Obiecujące pomysły studentów na rozwój energii odnawialnej

fotowoltaika
Fot. shutterstock.
Wyłoniono obiecujące pomysły polskich studentów, które mogą zrewolucjonizować rynek fotowoltaiki. Huawei objął patronatem trzy projekty, które otrzymały grant w programie SOFIA – Science Onde Flow Innovation Academy, realizowanego przez ONDE.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Prognozowanie pogody na potrzeby OZE, badanie efektywności instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii, symulacja najbardziej efektywnego miejsca pod inwestycję – to pomysły polskich studnetów na usprawnienie i rozwój ondawialnych źródeł energii. 

Program wsparcia ekologicznych, innowacyjnych i naukowych projektów SOFIA jest jednym z filarów ONDE Flow, którego fundamentem jest edukacja i rozwój OZE. Huawei Polska został głównym partnerem całej inicjatywy oraz objął patronatem trzy rozwiązania w obszarze rozwoju energetyki opartej na odnawialnych źródłach.

Magazyny energii w domowej fotowoltaice

Granty, objęte patronatem Huawei w ramach programu ONDE trafiły m.in. do studentki II roku Inżynierii OZE Politechniki Bydgoskiej Anastasii Zelenskiej, która bada, czy i w jakim stopniu opłaca się doposażanie domowych instalacji fotowoltaicznych w magazyny energii.

Pewne inwestycje w odnawialne źródła energii

Drugi projekt należy do Rafała Piechockiego z IV roku Inżynierii OZE z Politechniki Bydgoskiej, który prowadzi symulacje, pozwalające odpowiedzieć na pytanie o to, jak zainwestować, żeby osiągnąć najwyższą efektywność z elektrowni fotowoltaicznej.

Algorytm doprecyzuje prognozę pogody

Ostatni z objętych patronatem Huawei projektów prowadzi Jakub Wójcik z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Student z Krakowa zamierza opracować prototyp algorytmu, mającego na celu podniesienie wiarygodności prognozowania pogody pod kątem potencjalnego wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.

Inspiracje: Polski startup Smart-Box zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiki?

ZOBACZ RÓWNIEŻ