Po co drzewa, skoro wystarczą ich liście? Ottan Studio ma pomysł na zieloną rewolucję [TYLKO U NAS]

Ayse Yılmaz
Ayse Yılmaz
Ottan Studio stworzył linię produkcyjną, która umożliwia recykling zielonych odpadów. - Odpady te są poddawane recyklingowi w przedmioty o wysokiej wartości dodanej i stają się estetycznymi, trwałymi, zachwycającymi materiałami, które można wykorzystać w budownictwie mieszkaniowym - tłumaczy Ayse Yılmaz, założycielka startupu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Na czym dokładnie polega wasz produkt?

Nasze rozwiązanie opiera się na systemie upcyklingu, w którym jako surowce wykorzystywane są produkty przemysłu rolno-spożywczego, które w przyrodzie postrzegane są jako odpady. Odpady te są poddawane recyklingowi w przedmioty o wysokiej wartości dodanej i stają się estetycznymi, trwałymi, zachwycającymi materiałami, które można wykorzystać w budownictwie mieszkaniowym.

Recykling "zielonych odpadów" to nietypowy pomysł na biznes...

Od pierwszego prototypu wykonanego 6 lat temu przeprowadzono tysiące prób z ponad 50 opadami. W ten sposób osiągnęliśmy rozwój naszej technologii upcyklingu. Produkty końcowe, uzyskane w wyniku licznych badań badawczo-rozwojowych są już dostępne w sprzedaży na rynku. Mimo to wciąż rozwijamy naszą technologię i materiały z każdym przerobionym odpadem. Uważamy, że jest to duży problem dla Ziemi.

Jakie są limity na wykorzystanie takiej technologii?

Wierzymy, że jeśli zaczniemy od myślenia, że istnieje granica rozwoju, to nie damy rady przeskoczyć tej granicy. Obecnie świadomi ekologicznie projektanci, architekci i wielkie marki na całym świecie preferują materiały Ottan ponad powierzchnie akrylowe, drewniane czy kamienne. Nie uważamy, że technologia, która jest w stanie wyprodukować nieistniejący do tej pory materiał ma jakiekolwiek granice. 

Co można zrobić z takimi odpadami?

Ottan Materials wprowadza kolory i tekstury natury do codziennych przestrzeni. Przedmioty zachowane są w naturalny sposób, bez zużywania pierwotnych zasobów naturalnych. Dzięki Ottan odpady zielone otrzymują funkcję zanim ulegną biodegradacji, zyskując przy tym bardzo wysoką wartość dodaną. Materiały Ottan to najlepsza praktyka gospodarki o obiegu zamkniętym, która dowodził potencjału zielonych odpadów we wnętrzach i produkcji obiektów funkcjonalnych.

Czym wasz pomysł na recykling różni się od innych?

Najważniejszym aspekt, który odróżnia materiały Ottan od innych zrównoważonych materiałów, jest to, że przetwarzamy odpady, które są odpadami całkowicie organicznymi (nie odpadami plastikowymi i szklanymi zwykle używanymi w tej branży). Ważne jest dla nas również uzyskanie unikalnych powierzchni, kolorów i faktur poprzez zachowanie naturalnego stanu odpadu.

Jaka jest Wasza strategia rozwoju?

Technologia produkcji materiałów Ottan realizowana jest dzięki skalowalnej i przenośnej linii produkcyjnej. Daje nam to możliwość produkowania materiałów Ottan w dowolnym miejscu na świecie, w którym występuje problem z odpadami. Planujemy uruchomienie lokalnych obiektów produkcyjnych w najbliższych latach w ramach programu pilotażowego. Nasza strategia rozwoju zarówno przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki, jak i do walki z problemem odpadów na wszystkich kontynentach.

Planujecie ekspansję globalną?

Za pomocą wyżej opisanych lokalnych obiektów dążymy do globalnego wzrostu, rozwiązania problemu odpadów oraz ograniczenia niszczenia zasobów naturalnych i zużycia plastiku.

Ile kapitału wymagało uruchomienie biznesu? 

Doszliśmy do tego momentu rozwijając Ottan stopniowo, za pomocą własnego kapitału. Jeszcze do niedawna stawialiśmy małe kroczki, używając pieniędzy zarobionych na produkcji i sprzedaży - bez żadnego wsparcia finansowego. Teraz, gdy otrzymaliśmy 50 tysięcy, inwestujemy w naszą główną placówkę i rozpoczynamy prace nad obiektem pilotażowym.

Jak pozyskujecie klientów? 

Docieramy do naszych klientów za pośrednictwem networkingu, osób wspierających, mediów społecznościowych i internetowych, społeczności zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego (takich jak społeczność Solaris, której jesteśmy członkiem), bibliotek materiałowych, takich jak MaterialLab, Material Driven, Material Source, Matriom i VAR’ów (Value Added Reseller – organizacja dodająca wartość do sprzedawanego systemu; przykładem może być firma kupująca sprzęt komputerowy i oprogramowanie od różnych dostawców i łącząca je jako wyspecjalizowany system dla klienta końcowego - red.). W przyszłości będziemy korzystać z modelu franczyzowego, ponieważ odpady powinny być przetwarzane lokalnie.

Czyli już zarabiacie na własny rozwój?

Generujemy dochód poprzez sprzedaż produkowanych przez nas paneli Ottan w systemie B2B. Upcyklingujemy produkty wprowadzane do naszego zakładu jako odpady - przetwarzamy je w materiał o wysokiej wartości dodanej, po czym sprzedajemy architektom, projektantom i inżynierom, którzy są pośrednikami dla firm budowlanych i globalnych marek. Ponieważ tanie odpady lub produkty uboczne są przetwarzane na wysokiej jakości, trwałe materiały budowlane, można tutaj wygenerować znaczny dochodów. Dodatkowo planujemy w przyszłości generować przychody poprzez zawieranie umów licencyjnych.

Wasz pomysł tak naprawdę potwierdza to, że oszczędzać da się na wszystkim...

Tak, dzięki 10 projektom pilotażowym, które przeprowadziliśmy zapobiegliśmy emisji 4300 kg dwutlenku węgla poprzez upcykling 1000 kg odpadów oraz zapobiegliśmy zniszczeniu 1000 kg zasobów naturalnych. Zgodnie z obliczeniami, które wykonaliśmy na podstawie otrzymanych zamówień, w 2023 roku zmniejszymy emisję dwutlenku węgla o dziesiątki ton i zapobiegniemy wycięciu tysięcy drzew.

Jakie macie rady dla innowatorów myślących o własnym startupie? 

Może to sztampowe, ale nie poddawajcie się! Droga, którą przejdziecie, będzie bardzo trudna, wyboista, a może nawet okazać się ślepą uliczką. Jeśli wierzycie w swój pomysł, możecie przezwyciężyć każdy problem ciężko pracując i nie poddając się - cierpliwością i poświęceniem. Jeśli jednak najpierw sami nie uwierzycie w swój produkt, zaufajcie mi - nie uwierzy w niego ani jeden klient. Ufajcie sobie na każdym etapie tego procesu i pokazujcie to swoim towarzyszom - reszta rozwiąże się sama.

Przede wszystkim uważam, że należy zwrócić uwagę na oryginalność produktu. To ma ogromny wpływ na to, czy ciężka praca i poświęcenie się opłacą. Należy także zwracać uwagę na siłę, znaczenie kroków, które należy podjąć, a nie na ich rozmiar. Sukces nie jest łatwy do osiągnięcia, ale podjęcie zdecydowanych kroków na drodze do sukcesu jest jednym z czynników ułatwiających osiągnięcie go.

Jakich błędów należy unikać?

Myślę, że należy unikać zniecierpliwienia i nadmiernej pewności siebie. Dobre rzeczy wymagają czasu, a ci, którzy myślą, że wszystko będzie perfekcyjne w krótkim czasie, zawsze popełniają błędy. Z tego powodu należy podejmować małe kroki, zawsze sprawdzając dwukrotnie ich kierunek i poprawność. Jeśli postępujemy pewnie i w kontrolowany sposób, nie pozwalając, by przeszkody, które napotykamy w procesie nas zniechęciły, możemy osiągnąć więcej dobrych rezultatów przy mniejszej liczbie błędów.

Wszystkie pozytywne doświadczenia jakie mieliśmy są związane z docenianiem pracy, którą wykonujemy. Niemniej, mamy też wiele negatywnych doświadczeń i jestem pewien, że takie rzeczy przytrafiają się wielu startupom. Ponieważ mówimy o ekosystemie, w którym wiele pracy próbuje się wykonać niewielką grupą osób, nieuniknione jest, że niektóre  doświadczenia będą negatywne. Straty, które ponieśliśmy z powodu naszego braku doświadczenia, wielkie okazje, które przegapiliśmy, bo nie mogliśmy osiągnąć wszystkiego naraz, no i, oczywiście, w pierwszej kolejności można wymienić braki finansowe.

Wasze plany i cele wobec startupu. Co chcecie osiągnąć w perspektywie najbliższych lat?

Ponieważ mocną stroną produkowanych przez nas materiałów Ottan jest fakt, że technologia jest przenośna, skalowalna i może  szybko rosnąć rozprzestrzeniając się na cały świat, wszystkie plany realizujemy w tym kierunku. Zamiast wywoływać kryzys klimatyczny poprzez wykorzystywanie zasobów naturalnych lub wycinanie drzew, decydujemy się rozwiązać problem odpadów, który narasta i staramy się roznieść go na cały świat, zaczynając od lokalnych odpadów. Dopóki ludzkość istnieje, będzie kontynuować masową produkcję odpadów spożywczych. Już niedługo zobaczymy materiały Ottan w każdej możliwej powierzchni!  W ten sposób zarówno przywrócimy większość odpadów do gospodarki (z wielką wartością dodaną!), i jednocześnie ochronimy środowisko!

 

Ottan Studio jest jednym z finalistów konferencji Infoshare 2022. 

Infoshare 2022 – największa konferencja technologiczna w CEE, tworząca ekosystem, w którym nowe technologie łączą się z biznesem. Konferencja odbędzie się w dniach 6-7  października w Gdańsku. Co roku uczestniczą w niej tysiące uczestników. Wśród nich startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to 6 scen tematycznych, kilkuset czołowych prelegentów z całego świata, blisko 200 wystąpień i warsztatów. Podczas Infoshare 2022 poznamy również finalistów Startup Contest.

ZOBACZ RÓWNIEŻ