Zielona transformacja
Na czele atomowego peletonu
Pierwsza polska elektrownia atomowa ma powstać już za siedem lat. Będzie to mały reaktor modułowy zbudowany we współpracy z Amerykanami przez naszego miedziowego giganta KGHM.
Czas zielonych inwestycji
Rozwój odnawialnych źródeł energii pozwoli nie tylko się uniezależnić od surowców energetycznych z zewnątrz, ale też zapewni lepszą jakość życia obecnym i przyszłym pokoleniom. Dlatego Bank Pekao SA aktywnie wspiera ten proces.
Agnieszka Servaas: "Ekonomia i ekologia są skazane na partnerstwo" [WYWIAD]
Co nam da budowanie nawet najbardziej rentownych biznesów, jeśli zniszczymy naszą planetę i ani my, ani nasze dzieci nie będziemy mogli z tych wypracowanych zysków korzystać – pyta retorycznie Agnieszka Servaas, współwłaścicielka VIVE Group oraz prezeska zarządu VIVE Management.
7 sposobów skutecznej komunikacji ESG
Bez właściwej polityki ESG nie da się już właściwie robić biznesu. Ale kluczowe znaczenie ma też właściwa, przejrzysta i szczera komunikacja tej polityki. Przedstawiamy siedem sposobów, jak osiągnąć w tej dziedzinie sukces.
Pomaluj mój świat na zielono. Jak stać się zieloną firmą i uniknąć greenwashingu?
Wszyscy chcą dziś być ekologiczni. Także firmy, które nieraz idą na łatwiznę i stosują strategię ekościemy. Ale uwaga! Pozorowanie działań na rzecz środowiska może być łatwo zdemaskowane. A to oznacza dotkliwe straty – i to nie tylko wizerunkowe, ale również finansowe.
Podatek od zanieczyszczeń zamiast podatku od dochodu? Unia bada taką możliwość [TYLKO U NAS]
"Obecnie w Unii Europejskiej bada się zmianę polityki fiskalnej w państwach członkowskich. Jednym z założeń jest zastąpienie podatku od dochodu obywateli, podatkiem od tworzonego przez nich zanieczyszczenia środowiska" – mówi ekonomistka, dr Kinga Tchórzewska.
Mój Elektryk. Jak ubiegać się o dofinansowanie na samochód elektryczny?
Własny samochód elektryczny z dofinansowaniem z programu Mój Elektryk możesz mieć nawet w 3 dni. Chyba, że popełnisz prosty błąd. Jak do tego nie dopuścić?
Jak wsiąść do pociągu zwanego ESG?
ESG to dziś dla nowoczesnej firmy pozycja obowiązkowa. Szefowie koncernów, ale i małych firm, które chcą się liczyć na rynku, muszą się kierować tymi zasadami na co dzień. Od tego m.in. zależy budowanie marki w oczach inwestorów i klientów.
Dobry trend w PGE: powstanie 7 farm fotowoltaicznych
W dobie kryzysu energetycznego Polska rozwija zaplecze energii odnawialnej. W czterech województwach staną farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 29 MW.
Nowe reguły gry w fotowoltaice
Jeśli do tej pory nie zamontowałeś instalacji fotowoltaicznej w swojej firmie, nie możesz liczyć na preferencyjne warunki rozliczeniowe. Nie oznacza to, że inwestycja nie jest opłacalna.
Innowacje są w naszym DNA. Rozmowa z Ryszardem Hordyńskim
To przedsiębiorcy i prywatni konsumenci zrobili największą rewolucję na polskim rynku energetycznym. Niestety blokują ich regulacje - mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. Strategii i Komunikacji, Huawei Polska.
Zielone Strony Biznesu. Dobre wiatry dla Bałtyku
Ze względu na doskonałe warunki rozwoju morskich farm wiatrowych Bałtyk stał się dziś miejscem rywalizacji największych światowych firm energetycznych. Najważniejsze polskie koncerny chcą wziąć w tej batalii udział. Jest się o co bić, tym bardziej że wojna w Ukrainie może dodatkowo przyspieszyć ekspansję morskiej energetyki w naszej części świata.
Rahim Blak inwestuje w startup produkujący drzewa tlenowe
Rahim Blak przejął 35 proc. udziałów w spółce akcyjnej Oxytree. Firma zajmuje się tworzeniem sadzonek drzew tlenowych - specjalnych, szybko rosnących odmian drzew pochłaniających więcej dwutlenku węgla, od tradycyjnych roślin.
Krok w przyszłość. Czy magazyny energii wreszcie wkroczą na polski rynek?
Mimo olbrzymich potrzeb jeśli chodzi o magazynowanie energii, ten obszar w Polsce dopiero raczkuje. Uczestnicy debaty zorganizowanej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego apelowali o zmiany w prawie, ale także większe zaangażowanie biznesu.
Zielone strony biznesu. ESG, czyli warto być przyzwoitym
O wyzwaniach, jakie przed biznesem stawia coraz szerszy wymóg raportowania ESG, mówią Magdalena Obłoza i Oskar Kulik, eksperci ds. CSR i zrównoważonych finansów Banku BNP Paribas.
Zielone strony biznesu. Nie bój się ESG!
Już niedługo nie tylko giełdowe spółki będą musiały wykazać, że działają w zrównoważony sposób, dbając o środowisko czy społeczność lokalną. Tajemniczy wciąż dla wielu skrót „ESG” oznacza, że tysiące przedsiębiorców będzie musiało spełnić dodatkowe wymagania. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Polska może stać się biogazową potęgą. "Rynek ma ogromny potencjał wzrostu"
Kilkanaście miliardów metrów sześciennych rocznie – na tyle szacowana jest potencjalna produkcja polskiego biogazu. To wielkość porównywalna z możliwościami Niemiec. Możemy się więc stać biogazową potęgą. Warunek jest jeden: należy działać natychmiast.
Too Good To Go z partnerstwem Bakallandu
Bakalland dołączył do grona partnerów aplikacji Too Good To Go. Od połowy grudnia użytkownicy aplikacji uratowali ponad trzy tysiące paczek wypełnionymi pastami orzechowymi. Teraz współpraca poszerza się o kolejne miasta.
ESG wciąż nie kusi polskich firm
Jedynie 11 proc. polskich firm IT podchodzi strategicznie do kwestii ESG (z ang. E-Environmental, S-Social, G-Governance), podczas gdy około 45 proc. nie wdrożyło żadnych działań wynikających bezpośrednio z chęci wywołania pozytywnej zmiany społecznej.
FibriTech to polska alternatywa dla plastiku. Jak działa ta przełomowa technologia?
Zastąpienie styropianu czy innych tworzyw sztucznych ekologicznym materiałem o podobnych właściwościach byłoby prawdziwą rewolucją. Czy dokona jej warszawski startup FibriTech?
Zielone strony biznesu. Kto zapłaci za lepsze jutro
Koszt średniej wielkości mieszkania – tyle, zdaniem przedstawicieli rządu, przypadnie na przeciętną polską czteroosobową rodzinę, jeśli wejdzie w życie zaproponowany przez Unię Europejską program „Fit for 55”. Zakłada on dużo szybsze niż dotąd planowano odchodzenie od węgla. Eksperci przyznają, że nowe wytyczne to dla naszego kraju ogromne obciążenie, ale mimo wszystko do udźwignięcia.
Nie tylko dla oszczędności. Polacy są coraz bardziej eko
61 proc. Polaków twierdzi, że ochrona środowiska jest dla nich ważna - wynika z badań GfK. Oszczędzanie wody czy energii wynika nie tylko z chęci zaoszczędzenia pieniędzy, a trend ekologiczny jest coraz bardziej widoczny.
Żabka zainwestowała w startup. Ponad 4 miliony na e-commerce w branży mięsnej
Sieć Żabka oraz fundusze inwestycyjne LT Capital i CofounderZone zainwestowały w startup Mięsna Paczka. Inwestycja na etapie rundy seed wynosi 4,15 mln złotych.
Pora na Pola po raz czwarty. Rusza kolejna emisja akcji spółki
Wystartowała czwarta już emisja akcji spółki Pora na Pola w formie crowdfundingu udziałowego. Tym razem firma chce pozyskać 1,9 mln złotych.
Zielone Strony Biznesu. Wodór na ratunek energetyki
Do 2030 r. po naszych ulicach mają jeździć wodorowe autobusy, a część energii ma być produkowana z czystego, zielonego wodoru. Czy to realne? Nasza wodorowa rewolucja jest ambitna i będzie wymagała pieniędzy. Dużo pieniędzy.
Zielone Strony Biznesu. Ten wyścig możemy wygrać
Stawiamy na wodę, węgiel i wodór. Ale nie ten czarny, brudny węgiel, tylko grafen, fulereny, nanorurki węglowe. To wszystko może być prawdziwym game changerem polskiej gospodarki – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.
Podaruj mi trochę słońca. Sunmetric odmienia polską fotowoltaikę
Sunmetric policzy, czy inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest opłacalna. Później sprawdzi, czy okoliczne drzewa nie zasłonią paneli na dachu. A jutro znajdzie dom marzeń. Oto jaka przyszłość czeka polskie sieci neuronowe.
Woda, wodór i węgiel – trzy klucze do zrównoważonego rozwoju
Dziś stoimy u progu kolejnego cywilizacyjnego przełomu na miarę rewolucji, jaką przyniosło powstanie światowej sieci WWW. Będzie to zmiana sposobu, w jaki korzystamy z danych nam zasobów naturalnych, a zwłaszcza trzech z nich – „następnych 3 W”: wody, wodoru i węgla.
Zielone Strony Biznesu. Ekrowy na ekofarmie
Drony, robotyzacja, sztuczna inteligencja, biogazownie, farmy wertykalne. W rolnictwie zachodzi cicha rewolucja. Ma dwa z pozoru sprzeczne cele: zwiększyć produkcję i zmniejszyć wpływ na środowisko. I polskie firmy są na pierwszej linii.
Zielone Strony Biznesu. Orlen uruchomił fabrykę zielonego glikolu. Największą w Europie
Mało kto wie, że glikol wykorzystywany jest do produkcji środków czystości, higieny, dezodorantów w sztyfcie, a nawet w lotnictwie jako środek zapobiegający zamarzaniu samolotów. Od teraz będziemy jego największym producentem w Europie.
Zielone Strony Biznesu. Czemu szaleją ceny gazu
Wszyscy wpadli na ten sam pomysł – na drodze ku neutralności klimatycznej zastąpmy węgiel gazem. Wystarczyła jednak jedna sroga zima oraz postpandemiczne przyspieszenie gospodarcze, by ceny gazu wzrosły dziesięciokrotnie. Gazprom lubi to.
Zielone strony biznesu. Rośliny dla początkujących
W Plants for Humans możesz kupić Stasia z Japonii, Jacka z Zanzibaru albo Olgę z Meksyku, a który okaz będzie dla ciebie lepszy, dowiesz się, gdy rozwiążesz quiz.
Zielone strony biznesu. Greenwashing czyli Ekościema
Im bardziej klienci dbają o ekologię, tym częściej na swoje sztandary – a dokładnie reklamy – biorą ją duże koncerny. Zielone logo, tekturowe opakowania, akcje sadzenia drzew... Greenwashing ma wiele form, ale cel jest jeden – firma ma uchodzić za przyjazną środowisku.
Zielone Strony Biznesu. Milionowy biznes ziołowy prosto z Podlasia
Z dala od zgiełku, wśród rozległych pól i sennych wsi Podlasia, wybujał milionowy biznes – Ziołowy Zakątek i Dary Natury – lokalne imperium Mirosława Angielczyka.
Zielone Strony Biznesu. Zielone, czyli zaoszczędzone
Wiele osób błędnie sądzi, że bycie eko jest kosztowne. A tak naprawdę najbardziej zielone jest to, czego nie zużywamy i czego nie marnujemy. I czym dobrze zarządzamy, np. energią – mówi Jacek Hutyra, Climate Officer w Orange Polska.