Fajrant

Praktyczni jak Szwedzi

Praktyczni jak Szwedzi

W jaki sposób wyeliminowano dym tytoniowy w Szwecji? Jak to w krajach nordyckich bywa, zastosowano podejście bardzo systematyczne.

Redakcja 15.05.2024
Kolonializm motywacyjny

Kolonializm motywacyjny

Systemy motywacyjne większości firm bazują na mechanizmach psychologicznych właściwych społeczeństwom Zachodu. Nie działają one jednak na pracowników z Globalnego Południa.

Majowe My Love

Majowe My Love

Najwyższa pora planować urlop! Najlepiej offline, w ciszy i głuszy. Bliżej natury możesz być, organizując także piknik. Pomyśl o dizajnerskich niezbędnikach, takich jak koc i najmodniejsze okulary przeciwsłoneczne. Na co dzień bądź eko i przesiądź się na składany rower, który sprawdzi się w miejskiej dżungli.

Pogadajmy jak Sztuczna ze Sztuczną

Pogadajmy jak Sztuczna ze Sztuczną

O czym się mówi? O czym mówi każdy, wszędzie i z każdym? O sztucznej inteligencji. Temat eksplodował. Jeszcze niedawno był abstrakcyjny i dotyczył paru ludzi gdzieś tam na Olimpach rzeczywistości. I nagle szast-prast i sztuczna inteligencja spłynęła do nas z wyżyn oraz filmów science fiction. Weszła pod strzechy, czyli do laptopów i smartfonów przeciętnych zjadaczy chleba takich jak ja.

Poza biznesem: Michał Sukiennik

Poza biznesem: Michał Sukiennik

Specjalista od No-code (nie podejmiemy się wytłumaczenia tego pojęcia w prostych słowach...), który bardzo chciałby poznać Tomasza Biernackiego. W dodatku marzy o wakacjach pod Przasnyszem!

Paprykarz szczeciński, czyli kulinarne multi-kulti

Paprykarz szczeciński, czyli kulinarne multi-kulti

Były przedmiotem pożądania milionów Polaków, wyrażały naszą tęsknotę za lepszym życiem. Stanowiły barwny element w szarej, socjalistycznej rzeczywistości. Zaczynamy nowy cykl artykułów poświęcony kultowym markom PRL. Na początek przybliżamy dzieje paprykarza szczecińskiego.

Food crime

Food crime

Słodzone miody, rozcieńczone alkohole, podejrzane mięso… Jedna trzecia żywności trafiająca na rynek jest fałszowana.

Agata Łuczak, Maciej Łuczak 30.04.2024
Znikają legendy motoryzacji

Znikają legendy motoryzacji

Auta nie muszą już budzić emocji czy dawać radości z prowadzenia. Muszą za to odpowiednio wyglądać i zapewniać komfort. No i powinny być SUV-ami. Te zjawiska sprawiają, że z rynku znika coraz więcej modeli, z których wiele jest ważną częścią historii motoryzacji.

Auto, które jest inwestycją

Auto, które jest inwestycją

Dobrych kilka tysięcy złotych tracimy uruchamiając silnik nowiutkiego auta. Co tu kryć, samochody szybko tracą na wartości. Ale nie wszystkie! Dobrze przemyślany zakup może być całkiem dobrą inwestycją.

Tanie linie kosmiczne

Tanie linie kosmiczne

Aż 65 mln euro Polska będzie musiała zapłacić Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) za misję naszego astronauty Sławosza (imię pochodzenia staropolskiego oznaczające osobę sławną) Uznańskiego. Tanio nie jest.

Kefirowa gorączka

Kefirowa gorączka

Pod względem liczby poszkodowanych to niewątpliwie największa afera III RP. Człowiek bez wykształcenia, były właściciel szwalni oszukał prawie 30 tys. Polaków, którzy uwierzyli, że dzięki produkcji we własnym domu niejadalnego kefiru zostaną milionerami.

Dwujajeczny biznes

Dwujajeczny biznes

Duże pieniądze śmierdzą, dlatego ludzie lgną do nich jak mucha do gówna! To motto życiowe Kazimierza Bączka vel Poniatowskiego, bohatera „Tajemnic polskich fortun”.

Dyplomatycznie mówiąc. Felieton Zalewskiego

Dyplomatycznie mówiąc. Felieton Zalewskiego

Regularnie gnębimy naszego syna za to, że ciągle siedzi w telefonie. Albo ze słuchawkami na uszach. Wiadomo, zwykła dola współczesnego rodzica. Ostatnio jednak, zamiast narzekać od razu, jak to mamy w zwyczaju, zapytałem młodego, czego tak właściwie ciągle słucha. Odpowiedział, że podcastów Ośrodka Studiów Wschodnich. I w ogóle polityka międzynarodowa go bardzo interesuje. I że uczy się pilnie angielskiego, bo w polskim mediach o tejże nie ma za dużo (biedak nie wie, że będzie jeszcze mniej). I że w ogóle to on może by chciał pracować w dyplomacji.

Magiczny czerwonokrzew

Magiczny czerwonokrzew

Rooibos służy nie tylko do robienia naparu. Może być także mniej szkodliwą alternatywą dla palaczy.

Poza biznesem. Karolina Dąbrowska, DNA ERA

Poza biznesem. Karolina Dąbrowska, DNA ERA

Karolina Dąbrowska, General Manager polskiego oddziału DNA ERA, jest przedsiębiorczynią z ponad 15-letnim doświadczeniem w biznesie. Jak sama o sobie mówi, uwielbia wyzwania i jest zagorzałą zwolenniczką ciągłego uczenia się.

Kuba Dobroszek 29.03.2024
Moc warta swojej ceny?

Moc warta swojej ceny?

Już dawno żaden test nie sprawił mi tyle frajdy, co ten. Dlaczego? O tym dowiecie się z poniższego tekstu!

Wydajmy na to! Marzec 2024

Wydajmy na to! Marzec 2024

W marcu przyglądamy się biżuterii, która naśladuje trendy sprzed tysięcy lat, poznajemy historię kamiennych braników. Po czym wybieramy buty na polską wiosnę i ruszamy do Łodzi, obejrzeć odnowiony Grand Hotel.

Śmiertelna prędkość

Śmiertelna prędkość

„Ferrari” pokazuje krótki, ale dramatyczny epizod z życia słynnego włoskiego kierowcy, kreatywnego konstruktora i założyciela słynnej fabryki, z której wyjeżdżają zniewalające swoją wspaniałością auta będące na całym świecie przedmiotem pożądania.

Maciej Łuczak 17.03.2024
Luksus w wielkim mieście

Luksus w wielkim mieście

Wielkość nie musi być synonimem luksusu. W dużym mieście nie potrzebujesz przecież potężnego SUV-a czy ogromnej limuzyny. Na szczęście nie brak niewielkich aut, które zapewniają odpowiedni poziom komfortu.

Łukasz Ostrowski. Poza biznesem

Łukasz Ostrowski. Poza biznesem

Łukasz od niedawna rozwija Placówkowo, czyli – w dużym uproszczeniu – mapę żłobków i przedszkoli. O inicjatywie przeczytacie wkrótce na łamach mycompanypolska.pl, teraz zapraszamy do poznania mniej formalnej strony Ostrowskiego!

Z cinkciarza bankier, czyli afera Grobelnego

Z cinkciarza bankier, czyli afera Grobelnego

Lech Grobelny to bohater pierwszej kapitalistycznej afery III Rzeczypospolitej. Jego Bezpieczna Kasa Oszczędności była klasyczną piramidą finansową, o czym Polacy – nieznający jeszcze wtedy tajników gospodarki rynkowej – nie mieli pojęcia. Skazując go na więzienie, sąd powie, że w innym systemie prawnym aferzysta dostałby ponad tysiąc lat więzienia.

Podróż służbowa, czyli auto w terenie

Podróż służbowa, czyli auto w terenie

Mobilne technologie od dawna są na takim poziomie, że praca zdalna nie jest problemem. Dotyczy to również pracy w samochodzie, który – gdy mowa o vanach – może też pełnić funkcję mobilnego biura. Czasem naprawdę luksusowego.

Jarosław Horodecki 16.02.2024
Stary dobry analogowy świat

Stary dobry analogowy świat

Zmyślone liczby dają zmyślone pieniądze zapewniające zmyślony sukces – mówi Amanda (Julia Roberts), bohaterka filmu „Zostaw świat za sobą”. Jest on adaptacją popularnej powieści Rumaana Alama.

Marka nazwiska. Jak „Makłowicz i Synowie”  (i nie tylko) rozwija się dzięki marce

Marka nazwiska. Jak „Makłowicz i Synowie” (i nie tylko) rozwija się dzięki marce

Polskie nazwiska są trudne dla cudzoziemców do wymówienia. Jeszcze gorzej jest z ich pisownią – najeżoną „z”, „ź” i „ż”… Świetnie! Zagraniczni klienci nie pozostaną wobec takiej marki obojętni, polscy zaś docenią, że stawiasz na wartości rodzinne. Warto zachować nazwisko w nazwie brandu, zwłaszcza jeśli sprzedajesz wędliny, kosmetyki lub inny produkt, w którym zaufanie to podstawa.