Fajrant
Zwinnie, czyli winiarskie newsy
Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcie Rolnictwa w sezonie 2024-2025 liczba zarejestrowanych winnic w Polsce wyniosła 699. Oznacza to, że w ciągu roku przybyło ich aż 132. Wzrost o ponad 23 proc. rok do roku ma charakter rekordowy, takiej dynamiki nie odnotowano od powstania pierwszych powojennych projektów winiarskich w naszym kraju. Wśród polskich winnic aż 503 zajmuje się produkcją wina (pozostałe jedynie uprawiają i sprzedają winorośl) – degustacja wszystkich polskich win, rzecz oczywista jeszcze dekadę temu, przestaje być możliwa.C
Przemysław Dróżdż. Poza biznesem
Bycie startupowcem to nieustanna lekcja – uważa Przemysław Dróżdż, COO Liftero. I choć przekonuje, że jako founder nie ma się spokoju w życiu, znajduje czas na inne pasje
El Loco [FELIETON]
Superbohater AnCap. W poprzednim wcieleniu – wojowniczy gladiator w starożytnym Rzymie. Jego ulubiony pies mastif o imieniu Conan był wówczas lwem pożerającym chrześcijan. Nigdy się nie czesał. Warcząca piła łańcuchowa to jego znak firmowy. Występował jako sobowtór Micka Jaggera z The Rolling Stones. Oto krótka charakterystyka prezydenta Argentyny Javiera Milei. Na szczęście – dla tego wspaniałego kraju – jest coś jeszcze poza tym ekscentrycznym szaleństwem.
Nowości czytelnicze. Książki o biznesie i nie tylko
Na kwiecień proponujemy cztery pozycje literackie nie tylko dla przedsiębiorców. Dowiemy się z nich jak wygrać rozmowę rekrutacyjną na wymarzoną pracę i wykorzystać potencjał zmian w naszym życiu, co zrobić by wygrać walkę z bezsennością oraz jak pokonać wstyd.
Forma na kwiecień. Wydajmy na to!
Wiosna w pełni. Polecamy do biegania po mieście lekkie sneakersy, literacki weekend za miastem, ćwiczenia z luksusowym sprzętem i – choć wiemy, że są już te świeże – najpiękniejsze szklane kwiaty.
Recepta na (prawie) cały ból
Ciągle tylko te laptopy, smartfony i tablety. Fajnie czasem przetestować coś innego – w tym przypadku słuchawki. Zwłaszcza że HUAWEI FreeArc są sprzętem co najmniej ciekawym.
Bez planu B. Na nasz rachunek z Anną Marią Żurek
W ostatnich odcinkach cyklu „Na nasz rachunek” dominowała sztuczna inteligencja. Tym razem chcielibyśmy opowiedzieć wam trochę o branży rozrywkowej i koncertach – zwłaszcza że letni sezon wydarzeń zbliża się wielkimi krokami. Bohaterką tej odsłony jest Anna Maria Żurek, współtwórczyni (i była szefowa) platformy Going., a obecnie startuperka ruszająca z nowym projektem.
Prawdziwe terenówki – ginący gatunek?
Czy w dobie ograniczania emisji spalin i wszechobecnej elektroniki jest miejsce na prawdziwe auta terenowe? Trwałe, solidne i takie, które nie tylko wyglądają off-roadowo, ale także doskonale poradzą sobie w trudnych warunkach.
Śmierć w Santa Fe [FELIETON]
Poruszyła mnie wiadomość o śmierci Gene’a Hackmana. Nie jestem jakimś zatwardziałym kinomanem, jednak do Hackmana zawsze miałem słabość. Może dlatego, że jak ktoś celnie zauważył, to był jedyny amerykański aktor z polską twarzą.
Jak odpalić rakietę
Psychologiczna rakieta to zasada, która pokazuje, jak dzięki szokująco drobnym, często darmowym, powierzchownym zmianom produktu tworzy się w umysłach klientów wielką wartość postrzeganą. Te zagrywki stosują też w stosunku do ciebie twoje ulubione marki.
Fangor w schronie atomowym
My Company Design to nowy cykl, w którym pokazujemy firmowe przestrzenie z duszą. Jak sztuka wpływa na kondycję pracowników i postrzeganie przedsiębiorstw? Czy lepiej pracuje się w otoczeniu dobrego dizajnu, oryginalnej architektury i inspirujących obrazów lub rzeźb? Innymi słowy, czy sztuka pobudza kreatywność i innowacyjność.
Cała ta szarpanina
– Mój mąż jest z zawodu dyrektorem – to cytat z nieśmiertelnej komedii Barei „Poszukiwany, poszukiwana”. Jednak zupełnie inny PRL-owski serial telewizyjny opowiadał o ludziach kierujących państwowymi przedsiębiorstwami. Jego tytuł nie był zbyt wyszukany – po prostu „Dyrektorzy”. Czy oglądając serial po 50 latach, można dostrzec w nim coś więcej niż tylko historyczną ciekawostkę?
Święta ekonomia Donalda Trumpa
Od dziesięcioleci spory religijne nie odgrywały w Stanach Zjednoczonych takiej roli jak za prezydentury Donalda Trumpa. Najgorętsze debaty w znacznej mierze dotyczą ekonomii. Czy o przyszłości gospodarczej świata zadecydują teologowie?
Wschód w bliskich zachodach słońca
Podróż to przedsięwzięcie złożone. Jak biznes. Wizja, misja, doświadczenie, strategia – owszem. A do tego cała masa szczegółów, praktyk, śrubek w maszynerii i różnych wihajstrów. Zawsze się sprawdza, a szczególnie w Iraku.
Szef Ryanaira powodem żartu kelnerów. Genialny ruch marketingowy
Michael O'Leary, znany z kontrowersyjnej polityki cenowej linii lotniczych Ryanair, stał się ostatnio obiektem żartu w jednej z irlandzkich restauracji. Podczas wizyty w lokalu Luvida w Navan, obsługa postanowiła nawiązać do praktyk jego firmy, doliczając do rachunku fikcyjne opłaty za dodatkowe "usługi", jak miejsce na nogi i pierwszeństwo usadzenia przy stoliku.
Ile kosztuje zamek
W cenie mieszkania w centrum Warszawy można kupić rezydencję na miarę królów… a przynajmniej książąt – z fosą, murami obronnymi i pałacowym parkiem. Kuszące, ale i niebezpieczne. Podpowiadamy, jak nie stać się więźniem własnego zamku.
Kluczbork stolicą innowacji. Na nasz rachunek z Sebastianem Kondrackim
Polacy nie technologiczne gęsi, swój model językowy mają! Do kolejnego odcinka „Na nasz rachunek” zaprosiliśmy Sebastiana Kondrackiego, współtwórcę rodzimego modelu Bielik.
Mroczne przedmioty pożądania. Recenzja filmu "Kup teraz. Jak manipuluje się klientami"
W ciągu godziny na świecie powstaje 68 tys. telefonów komórkowych. Każdej minuty produkuje się 90 tys. ubrań, a co sekundę 12 t plastiku. Później to wszystko trzeba jeszcze sprzedać, najlepiej przemieniając je we wspaniałe „obiekty pożądania”. Jak się to robi? Pokazuje to film dokumentalny „Kup teraz. Jak manipuluje się klientami”.
O czym marzy marzec
W marcu marzymy już o słońcu. Po pierwsze – kupujemy garnitur, po drugie – śpiwór na biwak, po trzecie – kolorowy totem do wnętrza (zaklinamy wiosnę), po czwarte – wprowadzamy się w wakacyjny nastrój włoską kuchnią w dizajnerskiej restauracji.
Biznes po mieczu i kądzieli
Rzymianie, rycerze, wikingowie, kawalerzyści z czasów II RP, piechota napoleońska czy XVII-wieczna husaria. Defilady, reżyserowane pojedynki, prezentacje zbroi i oręża, popisy szermiercze, pokazy musztry konnej. Czasem okazje zupełnie komercyjne – firmowe lub prywatne. Czy to hobby, czy już biznes? Czy da się z tego żyć?
Łukasz Banach. Poza biznesem
CEO Hop.City, który ma ponad piętnastoletnie doświadczenie w budowaniu startupów oraz… wieloletnie doświadczenie w grze na gitarze klasycznej!
Newsy ze świata wina. Marzec 2025
Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata wina.
Wyspy przetrwania. Reportaż podróżniczy Ludwika Sobolewskiego
Nie wiem, czy są inkubatory startupów lub klastry przedsiębiorczości zlokalizowane na wyspach. Powinny być, bo to środowisko sprzyjające innowacyjnemu myśleniu i adaptacji.
Najciekawsze książki dla przedsiębiorców. Marzec 2025
Co warto przeczytać w najbliższych tygodniach?
Elektryk zimą – czy to wyzwanie?
Zima, szczególnie mroźna, to nie jest dobry czas dla samochodów, w tym i tych najbardziej nowoczesnych, czyli na prąd. Gdy nadchodzą chłody, spada efektywność baterii, a rośnie zapotrzebowanie na energię. Jak w tych warunkach radzą sobie elektryki?
Nawet 90 proc. Polaków nie lubi milionerów. Ale w zasadzie, dlaczego?
Z jednej strony ich hołubimy, zapraszamy do pierwszych rzędów najważniejszych konferencji. Z drugiej czujnie śledzimy afery skarbowe, by przyłapać ich na oszustwie i bezprawnym wzbogaceniu się. Dlaczego nie lubimy ludzi bogatych? Rozmawiam o tym z Olgą Kozierowską dziennikarką biznesową, działaczką społeczną, twórczynią Sukcesu Pisanego Szminką.
Rzeczy, które trzeba zrobić choć raz w życiu. Na nasz rachunek z Pamelą Krzypkowską
Wegański ramen, sztuczna inteligencja i podciąganie na drążku – najnowsza odsłona cyklu „Na nasz rachunek” przynosi wiele zaskoczeń.
Pułapki networkingu [FELIETON]
Od czasu do czasu rzucam okiem na porady rozmaitych guru biznesu. Większość sugestii odrzucam od razu, bowiem nie uśmiecha mi się wstawanie o 5 rano, żeby rzucić się w wir pracy, gdy inni jeszcze słodko śpią. Na szczęście w obronie mego lenistwa stają nie byle jakie autorytety.
Rolniczy Top Gear
„Importowane kurczaki są tak pełne chloru, że smakują jak basen z dziobem” – wołał Jeremy Clarkson podczas manifestacji brytyjskich farmerów, protestujących przeciw „podatkowi traktorowemu”. Skąd się tam wziął? Telewizyjny gwiazdor sam jest farmerem i prowadzi gospodarstwo „Diddly Squat” o powierzchni 1 tys. akrów w Cotswolds. Jego potyczki z siłami natury i urzędnikami Zjednoczonego Królestwa można oglądać w programie „Clarkson’s Farm”.
Tu byliśmy, tam będziemy. Patronaty My Company Polska. Luty 2025
Jak na dziennikarzy przystało, wozimy się po wielu różnych imprezach
Szczyty rozwoju. Wspinaczka przeżywa rozkwit
Na miejskich ściankach i w niedostępnych górach. Wspinaczka przeżywa rozkwit, chętnych do nauki przybywa z każdym sezonem. Nic dziwnego, ten sport rzeźbi nie tylko mięśnie, ale też ducha. Zapewnia dawkę adrenaliny, którą można porównać chyba tylko z prowadzeniem własnego biznesu.
Zwinnie. Nowości w świecie wina
W tym roku polski rynek wina czeka kilka mniej lub bardziej spektakularnych debiutów
Odwaga podważania
Gdy zespołowo zdobywamy jakiś szczyt (choćby i Everest!), dobrze jest mieć ze sobą doświadczonego lidera. Ale jeszcze lepiej, by w kluczowym momencie odważyć się opinię tego lidera podważyć. Wyrażanie wątpliwości i jasna komunikacja mogą nas uchronić przed katastrofą.
Łukasz Kopiński. Poza biznesem
Posiada gospodarstwo rodzinne, na którym uprawia 40 ha porzeczek. Pomysł na Ribes Technologies zrodził się z doświadczenia w prowadzeniu plantacji oraz pracy jako nauczyciel akademicki i pracownik naukowy w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
Między oczekiwaniami a możliwościami. Czym jest work-life fit?
Popularna jeszcze nie tak niedawno idea work-life balance powoli odchodzi do lamusa. Pracownicy, zwłaszcza młodzi, nie mają ochoty na stresujące balansowanie między pracą a życiem prywatnym zmuszające ich często do trudnego wyboru, co w danym momencie jest ważniejsze. Chcą, by te sfery wzajemnie się przenikały i uzupełniały, tworząc harmonijną, satysfakcjonującą całość. Odpowiedzią na te potrzeby jest koncepcja work-life fit.