Opinie


Powrót łowcy-zbieracza

Jakieś dziesięć tysięcy lat temu nasi przodkowie wpadli na pomysł, w wyniku którego pszenica jest absolutnym genetycznym hegemonem na naszej planecie, a my dzisiaj mamy świra na punkcie produktów bezglutenowych. Przeprowadzili tak zwaną rewolucję agrarną.


Karuzela z vatowcami. FELIETON

Niczym trzy ogniste bryki uwiecznione w wierszu Mirona Białoszewskiego ma ruszyć z kopyta tajemniczy system POP. Co kryje się pod tą nazwą nowej procedury wdrażanej przez Krajową Administrację Skarbową? Kiedyś taki skrót oznaczał Podstawową Organizację Partyjną PZPR, teraz kryje się pod nim Program Ostrzegania Przedsiębiorców.


Wzrost, czyli praca zbiorowa. Komentarz Jadwigi Emilewicz

Sama konsumpcja to za mało dla długofalowego rozwoju gospodarki. Najlepsze paliwo do rozwoju Polski pochodzi od innowacyjnych lokalnych firm. Zatem pozostają one w centrum uwagi nie tylko dla kierowanego przeze mnie resortu.


Bez klimatyzatora źle, a z nim problem. Wypatrzone przez Świderka

Letnie upały, które w tym roku w Polsce i Europie zaczęły się już w czerwcu, zaowocowały nie tylko rekordowym zapotrzebowaniem na energię elektryczną, ale także doprowadziły do skokowego popytu na żarłocznie konsumujące prąd urządzenia klimatyzujące.


Strategia szaleńca groźbą dla gospodarki

Przynajmniej od roku olbrzymia większość komentatorów i analityków prognozuje duże, globalne spowolnienie gospodarcze (może nawet recesję) w 2020 r. W tym roku twierdziłem, że jeśli prawie wszyscy wieszczą spowolnienie to przedsiębiorcy zaczną reagować wcześniej (choćby zmniejszeniem wydatków inwestycyjnych) i spowolnienie nadejdzie już w 2019 r.


Jak zdradziłem gotówkę

Zauważyłem ostatnio, że mam mniej pieniędzy. Zawistników muszę rozczarować: nie zbiedniałem. Po prostu rzadziej mam kontakt z gotówką. Pieniądze się zdematerializowały i przepoczwarzyły w plastikowy kartonik. Albo nawet w aplikację do smartfona.


Noc żywych trupów

Postarajmy się rozszyfrować, co naprawdę oznacza skrót ZUS. Przechodząc na angielski, może to być „Zombie’s Unstopable Space”, a więc przestrzeń szalejących zombie!


Pakowanie na życzenie

W globalnej gospodarce firmy szukają sobie niszy, w której mogą być czempionami. Włosi od lat mocni są w przemyśle maszynowym. A szczególnie mocną pozycję mają w tym jego fragmencie, który produkuje urządzenia do pakowania.


Być jak Beethoven

Dzięki utracie słuchu Ludwig van Beethoven lepiej słyszał dźwięki powstające w jego umyśle, a inne odgłosy mu nie przeszkadzały. Bardzo podobny pogląd, będący w istocie afirmacją głuchoty, prezentuje nasz fiskus.


O życiu

Czym jest życie? Chwila zastanowienia. Może trochę dłuższa, by odpowiedź nie była książkowa? Nie wiem, czy państwo też tak mają, ale ja od czasu do czasu myślę o życiu jako takim.


PRENUMERATA

Moim zdaniem

Najczęściej czytane

Czy przenieść firmę za granicę

Cztery sposoby na podatki

Boom na drony

Kto zyska na ozusowaniu umów zleceń?

Dobre auto na niskie raty