Czas zielonych inwestycji

zielone inwestycje
Czas na zielone inwestycje, fot. mat. prasowe
Rozwój odnawialnych źródeł energii pozwoli nie tylko się uniezależnić od surowców energetycznych z zewnątrz, ale też zapewni lepszą jakość życia obecnym i przyszłym pokoleniom. Dlatego Bank Pekao SA aktywnie wspiera ten proces.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2022 (84)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W ostatnich dwóch latach w Pionie Bankowości Przedsiębiorstw Banku Pekao SA sfinansowano szereg inwestycji z sektora OZE. Były to zarówno elektrownie wiatrowe, jak i instalacje fotowoltaiczne. Już teraz pozytywnie wpływają one na ograniczenie śladu węglowego, transformację gospodarki z wysokoemisyjnej na gospodarkę niskoemisyjną, a docelowo pomagają osiągnąć neutralność klimatyczną.

Przy wszystkich swoich zaletach zarówno elektrownie wiatrowe, jak i słoneczne charakteryzują się dużą niestabilnością. Dlatego w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji muszą powstawać magazyny energii, dzięki którym inwestor może dostarczać wyprodukowaną energię do sieci wówczas, gdy jest na nią największe zapotrzebowanie, a także wtedy, gdy sieci energetyczne mają „wolne moce”. W przypadku tego typu inwestycji również jako bank jesteśmy otwarci na współpracę.

Alternatywą są też inwestycje w takie źródła energii, których zdolności produkcyjne nie zależą od warunków atmosferycznych. Mamy tu na myśli biogazownie oraz elektrownie wodne. Bank Pekao SA w ubiegłym roku sfinansował pierwszą w swojej historii biogazownię o mocy 1 MW. Substratami w procesie wytwarzania energii są wysłodki buraczane, wywar pogorzelniany i produkty rolne, takie jak siano, odpady zbożowe oraz kiszonka kukurydzy. Produktywność instalacji szacowana jest na nie mniej niż 8200 MWh w skali roku, co w perspektywie 15 lat pozwoli zaoszczędzić 87 tys. ton emisji dwutlenku węgla. Instalacja ta jest naszym pierwszym, ale na pewno nie ostatnim przedsięwzięciem biogazowym. Już dzisiaj rozmawiamy z kilkoma dużymi inwestorami branżowymi, co powinno się przyczynić do kolejnych finansowań instalacji biogazowych w najbliższych miesiącach.

Oferta dla wytwórców energii

Jakie rozwiązania proponuje wytwórcom energii odnawialnej Bank Pekao SA? Są to m.in. pożyczki na cele ekologiczne dla klientów indywidualnych i mikroprzedsiębiorców, preferencyjne kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także specjalistyczne finansowanie i organizacja emisji obligacji dla dużych przedsiębiorstw inwestujących w sektor OZE. W przypadku najpopularniejszego rozwiązania, jakim jest kredyt inwestycyjny, bank wymaga, aby kredytobiorcą była spółka celowa, a więc podmiot powołany do danego projektu. Preferowana forma prawna takiego podmiotu to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.

Struktura transakcji, w której kredytobiorcą jest spółka celowa, ma zalety zarówno dla inwestora, jak i banku. Prowadzenie inwestycji w spółce celowej pozwala inwestorowi odseparować wszelkie inne działalności od finansowanego projektu. Dzięki temu poszczególne projekty nie wpływają na siebie wzajemnie. Natomiast bankowi takie rozwiązanie pozwala na podjęcie decyzji kredytowej na finansowanie inwestycji na podstawie atrakcyjności projektu i jego zdolności do obsługi zadłużenia bez badania bezpośredniego wpływu innych czynników na inwestycję. 

Inwestycje w zieloną energię

W ramach strategii Banku Pekao w finansowaniu inwestycji w zieloną energię skupiamy się na wspieraniu podmiotów niebędących bezpośrednimi klientami banku. Ważne są projekty ekologiczne, które są realizowane na gruntach podmiotów trzecich wykorzystujących wytworzoną energię na własne potrzeby. Społeczna odpowiedzialność oznacza inwestowanie w ochronę środowiska, co jest możliwe dzięki wykorzystywaniu zielonej energii w procesach produkcyjnych. Wspieramy takie produkty, a pierwsze inwestycje w tym zakresie zostaną sfinansowane już w najbliższym czasie. 

My Company Polska wydanie 9/2022 (84)

Więcej możesz przeczytać w 9/2022 (84) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY