Zielona transformacja
TECH4ALL w Puszczy Białowieskiej: Wycie wilków, szczekanie saren, pomruki żubrów
Technologia może uratować las przed wycinką, albo zwierzęta przed kłusownikami. Korzystając z podobnego sprzętu Startup Rainforest Connection (RFCx) i Huawei wdrożyły system monitoringu akustycznego w Puszczy Białowieskiej, aby badać stan bioróżnorodności fauny. W ramach projektu zebrano ponad milion próbek dźwiękowych oraz zidentyfikowano 56 gatunków zwierząt.
„Powrót do przyszłości” i zielona energia – za nami 4. edycja Huawei Startup Challenge
Na gali finałowej czwartej edycji Huawei Startup Challenge poznaliśmy laureatów konkursu, który wspiera polskie startupy pozytywnego wpływu. Kto tryumfował?
Czy ESG to "puste gadanie"? Coraz więcej firm na poważnie traktuje "zieloność"
- Firmy interesują się tematami ESG, w tym liczeniem śladu węglowego, wpływem na otoczenie... Czy to jest puste gadanie? Jeżeli biznes zrozumie, że ich działalność ma realny wpływ na świat, to ziarnko do ziarnka i dojdzie do zmian w firmach - tłumaczy Jola Wąs, Head of Communication and Marketing w Respect Energy.
Tajemnice obiegu zamkniętego
Coraz więcej polskich firm osiąga sukcesy w tworzeniu Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Jakie są zalety rozwiązań cyrkularnych i dlaczego mają one przyszłość?
Parlament Europejski zdecydował: Koniec z opakowaniami przesadnie wypełnionymi powietrzem
Parlament Europejski ustala nowe standardy opakowań: koniec z dużymi paczkami chipsów wypełnionymi w większości powietrzem. Nowe regulacje mają na celu ochronę konsumentów i redukcję użycia plastiku.
ESG stało się pustym hasłem? Analitycy „nienawidzą” tego modnego skrótu
Amerykańskie fundusze inwestycyjne, które uwzględniają w swoich działaniach kwestie ESG tracą. Te europejskie zyskują jednak zainteresowanie. Czy winni są politycy Partii Republikańskiej, którzy nie chcą, aby priorytetowo traktować fundusze uwzględniające ESG? A może ten akronim to coś więcej niż tylko zbiór pustych haseł i kadry zarządzające wiedzą, że nie mają innego wyjścia niż odpowiedzialność? Choćby dlatego, że tego wymagają od nich ich klienci.
Liderzy zielonej rewolucji
Jak łączyć cele biznesowe z ambitnymi wymaganiami ESG i oczekiwaniami klientów? W trakcie redakcyjnej debaty „My Company Polska” zastanawiali się nad tym eksperci: Klementyna Sobieraj (Archicom SA), Przemysław Kulik (BGK), Marcin Modliborek (Millennium Leasing) oraz Paweł Roszkowski (UNIQA).
Raben: Jesteśmy na drodze ku transformacji energetycznej
Rozpoczęliśmy intensywne prace nad identyfikacją naszego wpływu nie tylko w obszarze środowiskowym, ale również w obszarze społecznym, w tym dotyczącym praw człowieka - deklaruje Piotr Lachowicz, Group Sustainability Expert, Grupa Raben.
Nie stać cię na lepsze auto? Płać więcej. Spór o ekopodatek UE
Unia Europejska naciska na Polskę w kwestii podatku od aut spalinowych i ma ku temu powody, bo zobowiązaliśmy się go wprowadzić (jest to jeden z tzw. kamieni milowych) w zamian za miliardy euro z KPO. Nowe regulacje wywołują gorące dyskusje wśród polityków i obywateli. Ci ostatni nazywają go nawet "podatkiem od bycia biednym".
Jak sfinansować transformację ESG w polskich firmach?
Ayming Polska z najnowszym raportem “Biznes w równowadze: Jak przyspieszyć transformację ESG?".
Niemcy o CPK: Konkurencja czy współpraca dla europejskich hubów?
Niemiecki rząd wyraził swoje stanowisko w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w Polsce, dystansując się od negatywnych opinii przedstawionych w niemieckiej prasie, jakoby polskie lotnisko było "wypowiedzeniem wojny niemieckiemu przemysłowi lotniczemu".
ESG. Nie tylko dla orłów
Raportowanie ESG, dotychczas będące domeną największych przedsiębiorstw, zaczyna dotyczyć także mniejszego biznesu. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować.
Raportowanie niefinansowe. Trzy wyzwania dla księgowych i audytorów
Raportowanie niefinansowe, czyli raportowanie ESG, chociaż funkcjonuje już od pewnego czasu, wciąż jeszcze dla wielu firm jest nowością. Co to oznacza dla księgowych i audytorów – tłumaczy Jadwiga Szabat, biegły rewident, prezes zarządu w Ecovis Poland Audit, Tax and Accounting.
Carrefour płaci za używane ubrania: Kupony za odzież second-hand
Ciekawa akcja w Carrefour Polska. Market podejmuje kroki w kierunku promocji gospodarki cyrkularnej poprzez drugą odsłonę akcji zachęcającej do oddawania używanych ubrań. Bonami na kwotę 10 zł za 10 sztuk ubrań, butów lub akcesoriów można zapłacić w sklepach francuskiej sieci.
System kaucyjny: ROP dopiero za dwa lata
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) potrwa co najmniej dwa lata. Ta zmiana ma być kamieniem węgielnym gospodarki obiegu zamkniętego, jednak droga do jej implementacji wydaje się być długotrwała i pełna wyzwań.
Rewolucyjna technologia polskiej firmy może zapewnić nowe kąpielisko w twojej okolicy
Technologia APRS może oczyszczać wody miejskie a także uzdatniać publiczne kąpieliska, czym zainteresowanych jest wiele samorządów lokalnych. Wykorzystuje m.in. naturalne sorbenty, takie jak kalcyt (popularna kreda), do usuwania nadmiaru zanieczyszczeń. Dzięki temu zapobiega zatruwaniu wody pitnej, masywnemu rozrostowi glonów, w tym sinic, które mogą być toksyczne dla ludzi i zwierząt oraz powodować zakwit wody, uniemożliwiając korzystanie z akwenów.
Finansowanie OZE w 2024 roku - trendy i przepisy, które będą kształtować rynek
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) coraz częściej koncentrują się na inwestycjach w odnawialne źródła energii. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania przyjazne środowisku. Polski biznes otrzyma ponad 2 miliardy złotych finansowania w formie leasingu i pożyczek udzielonych przez PKO Leasing w ramach programu gwarancyjnego InvestEU.
Nowe zmiany w Polskim Systemie Kaucyjnym
Polska stoi na progu znaczących zmian dotyczących recyklingu i gospodarki odpadami. Rząd pracuje nad nowelizacją w sprawie systemu kaucyjnego, tymczasem w UE trwa dyskusja nad przepisami, które mogą zmienić zasady odpowiedzialności producentów za opakowania.
Sposób na recykling
Zamiast reaktywnie odpowiadać na to, co nieuniknione, poszukaj szans na budowę przewagi biznesowej. Także w sferze recyklingu.
Miejska rolniczka z powołania
Mikroliście to współczesne superfoods. Mają 40 razy więcej cennych składników niż kiełki czy dojrzałe rośliny. Patrycja Mrozińska, pomysłodawczyni i founderka szczecińskiego startupu Miejska Farma, udowadnia, że mają również duży potencjał biznesowy.
Tesla kontra chińscy giganci: Elon Musk przegrywa kolejny koncern
Tesla, niegdyś niekwestionowany lider w produkcji samochodów elektrycznych (EV), zaczyna tracić pozycję na rzecz chińskich konkurentów.
Re-commerce na fali Stawiamy na przemyślane zakupy
Coraz więcej Polaków otwiera się na kupno rzeczy z drugiej ręki. Nowa fala może zmienić cały rynek handlu w sieci – wynika z danych opublikowanych przez OLX.
Tak cię widzą, jak zaraportujesz
Dlaczego zdefiniowanie i wdrożenie odpowiedniej strategii zrównoważonego rozwoju jest takie ważne dla przedsiębiorstwa? Jak prawidłowo raportować realizację celów ESG? Między innymi o tym można dowiedzieć się ze szkoleń, z jakimi rusza Schneider Electric Polska.
Zarób na tym jeszcze raz, Sam
Nie tylko ubrania! Moda na używane rzeczy powraca. Kolejka chętnych do zarobienia już się ustawiła.
Zielone przyspieszenie po polsku
Odblokowanie środków z KPO będzie impulsem polskiej zielonej transformacji. Pieniądze popłyną do małych i średnich miast, będą inwestycje w autobusy elektryczne, modernizację energetyczną szkół czy sieci przesyłowe.
Zielona technologia
Czym zajmują się startupy współpracujące z PKO Bankiem Polskim w obszarze ESG? Zapraszamy na przegląd najciekawszych rodzimych ekoinnowacji!
Lets GreenTech with PKO Bank Polski
PKO Bank Polski rozpoczął współpracę ze startupami z Poland ClimAccelerator i testuje sześć innowacyjnych rozwiązań w obszarze ESG. O partnerstwie i współpracy opowiada Marek Myszka, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.
Odpowiedzialny jak producent
O Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów mówi się od dawna, ale już niebawem różne pomysły zostaną wprowadzone za pomocą rozporządzenia unijnego. Co to oznacza dla producentów? Rozmawialiśmy o tym w czasie debaty „Odpowiedzialny jak producent”.
Transformacja energetyczna w firmach. Na co stawiają polscy przedsiębiorcy
Jak unijne regulacje wpłyną na decyzje firm dotyczące transformacji energetycznej? „Import z krajów spoza Unii, który do tej pory mógł być sposobem na ominięcie opłat za emisję CO2 pod tym względem przestanie być opłacalny. Importerzy będą zmuszeni bowiem rozliczyć się z kosztów emisji sprowadzanych towarów, a to przełoży się na ich finalną cenę – wyjaśnia Nicolas Bzymek, Country Manager w GreenYellow Polska w rozmowie z My Company Polska.
Jak zabezpieczyć się przed zmianami klimatu
Katastrofa klimatyczna będzie miała ogromny wpływ na światowe gospodarki. Także polską – przewidują eksperci. Czy można się przed nią uchronić?
Korekta ustawy zamiast opóźnienia regulacji o systemie kaucyjnym
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zamierza pochylić się nad uwagami przedsiębiorców i innych przedstawicieli branż, których dotyczy system kaucyjny. Choć ustawę czekają poprawki, na wyczekiwane przez właścicieli firm opóźnienie wdrożenia przepisów raczej nie ma co liczyć.
Logistyka gra w zielone. Jak zmieniają się oczekiwania konsumentów?
Zielona logistyka będzie miała przed sobą rok pełen wyzwań. Dziś to nie tylko dekarbonizacja i zrównoważony rozwój. Przed branżą stoją nowe wyzwania związane z technologiami, dywersyfikacją przychodów i rosnącymi oczekiwaniami konsumentów.
Bioróżnorodność. Co to jest i dlaczego warto w nią inwestować
Bioróżnorodność, czyli "biodiversity" to różnorodność wszystkich form życia na ziemi. Spadek bioróżnorodności wynikający z zachłanności gospodarczej może nas kosztować 10 bln dolarów do 2050 roku.
Polskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Mapa wciąż jest pełna plam
W Polsce pod koniec listopada 2023 r. funkcjonowało 3277 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, a po polskich drogach porusza się blisko 95 000 samochodów osobowych z napędem BEV i PHEV. To za mało, by rozwijać elektromobilność.
Jak być eko? – Jak wprowadzić ekologiczny styl życia?
Ekologia to nie tylko modny trend. Każdy z nas może podjąć działania na rzecz środowiska i poprawić stan planety. Zmiany najlepiej wprowadzić w codziennym życiu. Kilka prostych zasad wystarczy, aby stać się eco friendly. Jak żyć ekologicznie?