KE mówi "dość". Rewolucja w zarządzaniu odpadami

recykling
Fot. shutterstock.
Bruksela uderza pięścią w stół. Koniec z ignorowaniem dyrektyw odpadowych przez takie kraje jak Polska. Wkrótce doczekamy się zmian korzystnych dla środowiska.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak informuje „Rzeczpospolita” w środę 30 listopada Komisja Europejska ma zaprezentować projekt, który wprowadzi zmiany we wszystkich krajach UE jednocześnie. Polska ma już dwuletnie opóźnienie we wdrażaniu dyrektyw odpadowych czy SUP (z ang. single use plastics).

Rewolucja w zarządzaniu odpadami

Bruksela ma dość przenoszenia odpowiedzialności za politykę odpadową na obywateli. Według niej to właśnie konsumenci w takich krajach jak Polska biorą na siebie najwięcej odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami. To nie podoba się Komisji Europejskiej, która najwyraźniej znalazła rozwiązanie na kraje zalegające z wprowadzaniem odpowiednich regulacji.

Jak zapowiada polski dziennik "Zmienią się opakowania, które mają się wreszcie nadawać do recyklingu w ekonomiczny sposób. Bruksela chce walczyć ze zrzucaniem kosztów utylizacji opakowań na konsumentów. Bo dziś to oni ponoszą większą część kosztów gospodarki odpadami".

Gospodarka obiegu zamkniętego

Nowe przepisy będą skupione na przekierowaniu opakowań w stronę gospodarki obiegu zamkniętego. „Pierwszy raz w historii cała UE będzie musiała wdrożyć opakowania nadające się do ponownego użycia i systemy kaucyjne” – podaje "Rzeczpospolita".

Obecnie zwrot np. szklanych butelek w Polsce jest często maksymalnie utrudniony. Powszechną praktyką właścicieli sklepów jest żądanie okazania paragonu dowodzącego, że napoje w zwrotnych butelkach zostały kupione w ich placówkach handlowych.

Dla przykładu w Niemczech można zwracać nie tylko butelki szklane, ale też plastikowe. To znacznie ogranicza zanieczyszczenie otoczenia. System kaucyjny pobudza konsumentów do wspierania wielokrotnego używania np. plastiku nadającego się do recyklingu.

Ambitne cele UE

Jak informuje portal Money.pl do 2030 r. 20 proc. opakowań na jedzenie na wynos ma nadawać się do ponownego użycia, a 10 lat później ten odsetek ma wynieść 80 proc. W przypadku butelek po wodzie i napojach do 2030 r. wielorazowych ma być 10 proc., a do 2040 r. już 25 proc. Do 2030 r. jedna trzecia opakowań transportowych ma być wykorzystywana ponownie, a w 2040 r. aż 90 proc.

Czytaj dalej: Jak zabezpieczyć firmę przed hakerem?

ZOBACZ RÓWNIEŻ