Opinie


Wszędzie, czyli nigdzie. Felieton Igora Zalewskiego

W Tajlandii funkcjonuje powiedzenie: „Spotkajmy się pod Seven-Eleven”. Oznacza to tyle, że się nie spotkamy. Tam jest tyle sklepów Seven-Eleven (które skądinąd uwielbiam), że umówienie się pod jednym, to umówienie się nigdzie.


Ryby mają głos

Aż 20 ton mrożonych tusz szczupaka oraz szczupaka patroszonego zostało uratowanych! Cały kontener wypełniony tymi delikatesowymi rybami zatrzymały nasze dzielne służby weterynaryjne. Wyrok brzmiał – zniszczyć.


Koreańska wizja wodorowa. Wypatrzone przez Świderka

Rząd Korei Południowej postawił na wodór. Zrealizowanie ambitnych celów dotyczących wykorzystywania wodoru do napędu pojazdów czy w infrastrukturze miast wymagać będzie olbrzymich nakładów inwestycyjnych. Ale nawet ich poniesienie nie gwarantuje, że pomysł wypali.


Kiedy będą byki w Warszawie. Pełny obraz Kuczyńskiego

Sytuacja na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych mimo uruchomienia programu PPK jest słaba (jedna z najsłabszych na świecie). Ale to się może zmienić.


Nadopiekuńczość. Felieton Igora Zalewskiego

Czytam właśnie książkę Jean M. Twenge pod znaczącym tytułem „iGen”. Gdyby jednak sam tytuł wydawał się mimo wszystko enigmatyczny (w końcu zwolennicy Samsungów mogą nie załapać aluzji), to podtytuł już nie zostawia złudzeń. A brzmi on tak: „Dlaczego dzieciaki dorastające w sieci są mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe i zupełnie nieprzygotowane do dorosłości”.


Czy Staszek sprawdzi się w biznesie?

Pół miliona złotych, czyli równowartość 120 tys. euro, powinien pod choinką znaleźć każdy, kto skończył właśnie 26 lat! To błyskotliwa wizja Thomasa Piketty’ego znanego francuskiego ekonomisty, autora monumentalnej pracy „Kapitał w XXI wieku” zgłębiającego z pasją problemy nierówności dochodowych.


Kolor prądu ma w biznesie znaczenie. Wypatrzone przez Świderka

Produkowany w Polsce prąd należy do jednych z najbrudniejszych w Europie. A mimo to są u nas firmy – na razie głównie polskie spółki zagranicznych koncernów – które korzystają tylko z zielonej energii. Zapewne niewiele dzieli nas od chwili, gdy zacznie się okazywać, że warunkiem zdobycia kontraktu będzie korzystanie z zielonego prądu.


Pełny obraz Kuczyńskiego. Jesień dobra dla optymistów

Rekordy wszech czasów na amerykańskich giełdach nie znajdują odzwierciedlenia w danych ekonomicznych. Trzeba być ostrożnym.


Rodzina Mentorowskich. Felieton Igora Zalewskiego

Jakiś czas temu rozmawiałem z młodą dziewczyną, która się zastanawiała, co będzie robić w życiu. Rozważała wiele ścieżek, aż wreszcie powiedziała coś takiego: No i jest ten mentoring. Tak, może wezmę się za mentoring.


Ostra nadczynność legislacyjna

35 280 stron aktów prawnych najwyższego rzędu – ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych wytworzono w rekordowym 2016 r. Dwa lata później nasz Sejm VIII kadencji wyśrubował kolejny niesamowity rezultat, uchwalając aż 272 ustawy. Oklaski!


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

25 najlepszych polskich startupów

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?