Fajrant

Poza biznesem: Jadwiga Husarska-Sobina

Poza biznesem: Jadwiga Husarska-Sobina

Twórczyni Husarska Design Studio podkreśla, że dizajn to przede wszystkim narzędzie do wprowadzania pozytywnych zmian w otaczającym nas świecie. Ostatnio zafascynował ją serial „The Blackl ist”, a dokąd chciałaby wybrać się w podróż marzeń?

Kuba Dobroszek 28.09.2023
Szczękościsk patriotyczny

Szczękościsk patriotyczny

Pomnik Polskich Przedsiębiorców – z podtytułem – Twórców Siły Państwa i Bogactwa Narodu to inicjatywa Adama Abramowicza, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jak monument ten powinien wyglądać?

Luksus bez etykietki

Luksus bez etykietki

„Nie ma ucieczki przed logo, jak tylko w inne logo” – to parafraza słynnego powiedzenia Witolda Gombrowicza. Dobrze ono opisuje zarówno socjologiczne współzależności, jak i niezwykłą siłę współczesnych marek.

Wojny biznesowe

Wojny biznesowe

Czasami jest tak, że siła pięści wygrywa z siłą argumentów. Czy podobnie stanie się w przypadku ewentualnej walki Elona Muska z Markiem Zuckerbergiem? Jedno jest pewne – jeśli pojedynek wyjdzie poza potyczki słowne zainteresowanych, będziemy mieli do czynienia z jednym z największych w historii wydarzeń okołosportowych.

Gang Wałachowskich, czyli napad na jubilera przy Domu Partii

Gang Wałachowskich, czyli napad na jubilera przy Domu Partii

Gang braci Wałachowskich dokonał jednego z najbardziej zuchwałych rabunków w powojennej Warszawie. Z położonego tuż przy gmachu KC PZPR sklepu jubilera skradł biżuterię o wartości ćwierć miliona złotych. Złodzieje utrzymywali, że… walczą z komuną i kontynuują tradycję AK.

Przedsiębiorcy–fighterzy

Przedsiębiorcy–fighterzy

– Sami mówią, że po serii treningów budzą się w nich pokłady kreatywności albo znajdują nowe rozwiązania dla problemów w swoich biznesach czy działaniach. Walka i poprawa sylwetki przynosi też wzrost pewności siebie. Taka walka daje im kopa do przodu – mówi Julian Szumowski, założyciel największej organizacji boksu białych kołnierzyków w Polsce, Biznes Boxing Polska.

Wiktor Cyrny 29.09.2023
Kaznodzieje telesprzedaży

Kaznodzieje telesprzedaży

„Wydajemy wojnę waszej słoninie!” – krzyczała Wanna Marchi, włoska królowa telesprzedaży, oferując odchudzające kremy z alg. Przy tym rzucała na wizji wielkimi połciami tłuszczu. Obrzydliwe? Ale działało! Na tyle, że Wanna postanowiła zbudować wielkie finansowe imperium. W przedsięwzięciu uczestniczyli: córka, camorra, podejrzani arystokraci i brazylijski szarlatan.

Pochwała rzemiosła

W październiku jedziemy w góry, rozkoszować się złotą jesienią, inwestujemy w dobre rzemiosło: starannie uszytą koszulę, garnitur albo… kilim w nowoczesnym wydaniu.

Plan na lepsze jutro

Plan na lepsze jutro

Skoro Polacy z zainteresowaniem przyjęli nowoczesne wyroby nikotynowe jako alternatywę dla palenia, to rynek ten trzeba uporządkować, ale w taki sposób, by nie wylać dziecka z kąpielą – przekonuje Roman Jamiołkowski, Head of Lex and Regulatory Engagement w BAT.

Efekt skali, czyli oszczędności w motoryzacji

Efekt skali, czyli oszczędności w motoryzacji

Volkswagen od lat stosuje tę strategię: choć w grupie trzyma kilka marek, to w rzeczywistości poszczególne auta koncernu budowane są z wykorzystaniem tych samych podzespołów. To po prostu kosztuje mniej. Śladami niemieckiej firmy podąża teraz praktycznie cała branża motoryzacyjna, a coraz więcej marek łączy się w ogromne, międzynarodowe koncerny.

Jarosław Horodecki 29.09.2023
Poza biznesem. Marek Uziel

Poza biznesem. Marek Uziel

To prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy na naszych łamach pojawia się osoba, która oglądała na żywo koncert zespołu Pink Floyd w oryginalnym składzie. Poznajcie Marka, współtwórcę Visual Tech-Lab.

Szminka na kubku

Szminka na kubku

Dziś wystarczy wejść do byle warszawskiej piekarni, żeby doświadczyć przemiłej, wręcz radosnej obsługi, z której na pewno byłby dumny subiekt Rzecki z „Lalki”. Nie mówiąc o sklepach wędliniarskich „Kiszeczka”. Skąd zatem biorą się niemili sprzedawcy?

Krwawy Maciej, czyli przekręt na Telewizję

Krwawy Maciej, czyli przekręt na Telewizję

Maciej Szczepański, szef Radiokomitetu i czołowy propagandzista Gierka, zastał telewizję czarno-białą, a zostawił kolorową. Dosłownie i w przenośni. Przy okazji jednak dopuścił się nadużyć gospodarczych, z powodu których cztery lata spędził za kratkami.

Malarka, która zachwyciła Slasha

Malarka, która zachwyciła Slasha

Marta Zawadzka to polska artystka, która przyjaźni się z gitarzystą Guns N’ Roses, a jej obrazy zdobią ściany budynków w ponad 40 krajach na całym świecie. Choć malarka podkreśla, że sztuka jest u niej na pierwszym miejscu, nie odcina się również od świata biznesu.

Czas zbiorów

Czas zbiorów

We wrześniu zapraszamy na cydr i świeże jabłka. Powracającym do pracy polecamy najmodniejszy dodatek – krawat, a tym, którzy nie mają dress codu – miejską, pikowaną kurtkę. Przedstawiamy też niezwykłe lampy, które jesienią poprawią nam nastrój.

Kuroń była kobietą [FELIETON]

Kuroń była kobietą [FELIETON]

„Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm” – oznajmiła w Dzienniku Telewizyjnym aktorka Joanna Szczepkowska. Innego zdania są jednak twórcy spektaklu „Podwójny z frytkami” granego na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. Dla nich takim punktem granicznym jest otwarcie pierwszej w Polsce „restauracji innej niż wszystkie”.

Zrównoważona sieć sprzedaży jest korzystna dla konsumenta, pracownika i środowiska

Zrównoważona sieć sprzedaży jest korzystna dla konsumenta, pracownika i środowiska

Obecny w Polsce już od 30 lat BAT wraz z należącą do firmy siecią sprzedaży eSmoking World stawia na nowoczesny dizajn i szereg udoskonaleń punktów sieci wprowadzonych w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. To ma zapewnić konsumentom jak najlepsze doświadczenia zakupowe, poprawić komfort pracy zatrudnionych i ograniczyć wpływ na środowisko - opowiada Rafał Mastalerz, Head of Retail, BAT Polska.

Materiał powstał w komercyjnej współpracy z partnerem 31.08.2023
Bycze życie [FELIETON]

Bycze życie [FELIETON]

„Jak się nie podciągniesz w szkole, to dostaniesz Ferrari!” – tak motywował swojego syna do nauki Ferruccio Lamborghini. Historię jego życia, kompleksów związanych z rolniczym pochodzeniem, wynalazków, rywalizacji i biznesowych pomysłów opowiada film „Lamborghini. Człowiek, który stworzył legendę”.

Być jak Barbie

Być jak Barbie

Gdy w dzieciństwie bawiłyśmy się Barbie, wyobrażałyśmy sobie, że tak ubierają się dorosłe kobiety – być może także my w przyszłości. Potem cukierkowy styl Barbie wydawał nam się kiczowaty – nieadekwatny do dorosłego życia. Moda jednak się zmienia. Róż – od pasteli po fuksję – został zrehabilitowany, w ubiegłych sezonach święcił triumfy na pokazach.

Stopnie mądrości [FELIETON]

Stopnie mądrości [FELIETON]

Pamiętam swój pierwszy dzień w przedszkolu. A raczej pamiętam jedną scenę. Koszmarną. Pani ustawiła nas w pary, bo mieliśmy wyjść na spacer.

Czasy second handu. Dlaczego tak chętniej kupujemy rzeczy z drugiej ręki

Czasy second handu. Dlaczego tak chętniej kupujemy rzeczy z drugiej ręki

Za symboliczny początek recommerce można uznać z pozoru niepozorne zdarzenie z 1994 r. Wówczas niejaki Dan Kohn sprzedał swojemu koledze używaną płytę z muzyką Stinga za pośrednictwem swojej strony internetowej NetMarket. Transakcja opiewała na kwotę 12,48 dol. Koło zostało zatem wymyślone!

Rotmistrz Pilecki. Powstanie międzynarodowy film o polskim żołnierzu

Rotmistrz Pilecki. Powstanie międzynarodowy film o polskim żołnierzu

Rotmistrz Pilecki to bohater książki "Ochotnik" prof. Marco Patricelliego. Na podstawie publikacji powstanie film pt. "Enemy of my Enemy", który wyprodukuje amerykańskie studio Powder Hound Pictures we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Zdjęcia mają być kręcone w Polsce, USA i we Włoszech.

Zuzanna Cieszyńska 22.08.2023
Być jak Kate Moss

Być jak Kate Moss

Męskie kamizelki dla kobiet od kilku sezonów lansują największe domy mody. Można je nosić na bluzki z kołnierzami, w stylu lat 70., na T-shirt, pod garnitur, wreszcie… na gołe ciało. Ten sposób jest szczególnie interesujący, bo zestawia kulturowe atrybuty kamizelki – będącej symbolem prestiżu, elegancji, profesjonalizmu bogatych mężczyzn – z kobiecą zmysłowością.

Sierpniowe odkrycia. Nasze propozycje zakupowe

Sierpniowe odkrycia. Nasze propozycje zakupowe

W tym miesiącu będzie egzotycznie – najmodniejsze spodnie pochodzą z Bermudów, a niezbędny kapelusz z Ekwadoru albo, jak kto woli, z Panamy. Do tego polecamy świetną restaurację brazylijską i niezwykłe naczynia polskiej marki Révolte.

Nababowie Gierka, czyli afera ministra Glazura

Nababowie Gierka, czyli afera ministra Glazura

Adamowi Glazurowi, gierkowskiemu szefowi resortu budownictwa, ekipa Jaruzelskiego zgotowała pokazowy proces za to, że państwowe firmy za półdarmo wybudowały mu willę. Oskarżono go m.in. o kradzież należących do rządu kłów słonia z Nigerii.

Wspaniały plastikowy świat

Wspaniały plastikowy świat

Wszystko zaczęło się od Lili – przebojowej modelki z komiksu w tabloidzie „Bild”. Prawdziwy spełniony amerykański sen – od małego miasteczka w Wisconsin do posiadłości w Malibu. Sen, i to nie tylko małych dziewczynek, wyśniony na różowo i plastikowo, w końcu life in plastic, it's fantastic!

Gra cierpliwych. Czy warto inwestować w whisky? [WYWIAD]

Gra cierpliwych. Czy warto inwestować w whisky? [WYWIAD]

Zawartość beczki stale „pracuje” – z biegiem czasu trunek zmienia smak, przeważnie na coraz lepszy. Jeśli będziesz trzymał jakąkolwiek beczkę whisky przez, dajmy na to, 30 lat, to prawie na pewno sporo na niej zarobisz – przekonuje Mikołaj Rzeźnik z Unique Spirits, doświadczony broker i popularyzator wiedzy o whisky.

Kuba Dobroszek 08.08.2023
Gwiazdki w rosole. Dlaczego w Polsce gwiazdki Michelina nadal są rzadkością?

Gwiazdki w rosole. Dlaczego w Polsce gwiazdki Michelina nadal są rzadkością?

„Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby je był podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku, znowu się rozciąga i pęcznieje jak gąbka do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska” – opisywał pozytywne zmiany w polskiej gastronomii już w czasach panowania Augusta III ksiądz Jędrzej Kitowicz w swoim wiekopomnym „Opisie obyczajów”.

Nowy poziom luksusu. Test Mercedesa EQS580 4Matic SUV

Nowy poziom luksusu. Test Mercedesa EQS580 4Matic SUV

Co można zrobić z topową elektrolimuzyną Mercedesa? Można ją przerobić na SUV-a i stworzyć jeden z najbardziej luksusowych i komfortowych samochodów, jaki jest dziś na rynku. Auto, w którym cisza, spokój i komfort sprawiają, że nie chce się z niego wysiadać. Podróżowanie w nim nabiera innego znaczenia. Poznajcie Mercedesa EQS580 4Matic SUV.