Opinie
Utrzymają się tylko najlepsi. Wywiad
– Mam dwie kotwice: rodzina i wspólnicy. Nie da się przecenić, jak żona mówi, że nie jestem w stanie jej zawieść, a córki kochają bezwarunkowo. To przypomina, że są rzeczy ważniejsze w życiu niż blokada Facebooka – mówi Michał Sadowski, założyciel i CEO Brand24. Jak udało mu się przetrwać i wyjść z kryzysu – wizerunkowego i finansowego?
Dołek już na nami. Pełny obraz Kuczyńskiego
Banki centralne zdjęły rękawiczki i nie udają już, że nie ma druku pustego pieniądza. To wojna, więc wszyscy zachowują jak na wojnie.
Kryzysy nie są takie złe
Myślicie, że nadchodzący kryzys jest jedyny i niepowtarzalny w historii? Wielka pomyłka! Kryzysy są, były i będą. Niestety w czasach prosperity szybko wypychamy z pamięci, jak wyglądały lata mroku.
Polska nadzieja na wyjście z recesji [ANALIZA EKONOMICZNA]
Optymizm konsumencki jednym z kluczowych czynników wychodzenia z kryzysu gospodarkę Polski - wynika z analizy przygotowanej przez Aleksandrę Falkowską, eksperta w zespole ds. analiz ekonomicznych, Deloitte.
Nadchodzi fala fuzji i przejęć. Kto zwycięży w tej walce?
Rozwijająca się pandemia nie tylko drastycznie wyhamowała gospodarki światowe, ale wręcz dla niektórych stała się czynnikiem powodującym całkowite zamrożenie aktywności biznesowej. Wszyscy już zaakceptowaliśmy fakt, iż jest to czas weryfikacji dotychczasowych form funkcjonowania w biznesie, obowiązujących w nim schematów i procedur.
Niepewna przyszłość branży spożywczej
Zbliżające się święta wielkanocne oznaczają dla producentów kolejny wzrost zamówień na produkty spożywcze. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie on tak gwałtowny, jak w marcu i mniejszy niż w latach ubiegłych w analogicznym okresie. Firmy już teraz obawiają się o swoją przyszłość, w tym przede wszystkim o utrzymanie łańcucha dostaw i ciągłości biznesowej, ceny i dostępność surowców.
My Company - My Story. Muszę pędzić [PODCAST] [WIDEO]
Stefan Batory, twórca iTaxi i Booksy oraz Adam Góral, założyciel i prezes Asseco spotkali się, by porozmawiać o tym, jak odnieść sukces w biznesie i nie dać się przeciwnościom losu. Efekt? Drugi odcinek cyklu My Company My Story.
Fundusze unijne: PARP wprowadza ułatwienia dla firm zagrożonych COVID-19 [WYWIAD]
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości szykuje kolejne narzędzia, które mogą pomóc polskim przedsiębiorcom. O szczegóły rozwiązań zapytaliśmy Małgorzatę Oleszczuk, prezes PARP.
Okiem eksperta. Dyplomy na blockchainie - koniec z fałszowaniem kwalifikacji zawodowych
Uczelnie wyższe na całym świecie szukają sposobów na wyeliminowanie problemu fałszowania dyplomów, a studenci i pracodawcy liczą na dostęp do prostszych systemów potwierdzania kwalifikacji np. w procesach rekrutacyjnych. W czasach pandemii COVID-19 coraz trudniejsze jest też przekazywanie fizycznych dokumentów Wiele renomowanych uczelni już obchodzi ten problem, sięgając po blockchain.
Roboty w czasie zarazy. Wypatrzone przez Świderka
Okazały się niezwykle przydatne podczas epidemii koronowirusa 2019-nCoV. Roboty medyczne zmniejszają ryzyko personelu medycznego zaangażowanego w zwalczenie epidemii, a także minimalizują rozprzestrzenianie choroby.
My Company Extra: Czy potrzebujemy fundacji firm rodzinnych w Polsce?
Anna Turska, wiceprezes zarządu Kancelaria Ożóg Tomczykowski w rozmowie z Grzegorzem Sadowskim, redaktorem naczelnym My Company Polska.
Kwarantanna. Felieton Igora Zalewskiego
Wszyscy wokół stali się albo panikarzami – to ci co kupują papier toaletowy – albo ignorantami. To ci, którym nieco więcej czasu zajęło zdanie sobie sprawy z powagi sytuacji. Tylko my zachowujemy zdrowy rozsądek.
Kino przetrwa! Wywiad
Streaming kojarzy się dziś twórcom z finansowym bezpieczeństwem oraz ograniczoną artystyczną kontrolą. Ergo – z wolnością. A to przecież najlepsza pożywka dla sztuki – mówi Michał Walkiewicz, redaktor naczelny Filmweb.pl
Prezes Black Red White: Jesteśmy w sytuacji ekstremalnej
Koronawirus może doprowadzić branżę, zapewniającą pracę dla 180 tys. osób, do bankructwa. Dariusz Formela, prezes Black Red White apeluje do rządu i opozycji o pracę ponad podziałami i natychmiastowe przyjęcie tarczy antykryzysowej.
Prima aprilis. Felieton
W 2013 r. rozpocznie się seryjna produkcja polskiego samochodu elektrycznego. Potem w ciągu każdego roku z taśmy będzie zjeżdżać 100 tys. takich pojazdów. Za pięć lat na polskich drogach pojawi się milion elektrycznych aut (aktualnie mamy ich 8,5 tys.).
Pandemia zmienia reguły gry w branży dóbr konsumenckich
Jednym z efektów ubocznych pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 są problemy, z którymi zmaga się branża dóbr konsumenckich. Z uwagi na skokowo zwiększony popyt konsumentów zmuszonych do pozostania w domach, producenci żywności, szczególnie kasz, ryżu, mąki czy zdrowych produktów gotowych mierzą się z wyzwaniem, jak sprostać oczekiwanej skali produkcji.
Nie malujmy trawy na zielono. Wywiad
W Polsce nie ma rynku pracownika. Relacja między pracownikiem a pracodawcą nie jest partnerska, tylko w dalszym ciągu to relacja władzy. Sęk w tym, żeby pracodawca umiał z tej specyficznej władzy dobrze korzystać – mówi Zyta Machnicka, autorka książki „Lepszy pracodawca. Jak autentyczny employer branding zmienia biznes, rynek pracy i ludzi”.
My Company - My Story. Sztuka radzenia sobie z błędami
Sukces w biznesie osiągnie ten, kto nie tylko ma odwagę i umiejętność do podejmowania trudnych decyzji, ale także potrafi szybko naprawiać popełnione błędy. To, że się je popełni, jest oczywiste. Stefan Batory, założyciel Booksy i Adam Góral, twórca Asseco rozmawiają o błędach w biznesie i o tym, jak sobie z nimi radzić.
Jestem dzieckiem szczęścia. Wywiad z Natalią Bogdan
Na początku finansami zarządzałam za pomocą dwóch kartek: na jednej wpisywałam wystawione faktury, na drugiej koszty i bardzo pilnowałam równowagi. Przechowuję je do dziś na pamiątkę – opowiada Natalia Bogdan, założycielka, właścicielka i prezeska firmy rekrutacyjnej Jobhouse.
Nie piszę pod trendy. Wywiad z Remigiuszem Mrozem
Literatura jest nieśmiertelna. Jej zmierzch wieszczono, kiedy powstał przemysł kinematograficzny, potem przy wejściu kaset VHS, gier komputerowych, seriali, streamingu. Wszystko w popkulturze się zmienia, jedne formy zastępowane są innymi, niektóre przepadają – oprócz książek – mówi Remigiusz Mróz, który należy do grona najlepiej zarabiających polskich pisarzy.
Gotówka znowu jest królem. Pełny obraz Kuczyńskiego
Koronawirus jednak zatrząsł rynkami i to bardziej niż ktokolwiek się spodziewał. Rozpoczęła się ucieczka do bezpiecznych przystani i być może będzie to dopiero początek większej przeceny. Problemy nie ominą Polski.
Kryzys to też szansa
Żyjemy w takich czasach, że cokolwiek bym tutaj napisał, to muszę założyć, że czytelnik może potraktować to jako nieaktualne. Jesteśmy świadomi tej niepewności, brakuje nam jednocześnie momentów z tej najbliższej historii, do których moglibyśmy się odnieść. Znaleźć analogię, która pozwoliłaby wyjaśnić i wytłumaczyć. I nie chodzi mi tu o samą epidemię, bo jej rozprzestrzenianie da się wymodelować..
Co zrobić, gdy firmie grozi wypowiedzenie umowy kredytu?
Monitorowanie zobowiązań i jak najszybsze podjęcie rozmów z bankiem to kluczowe kwestie w przypadku wystąpienia problemów - piszą w komentarzu: Agnieszka Ziółek, radca prawny, partner w Deloitte Legal i Mariusz Banaś, adwokat, managing associate w Deloitte Legal.
Okiem eksperta. Tarcza antykryzysowa może nie wystarczyć [ANALIZA]
Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce coraz szybciej, a jego konsekwencje dotykają nie tylko naszego zdrowia ale oddziałują już również bardzo mocno na polską gospodarkę. W środę poznaliśmy zarys programu ratunkowego dla polskich przedsiębiorstwa, który został opakowany przez Rząd w Tarczę Antykryzysową.
My Company - My Story. Muszę pędzić
Myślałem o produkcie, gdzie będzie można podwajać, czy potrajać skalę biznesu, ale już niekoniecznie zespół. W takiej firmie są wysokie nakłady inwestycyjne na początku, ale później, jak się zbuduje efekt kuli śnieżnej, to zaczyna się zupełnie inna gra – mówi Stefan Batory, założyciel iTaxi i Booksy, w rozmowie z Adamem Góralem, założycielem i prezesem Asseco.
Handel w czasach epidemii. Czy można nie płacić czynszu?
14 marca 2020 r. weszło w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia ograniczające między innymi handel w centrach handlowych z uwagi na epidemię koronawirusa. Czy wszystkie centra zostały nim objęte? Kto musi zamknąć sklep, a kto może nadal prowadzić handel?
Okiem eksperta. Zarządzanie konfliktem w zespole
Konflikt wewnątrz organizacji to zjawisko, które w różnym stopniu funkcjonuje w każdej firmie. Jeśli już konflikt powstał, to jak sobie z nim poradzić, jak go rozpoznać i ujarzmić, a także na jakim etapie pomiędzy zwaśnione strony powinien wkroczyć lider?
Okiem eksperta. Polscy przedsiębiorcy muszą zadbać o swój interes w brytyjskich urzędach
Brexit dotyka bezpośrednio nie tylko Polaków mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii, ale także polskich przedsiębiorców - i to nie tylko tych, którzy prowadzą swoją działalność w tym kraju! Rękę na pulsie powinny trzymać wszystkie firmy, który posiadają aktywne znaki towarowe - pisze w komentarzu dla portalu mycompanypolska.pl Nina Jankowska...
Intel Extreme Masters 2020 bez publiczności. Decyzja słuszna, ale kontrowersyjna [OPINIA]
Wojewoda Śląski zakazał udziału publiczności w międzynarodowych zawodach e-sportowych Intel Extreme Masters 2020. Komentarz w tej sprawie przedstawia Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.
Te piosenki są pisane dla pieniędzy
Hip-hop to nie nawijanie i pitolenie łysych chłopaków na ławce za blokiem, tylko poważny biznes. Hip-hop rośnie i rośnie, pożerając kolejne gatunki. Najpierw był w podziemiu, potem w „alternatywnych” klubach, dziś zapełnia największe stadiony. Chcesz się odmłodzić? To rapuj.
Okiem eksperta. Pozorne przeniesienie firmy za granicę to poważny błąd!
Najczęściej popełnianym błędem przez polskich przedsiębiorców jest założenie, że da się dokonać przeniesienia jednoosobowej działalności gospodarczej za granicę bez przeniesienia faktycznego miejsca prowadzenia działalności - pisze w komentarzu dla mycompanypolska.pl Artur Kuczmowski prawnik i partner zarządzający biurami Thompson&Stein w Polsce oraz Estonii.
Okiem eksperta. Amazon nie podbije polskiego rynku e-commerce
Doniesienia o planowanym partnerstwie Amazona z Pocztą Polską pokazują, że zamiary amerykańskiego giganta wobec naszego rynku są poważne i wyciąga on wnioski z nieudanego podboju Polski przez eBay sprzed kilkunastu lat - pisze w komentarzu Artur Halik, manager działu sprzedaży w Shoper.
Wygrają projekty z pomysłem
Rynek condo- i aparthoteli jest wciąż na fali wzrostowej. Mimo dużej konkurencji przemyślane projekty usytuowane w atrakcyjnych lokalizacjach mogą zapewnić inwestorom wysokie stopy zwrotu – mówi w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Karolina Wantulok, vice prezes i dyrektor zarządzająca w DuoVita Smart Apartments.
Program alkohol+
Butelka szkockiej whisky Macallan z 1926 r. została sprzedana na aukcji w Soterby’s za 1,9 mln dol. Najdroższa whisky na świecie leżakowała w dębowej beczce przez 60 lat, a do butelki trafiła w 1986 r. Początkowo jej cena wynosiła zaledwie 7,5 tys. dol., a od tego momentu podrożała o 29 tys. proc! To najlepszy dowód, że bardzo opłaca się inwestować w trunki odmieniające nasze smutne życie.
Duży, maluch i mikrus. Wypatrzone przez Świderka
Slack Technologies w porównaniu z Microsoftem, Cisco czy Facebookiem jest maluchem. Podobnie zresztą jak Spotify w porównaniu z Google’em czy Apple albo Box lub Dropbox w porównaniu z Google’em i Microsoftem. Te maluchy mają wspólną cechę – stworzyły usługi, które potem ci duzi naśladowali.