Ludzie
Antyszpak, ale humanitarny
Nawet 50 proc. mniej owoców zbierają sadownicy w wyniku szkód wyrządzonych przez dzikie ptaki. Antyszpak to humanitarne narzędzie do ich odstraszania, które może pomóc rolnikom zarobić na plonach niemal dwa razy więcej.
Słowo dnia, czyli sukces. Jak przypadkowy użytkownik kupił aplikację, z której korzystał
Pewnego razu do jednego z użytkowników Word of the Day (WotD) dzwoni menedżerka obsługi klienta, by zapytać o odczucia z użytkowania aplikacji. Tego dnia losy startupu całkiem się odmieniają – ów przypadkowy klient kupuje aplikację i ocala ją przed regresem. To nie film, ta historia wydarzyła się naprawdę.
DailyArt, czyli jak zarabiać na sztuce
Gdybyście mieli znać tylko jedną historyczkę sztuki na świecie, to powinniście poznać Zuzannę Stańską. Potrzebujecie jej, by pokochać malarstwo.
Uberyzacja szamba, czyli pieniądze nie śmierdzą
Ilość nielegalnie wywożonych w naszym kraju ścieków to połowa objętości jeziora Śniardwy – mówi Wojciech Witowski, współtwórca i CEO startupu Ścieki Polskie. Kilka lat temu postanowił wypowiedzieć wojnę patologiom związanym z systemem opróżniania szamb. I odnosi spektakularny sukces!
Ratunek dla rodzących. Czym zajmuje się Oasis Diagnostics?
Technologia Oasis Diagnostics przywraca nadzieję na skuteczne leczenie komplikacji okołoporodowej, która dotyka nawet 25 proc. rodzących kobiet. Może uratować miliony młodych matek przed niepełnosprawnością i dramatycznymi komplikacjami w życiu osobistym i zawodowym.
Jak Polacy oceniają swoją jakość życia? Niemal 60 proc. badanych twierdzi, że żyje im się gorzej
Prawie 60 proc. Polaków twierdzi, że w ciągu ostatniego roku pogorszyła się ich sytuacja materialna - tak wynika z sondażu IBRiS dla “Rzeczpospolitej”. Swoją sytuację pesymistycznie postrzegają ludzie młodzi.
Omyu znaczy relaks. W czym mogą pomóc grzyby adaptogenne?
Agata Rek i Monika Kowalewska są partnerkami nie tylko w biznesie, ale też w życiu. Stworzony przez nie startup Omyu zrodził się z ich wypalenia zawodowego. Teraz, za pomocą grzybów adaptogennych, pomagają odnaleźć życiową równowagę innym.
Każdy dom otrzyma przesyłkę od rządu. W środku będzie poradnik
Do końca tego roku do każdego gospodarstwa domowego w Polsce trafi specjalny poradnik dotyczący postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Kto tak naprawdę chce zmieniać świat? Kobiety, gej i jeden ksiądz
Niektórzy twierdzą, że w czasach kryzysu potrzeba "twardego, męskiego zarządzania". Podobno kobiety się do tego nie nadają. A najnowszy raport Grant Thornton pokazuje spadek liczby kobiet na najwyższych stanowiskach kierowniczych. Coś ewidentnie się dzieje. O przyczynach tego zjawiska i drogach wyjścia z impasu rozmawiamy z Pauliną Kirschke, prezeską Fundacji im. Julii Woykowskiej.
Bar trzeźwego pokolenia. Dromader Dry Bar staje się coraz popularniejszy
Wychowałam się w czasach, gdy naprzeciwko naszych szkół otwierano sklepy z dopalaczami. Z kolegami z gimnazjum waliliśmy wódę przed lekcjami. Nowe pokolenie z tym skończyło. To dla nich jest ten bar – mówi Kamila Pacuła, założycielka pierwszego bezalkoholowego baru w Polsce. W Dzień Kobiet Dromader Dry Bar obchodzi rocznicę istnienia.
Operacja na sztucznej inteligencji. VitVio to rewolucja na salach operacyjnych
VitVio – polski startup z siedzibą w Londynie – pozyskał niedawno 2 mln dol. i zamierza przeprowadzić rewolucję na salach operacyjnych. Ma być szybciej i sprawniej, a dokumentacja medyczna będzie „robić się sama”.
Cyfrowy kumpel dla pracownika. Jak działa Virtual Buddy?
Stworzony przez Michała Jędrzejewskiego Virtual Buddy, czyli cyfrowy towarzysz zasilany technologią AI, a docelowo także AR, w pięć minut pomoże omówić problem pracownika, nazwać jego emocje i znaleźć rozwiązanie kryzysowej sytuacji.
Opanować wodór
Wynalazek zespołu Justyny Krzak przybliża świat do przejścia na zieloną energię. Potęga tkwiąca w wodorze została opanowana przez cieniutką powłokę, która trzyma go w ryzach.
Zdrowie to efektywność. Czym zajmuje się startup Sophia Health?
Sophia Health, startup stworzony przez Kasię Wierzbowską i dr n. med. Monikę Łukasiewicz, skutecznie wykorzystuje potencjał pracodawców, by wspierać zdrowie pracowników.
Robakcop, czyli nowa karma. Czym zajmuje się Proteine Resources?
Proteine Resources stworzyło rewolucyjne rozwiązanie, na którym zyskasz ty, twój domowy pupil i cała planeta.
Lecznicza gra na czasy zarazy. Jak PD meds może pomóc milionom pacjentów
W pełni automatyczny trening oddechowy, czyli rehabilitacja przez aplikację. Technologia PD Meds może pomóc milionom pacjentów zmagającym się z problemami pneumonologicznymi.
Pogromcy hejtu. Jak polski startup chce pokonać największą chorobę internetu
Truesty jest w stanie usunąć hejt oraz inne nielegalne i szkodliwe treści z internetu nawet w ciągu kilkunastu godzin od ich zaistnienia. Czy autorska technologia Moniki Kamińskiej i Michała Marka uzdrowi największą chorobę światowej sieci?
Mydło, które ratuje życie
Jarosław Kędroń, chemik z pasją do pracy na rzecz planety i innych ludzi, udowadnia, że pozornie niewielki gest może przynieść ogromną zmianę. Stworzony przez niego projekt odzyskiwania mydła hotelowego Resoap łączy w sobie troskę o planetę, wartości zrównoważonego biznesu i działalność charytatywną.
Luigi Mangione będzie miał naśladowców? Czy CEO gigantów mogą nadal czuć się bezpiecznie?
Luigi Mangione, oskarżony o zamordowanie Briana Thompsona, dyrektora generalnego UnitedHealthcare, największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej, zyskuje coraz liczniejsze grupy fanów w USA. Według relacji amerykańskich mediów giganci różnych branż inwestują w bezpieczeństwo pracowników wyższego szczebla. W sieci nie trudno natknąć się na komentarze, które oddają przedrewolucyjną atmosferę. Czy przemocowe rozliczenie z nierównościami w USA może przyciągnąć naśladowców Mangione?
Tajemnice zielonej mleczarni
Jogurty, kefiry oraz sery bez laktozy i glutenu, tworzone m.in. z migdałów i ziaren konopi. Do tego krótki skład produktów, naturalne metody fermentacji i czysta etykieta. Zieloną Mleczarnię Millek na Żuławach stworzyli Polak i Ukrainiec, udowadniając, że można przekraczać granice nie tylko krajów, ale też wyobraźni.
Antena Krzyku, czyli jak zrobić "biznes" w undergroundowym środowisku muzycznym
Jak zrobić „biznes” w undergroundowym środowisku muzycznym? Czy w grze o wielkie pieniądze na bezlitosnym rynku da się zmieścić wartości istotne dla ludzi kontrkultury? Historia Arka Marczyńskiego i wytwórni Antena Krzyku udowadnia, że to możliwe.
Lot po prąd. Njord Energy tworzy latawce do generowania energii
Latawce kojarzą się nam głównie z beztroskimi chwilami dzieciństwa lub z kitesurfingiem. A co powiecie na to, że za pomocą latawców można wygenerować energię, która zasili całe miasto? Wrocławski startup Njord Energy jest na dobrej drodze, by być jedną z pierwszych firm na świecie, która skomercjalizuje ten pomysł.
Potęga smaku
Pasje często przeradzają się w biznes. O tym, jak przekuć w niego marzenie o idealnym smaku i co na tym marzeniu można zbudować, opowiadają twórcy rodzinnych firm. Polskich. Światowej klasy.
Jak zarządzać pokoleniem Z
„Generacja Z nie potrafi przyjmować informacji zwrotnych”. „Pokolenie płatków śniegu”. „Żeby nimi zarządzać, trzeba ich rozpieszczać”. To częste opinie na temat najmłodszych pracowników. Okazuje się, że nie do końca prawdziwe.
Dyskretny chłód. Kuuler stworzył technologię obniżającą koszty chłodzenia
Zespół Kuulera postawił sobie za cel stworzenie technologii, która obniży koszty chłodzenia. Twórcy projektu mają nadzieję, że z małego, garażowego projektu rozwinie się w coś znacznie większego.
Kawa, która zmienia świat. Poznajcie kawiarnię Inclusive Barista
Twórcy kawiarni Inclusive Barista uciekli do Polski przed prześladowaniami ze strony białoruskiego reżimu. Nad Wisłą postanowili założyć biznes, który integruje osoby z niepełnosprawnością, migrantów i mieszkańców warszawskiej Pragi.
BrainScan chce pozyskać 9 mln złotych. Celem wejście na rynek amerykański
BrainScan, polski start-up medyczny oferujący rewolucyjne, oparte na sztucznej inteligencji narzędzie wspierające lekarzy w diagnostyce obrazowej mózgu, rusza po kolejne środki od inwestorów.
Chroniczny stres, brak wsparcia i zdrowie psychiczne polskich przedsiębiorców: problem ignorowany?
Badanie „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” przynosi alarmujące dane o zdrowiu psychicznym mikroprzedsiębiorców. Wyniki raportu pokazują, że 96% z nich odczuwa przeciążenie pracą, a aż 73% nie potrafi oddzielić życia zawodowego od prywatnego. Wskazówki te, połączone z innymi statystykami, pozwalają zrozumieć, jak poważne są konsekwencje dla zdrowia psychicznego polskich przedsiębiorców
Startupowy Święty Graal
Kamil Pionkowski, założyciel RevBox, stworzył narzędzie, które nazywa gamechangerem na rynku e-commerce. Przy okazji wygrał zorganizowany przez „My Company Polska” konkurs „Święty Graal startupu”.
Wycieczka z apką. Polski startup rewolucjonizuje rynek wycieczek szkolnych
Wycieczkomat jest superbohaterem uczniów i nauczycieli. Marcin Owczarczyk stworzył genialne rozwiązanie technologiczne wskrzeszające podupadły rynek wycieczek szkolnych.
Biznes, który daje życie
Za sprawą firmy założonej przez Dorotę Białobrzeską-Łukaszuk na świat przyszło ponad 25 tys. dzieci. INVICTA to dziś sieć klinik leczących niepłodność, wyposażona w autorskie technologie, które dzięki wsparciu AI zwiększają dzietność.
Startup, który poruszył skamieniałą branżę. Czym zajmuje się BinderLess?
Obsypany nagrodami BinderLess osiągnął coś, co wydawało się niemożliwe: stworzył platformę, która uporządkowała i skróciła procesy w branży budowlanej. Startup może przyspieszyć realizację inwestycji nawet o 30 proc.
Indonezyjski tempeh z Podlasia. Startup GURU Ferment podbija serca Polaków
Dzięki założonemu przez Alicję Łabądź i Macieja Deoniziaka startupowi GURU Ferment, na nasze stoły trafił niepowtarzalny tempeh z grochu. Od kilku miesięcy jego smak podbija serca Polaków. Nie tylko wegetarian.
Konflikt w rodzinie Zygmunta Solorza. Kadra zarządzająca otrzymała niepokojący list od dzieci miliardera
Trójka dzieci Zygmunta Solorza-Żaka napisała do kadry zarządzającej Cyfrowego Polsatu list, w którym przestrzegają przed realizacją poleceń od "osób budzących wątpliwość". W tle przewija się konflikt spadkobierców imperium z nową partnerką ojca - Justyną Kulką.
Zaklinacz medtechów
Startupy, które współtworzy, mogą uratować życie i zdrowie milionów pacjentów. Z etatu na prestiżowym Uniwersytecie Tokijskim zrezygnował dla pracy w młodej firmie. Wojciech Buła, Co-founder Immunotronics i CEO Orthoget, opowiada, jak to się dzieje, że Polacy potrafią zrobić genialny biznes na taśmę klejącą.