Bohaterowie przedsiębiorczości
Edward Natanson - finansista i kucharz
O przemysłowcu Edwardzie Natansonie mówiono, że przyciąga miliony jak magnes żelazo. Ale jego prawdziwą, choć nieco skrywaną, pasją było gotowanie, któremu poświęcił znaczną część swego życia.
Marian Dąbrowski - pierwszy polski magnat prasowy
Marian Dąbrowski stworzył od zera największe w przedwojennej Europie Środkowo-Wschodniej imperium medialne. Bali się go premierzy i prezydenci, kochali zwykli ludzie, którym dostarczał codzienną porcję wiedzy i sensacji, czyli – jak sam mówił – „informacji pożytecznych i uciesznych”.
Przedwojenny dotyk luksusu
Stanisława i Henryk Witaczkowie stworzyli od zera luksusową branżę produkcji polskiego jedwabiu. Ich dzieło przetrwało wielki kryzys lat 30., niemiecką okupację i komunę. Niestety, upadło pod pręgierzem dzikiego kapitalizmu lat 90.
Bohaterowie polskiej przedsiębiorczości. Oskar Kon, czyli nasz własny Ford
Oskar Kon, potentat branży włókienniczej, uchodził za jednego z najbardziej bezwzględnych i zdemoralizowanych przedsiębiorców II Rzeczypospolitej. Mówiono, że z każdej, nawet najgorszej, sytuacji życiowej potrafi wyjść zwycięsko i jeszcze na niej zarobić.
Antoni Jaroszewicz. Najbardziej barwny polski biznesmen
Finansista Antoni Jaroszewicz nie był może najbogatszym, ale za to zdecydowanie najbardziej barwnym przedwojennym polskim biznesmenem.
Jabłkowski, czyli sprzedawca marzeń
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich był przed wojną najbardziej luksusowym sklepem w Europie Środkowej. Jego twórca, Józef, okazał się nie tylko geniuszem biznesu, ale też doskonałym znawcą ludzkiej psychiki, od którego mogliby się uczyć współcześni spece od marketingu.
Józef Pfeiffer, czyli skórzany potentat [SYLWETKA]
Swoją bajeczną fortunę Józef Pfeiffer, właściciel największej przed wojną garbarni w Polsce, zawdzięczał pracy pięciu pokoleń przodków, własnej przedsiębiorczości i kontaktom międzynarodowym. Niestety jego skórzany biznes skutecznie pogrzebali najpierw hitlerowcy, a później komuniści.
Król piwa. Nieznana historia właściciela jednego z największych w Polsce browarów
O majątku Jana Albina Goetza-Okocimskiego, właściciela jednego z największych w Polsce browarów, krążyły legendy. Tak barwne, że niemal kosztowały go utratę życia.
Mistrz Wedel, czyli historia wizjonera
Iść w jakość, nie w ilość. Korzystać z nowych technologii. Inwestować w reklamę, ba! szokować i zachwycać jej rozmachem. No i najważniejsze – dbać o pracowników. Zasady Jana Wedla, które doprowadziły go na sam szczyt, są aktualne do dzisiaj.