Moja firma
Małe firmy zwolnione z VAT-u. Ułatwienia od rządu dla przedsiębiorców
Polski rząd zatwierdził zmiany w ustawie o VAT, które wprowadzą ułatwienia dla małych przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej. Nowe przepisy, zgodne z regulacjami UE, umożliwią firmom skorzystanie ze zwolnień z VAT także poza granicami Polski, upraszczając obowiązki administracyjne i obniżając koszty działalności. Czy to koniec sytuacji, w której mniejsze przedsiębiorstwa były obciążane wyższą opłatą od tych płaconych przez duże firmy?
Polskie firmy przegrywają wyścig technologiczny. Co jest stawką?
Sytuacja polskich firm w obszarze technologii jest alarmująca. Według raportu Komisji Europejskiej Polska zajmuje 24. miejsce wśród 27 krajów UE zarówno w ogólnym rankingu cyfryzacji, jak i w kategorii integracji technologii cyfrowych w biznesie.
To praktyka przyciąga do studiów MBA
Dobre programy MBA na ostatnich aferach wręcz zyskały – uważa prof. dr hab. Grażyna Aniszewska-Banaś, kierownik Programu Canadian Executive MBA (CEMBA) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Nowe przepisy. Pracodawca musi przelać pensję do 10. dnia miesiąca, inaczej zapłaci karę
Ministerstwo pracy przygotowuje projekt ustawy, która zmusi przedsiębiorstwa do wypłaty wynagrodzenia najpóźniej do 10. dnia miesiąca. Za zwłokę pracodawcy będą grozić karne odsetki. Nowe prawo ma dotyczyć wszystkich umów pracowniczych, nie tylko etatów.
Rewolucja na rynku pracy. AI przejrzy CV, wybierze kandydata i przeprowadzi z nim rozmowę
Sztuczna inteligencja nie tylko namaluje obrazek, podpowie hasło na podryw i napisze tekst. Nowe badanie rynku pracy ujawnia, że AI to przyszłość rekrutacji, która wspomoże pracodawców w procesie decyzyjnym, skróci czas wyboru kandydata, a w opcji skrajnej przeprowadzi z nim rozmowę.
„Bądź cicho, idzie HR!”. Pracownicy HR mierzą się z hejtem
Lojalni wobec pracodawców często poinformowani o firmowych sekretach, czy najbliższych zwolnieniach, muszą jednocześnie być wsparciem dla pracowników. Podwójna rola wywołuje sprzeczne emocje, a czasem więcej niż niechęć. Jak sobie z tym radzić? - wyjaśnia Małgorzata Górska, People & Culture Director, Maxi Zoo.
Obowiązkowy ZUS na umowie zlecenie już od 1 stycznia 2025. Co to oznacza dla pracowników i pracodawców?
Od 1 stycznia mogą wejść zmiany w odprowadzaniu składek ZUS dla umowy zlecenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt, który wymusi na pracodawcach oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych. To oznacza wzrost kosztów pracodawców oraz mniejsze wypłaty netto dla zleceniobiorców. Jedna grupa zatrudnionych będzie z ozusowania umów cywilnoprawnych wyłączona. Która?
Kolejne polskie miasto skraca godziny pracy w urzędach. Wchodzi zasada "suwaka"
Włocławek wprowadza 7-godzinny dzień pracy w urzędach miejskich. Pracownicy mają pracować zmianowo, by zapewnić odpowiednią obsługę interesantom. To już drugie polskie miasto, w którym prezydent zaordynował takie rozwiązanie. Idzie nowe?
Dni wolne 2025. Kiedy wziąć urlop? Tak będą wyglądały długie weekendy
Długie weekendy w 2025 roku naprawdę będą długie. Kto mądrze rozplanuje urlop, będzie mógł cieszyć się nawet ponad tygodniowym wypoczynkiem. Najodważniejsi mogą rozpocząć wakacje już w połowie czerwca. Tak wygląda kalendarz dni wolnych na drugą połowę 2024 roku i cały 2025.
Polacy w 7 miesięcy br. zarejestrowali o blisko 17 proc. więcej nowych osobówek niż rok wcześniej
W pierwszych siedmiu miesiącach br. liczba zarejestrowanych nowych pojazdów osobowych wzrosła o blisko 17% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku. Wzrosty w poszczególnych województwach wyniosły od blisko 7% do przeszło 41% rdr. Zdecydowanie najwięcej nowych aut zarejestrowano w woj. mazowieckim, czyli przeszło 31% wszystkich w kraju. Zdaniem ekspertów, decyduje o tym liczba firm w samej Warszawie i w okolicach. Znawcy tematu przedstawiają też prognozy na dalszą część tego roku.
MBA bez tabu – Jak wybrać i nie żałować
Mnóstwo ludzi chce zdobyć dyplom MBA, ale nie zawsze robi to po to, by rozwinąć kompetencje. Jak dziś wygląda polski krajobraz tych studiów?
Chcesz awansować? Nie bądź perfekcyjny
Przesadne dążenie do doskonałości to jedna z najczęstszych przeszkód w awansie – ostrzega dr Gregory Chasson, psycholog z Uniwersytetu Chicago, badający perfekcjonizm u menedżerów.
O co zapyta cię inwestor
Jeśli chcesz pozyskać dużego inwestora, musisz nie tylko mieć genialny produkt, świetny zespół i ambitne podejście. Musisz także zabłysnąć w czasie rozmowy. Na szczęście można się do niej przygotować. Oto pytania, które z pewnością usłyszysz.
Przez głowę do serca, czyli czego pragną zetki
Koniec z memami i „boomerskim” gadaniem, że „młodzi to nie to samo, co kiedyś”. Zetki trafiły na celownik firm jako Konsumenci Nowej Generacji.
Liderzy zielonych zmian
W tym roku udział węgla w polskim miksie energetycznym skurczył się o ok. 14 proc., osiągając najniższy poziom w historii. Mimo to pod względem emisyjności Polska jest wciąż na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Na szczęście zielona rewolucja postępuje też nad Wisłą.
Jak się nie utopić w fali hejtu
Hejt może zniszczyć reputację przedsiębiorstwa i odstraszyć nawet 60 proc. klientów. Jak radzić sobie z nienawistnymi komentarzami w ocenach działalności firmy.
Nie taki urzędnik, jakim go malują
Przeciętnemu przedsiębiorcy wizyta w urzędzie kojarzy się zwykle ze żmudną koniecznością wypełniania biurokratycznych obowiązków. – Stereotyp się kruszy, kiedy trafiają do nas – mówi Piotr Burczyk, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji – bo stajemy się ich agencją doradczą, eventową i marketingową. A wszystko w ramach bezpłatnego publicznego wsparcia.
Jak ubezpieczyć startup
Większość startupów (niestety) upadnie. I chociaż głównym zmartwieniem pozostaje rozwój technologii i budowy sprzedaży, to wiele ryzyk możesz zabezpieczyć. Oto siedem produktów, nad którymi powinieneś się zastanowić.
Liczą się kompetencje
Nie różnicujemy pracowników ze względu na płeć, wiek czy narodowość. Wszyscy wiedzą, że u nas wygrywa najlepszy – mówi Beata Karasińska, General Manager Central Eastern Europe and Israel w firmie Baxter.
Miasto w mieście. Jak rozwijają się współczesne lotniska [WYWIAD]
W sierpniu tego roku Lotnisko Chopina zanotowało rekord, jeśli chodzi o liczbę pasażerów odprawionych jednego dnia. Na podróżujących czekają też kolejne usprawnienia technologiczne. O zarządzaniu lotniskiem rozmawiamy z Adamem Sanockim, członkiem zarządu Polskich Portów Lotniczych.
Innovation Booster, czyli wsparcie dla inkubatorów
PKO Bank Polski stworzył ofertę Pakiet Innovation Booster dla startupów znajdujących się pod opieką inkubatorów przedsiębiorczości. W ramach pakietu młode firmy mogą m.in. bezpłatnie korzystać z PKO Konta firmowego Premium oraz wybranych usług dodatkowych, takich jak podpis kwalifikowany czy rejestracja i hosting pierwszej strony internetowej. Na Innovation Booster składają się także narzędzia, kursy oraz materiały sprawdzone i polecane przez inne startupy.
Pomost między biznesem, nauką i administracją
Czas zwiększyć konkurencyjność Polski w dziedzinie innowacji. O tym, jak to zrobić i na jakie wsparcie można liczyć – mówią Marcin Czyża i Amelia Szukowska z Fundacji Koalicji na rzecz Polskich Innowacji.
MBA szyte na miarę. 5 punktów, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze
Nie każdy program MBA pasuje do Twoich unikalnych potrzeb, aspiracji i celów zawodowych. Jak wybrać ten optymalny? Oto 5 kluczowych punktów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnego programu MBA.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych
Poznaj najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych i sprawdź kalendarium przedsiębiorcy, by dostosować organizację firmy do wymagań prawnych.
Energia kobiet
Choć energetyka uchodzi ciągle za branżę typowo męską, stereotyp ten sprawdza się głównie w tradycyjnych jej sektorach. Zdaniem specjalistów bez większej równości płci nie ma szans na skuteczną zieloną rewolucję w energetyce.
Studia MBA są po to, żeby otworzyć perspektywy
Studia MBA nie są dla wszystkich. To przyszłość edukacji dla tych, którzy mierzą wysoko – przekonuje Tomasz Ludwicki, dyrektor Programu Executive MBA na Uniwersytecie Warszawskim.
Zysk dla firm jest jak powietrze
Zrównoważony rozwój firmy nie powinien negatywnie wpływać na jej zysk, bo inaczej może ona wypaść z rynkowej gry – mówi Tomasz Stec, partner w firmie Simon-Kucher, która uznawana jest za światowego lidera doradztwa cenowego.
Na straży dobrostanu pracowników
Jako przedsiębiorca ponosisz odpowiedzialność nie tylko za swoją firmę. Przecież jej fundamentem są pracownicy. Pomyśl przede wszystkim o nich!
Wraca widmo wysokiej inflacji. Nawet 10 proc. w przyszłym roku
Dynamika podwyżek cen w sklepach sukcesywnie rośnie. W lipcu br. codzienne zakupy zdrożały rdr. średnio o 3,9%, w czerwcu – o 3,1%, w maju – o 2,9%, a w kwietniu – o 2,4%. Autorzy ww. analizy są pewni tego, że trend wzrostowy nie ustąpi. Przewidują też, że w grudniu ogólny poziom inflacji podniesie się do ok. 5%, a w przyszłym roku ma szansę nawet sięgnąć 10%. Przy obecnych cenach oznacza to powolne miażdżenie wielu domowych budżetów.
Eksperci od pracoszczęścia
Na pierwszy rzut oka to stanowisko wydaje się niepoważne. Po bliższym przyjrzeniu się chcielibyśmy mieć kogoś takiego na pokładzie! Sprawdzamy, czym naprawdę zajmują się happiness managerowie.
Zielono nam! Jak zmienia się branża ubezpieczeniowa
Ubezpieczenia chcą być eko. Oznacza to nie tylko większą liczbę produktów, ale też nowe podejście firm z branży do biznesu.
Ponad 53 proc. młodych Polaków doświadcza mobbingu w miejscu pracy
Fatalne dane na temat polskiego rynku pracy, W ciągu ostatnich szczęściu miesięcy 53,1% Polaków w wieku 18-35 lat doświadczyło znamion mobbingu w swoim miejscu pracy. W tej grupie najwięcej osób mówiło o krzyku, przekleństwach i wyzwiskach – 21,4%. Przeważnie byli to ankietowani zarabiający ponad 9 tys. zł miesięcznie. Z kolei najmniej wskazań dotyczyło przemocy i znęcania się fizycznego – 1,5%, a także działań o podłożu seksualnym, wykorzystywania lub otrzymywania propozycji seksualnych – 1,5%. Natomiast 22,2% badanych nie miało żadnych przeżyć uwzględnionych w ankiecie. Łącznie 14,2% respondentów nie było tego pewnych.
Koszmar polskich przedsiębiorstw: Co piąta firma spisuje niezapłacone faktury na straty
Aż 50 proc. polskich firm z sektora MŚP boryka się z mniejszym lub większym opóźnieniem zapłaty od kontrahentów. Problem najczęściej dotyka średnich przedsiębiorstw, na co wskazuje aż 70 proc. z nich. Doskwiera on także 2/3 małych podmiotów. Co 5. firma, która podjęła kroki zmierzające do odzyskania pieniędzy, lecz nie przyniosło to efektu, spisuje takie faktury na straty – wynika z badania „Scenariusze MŚP na niepłacenie przez kontrahentów”, przeprowadzonego na zlecenie Kaczmarski Inkasso.
Makroproblemy mikrozarządzania
Mikrozarządzanie staje się groźną pułapką wynikającą z pracy zdalnej i hybrydowej – twierdzą naukowcy. Na szczęście podpowiadają, jak się z niej wydostać.
Jak budować językowe mosty
Język inkluzywny buduje włączającą kulturę organizacji, ułatwia komunikację i sprawia, że w firmie wszyscy czują się jak u siebie. Jak sprawić, by język (także biznesowy) budował mosty, a nie mury?