Rozmawiamy też o sztucznej inteligencji: czy to tylko kolejne narzędzie czy jednak coś więcej, co zmieni rynek pracy. Obejrzyjcie koniecznie, bo nie tylko prowadzący zadaje pytania.
Czy nowe technologie zrewolucjonizują rolnictwo? Wywiad z Anitą Bednarek
Rolnictwo czeka rewolucja. Jak nowe technologie zmieniają branżę mającą tysiące lat - opowiada Anita Bednarek – dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Goodvalley Polska, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Biogazu Rolniczego.
Huawei Seeds for the Future 2025. Aplikuj już dziś i dołącz do globalnej społeczności młodych innowatorów!
Huawei po raz kolejny otwiera drzwi do świata nowoczesnych technologii dla studentek i studentów z całej Polski. Właśnie ruszyła rekrutacja do 12. edycji programu marki „Seeds for the Future”, czyli prestiżowej inicjatywy edukacyjnej, która w tym roku odbędzie się w dniach 15–19 września w Chinach. To wyjątkowa okazja, by zdobyć praktyczne doświadczenie, rozwinąć kompetencje przyszłości i nawiązać międzynarodowe kontakty w branży ICT. To także szansa na wzmocnienie umiejętności pracy w grupie, współpracę z wybitnymi ekspertami i wzięcie udziału w konkursie Tech4Good.
Polski startup Njord Energy testuje w Omanie pierwszy mobilny system OZE z autonomicznymi latawcami
Wrocławska firma Njord Energy stworzyła innowacyjne rozwiązanie, wykorzystujące autonomiczne latawce do efektywnego pozyskiwania energii wiatrowej. Produkcja pierwszej serii komercyjnej zaplanowana jest na 2026 rok. A już w najbliższych miesiącach system demonstracyjny trafi do regionu Musandam w Omanie.
Mobilne biuro w tablecie
Nowy HUAWEI MatePad Pro 12.2” 2025 zrobił na mnie wrażenie. To ambitny sekretarz z doktoratem z organizacji czasu i niepokojącym poziomem entuzjazmu.
Akademia AI. Podstawy promptowania
„My Company Polska” rusza z nowym cyklem, w ramach którego będziemy ci podpowiadać, w jaki sposób wykorzystywać sztuczną inteligencję w codziennej pracy. Pakuj piórnik, drugie śniadanie – nasza Akademia AI jest otwarta dla wszystkich. To, czy ją skończysz, zależy już wyłącznie od ciebie!
Dzieci z aplikacji. Startup iYoni wspiera pary zmagające się z niepłodnością
30 tys. urodzonych dzieci w całej Europie w ciągu trzech lat – to zasługa aplikacji iYoni, która wspiera pary zmagające się z niepłodnością. Czy założycielka startupu, Katarzyna Goch, wymyśliła program wsparcia dzietności skuteczniejszy niż osławione 800 plus?
AI może zredukować nawet 10 proc. globalnych emisji CO2, choć zużywa coraz więcej prądu
Sztuczna inteligencja może pomóc w redukcji globalnych emisji gazów cieplarnianych o 3,2 do 5,4 miliarda ton rocznie do 2035 roku – wynika z badania opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature.
Półroczny startup Base44 sprzedany za 80 mln dolarów. Vibecoding, oparty na AI, umożliwia tworzenie aplikacji w kilka minut
Czy weszliśmy w epokę solo-jednorożców? Mowa o startupach wartych miliard dolarów, które dzięki wykorzystaniu AI będą tworzone przez jedną osobę. Do tej idei zbliżył się obywatel Izraela Maor Shlomo, który jako solo-founder postawił Base44. W pół roku doszedł do exitu o wartości 80 mln dolarów.
Brudne zagranie Zuckerberga. Meta oferuje 100 mln dol. pracownikom OpenAI
Zgodnie z wywiadem, jakiego Sam Altman, szef OpenAI, udzielił programowi podcastowemu Uncapped with Jack Altman, Meta miała proponować wyspecjalizowanym pracownikom OpenAI nawet do 100 mln USD za podpisanie umowy i przejście do firmy Marka Zuckerberga.
Sztuczna inteligencja - rewolucja czy ewolucja? Polskie AIQ [ODCINEK 4]
W kontekście sztucznej inteligencji często pada hasło: "rewolucja". Ale - zwłaszcza jeśli chodzi o prowadzenie biznesu - na pewno jest ono uzasadnione? Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka cyklu "Polskie AIQ"!
Amplify Elevate 2025: HP wspiera transformację cyfrową firm
Podczas konferencji HP Amplify Elevate Polska 2025 firma HP Inc. przedstawia rozszerzone korzyści programu partnerskiego HP Amplify, innowacyjną platformę do zarządzania środowiskiem IT i cyfrowymi doświadczeniami użytkowników - Workforce Experience Platform [WXP] oraz portfolio urządzeń przeznaczonych dla biznesu
Rekordowe kwoty dla innowatorów technologii od Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego opowiada o szerokiej perspektywie instrumentów finansowych dla innowacyjnych przedsiębiorstw. EBI przygotował inicjatywę TechEU, która zakłada przekazanie 70 mld euro na innowacyjne technologie m.in. dla startupów, scaleupów i przedsiębiorców.
Sztuczna inteligencja w sektorze bankowym. Debata My Company Polska
Banki muszą stać na czele zmian - przekonują Anna Stepanów, Deputy Director, Business Consulting, Asseco Poland i Jan Maria Kowalski, dyrektor Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Banku Pekao S.A.
Polska farmacja będzie mogła rywalizować na innowacje z zachodnią. Unia Europejska planuje systemowe wsparcie
Wyrównanie szans dla startupów biotechnologicznych z Polski i całej Europy Środkowej i zatrzymanie odpływu naukowców z tego sektora na zachód - to najważniejsze dla naszego regionu efekty nowych projektów Unii Europejskiej. Niemal gotowa już EU Life Science Strategy stworzy ramy do powstania EU Biotech Act skupionego na biotechnologii. Systemowe wsparcie rozwoju innowacji w zakresie zdrowia ma pomóc też UE w skali globalnej.
Przewodnicy zmian. O roli sztucznej inteligencji w sektorze bankowym
Wdrażanie sztucznej inteligencji jest grą zespołową, a banki – jako organizacje cieszące się społecznym zaufaniem – powinny przewodzić cyfrowej transformacji – przekonują eksperci, których gościliśmy w ostatnim odcinku programu „Polskie AIQ”. Zapraszamy na relację z debaty z Anną Stepanów, Deputy Director, Business Consulting, Asseco Poland i Janem Marią Kowalskim, dyrektorem Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Banku Pekao S.A.
Ukraiński startup AI wchodzi na polski rynek. Getmany pomaga pozyskać większą liczbę leadów
Getmany - narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, zaprojektowane do automatycznego składania ofert (bidding) i generowania spersonalizowanych propozycji współpracy na platformie Upwork - wchodzi na polski rynek. Startup powstał w Ukrainie w czasie wojny, a jego celem jest wspieranie polskich agencji zarejestrowanych na Upworku w pozyskiwaniu większej liczby leadów i efektywniejszym rozwoju działalności.
Nieludzka uprzejmość. Zwroty grzecznościowe a sztuczna inteligencja
Mama zawsze powtarzała, że uprzejmość nic nie kosztuje. Cóż, była w błędzie! Zwroty grzecznościowe kierowane do sztucznej inteligencji kosztują technologicznych gigantów miliony dolarów rocznie. Mimo to pisanie „proszę” i „dziękuję” do modeli językowych ma sens. To nie tylko kwestia dobrych manier, ale również sposób na uzyskanie lepszych odpowiedzi.
Koniec ze sztuką dla sztuki. Wywiad z Maciejem Stolarskim
Wdrażanie AI wreszcie stało się świadomym działaniem nakierowanym na osiągnięcie konkretnych celów biznesowych – przekonuje Maciej Stolarski, Chief AI Officer & PMO Director, członek zespołu zarządzającego WeNet. Grupa WeNet została uznana właśnie za organizację TOP AI Driven w Europie Środkowo-Wschodniej.
Na raka trzeba sobie zapracować. Wywiad z dr Kingą Matułą
Nieważne jak dynamicznie rozwijałaby się sztuczna inteligencja, rak jest i raczej pozostanie naturalną konsekwencją psucia i zużywania się ludzkiego organizmu – mówi dr Kinga Matuła, założycielka startupu QurieGen.
15 wpływowych kobiet polskiej branży technologicznej
Technologie tworzone przez mężczyzn i dla mężczyzn tracą połowę swojego potencjału. Na szczęście kobiety w świecie IT, high-tech i innowacji radzą sobie coraz lepiej. Przedstawiamy 15 wpływowych kobiet polskiej branży technologicznej.
By praca stała się lżejsza. Wywiad z Witkiem Buraczyńskim
Czym są cyfrowe bliźniaki? Kiedy ta technologia ma szansę się upowszechnić? O to pytamy Witka Buraczyńskiego, prezesa COGNI PRO.
Startup Envirly wprowadza nowe rozwiązanie AI. Czym jest Quantifier.ai?
Nowa era compliance - tak o nowej usłudze mówią założyciele Envirly. Quantifier.ai ma być inteligentną platformą zapewniającą ciągłą zgodność w przedsiębiorstwach, napędzaną przez autonomiczne systemy agentów AI.
W czym pomogą nam cyfrowe bliźniaki? Wywiad z Witkiem Buraczyńskim
Cyfrowy bliźniak to wirtualne odwzorowanie wszystkich firmowych procesów, co umożliwia nie tylko identyfikację problemów w czasie rzeczywistym, ale również wnioskowanie na przyszłość – czyli, mówiąc wprost, pomaga podjąć takie działania, żeby problemów uniknąć - przekonuje Witek Buraczyński, prezes COGNI PRO.
Eksperckie AI wesprze lekarzy w analizie obrazów płuc. Czym jest projekt Xlungs?
Są tańsze do trenowania, szybsze w działaniu i mogą działać bez zaplecza rozbudowanej infrastruktury IT - to przewagi małych i wyspecjalizowanych modeli sztucznej inteligencji nad dużymi i ogólnymi. Twórcy Xlungs - polskiej platformy, która wspiera lekarzy w analizie obrazów płuc - zwracają też uwagę, że modele AI stosowane w medycynie, w przeciwieństwie do chatbotów, bazują na wiedzy naukowców, a nie na treściach z internetu.
Pierwszy bunt maszyn? Sztuczna inteligencja od Open AI nie pozwoliła się wyłączyć
Firma Palisade Research, specjalizująca się w bezpieczeństwie sztucznej inteligencji, przeprowadziła serię testów na najnowszym modelu ChatGPT o3 opracowanym przez OpenAI. Celem eksperymentu było sprawdzenie, czy model AI będzie przestrzegał polecenia wyłączenia się po wykonaniu określonych zadań. Okazuje się, że AI z zaawansowanym rozumowaniem walczy o "życie".