Ludzie

Prorektor ASP: Uczelnia wyższa musi stać na straży kultury dialogu!

Prorektor ASP: Uczelnia wyższa musi stać na straży kultury dialogu!

Uczelnie wyższe, a uczelnie artystyczne w szczególności, powinny zachować jak najdalej idącą otwartość na odmienne punkty widzenia i budować przestrzeń kultury dialogu – to nasze najważniejsze cele - mówi Grzegorz Hańderek, obecnie prorektor, a od września rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Kuba Dobroszek 10.07.2020
10 najciekawszych polskich tiktokerów

10 najciekawszych polskich tiktokerów

Choć TikTok służy przede wszystkim do zabawy, znajdziesz na nim wiele profili wychodzących poza stricte rozrywkowy schemat. Spędziliśmy w aplikacji wiele godzin, a teraz podpowiadamy, które konta warto obserwować, jeśli interesuje cię coś więcej niż tylko taneczne ruchy w rytm znanych przebojów.

Nowoczesny patriotyzm gospodarczy: Ubranie z siatki 3d

Nowoczesny patriotyzm gospodarczy: Ubranie z siatki 3d

Koszulka czy spodnie o właściwościach wiruso- i bakteriobójczych? To już nie tylko koncepcje szalonych naukowców, którzy w swoich laboratoriach opracowują nowe pomysły, ale potrzeba rynkowa. Potrzeba, którą próbuje zaspokoić marka Brubeck.

Magda Kozińska 30.06.2020
Pruszyńska-Witkowska: Bez ryzyka nie ma biznesu

Pruszyńska-Witkowska: Bez ryzyka nie ma biznesu

W biznesie kieruję się tym, czy to, co robię, ma sens. Wielokrotnie zdarzało mi się podejmować ryzykowne decyzje, jak każdemu przedsiębiorcy – mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska, współzałożycielka Future Collars.

Wirtualna mandala na realną chorobę

Wirtualna mandala na realną chorobę

Świat skupia się dziś na walce z koronawirusem. W cieniu tych zmagań pojawiają są rozwiązania służące chorym z innymi schorzeniami. Pacjentom po udarach, zawałach i ciężkim operacjach kardiologicznych odzyskać sprawność pomaga system wirtualnej rzeczywistości opracowany przez zespół VR TierOne.

Chcę światu dać coś z siebie. Wywiad z Marią Magdaleną Kwiatkiewicz

Chcę światu dać coś z siebie. Wywiad z Marią Magdaleną Kwiatkiewicz

Młodzi, którzy chcą dzisiaj zakładać firmy, mają bardzo trudny czas. Ale i my otworzyliśmy firmę tuż przed stanem wojennym i spowolnieniem gospodarczym. W Polsce żadne pokolenie nie miało łatwo. Ale jak w trudnych warunkach człowiek znajdzie metodę, to później już sobie poradzi w każdych okolicznościach. Warto tylko pamiętać, by nie przeinwestować – mówi Maria Magdalena Kwiatkiewicz...

Małgorzata Mierżyńska 21.05.2020
Dom pojedzie za tobą

Dom pojedzie za tobą

Tiny House Company to polscy pionierzy w tworzeniu mobilnych domków. Ich produkty rozjechały się po zachodniej i północnej Europie, ale to nie wszystko, już niedługo chcą zachwycić świat wielofunkcyjnymi meblami.

Dizajn do rąk własnych

Dizajn do rąk własnych

Zaprojektowane przez warszawską firmę Enovio futurystyczne urządzenie do dezynfekcji rąk ma szansę zmienić przestrzeń miejską polskich i europejskich miast.

Kwiaty kontra smog

Kwiaty kontra smog

Tworzą antysmogowe łąki kwietne zamiast wszechobecnych dziś trawników. Państwo Łąka to startup, który zmienia oblicze polskich miast, a chciałby również wyjść poza nie.

Czas solidarności. Wywiad z Igorem Klają

Czas solidarności. Wywiad z Igorem Klają

– W moim słowniku nie ma słowa bezradność. W czasie pandemii zrozumiałem też, że zespoły trzeba budować, bardziej opierając się na wartościach niż kompetencjach – mówi Igor Klaja, prezes firmy OTCF, producenta odzieży i akcesoriów sportowych, do której należy znana marka 4F.

Solidarni w biznesie

Solidarni w biznesie

W pierwszym etapie walki z pandemią polski biznes wzorcowo zdał test solidarności. Teraz czeka go jednak trudniejszy egzamin – z wytrwałości. „My Company Polska” wyróżniło 30 firm, które w obliczu kryzysu wykazały się największą społeczną odpowiedzialnością.

Marcin Dzierżanowski 21.05.2020
Wymalowali niezły biznes

Wymalowali niezły biznes

Karol Szufladowicz i Bartek Leśniewski zaczynali od graffiti. Dziś zarządzają Good Looking Studio, największą w Europie firmą, która zajmuje się reklamą w postaci ręcznie malowanych murali.

Paliwo ze śmieci

Paliwo ze śmieci

Śmieci jednego człowieka mogą być bogactwem drugiego – taką zasadę wyznaje Adam Hańderek, założyciel Handerek Technologies. Jego firma opracowała metodę przetwarzania śmieci na paliwo. W ten sposób polska firma może pomóc posprzątać naszą planetę.

Noa, która przeszuka podwodny świat

Noa, która przeszuka podwodny świat

Zbadanie dna mórz i oceanów to misja, z którą mierzą się dziś mocarstwa i korporacje. Bo to tam jest nieprzebrany zasób złóż i danych. Założona przez Michała Latacza krakowska firma NOA stworzyła bioniczny pojazd, który naśladuje ruch stworzeń wodnych. Jest szybki, zwinny i może przebywać pod wodą tygodniami.

Szkoła z ekranu

Szkoła z ekranu

Wywodząca się z Gdyni firma NUADU stworzyła platformę edukacyjną, która podbija świat. W czasach wymuszonej przez pandemię powszechnej edukacji zdalnej liczba użytkowników NUADU rośnie z godziny na godzinę.

Tomasz Michalik 23.04.2020
Centrum Nauki Dom

Centrum Nauki Dom

Muzeum nauki we własnym domu? Możliwe, możliwe. Poznański SmartBee Club to inicjatywa, dzięki której dziecko nauczy się podstawowych zagadnień z zakresu nauk ścisłych. Przez zabawę do wiedzy.

Jestem dzieckiem szczęścia. Wywiad z Natalią Bogdan

Jestem dzieckiem szczęścia. Wywiad z Natalią Bogdan

Na początku finansami zarządzałam za pomocą dwóch kartek: na jednej wpisywałam wystawione faktury, na drugiej koszty i bardzo pilnowałam równowagi. Przechowuję je do dziś na pamiątkę – opowiada Natalia Bogdan, założycielka, właścicielka i prezeska firmy rekrutacyjnej Jobhouse.

Blumil, czyli jak być wolnym

Blumil, czyli jak być wolnym

W garażu pod Warszawą Miłosz Krawczyk zbudował elektryczny wózek inwalidzki, który jeździ po śniegu, piasku, górach i plażach. To rewolucja w tej branży. Pojazd Blumil sprzedaje się dziś do 30 krajów świata.

Recepta na aplikację

Recepta na aplikację

Wirtualna terapeutka Eva, która w magicznym świecie niczym z Harry’ego Pottera pomoże pacjentom chorym na raka zmierzyć się z diagnozą. To pomysł twórców Prosomy, aplikacji psychoonkologicznej. Ich plan to stworzenie produktu, który będzie refundowany.

Chciał pomóc mamie, zbudował milionowy biznes

Chciał pomóc mamie, zbudował milionowy biznes

Jakub Pawelski ma zaledwie 21 lat, a już osiągnął spory sukces. Jest twórcą i prezesem LiveKid, czyli firmy oferującej mobilne platformy do obsługi żłobków i przedszkoli, której roczne przychody sięgają kilku milionów złotych.

Marek Szymaniak 20.02.2020
Energia do biznesu

Energia do biznesu

Paweł Ochyński jest założycielem i twórcą Świata Baterii oraz marki Green Cell, czyli największych dostawców baterii, ładowarek i akcesoriów do laptopów w Polsce. Firmę założył, kiedy zwolnili go z pracy.

Aby łatwo oszczędzić

Aby łatwo oszczędzić

Sara Koślińska jest współzałożycielką i prezeską Limitless – startupu, który stworzył aplikację ułatwiającą osobom takim jak ona, młodym i lubiącym nowe technologie, budowanie finansowego komfortu przez oszczędzanie i inwestowanie.

Żyć trzeba umić!

Żyć trzeba umić!

Czasy, kiedy liczył się li wyłącznie – jak nawijał Peja – szacunek ludzi ulicy minęły bezpowrotnie. Teraz raperzy nie tylko rapują, ale również prowadzą mniej lub bardziej efektowne biznesy. Bo, o czym opowiada w jednym z utworów Wojtek Sokół, żyć trzeba umić!

Muszkieterowie od podpisu

Muszkieterowie od podpisu

Grzegorz Wójcik i Tomasz Plata rzucili ciepłe posady i postawili na elektroniczny podpis wtedy, kiedy niewiele osób wierzyło, że się upowszechni. I wygrali. W ich projekt właśnie zainwestowały trzy banki: Alior Bank, BNP Paribas i PKO BP. Teraz szykują się na podbój Europy.

Być jak Vasco da Gama

Być jak Vasco da Gama

Z ich urządzeń korzysta Scotland Yard, szpitale oraz służba więzienna w Polsce. W ofercie mają ponad 50 języków, które umożliwiają komunikację z 95 proc. świata. Elektroniczni tłumacze krakowskiej firmy Vasco podbijają świat!

Kuba Dobroszek 21.01.2020
Uncapped, czyli nieograniczony rozwój

Uncapped, czyli nieograniczony rozwój

Pozyskanie kapitału dla startupu oznacza dla założycieli albo sprzedaż udziałów, albo ryzyko w postaci konieczności spłaty kredytu bankowego. Jeśli go oczywiście dostaną. Jest też trzeci sposób, z którym próbuje się przebić polsko-brytyjski Uncapped.

Na Magicznym Dywanie do milionów

Na Magicznym Dywanie do milionów

Opuścili korporacje, odwrócili naukę dzieci do góry nogami i już liczą miliony zysków. Oto jak Wojciech Muliński oraz Maciej Mazurkiewicz podbili światowy rynek edukacji.

Fitnessowy gangster

Fitnessowy gangster

Mam w sobie żądzę zwycięstwa. Lubię się widzieć wysoko w lidze. W ciągu następnych trzech lat otworzymy 100 klubów. Do końca 2022 r. będzie ich 135 – mówi Łukasz Dojka, właściciel sieci salonów Xtreme Fitness Gyms.

Perswazyjny jak poker

Perswazyjny jak poker

Negocjujemy i sprzedajemy całe życie i cały czas. Mama „sprzedaje” rano dziecku, żeby umyło zęby i zjadło śniadanie. Dziecko „sprzedaje” mamie, że chce wyjść później do szkoły albo, że chce jeszcze poleżeć. Jak to robić skuteczniej? – radzą Grzegorz Załuski i Adam Czajkowski, autorzy książki „Perswazyjny poker”.