Inspiracje
1,5 mln Polaków zarabia za granicą. Nawet 50 tys. zł za kwartał pracy
W świetle najnowszych danych „saksy” – czyli sezonowa lub tymczasowa praca za granicą – wciąż cieszą się ogromną popularnością. Właśnie teraz w Europie dostępnych jest ponad 3,1 mln ofert – to wynik analizy Grupy Progres, której autorzy zaznaczają, że krótkoterminowe wyjazdy i pierwsze doświadczenia pracy za granicą coraz częściej zamieniają się w długoterminowe kontrakty.
Huawei Seeds for the Future 2025. Aplikuj już dziś i dołącz do globalnej społeczności młodych innowatorów!
Huawei po raz kolejny otwiera drzwi do świata nowoczesnych technologii dla studentek i studentów z całej Polski. Właśnie ruszyła rekrutacja do 12. edycji programu marki „Seeds for the Future”, czyli prestiżowej inicjatywy edukacyjnej, która w tym roku odbędzie się w dniach 15–19 września w Chinach. To wyjątkowa okazja, by zdobyć praktyczne doświadczenie, rozwinąć kompetencje przyszłości i nawiązać międzynarodowe kontakty w branży ICT. To także szansa na wzmocnienie umiejętności pracy w grupie, współpracę z wybitnymi ekspertami i wzięcie udziału w konkursie Tech4Good.
Letnie kubki i 39 mln sprzedanych kaw. Żabka ujawnia skalę popularności tego napoju
Żabka wprowadza limitowaną serię kubków na kawę Good Vibes Edition. Dostępna w sklepach od 2 lipca, przenosi fanów aromatycznego napoju w wakacyjny klimat. Według naszych wyliczeń na kawie sieć mogła zarobić w zeszłym roku nawet 253 mln zł.
Koniec z szantażem energetycznym Moskwy w regionie. Orlen odcina ostatni ślad rosyjskiej ropy
Ireneusz Fąfara ogłosił, że od 1 lipca Orlen i cały region Europa Środkowa będą całkowicie niezależne od rosyjskiego surowca. "Za pieniądze z ropy rosyjskiej nie będą ginęli ludzie w Ukrainie” - mówił prezes Orlenu.
AI może zredukować nawet 10 proc. globalnych emisji CO2, choć zużywa coraz więcej prądu
Sztuczna inteligencja może pomóc w redukcji globalnych emisji gazów cieplarnianych o 3,2 do 5,4 miliarda ton rocznie do 2035 roku – wynika z badania opublikowanego w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature.
Zagadka Quebo rozwiązana. Bilet na koncert Quebonafide za incoiny InPostu
Na kilka dni przed wyczekiwanymi, pożegnalnymi koncertami Quebonafide na PGE Narodowym, w sieci pojawiły się informacje o planowanej współpracy rapera z InPostem. Rozwiązaniem okazały się, obecnie niemal bezcenne, bilety na koncert wykonawcy.
Przystanek przed podróżą
Od pełnych przepychu pałaców godnych szejków po przestrzenie inspirowane malarstwem surrealistów czy muzyką Fryderyka Chopina. Dostęp do saloników lounge na lotniskach coraz bardziej się demokratyzuje. I zmienia jakość podróżowania.
iPhone z Żabki i burger gratis? Z osiedlowego sklepu do omni-aplikacji
Żabka umożliwia teraz zakup iPhone’a czy konsoli PlayStation 5 przy użyciu swojej aplikacji. Ale to nie wszystko – w zamian można dostać darmowego burgera. Brzmi jak żart? Raczej jak nowoczesny miks e-commerce, programów lojalnościowych i... marketingowej finezji.
Wymarzone studia za granicą? Zgłoś się po stypendium Our Future Foundation
Do 10 kwietnia młodzi licealiści, uczniowie techników i szkół zawodowych mogą aplikować o stypendia Our Future Foundation w ramach VI edycji ogólnopolskiego Programu Mentoringowego. Fundacja wyłoni 25 najzdolniejszych uczniów, którzy otrzymają pomoc w aplikacji na takie uczelnie jak Harvard, Yale czy London School of Economics.
Wschód w bliskich zachodach słońca
Podróż to przedsięwzięcie złożone. Jak biznes. Wizja, misja, doświadczenie, strategia – owszem. A do tego cała masa szczegółów, praktyk, śrubek w maszynerii i różnych wihajstrów. Zawsze się sprawdza, a szczególnie w Iraku.
Forma na kwiecień. Wydajmy na to!
Wiosna w pełni. Polecamy do biegania po mieście lekkie sneakersy, literacki weekend za miastem, ćwiczenia z luksusowym sprzętem i – choć wiemy, że są już te świeże – najpiękniejsze szklane kwiaty.
Cała ta szarpanina
– Mój mąż jest z zawodu dyrektorem – to cytat z nieśmiertelnej komedii Barei „Poszukiwany, poszukiwana”. Jednak zupełnie inny PRL-owski serial telewizyjny opowiadał o ludziach kierujących państwowymi przedsiębiorstwami. Jego tytuł nie był zbyt wyszukany – po prostu „Dyrektorzy”. Czy oglądając serial po 50 latach, można dostrzec w nim coś więcej niż tylko historyczną ciekawostkę?
Patronaty, czyli biznesowe wydarzenia, o których warto wiedzieć
Zapraszamy na kilka wydarzeń biznesowych, na których warto być, by trzymać rękę na pulsie i nie dać się wyprzedzić konkurencji.
Jak odpalić rakietę
Psychologiczna rakieta to zasada, która pokazuje, jak dzięki szokująco drobnym, często darmowym, powierzchownym zmianom produktu tworzy się w umysłach klientów wielką wartość postrzeganą. Te zagrywki stosują też w stosunku do ciebie twoje ulubione marki.
Zwinnie, czyli winiarskie newsy
Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcie Rolnictwa w sezonie 2024-2025 liczba zarejestrowanych winnic w Polsce wyniosła 699. Oznacza to, że w ciągu roku przybyło ich aż 132. Wzrost o ponad 23 proc. rok do roku ma charakter rekordowy, takiej dynamiki nie odnotowano od powstania pierwszych powojennych projektów winiarskich w naszym kraju. Wśród polskich winnic aż 503 zajmuje się produkcją wina (pozostałe jedynie uprawiają i sprzedają winorośl) – degustacja wszystkich polskich win, rzecz oczywista jeszcze dekadę temu, przestaje być możliwa.C
Nowości czytelnicze. Książki o biznesie i nie tylko
Na kwiecień proponujemy cztery pozycje literackie nie tylko dla przedsiębiorców. Dowiemy się z nich jak wygrać rozmowę rekrutacyjną na wymarzoną pracę i wykorzystać potencjał zmian w naszym życiu, co zrobić by wygrać walkę z bezsennością oraz jak pokonać wstyd.
5 kroków wdrażania AI w firmach. Ekspertka radzi jak aktywować pracowników do technologicznej transformacji
W Polsce temat sztucznej inteligencji w organizacjach najczęściej sprowadza się do pytania: "Czy AI zabierze nam pracę?". Tymczasem pytanie jakie pracodawcy powinni sobie zadać brzmi inaczej: "Jak sprawić, by pracownicy chcieli współpracować z AI?". Anna Binder zdradza sekrety tej sztuki w pięciu krokach i przypomina, że „AI w firmie to nie tylko technologia. To kultura.”.
Chorzy na szefa, czyli toksyczni menedżerowie w akcji
Toksyczny szef czy mentor może zniszczyć karierę, obniżyć wiarę w siebie i pozostawić trwałe blizny na życiu osobistym i zawodowym. W dodatku wszystko pod pozorem dbania o nasz rozwój. Jak w porę się przed nim ochronić?
Jak stworzyć firmę 6G
Po raz pierwszy w historii na rynku pracy znajduje się aż sześć pokoleń pracowników. Dla nowoczesnej organizacji to nie problem, lecz szansa. Jak stworzyć „przedsiębiorstwo 6G”?
Od stażysty do CEO. Jak dojść do najwyższego stanowiska w firmie?
Ile lat potrzeba, by dojść do najwyższego stanowiska w firmie? A może nawet ważniejsze pytanie – jakie cechy i umiejętności trzeba mieć, aby znaleźć się na szczycie?
Srebrny dizajn. Projektowanie pod seniorów coraz popularniejsze
Za 30 lat co trzeci Europejczyk będzie seniorem. Nadciągająca demograficzna rewolucja już teraz wymusza zmiany w projektowaniu nie tylko przedmiotów codziennego użytku, ale też całych przestrzeni.
Jak połączyć ESG z rozwojem pracowników
W niezrównoważonym biznesie pracodawca często myślał o pracowniku jako o koszcie, a nie inwestycji. Myślenie w duchu ESG stoi w zdecydowanej opozycji do tego podejścia.
Od jutra stawiam na pomaganie
Cztery kroki do zbudowania wizerunku firmy zaangażowanej społecznie.
Budzimy się w świecie, który nie lubi filtrów. Wywiad z twórcami PicMe
Kiedy jakiś czas temu mieliśmy jakieś nowe pomysły, radziliśmy się głównie przyjaciół. Dziś łapiemy się na tym, że czasami wolimy poprosić o ocenę algorytm – mówią Michał Czyżewski i Piotr Zarzycki, pomysłodawcy aplikacji PicMe.
Dolce far niente, czyli laba na żądanie
Jak wprowadzić w życie zasady słynnego dolce far niente i zyskać na tym w pracy.
Wywiad Dua Lipy z Olgą Tokarczuk: "Powiedzieli, że książki o takim tytule nie da się sprzedać"
Niedawno doszło do wyjątkowego spotkania dwóch postaci świata kultury: polskiej noblistki Olgi Tokarczuk oraz brytyjskiej piosenkarki popowej Dua Lipy. Rozmowa, przeprowadzona w ramach platformy Service95, skupiła się na literaturze, prawach zwierząt oraz roli sztuki w kształtowaniu świadomości społecznej.
Czarnoskóry aktor w roli Snape’a: czy fandom Harry’ego Pottera jest gotowy na zmiany?
Fani Harry’ego Pottera, serii, która od lat zachwyca kolejne pokolenia, od kilku tygodni żyją plotkami dotyczącymi nowego castingu do roli Severusa Snape’a. Według przecieków, w serialowej adaptacji platformy streamingowej, czarnoskóry aktor Paapa Essiedu miałby wcielić się w jednego z najbardziej skomplikowanych i ikonicznych bohaterów świata stworzonego przez J.K. Rowling.
Marcin Danił: Przebudowa Lotniska Chopina w dobie kolejnych rekordów liczby pasażerów
Lotnisko Chopina bije kolejne rekordy liczby pasażerów, dlatego potrzebuje przebudowy, by sprawniej zarządzać ruchem i wyprawić w świat jeszcze więcej podróżnych. Marcin Danił, członek zarządu Polskich Portów Lotniczych wyjaśnia jak będzie przebiegać modernizacja lotniska oraz zdradza nowe destynacje dla warszawskiego Okęcia.
Przereklamowana pewność siebie
Życie wydaje się nieco łatwiejsze, gdy masz pewność siebie, i nieco trudniejsze, gdy jej nie masz. A jednak to nie ona decyduje o sukcesie – pisze Dana Sinclair, autorka książki „Wróć do gry. Jak psychologia sportu pomoże ci dać z siebie wszystko w kluczowych momentach”.
Sukces polskiej technologii teleopieki. 14 000 zgłoszeń ratujących życie i wspierających zdrowie tylko w ciągu 1 roku!
Ponad 700 interwencji pogotowia, 3367 powiadomień osób bliskich, udzielających pomocy i niemal 10 000 udzielonych porad przez ratowników telecentrum – to nie tylko bilans ostatnich 12 miesięcy wykorzystania technologii teleopieki polskiej firmy SiDLY, ale prawdziwe historie ratowania zdrowia i ludzkiego życia
Jak (nie) być w mediach społecznościowych
Sukces komunikacji w social mediach sprowadza się do autentyczności. Prowadzą do niej różne drogi. W strategii komunikacji niezmienne pozostaje jedno: jak zmieniają się dziś potrzeby naszych klientów. Bez przekazu opartego na konkrecie nie zbudujesz grupy odbiorczej.
Rok ćwiczeń fizycznych to ponad rok więcej życia w zdrowiu: Medicover prezentuje wyniki programu badawczego Zdrowa OdWaga
Medicover przeprowadził 12-miesięczny program badawczy Zdrowa OdWaga, który wykazał, że roczny cykl regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z edukacją zdrowotną znacząco redukuje ryzyko zdrowotne i poprawia kondycję pacjentów z nadwagą lub otyłością. Po przeanalizowaniu danych zebranych w trakcie programu można stwierdzić, że jego uczestnicy zyskali ponad rok życia w lepszym zdrowiu, a poziom ich absencji pracowniczej spadł aż o 32%.
Dwie dekady Fundacji Integralia – projekt społeczny, który porusza
Obchody 20-lecia Fundacji Integralia pomogły podsumować jej sukcesy w łączeniu osób z niepełnosprawnością z wymarzonymi stanowiskami w firmach. Były też okazją do poznania beneficjentów tych działań i ich poruszających historii, które udowadniają, że polski biznes odrabia lekcję z empatii, inkluzywności i odpowiedzialności.
Książka, z którą możesz porozmawiać. Prof. Przegalińska opowiada o nowym poradniku i początku ery Living Book
„Przenikanie umysłów. Potencjał twórczy współpracy z AI” to pierwsza książka z serii AI Books, wydana przez Campus AI. Prof. Aleksandra Przegalińska i Tamilla Triantoro, poprzez swoje dzieło, zapraszają czytelników do wspólnej podróży w nieznane, oferując im nie tylko praktyczną wiedzę, ale także możliwość aktywnego uczestnictwa w tworzeniu przyszłości.
Różnorodne pojmowanie własności to kwestia pokoleniowa
Komentarz Pawła Kuncickiego, General Managera Bolt w Polsce: Niedługo po II Wojnie Światowej, pokolenie Baby Boomers, dzięki niewielkiej różnicy między zarobkami a cenami, miało możliwość dokonywania istotnych inwestycji. Dla tego pokolenia posiadanie samochodu czy domu było ważnym elementem życia, a także symbolicznym rytuałem przejścia i naturalnym krokiem w dorosłość.