Edytorial

Wiatry zmian

Wiatry zmian

Chyba więcej napisano o tym, jak kryzysy są wspaniałą okazją do wzrostu niż o tym, że firmy rosną w czasach prosperity. To drugie jest oczywistą oczywistością, pierwsze nie tak bardzo, przynajmniej nie od razu.

Grzegorz Sadowski 28.04.2023
W maju do boju!

W maju do boju!

W maju polecamy najmodniejsze spodnie sezonu – cargo zwane bojówkami, najmodniejsze okulary sezonu – te sportowe, a także wygodny i świetnie zaprojektowany fotel Swawole do salonu i na taras. A dokąd pojedziemy? Do Krakowa, odwiedzić Techies – resto-bar, ulubione miejsce geeków z branży IT.

Apokalipsa spinaczy

Apokalipsa spinaczy

Nick Bostrom, filozof i wybitny badacz sztucznej inteligencji i transhumanizmu, przedstawił groteskowo-apokaliptyczny scenariusz końca ludzkości.

Era bohaterów [FELIETON]

Era bohaterów [FELIETON]

W 1961 r. Stanley Martin Lieber zbliżał się już do czterdziestki. Obserwował, jak cały przemysł komiksowy, w którym działał przez ostatnie 20 lat, odchodzi w zapomnienie. Kazano mu zwolnić swoich rysowników, więc siedział samotnie w dziale komiksowym upadającego wydawnictwa Martina Goodmana nazwanego Magazine Management Company. Co robił?

Streetwear is dead? [FELIETON]

Streetwear is dead? [FELIETON]

Nie każdy może wie, kim był Virgil Abloh, jednak większość z nas, świadomie bądź nie, w jakiś sposób inspirowała się jego projektami.

Zmianę trzeba narzucić [FELIETON]

Zmianę trzeba narzucić [FELIETON]

Każda zmiana wymaga działania. Niby oczywiste, ale można odnieść wrażenie, że jest to coraz mniej praktykowane. Wydaje nam się, że samo intensywne dążenie do celu, żarliwa wiara i determinacja naszego wizjonerskiego przywódcy sprawią, że rzeczy się same zadzieją. I razem naszą firmą zmienimy świat na lepsze.

Grzegorz Sadowski 30.12.2022
Nie musisz ścigać się z czasem [FELIETON]

Nie musisz ścigać się z czasem [FELIETON]

„Przecież potrzebujesz rezerw kapitału, tak w razie czego”, „Rozpoczynanie działalności bez kasy jest zbyt ryzykowne”, „Bez pieniędzy będziesz rósł, ale bardzo wolno”. To mity, które słyszy każdy założyciel firmy od każdego – rodziny, przyjaciół, innych kolegów startupowców, którzy właśnie oddali połowę firmy w rundzie A.

Gwiazdy i biznes [FELIETON]

Gwiazdy i biznes [FELIETON]

Extravaganza Michała Wiśniewskiego, kosmetyki Sza Grażyny Szapołowskiej, restauracja Borysa Szyca i Katarzyny Figury w Giżycku, firma producencka Cezar 10 Cezarego Pazury czy piwo zespołu Big Cyc. Cmentarzysko biznesów, za którymi stali artyści i celebryci, jest wielkie, a przyczyna zgonu z reguły ta sama.

To nie jest psi biznes. Dlaczego nadciąga boom w branży pettech? [FELIETON]

To nie jest psi biznes. Dlaczego nadciąga boom w branży pettech? [FELIETON]

Uroczy kocur Ernest jest prawdziwą maskotką na farmie. Przyjaźni się z każdym zwierzakiem, który przebywa na miejscu. Bawi się m.in. ze świniami, końmi, krowami, czy owcami. Jego wybryki śledzą miliony widzów. Na innym filmie kobieta o imieniu Karen wybrała się na poranną przechadzkę po sąsiedztwie. Zauważyła, że ktoś ją śledzi. Podążał za nią bezpański owczarek niemiecki.

Startupowcowi palma odbić nie może [FELIETON]

Startupowcowi palma odbić nie może [FELIETON]

Steve Wozniak, pieszczotliwie zwany „Woz”, to jeden z trzech współzałożycieli Apple. Właściwie to był mózg całego projektu. Inżynier i wynalazca. Projektant i konstruktor Apple I oraz Apple II, uważanych za jedne z pierwszych komputerów osobistych w historii. I w porównaniu z Jobsem był w tym dobry.

Superbohaterowie innowacji [FELIETON]

Superbohaterowie innowacji [FELIETON]

To nie zabrzmi optymistycznie, ale trudno napisać coś nowego o polskich innowacjach. Po pytaniu, czy jesteśmy innowacyjni i potrafimy coś robić z naszymi wynalazkami, zawsze dojdziemy do momentu, w którym usłyszymy litanię wzajemnych pretensji.

Grzegorz Sadowski 03.08.2022
Umowa to też partnerstwo [KOMENTARZ]

Umowa to też partnerstwo [KOMENTARZ]

Czym jest dziś umowa społeczna? Klasyczna definicja, którą przywołać można z pism Jeana-Jacquesa Rousseau (ale i wcześniej z Hobbesa i Locke’a), mówi, że to umowa zawierana między suwerenem a ludem polegająca na realizowaniu „woli ogółu”.

Czas chaosu i niepewności [FELIETON]

Czas chaosu i niepewności [FELIETON]

W takich chwilach trudno napisać coś, co nie byłoby truizmem. Próbujemy opisać rzeczywistość, która jest niepojęta i nierealna. Mamy tuż przy naszych granicach niczym niesprowokowany atak na ludzi, którzy chcieli być wolni. I nawet trudno nazwać to wojną, bo złamano wszystkie zasady (te które jeszcze są) prowadzenia wojny. To nie wojna, a zbrodnia wojenna.

Nie bójmy się porażki [FELIETON]

Nie bójmy się porażki [FELIETON]

Albert Einstein w 1915 r. sądził, że fale grawitacyjne, czyli tzw. zmarszczki czasoprzestrzeni są najważniejszą konsekwencją jego ogólnej teorii względności. Potem jednak zrezygnował z tego poglądu, stwierdzając, że one nie istnieją.

Jak się robi dobry dizajn [FELIETON]

Jak się robi dobry dizajn [FELIETON]

Projektowanie nie jest proste. Owszem, rozpoznać rzecz piękną jest zadaniem stosunkowo łatwym, od razu wiemy, że to jest to! Tak jak na filmie Pedro Almodóvara, tam piękno przemawia do nas natychmiast. Dlaczego więc tak niewiele rzeczy jest rzeczywiście pięknych i funkcjonalnych, a większość jest po prostu brzydka, pretensjonalna i często droga?

Grzegorz Sadowski 28.02.2022
Restauracyjne sztuczki [FELIETON]

Restauracyjne sztuczki [FELIETON]

Wino smakuje lepiej, gdy nalewane jest z cięższej butelki. Środki przeciwbólowe są skuteczniejsze, jeśli ludzie uznają je za drogie. Większość rzeczy jest bardziej pożądana, gdy sądzimy, że występują w niewielkiej ilości.

Wojna o media

Wojna o media

Telewizja powoli umiera – twierdzi Krzysztof Stanowski. I pewnie po części ma rację. Tradycyjna, linearna telewizja jest w kryzysie, który w dłuższym terminie zagraża jej istnieniu.

Startupy nie wystarczą [FELIETON]

Startupy nie wystarczą [FELIETON]

Może będzie to dziś niepopularne stwierdzenie, ale same startupy nie wystarczą, by kraj stał się innowacyjny i wszedł do klubu najbogatszych. Niepopularne, bo wiadomo, każdy kraj chciałby być określony – jak Izrael – mianem startup nation, każdy chciałby mieć też u siebie swoją technologiczną Dolinę Krzemową.

Porozmawiaj ze sobą

Porozmawiaj ze sobą

Mateusz Kusznierewicz w naszym okładkowym wywiadzie opowiada o bardzo ciekawym zwyczaju. Raz w tygodniu spotyka się sam ze sobą.

Ku chwale nierozsądności [FELIETON]

Ku chwale nierozsądności [FELIETON]

Chwalimy rozum i racjonalne myślenie. Przecież to one nas doprowadziły tu, gdzie dzisiaj jesteśmy. Patrzymy wstecz i widzimy linię postępu jako układ logicznych, układających się po sobie punktów. Widzimy piękny obraz rozumnego człowieka, który siłą swej racjonalności zawładnął światem.

Grzegorz Sadowski 01.09.2021
Świat małych wynalazków [FELIETON]

Świat małych wynalazków [FELIETON]

Tajne laboratorium Google X – brzmi to mrocznie i groźnie, prawda? To tam ubrani w białe kitle, najbystrzejsi i najmądrzejsi inżynierowie globu szukają nowych wynalazków i przełomów, które zapewnią firmie z Mountain View panowanie nad światem. Lewitujące pociągi, autonomiczne samochody, strumieniowe silniki odrzutowe…

Na czym polega innowacja [FELIETON]

Na czym polega innowacja [FELIETON]

Jakieś trzy tysiące lat temu doszło do spotkania Filistynów i Hebrajczyków. Tym samym doszło do jednego z najsłynniejszych pojedynków w historii. Filistyni byli Ludem Morza pochodzącym z Krety. Stamtąd przypłynęli na wybrzeże Palestyny i zaczęli się tam osiedlać. Hebrajczycy z kolei pod przywództwem króla Saula żyli wyżej, w górskich skupiskach.

Lisy i jeże [FELIETON]

Lisy i jeże [FELIETON]

Lis wie wiele, ale jeż wie jedno” – na ten cytat z greckiego poety Archilocha z Paros natrafił pod koniec lat 40. ubiegłego wieku oksfordzki wykładowca Izajasz Berlin. Miał wówczas 38 lat, urodził się w Rydze, wychowywał w Petersburgu, skąd uciekł przed rewolucją październikową.

Sadowski: Podcastowa rewolucja wydarzyła się po cichu [KOMENTARZ]

Sadowski: Podcastowa rewolucja wydarzyła się po cichu [KOMENTARZ]

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku Betty Broderick stała się najbardziej znaną żoną Ameryki. I najbardziej kontrowersyjną. Porzucona przez męża, doprowadzona do ostateczności kobieta postanowiła wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Nawet po dokonaniu podwójnego morderstwa dla wielu Amerykanów zabójczyni wciąż była ofiarą.

Kto następny

Kto następny

Kiedy piszę te słowa, mieszkańcy Australii wchodząc na strony Facebooka, zamiast wiadomości widzą białe plamy. Na platformie nie da się udostępnić linku do żadnego, nawet najbardziej wiarygodnego portalu informacyjnego.

Grzegorz Sadowski 02.03.2021
Biznes dla zuchwałych

Biznes dla zuchwałych

85 proc. amerykańskich przedsiębiorców uważa się za ludzi skłonnych do ryzyka. Żeby być przedsiębiorcą, trzeba być śmiałym i odważnym.

To będzie rok kobiet. Nie tylko w biznesie!

To będzie rok kobiet. Nie tylko w biznesie!

Arianna Huffington, która należy do najbardziej wpływowych osób na świecie – założyła „Huffington Post”, jest laureatką Pulitzera – opowiedziała kiedyś o swoich początkach. Przytaczam tę historię, bo daje to nam wgląd w myślenie o porażce - pisze w specjalnym felietonie Grzegorz Sadowski, redaktor naczelny My Company Polska.

Na kryzys odrobina luksusu

Na kryzys odrobina luksusu

Jak to jest, że choć większość z nas nigdy nie będzie jeździła własnym Ferrari czy Rolls-Royce’em, nie będzie nosiła torebek Hermes czy zegarków Rolex, to jednak niemal wszyscy te marki znamy?

Idealiści a realiści

Idealiści a realiści

Co motywuje ludzi do działania? Co sprawia, że chce im się wstać z kanapy i coś zrobić? To pytanie zaprzątało głowę całym pokoleniom ekonomistów. I przeciętny kapitalista powie, że im więcej zapłacisz, tym więcej dostaniesz w zamian. Pieniądze to jest właśnie to, czego ludzie potrzebują najbardziej. Inaczej są po prostu leniami, sami się na pewno nie motywują.

Nie róbcie tego dla pieniędzy [FELIETON]

Nie róbcie tego dla pieniędzy [FELIETON]

Jeśli robisz to dla pieniędzy, to ci się nie uda – mówi w naszym wywiadzie okładkowym Dawid Urban, który dorobił się milionów, budując sieć sprzedaży e-papierosów, którą potem sprzedał koncernowi BAT. Dziś razem z Mateuszem Oleksiukiem budują startup LESS_.

Grzegorz Sadowski 16.10.2020
To nie jest strata czasu [FELIETON]

To nie jest strata czasu [FELIETON]

Braci Wright nie interesował kontekst, który kreśliła prasa. Niepowodzenia swoje i innych traktowali jako lekcje. (...) Dla tych dwóch zwykłych chłopaków, którzy prowadzili wówczas sklep rowerowy, był to sygnał, by próbować dalej. Bo byli ciekawi, dlaczego się nie udało i przy tym strasznie kreatywni oraz zafascynowani lataniem. I dlatego to im się udało.

Sukcesu na początku nie widać

Sukcesu na początku nie widać

Ian Fleming, brytyjski pisarz, twórca postaci Jamesa Bonda i powieści o jego przygodach, od początku próbował sprzedać pomysł na ten film amerykańskim studiom. Ale postać brytyjskiego agenta nie wzbudzała zachwytu za oceanem. (...) Pod dekadzie prób, mając napisaną już dziewiątą powieść, Fleming w końcu sprzedał prawa dwóm osobliwym producentom niemającym wielkiej reputacji w branży.

Sadowski: Bycie bogatym jest dla pokolenia Z celem życia [KOMENTARZ]

Sadowski: Bycie bogatym jest dla pokolenia Z celem życia [KOMENTARZ]

Użytkownicy TikToka nie znają świata bez internetu, nie wiedzą, co to dyskietka i że kiedyś były inne partie oprócz PiS i PO. Dla nich to Facebook jest przeżytkiem. Witaj w świecie pokolenia Z. Nie rozumiesz tego? Cóż, jesteś już niestety stary, jesteś już emerytem, nawet jeśli jesteś tylko milenialsem.

Nie musisz podążać za pasją [FELIETON]

Nie musisz podążać za pasją [FELIETON]

Kieruj się swoją pasją” może być bardzo złą radą. Tak zwana teoria pasji to dziś jeden z najbardziej wyświechtanych, najczęściej powtarzanych frazesów związanych z karierą i pracą.