Baltic Pipe z duńską energią - jest umowa

baltic pipe
Baltic Pipe, Płoty. Fot. shutterstock.
Polska i Dania podpisały Memorandum o współpracy w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Porozumienie ma na celu zapewnienie bezpiecznych i ciągłych dostaw gazu ziemnego przez Baltic Pipe oraz rozwijanie nowych obszarów związanych z nisko- i zeroemisyjnymi źródłami energii, takimi jak biometan i wodór.

Ciągłe dostawy Baltic Pipe - Memorandum podpisane

Porozumienie zostało podpisane przez operatorów polskiego i duńskiego systemu przesyłowego, Gaz-System i Energinet, w Danii w obecności dwóch ministrów klimatu obu państw: Anny Moskwy i Larsa Aagaarada.

Płaca minimalna w 2024 r. wyniesie 4254 zł

Biometan i wodór - kluczowe źródła energii

Baltic Pipe to projekt gazociągu, który ma połączyć Polskę z Norwegią i Daniią, umożliwiając transport norweskiego gazu ziemnego do Polski. Realizacja projektu ma przyczynić się do zwiększenia niezależności energetycznej Polski, a także zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu. Dzięki Baltic Pipe, Polska będzie miała dostęp do innego źródła gazu niż Rosja, która do tej pory była głównym dostawcą gazu dla Polski.

Jak informuje portal Money.pl umowa podpisana przez Gaz-System i Energinet zakłada, że obie firmy będą koncentrować się na zielonych gazach, takich jak biometan i wodór, które mają być w przyszłości jednymi z kluczowych źródeł energii. W ramach porozumienia obie spółki będą składać deklaracje dotyczące krajowych polityk i strategii związanych z transformacją energetyczną. Planowane jest również utworzenie grup roboczych w kilku sektorach badawczo-rozwojowych, w tym Baltic Pipe, biometan i wodór, z udziałem specjalistów w tych obszarach.

Cele polityki klimatycznej UE

Realizacja porozumienia ma przyczynić się do osiągnięcia celów polityki klimatycznej Unii Europejskiej i ograniczenia emisyjności gospodarki europejskiej. Jak wskazuje Prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński wspólna praca operatorów polskiego i duńskiego systemu przesyłowego przyczyni się również do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego.

Strony porozumienia uzgodniły, że będą aktywnie współpracować przy realizacji priorytetów sektorowych przyszłej polskiej i duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku.

Twórca Foodsi, Mateusz Kowalczyk. Odsłaniamy jego tajemnice w ramach cyklu Poza biznesem

ZOBACZ RÓWNIEŻ