Reklama

Projekt "Gniazdo", czyli Beyond.pl wspólnie z Bielikiem na rzecz rozwoju polskiego AI

Gniazdo
Rusza projekt "Gniazdo" / Fot. materiały prasowe
Beyond.pl ogłosił wspólną inicjatywę z Bielik.AI i fundacją Spichlerz o nazwie „Gniazdo”. Ma ona za zadanie zintensyfikować rozwój polskiego modelu językowego oraz przyspieszyć realizację suwerennych projektów AI w regionie Europy Środkowo-Wschodniej z wykorzystaniem Bielika.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Reklama

Inicjatywa dotyczy budowy odpornego środowiska AI dla modelu językowego Bielik, którą można udostępniać polskim przedsiębiorstwom jako gotową platformę do realizacji projektów sztucznej inteligencji w modelu enterprise.

To podejście pozwala wdrażać AI bez konieczności inwestowania we własną infrastrukturę obliczeniową przy zapewnieniu suwerenności budowanych rozwiązań, czyli z pełną kontrolą nad danymi, zgodnością z europejskimi i polskimi regulacjami. Klienci zarazem skracają czas potrzebny na uruchomienie rozwiązań AI, obniżają inwestycję oraz koszty związane z tymi wdrożeniami, przyspieszają go-to-market budując jednocześnie odporność techniczną i przewagę konkurencyjną.

– Projekt „Gniazdo” to kolejny etap w rozwoju Bielika. Dzięki inicjatywie polskie firmy zyskają dostęp do polskiej platformy AI klasy enterprise, która łączy wysoką jakość, suwerenność i potężną moc obliczeniową. Dostarczamy alternatywę dla globalnych modeli zapewniającą pełną niezależność technologiczną. To realnie przyspieszy adopcję AI wśród polskich podmiotów i pozwoli klientom tworzyć wieloagentowe rozwiązania wspierające procesy wdrażania AI – mówi Sebastian Kondracki, Prezes Bielik.AI i Fundacji Spichlerz.

Fundamentem technologicznym inicjatywy „Gniazdo” jest w pełni suwerenna Fabryka AI uruchomiona we wrześniu br. na kampusie data center w Poznaniu przez Beyond.pl. Bielik w modelu enterprise będzie wykorzystywał moc obliczeniową superkomputera F.I.N. zbudowanego z wykorzystaniem architektury NVIDIA DGX SuperPOD oraz kart graficznych NVIDIA B200 dedykowanych rozwiązaniom AI, w tym modelom językowym.

- Bielik to dowód, że polska myśl technologiczna ma się doskonale i potrafimy tworzyć niezwykle konkurencyjne rozwiązania na skalę światową. Chcemy, by firmy działające w naszym regionie mogły wykorzystać polski LLM do budowy przewag konkurencyjnych, dogonić, a nawet wyprzedzać globalną konkurencję. Aby to się wydarzyło konieczne jest stabilne i skalowalne zaplecze infrastrukturalne - komentuje Wojciech Stramski, Prezes Zarządu Beyond.pl. I dodaje: - Zbudowanie na naszym kampusie suwerennego „gniazda” dla projektów AI bazujących na Bieliku to realna szansa dla przedsiębiorstw czy instytucji publicznych na uruchomienie benefitów płynących z potencjału AI w modelu prywatnym, czyli przechowywaniu oraz przetwarzaniu danych na terenie kraju i pod jurysdykcją prawną Polski oraz UE. Fabryka AI Beyond.pl z dostępem do mocy najpotężniejszej infrastruktury AI firmy NVIDIA jest miejscem, w którym potencjał Bielika można wyskalować.

Bielik.AI będzie nadal kontynuował współpracę infrastrukturalną z ACK Cyfronet AGH, który wspiera od początku społeczność pracującą nad uruchomieniem i rozwojem polskich modeli.

Reklama

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Reklama
Reklama