Fajrant
Najciekawsze książki dla przedsiębiorców. Maj 2025
Co warto przeczytać w tym miesiącu?
Zwinnie. Maj 2025
Kolejna dawka najciekawszych informacji ze świata wina.
Sztuka innowacyjności. My Company Design u Bartosza Beresteckiego
Być może to sztuka stoi za sukcesem wielkich firm technologicznych… My Company Design z wizytą w siedzibie prezesa PayTel, Bartosza Beresteckiego.
Gra w zielone. Matcha stała się ulubionym napojem młodego pokolenia
Wystarczy przejść się po najpopularniejszych centrach handlowych, by dojrzeć młodych ludzi trzymających w rękach przezroczyste kubki z charakterystycznym zielonym napojem. Matcha jeszcze nigdy nie była tak popularna, a rynek produktów na jej bazie osiągnął zawrotną wartość.
Pieniądze to nie wszystko
Firmowa toaleta w londyńskim banku inwestycyjnym Pierpoint & Co. Siedzącemu pracownikowi wpada w oko wydrapany na ścianie napis: „Spójrz w prawo”. Po prawej kolejny – „Spójrz w lewo”. A potem następny – „Popatrz w górę”. I w końcu na suficie (co ma symbolizować szczyt kariery) widnieje słowo wanker. A więc – palant. To metafora korporacyjnego wyścigu szczurów, o którym opowiada serial „Industry”.
Władcy narracji. Polscy twórcy gier RPG podbijają rynek
Nadwiślańscy twórcy gier fabularnych znaleźli niszę, która pozwala im wybić się w Polsce i za granicą. Najlepsze wydawnictwa przekształciły sprzedaż podręczników do gier w prężnie prosperujące biznesy.
Rynek, który świeci jasno. Jak Polacy pokochali luksusowe lampy
Polacy oświetlają domy z rozmachem. Luksusowe lampy przestały być u nas fanaberią, a polskie marki wyznaczają europejskie trendy. Na rynku wartym 40 mld zł są nad Wisłą perełki, które wpisują się w scenografię filmów takiego estety jak Pedro Almodovar.
W pierwszych latach przede wszystkim budowałem świadomość. Wywiad z Pawłem Łakomskim
Pamiętam czasy, kiedy musiałem jechać przez całe Trójmiasto do konkretnego miejsca, żeby napić się dobrej matchy – wspomina Paweł Łakomski, założyciel sklepu Matcha Bros.
Damian Góral. Poza biznesem
Twórca Sales Agency próbuje odmienić rynek sprzedaży. Ostatnie sukcesy wskazują, że może mu się udać, no chyba że wróci do grania w kapeli rockowej…
Dom na wsi czy adrenalina? Na nasz rachunek z Wojciechem Kępczyńskim
To z wielu względów wyjątkowa odsłona cyklu „Na nasz rachunek”. Zapraszam, dosiądźcie się do mnie i rozmówcy – w tym miesiącu warto szczególnie.
Zakupy umajone
Majówka to próba generalna wakacji. Idealny moment, by założyć na nos nowe okulary przeciwsłoneczne, a na stopy – lekkie baletki. A także wypróbować dizajnerskie meble ogrodowe i sprawdzić kondycję przed sezonem – najlepiej w górach. Swoją drogą znaleźliśmy wam w Zakopanem wspaniałą miejscówkę!
Fangor w schronie atomowym
My Company Design to nowy cykl, w którym pokazujemy firmowe przestrzenie z duszą. Jak sztuka wpływa na kondycję pracowników i postrzeganie przedsiębiorstw? Czy lepiej pracuje się w otoczeniu dobrego dizajnu, oryginalnej architektury i inspirujących obrazów lub rzeźb? Innymi słowy, czy sztuka pobudza kreatywność i innowacyjność.
Święta ekonomia Donalda Trumpa
Od dziesięcioleci spory religijne nie odgrywały w Stanach Zjednoczonych takiej roli jak za prezydentury Donalda Trumpa. Najgorętsze debaty w znacznej mierze dotyczą ekonomii. Czy o przyszłości gospodarczej świata zadecydują teologowie?
Prawdziwe terenówki – ginący gatunek?
Czy w dobie ograniczania emisji spalin i wszechobecnej elektroniki jest miejsce na prawdziwe auta terenowe? Trwałe, solidne i takie, które nie tylko wyglądają off-roadowo, ale także doskonale poradzą sobie w trudnych warunkach.
Jak odpalić rakietę
Psychologiczna rakieta to zasada, która pokazuje, jak dzięki szokująco drobnym, często darmowym, powierzchownym zmianom produktu tworzy się w umysłach klientów wielką wartość postrzeganą. Te zagrywki stosują też w stosunku do ciebie twoje ulubione marki.
Forma na kwiecień. Wydajmy na to!
Wiosna w pełni. Polecamy do biegania po mieście lekkie sneakersy, literacki weekend za miastem, ćwiczenia z luksusowym sprzętem i – choć wiemy, że są już te świeże – najpiękniejsze szklane kwiaty.
Recepta na (prawie) cały ból
Ciągle tylko te laptopy, smartfony i tablety. Fajnie czasem przetestować coś innego – w tym przypadku słuchawki. Zwłaszcza że HUAWEI FreeArc są sprzętem co najmniej ciekawym.
Wschód w bliskich zachodach słońca
Podróż to przedsięwzięcie złożone. Jak biznes. Wizja, misja, doświadczenie, strategia – owszem. A do tego cała masa szczegółów, praktyk, śrubek w maszynerii i różnych wihajstrów. Zawsze się sprawdza, a szczególnie w Iraku.
Śmierć w Santa Fe [FELIETON]
Poruszyła mnie wiadomość o śmierci Gene’a Hackmana. Nie jestem jakimś zatwardziałym kinomanem, jednak do Hackmana zawsze miałem słabość. Może dlatego, że jak ktoś celnie zauważył, to był jedyny amerykański aktor z polską twarzą.
Nowości czytelnicze. Książki o biznesie i nie tylko
Na kwiecień proponujemy cztery pozycje literackie nie tylko dla przedsiębiorców. Dowiemy się z nich jak wygrać rozmowę rekrutacyjną na wymarzoną pracę i wykorzystać potencjał zmian w naszym życiu, co zrobić by wygrać walkę z bezsennością oraz jak pokonać wstyd.
El Loco [FELIETON]
Superbohater AnCap. W poprzednim wcieleniu – wojowniczy gladiator w starożytnym Rzymie. Jego ulubiony pies mastif o imieniu Conan był wówczas lwem pożerającym chrześcijan. Nigdy się nie czesał. Warcząca piła łańcuchowa to jego znak firmowy. Występował jako sobowtór Micka Jaggera z The Rolling Stones. Oto krótka charakterystyka prezydenta Argentyny Javiera Milei. Na szczęście – dla tego wspaniałego kraju – jest coś jeszcze poza tym ekscentrycznym szaleństwem.
Bez planu B. Na nasz rachunek z Anną Marią Żurek
W ostatnich odcinkach cyklu „Na nasz rachunek” dominowała sztuczna inteligencja. Tym razem chcielibyśmy opowiedzieć wam trochę o branży rozrywkowej i koncertach – zwłaszcza że letni sezon wydarzeń zbliża się wielkimi krokami. Bohaterką tej odsłony jest Anna Maria Żurek, współtwórczyni (i była szefowa) platformy Going., a obecnie startuperka ruszająca z nowym projektem.
Przemysław Dróżdż. Poza biznesem
Bycie startupowcem to nieustanna lekcja – uważa Przemysław Dróżdż, COO Liftero. I choć przekonuje, że jako founder nie ma się spokoju w życiu, znajduje czas na inne pasje
Cała ta szarpanina
– Mój mąż jest z zawodu dyrektorem – to cytat z nieśmiertelnej komedii Barei „Poszukiwany, poszukiwana”. Jednak zupełnie inny PRL-owski serial telewizyjny opowiadał o ludziach kierujących państwowymi przedsiębiorstwami. Jego tytuł nie był zbyt wyszukany – po prostu „Dyrektorzy”. Czy oglądając serial po 50 latach, można dostrzec w nim coś więcej niż tylko historyczną ciekawostkę?
Zwinnie, czyli winiarskie newsy
Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcie Rolnictwa w sezonie 2024-2025 liczba zarejestrowanych winnic w Polsce wyniosła 699. Oznacza to, że w ciągu roku przybyło ich aż 132. Wzrost o ponad 23 proc. rok do roku ma charakter rekordowy, takiej dynamiki nie odnotowano od powstania pierwszych powojennych projektów winiarskich w naszym kraju. Wśród polskich winnic aż 503 zajmuje się produkcją wina (pozostałe jedynie uprawiają i sprzedają winorośl) – degustacja wszystkich polskich win, rzecz oczywista jeszcze dekadę temu, przestaje być możliwa.C
Szef Ryanaira powodem żartu kelnerów. Genialny ruch marketingowy
Michael O'Leary, znany z kontrowersyjnej polityki cenowej linii lotniczych Ryanair, stał się ostatnio obiektem żartu w jednej z irlandzkich restauracji. Podczas wizyty w lokalu Luvida w Navan, obsługa postanowiła nawiązać do praktyk jego firmy, doliczając do rachunku fikcyjne opłaty za dodatkowe "usługi", jak miejsce na nogi i pierwszeństwo usadzenia przy stoliku.
Ile kosztuje zamek
W cenie mieszkania w centrum Warszawy można kupić rezydencję na miarę królów… a przynajmniej książąt – z fosą, murami obronnymi i pałacowym parkiem. Kuszące, ale i niebezpieczne. Podpowiadamy, jak nie stać się więźniem własnego zamku.
Kluczbork stolicą innowacji. Na nasz rachunek z Sebastianem Kondrackim
Polacy nie technologiczne gęsi, swój model językowy mają! Do kolejnego odcinka „Na nasz rachunek” zaprosiliśmy Sebastiana Kondrackiego, współtwórcę rodzimego modelu Bielik.
O czym marzy marzec
W marcu marzymy już o słońcu. Po pierwsze – kupujemy garnitur, po drugie – śpiwór na biwak, po trzecie – kolorowy totem do wnętrza (zaklinamy wiosnę), po czwarte – wprowadzamy się w wakacyjny nastrój włoską kuchnią w dizajnerskiej restauracji.
Mroczne przedmioty pożądania. Recenzja filmu "Kup teraz. Jak manipuluje się klientami"
W ciągu godziny na świecie powstaje 68 tys. telefonów komórkowych. Każdej minuty produkuje się 90 tys. ubrań, a co sekundę 12 t plastiku. Później to wszystko trzeba jeszcze sprzedać, najlepiej przemieniając je we wspaniałe „obiekty pożądania”. Jak się to robi? Pokazuje to film dokumentalny „Kup teraz. Jak manipuluje się klientami”.
Łukasz Banach. Poza biznesem
CEO Hop.City, który ma ponad piętnastoletnie doświadczenie w budowaniu startupów oraz… wieloletnie doświadczenie w grze na gitarze klasycznej!
Najciekawsze książki dla przedsiębiorców. Marzec 2025
Co warto przeczytać w najbliższych tygodniach?
Wyspy przetrwania. Reportaż podróżniczy Ludwika Sobolewskiego
Nie wiem, czy są inkubatory startupów lub klastry przedsiębiorczości zlokalizowane na wyspach. Powinny być, bo to środowisko sprzyjające innowacyjnemu myśleniu i adaptacji.
Newsy ze świata wina. Marzec 2025
Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata wina.
Biznes po mieczu i kądzieli
Rzymianie, rycerze, wikingowie, kawalerzyści z czasów II RP, piechota napoleońska czy XVII-wieczna husaria. Defilady, reżyserowane pojedynki, prezentacje zbroi i oręża, popisy szermiercze, pokazy musztry konnej. Czasem okazje zupełnie komercyjne – firmowe lub prywatne. Czy to hobby, czy już biznes? Czy da się z tego żyć?