Nowe technologie
"Google Maps dla komórek". Startup QurieGen pozyskuje 10 mln zł na rewolucję w onkologii
QurieGen to polsko-holenderski startup z pogranicza biotechnologii i deeptechu. Właśnie zamknął rundę pre-seed, zdobywając 10 mln zł od międzynarodowych inwestorów. Celem jest rozwój technologii, łączącej badania laboratoryjne ze sztuczną inteligencją, aby usprawnić i uwiarygodnić wpływ leków na pojedyncze komórki (single-cell technology). Twórcy rozwiązania zapowiadają przełom na rynku farmaceutycznym.
STELLIS to nie tylko narzędzie do sprzedaży biletów. Wywiad z Łukaszem Gąsiorowskim
To m.in. dzięki naszym narzędziom padł rekord frekwencyjny w trakcie tegorocznego meczu Ruch Chorzów-Wisła Kraków - mówi Łukasz Gąsiorowski, CEO STELLIS.
Startup ReSpo.Vision - specjaliści od danych. Wywiad z Mateuszem Szalą
Technologia ReSpo.Vision dociera na coraz więcej rynków - jesteśmy już obecni nie tylko w Europie, ale również w Azji i obu Amerykach. Inwestorzy są bardzo zainteresowani naszą działalnością, co wkrótce może się przełożyć na ciekawe ogłoszenie - zapowiada Mateusz Szala, Co-founder ReSpo.Vision.
Jak Ekstraklasa próbuje przyciągać nowych fanów? Wywiad z Marcinem Animuckim
Ekstraklasa od ponad dekady inwestuje w innowacyjne rozwiązania technologiczne. Podpatrujemy zagraniczne ligi, wspieramy rodzime kluby w rewolucji technologicznej, nie zamierzamy zwalniać - mówi Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy S.A.
Technologia wkracza na orliki. Wywiad z Łukaszem Wróblem
Orlikfy pomaga w organizacji gier orlikowych. To aplikacja zarówno dla organizatorów, jak i graczy - wyjaśnia Łukasz Wróbel, founder Orlikfy.
Google i BeeARD wybierają Wrocław na hackathon AI w medycynie
Już 14 kwietnia we wrocławskim biurze Google na Placu Bema odbędzie się AI x Science Hackathon. Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie będzie czymś więcej, niż zwykłym konkursem programistycznym.
Po co komu laptop, skoro można mieć tablet?
Huawei właśnie udowodnił, że laptopy powoli stają się reliktem przeszłości. I piszę to jako osoba, dla której laptop jest podstawowym narzędziem pracy.
Polski startup MAB Robotics na liście 50 najbardziej innowacyjnych firm na świecie
MAB Robotics - startup rozwijający technologię robotów kroczących oraz aktuatorów robotycznych - znalazł się na prestiżowej liście 50 najbardziej innowacyjnych biznesów w branży robotyki na świecie w międzynarodowym konkursie RBR50 Robotics Innovation Awards 2025.
OpenAI pozyskuje rekordowe 40 mld dol. na rozwój sztucznej inteligencji
OpenAI, znana z przełomowych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji, ogłosiła zakończenie największej w historii rundy finansowania, pozyskując 40 miliardów dolarów. Ta inwestycja, prowadzona przez SoftBank, podniosła wycenę firmy do 300 miliardów dolarów, niemal podwajając jej wartość w porównaniu z poprzednią rundą finansowania z października 2024 roku, kiedy to wynosiła 157 miliardów dolarów.
Replenit z nowym finansowaniem. Czym zajmuje się turecki startup z siedzibą w Polsce?
Replenit to platforma oparta na sztucznej inteligencji, pozwalająca markom na dotarcie do klientów we właściwym czasie i poprzez odpowiednie kanały. Liderem nowej rundy został fundusz Logo Ventures.
Recepta na (prawie) cały ból
Ciągle tylko te laptopy, smartfony i tablety. Fajnie czasem przetestować coś innego – w tym przypadku słuchawki. Zwłaszcza że HUAWEI FreeArc są sprzętem co najmniej ciekawym.
Bez planu B. Na nasz rachunek z Anną Marią Żurek
W ostatnich odcinkach cyklu „Na nasz rachunek” dominowała sztuczna inteligencja. Tym razem chcielibyśmy opowiedzieć wam trochę o branży rozrywkowej i koncertach – zwłaszcza że letni sezon wydarzeń zbliża się wielkimi krokami. Bohaterką tej odsłony jest Anna Maria Żurek, współtwórczyni (i była szefowa) platformy Going., a obecnie startuperka ruszająca z nowym projektem.
Prawdziwe terenówki – ginący gatunek?
Czy w dobie ograniczania emisji spalin i wszechobecnej elektroniki jest miejsce na prawdziwe auta terenowe? Trwałe, solidne i takie, które nie tylko wyglądają off-roadowo, ale także doskonale poradzą sobie w trudnych warunkach.
5 kroków wdrażania AI w firmach. Ekspertka radzi jak aktywować pracowników do technologicznej transformacji
W Polsce temat sztucznej inteligencji w organizacjach najczęściej sprowadza się do pytania: "Czy AI zabierze nam pracę?". Tymczasem pytanie jakie pracodawcy powinni sobie zadać brzmi inaczej: "Jak sprawić, by pracownicy chcieli współpracować z AI?". Anna Binder zdradza sekrety tej sztuki w pięciu krokach i przypomina, że „AI w firmie to nie tylko technologia. To kultura.”.
Ratunek dla rodzących. Czym zajmuje się Oasis Diagnostics?
Technologia Oasis Diagnostics przywraca nadzieję na skuteczne leczenie komplikacji okołoporodowej, która dotyka nawet 25 proc. rodzących kobiet. Może uratować miliony młodych matek przed niepełnosprawnością i dramatycznymi komplikacjami w życiu osobistym i zawodowym.
3DEXPERIENCE Summit: Technologiczne sekrety długoterminowej konkurencyjności
Sztuczna inteligencja, symulacje reakcji firm na kryzysy i koncepcja wirtualnych bliźniaków, czyli cyfrowego świata, w którym firmy mogą sprawdzić scenariusze rozwoju produktów były głównym tematem konferencji 3DEXPERIENCE Summit we Wrocławiu. Impreza zgromadziła liderów innowacji, ekspertów branżowych, entuzjastów technologii, a przede wszystkim przedsiębiorców szukających odpowiedzi na pytanie jak zwiększyć konkurencyjność na rynku?
Uczniowski minisatelita poszuka życia na odległych planetach
Kosmiczna sonda wielkości puszki coli naszpikowana jest czujnikami. Skanuje i fotografuje atmosferę mierząc też m.in. promieniowanie UV, siłę grawitacji i stężenie tlenu. Wszystkie dane przesyła na Ziemię. Urządzenie jest w już fazie końcowej, a jego twórcami są warszawscy licealiści, wychowani na kultowej animacji „Wall.E”. Teraz myślą o własnym startupie.
Kwantowa rewolucja. Po co nam komputer kwantowy?
Microsoft ujawnił, że udało mu się stworzyć nowy kwantowy układ obliczeniowy – Majorana 1. Dzięki niemu komputery kwantowe mogą wejść do użytku nie w ciągu dekad, lecz lat. Według części ekspertów to szansa na nową erę w dziejach ludzkości. Według innych – powinniśmy się już zacząć bać.
Nowe narzędzie od twórców Bielika. Sójka to algorytm, który ochroni cię w internecie
Sójka to strażnik internetowych treści, dostępny w modelu open-source, który będzie można wpisać w architekturę własnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Narzędzie ma zostać udostępnione w połowie 2025 roku. - Nie przewidujemy opóźnienia. Sójka pokazuje znaczenie obywatelskiego zbierania danych - przekazuje redakcji mycompanypolska.pl Sebastian Kondracki, współtwórca Bielika i Sójki.
Dolina Kwantowa. Wywiad z Julią Sławińską
Scenariusz, w którym w niedalekiej przyszłości każdy ma dostęp do komputera kwantowego, uważam za nierealny – uważa Julia Sławińska, naukowczyni z holenderskiego startupu QphoX rozwijającego ideę kwantowego internetu.
Reality Games pozyskuje 4,7 mln dol. na rozwój Monopoly World. Startup wspierają międzynarodowi eksperci
Reality Games - polska firma technologiczna specjalizująca się w grach mobilnych opartych na geolokalizacji - ogłosiła zamknięcie rundy inwestycyjnej seed o wartości 4,7 mln dol. Środki te zostaną przeznaczone na dalszy rozwój Monopoly World – innowacyjnej platformy łączącej wirtualną rozgrywkę z rzeczywistym rynkiem nieruchomości i ofertami firm na całym świecie
Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed chińskim chatbotem DeepSeek
DeepSeek, darmowy chiński chatbot AI, który w styczniu wstrząsnął internetem i giełdami, znalazł się pod lupą polskiego Ministerstwa Cyfryzacji. Resort oficjalnie zaleca ostrożność w korzystaniu z tego narzędzia i jednoznacznie odradza wykorzystywanie go urzędnikom państwowym.
Gemini będzie mógł "podglądać" twoje życie. Google wraca do projektu Gemini Live
Google Gemini Live już wkrótce ma zrewolucjonizować sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z otaczającym nas światem. Według zapowiedzi technologicznego giganta rozwiązanie ma być dostępne dla użytkowników jeszcze w marcu.
Pierwszy polski napęd satelitarny wkrótce w kosmosie. "Chcemy rozpędzić produkcję do 20 systemów rocznie"
Na początku marca (data jest ruchoma) rakieta SpaceX Falcon 9 wyniesie w przestrzeń kosmiczną satelitę z napędem polskiego startupu Liftero. - Pozytywny test na orbicie da nam tzw. "space heritage", który jest kluczowy przy sprzedaży podsystemów kosmicznych - mówi Przemysław Drożdż, COO Liftero.
Nowy model ChatGPT 4,5 rzadziej się myli i znacznie mniej halucynuje
OpenAI próbuje udowodnić, że nie bez powodu jest utożsamiany z rewolucją wokół sztucznej inteligencji. Nowy model popularnego ChatGPT, czyli 4,5 Orion bije poprzednie wersje o kilka długości. Szybsza premiera ma umocnić pozycję amerykańskiego giganta wobec zachwytu nad chińskim modelem R1 od DeepSeekAI.
Kluczbork stolicą innowacji. Na nasz rachunek z Sebastianem Kondrackim
Polacy nie technologiczne gęsi, swój model językowy mają! Do kolejnego odcinka „Na nasz rachunek” zaprosiliśmy Sebastiana Kondrackiego, współtwórcę rodzimego modelu Bielik.
Smartwatchowa rewolucja w medycynie już trwa
Już 36 proc. Polaków posiada smart zegarek lub opaskę, a 34 proc. planuje zakup jednego z nich - wynika z badania Huawei CBG Polska. I chociaż nasze smartwatche zbierają coraz więcej danych odpacjenckich (PGHD), które mogłyby być pomocne w diagnostyce, to zaledwie 25 proc. użytkowników w naszym kraju przekazało takie informacje swojemu lekarzowi. Jednak jak pokazują doświadczenia państw takich jak USA czy Wielka Brytania, w nieodległej przyszłości dane PGHD (Patient-Generated Health Data) ze smartwatchy będą automatycznie przesyłane do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, co powinno znacząco upowszechnić ich wykorzystanie.
Operacja na sztucznej inteligencji. VitVio to rewolucja na salach operacyjnych
VitVio – polski startup z siedzibą w Londynie – pozyskał niedawno 2 mln dol. i zamierza przeprowadzić rewolucję na salach operacyjnych. Ma być szybciej i sprawniej, a dokumentacja medyczna będzie „robić się sama”.
Wszystko, co chcieliście wiedzieć o LLM-ach, ale baliście się zapytać!
Każdy zna duże modele językowe – takie jak ChatGPT – ale nie wszyscy mają wiedzę o tym, jak działają. Przez meandry LLM-ów przeprowadza nas Michał Torzewicz, architekt rozwiązań AI, Asseco Poland. Dyskusja jest częścią trzeciego odcinka programu „Polskie AIQ”.
Nie kupimy, ale zbudujemy własny komputer kwantowy. Wywiad z płk. Markiem Życzkowskim
Szczegóły techniczne konstrukcji komputerów kwantowych powinny pozostać na poziomie popularnonaukowego opisu, a opinia publiczna nie powinna znać wszystkich szczegółów dotyczących osiągnięć technologicznych – mówi płk Marek Życzkowski, prof. WAT w Warszawie, który kieruje jednym z zespołów pracujących nad pierwszym polskim komputerem kwantowym.
Jak big techy z Polską biesiadują. "To oddanie się w ręce amerykańskich lobbystów"
Sytuacja, w której się jako państwo znaleźliśmy, nie jest przypadkowa. To coś, na co pracowały wszystkie wcześniejsze ekipy rządowe – żali się Wiesław Wilk, przewodniczący Rady Związku Polska Chmura.
Nomagic pozyskuje 44 mln dol. finansowania w rundzie B. Kacper Nowicki zdradza plany startupu
Zespół sprzedażowy w USA, 20 nowych osób w polskim biurze, pierwsi klienci z Polski - Kacper Nowicki, współzałożyciel i CEO Nomagic, w rozmowie z mycompanypolska.pl mówi o planach startupu na najbliższe miesiące.,
"To zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego". Ekspert przestrzega przed współpracą z big techami
Rozwiązanie, w którym rząd podejmuje decyzję o właściwie niekontrolowanym przepływie danych administracji publicznej i polskich obywateli poza terytorium kraju, to sytuacja będąca realnym zagrożeniem dla naszej suwerenności i bezpieczeństwa narodowego - przekonuje Wiesław Wilk, prezes związku Polska Chmura, CTO w Polcomie.
Premiera Majorana 1: Microsoft wyznacza kierunek na rynku kwantowych procesorów
Na naszych oczach zaczyna się Nowa Era wo obliczeniach kwantowych. 19 lutego 2025 roku Microsoft ogłosił stworzenie swojego pierwszego chipu do obliczeń kwantowych, nazwanego Majorana 1. Ten przełomowy układ ma potencjał znacząco przyspieszyć rozwój praktycznych komputerów kwantowych, skracając oczekiwany czas ich wdrożenia z dekad do zaledwie kilku lat.
Agenci z licencją na usprawnianie. Polskie AIQ [ODCINEK 2]
Czym jest agentowa sztuczna inteligencja? W jakich branżach może odegrać kluczową rolę, a gdzie jej znaczenie przeceniamy? Zapraszamy do obejrzenie drugiego odcinka programu Polskie AIQ!