Fajrant
Zwinnie. Ciekawostki o winie
Życie jest zbyt krótkie, by pić marne wino! Dlatego w tym numerze ruszamy z naszą nową rubryką.
Filozofia Wyjebongo
Niebanalny prezent pod choinkę dla każdego przedsiębiorcy? Nowa biznesowa formuła realizowanego już od wielu lat pomysłu obcowania z „ludźmi-książkami”. Takie spotkanie z żywym człowiekiem, który opowie nam swoją frapującą historię, to nie tylko świetny sposób na zdobycie cennej wiedzy i poznanie cudzych doświadczeń, ale także na miłe spędzenie czasu.
Szwajcarski kościół zainstalował Jezusa wygenerowanego przez AI. Bot spowiadał wiernych
Kaplica Piotra w Lucernie zamienia księdza na wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz Jezusa. Wierni są zachwyceni nowym spowiednikiem. Nie dość, że mówi on w 100 językach, to wielu udało się doznać duchowego doświadczenia w kontakcie z botem. Czy kościół zatrzyma go na stałe?
W stylu: Lee Radziwiłł. Jak ubierała się prekursorka quiet luxury?
Lee Radziwiłł całe życie żyła w cieniu starszej siostry, która najpierw została pierwszą damą u boku Johna F. Kennedy’ego, a następnie żoną jednego z najbogatszych ludzi świata, Aristotelisa Onasisa.
Auta na trudne warunki. Jaki samochód na zimę?
Gołoledź, śnieg, zaspy, śnieg z deszczem, mżawka... Tak, właśnie to nas, kierowców, czeka w najbliższych miesiącach na polskich drogach. Na szczęście historia motoryzacji, to także historia wynalazków, które ułatwiają przetrwanie trudnych, zimowych miesięcy.
Michał Strugarek. Poza biznesem
Student Politechniki Wrocławskiej od kilku lat eksplorujący środowisko Roblox – jego startup BloxIT tworzy w nim gry, które marki mogą wykorzystać marketingowo. Choć sam pewnie chętniej zaprosi cię na EA Sports FC (dawna FIFA) czy Minecrafta.
Zakazana miłość – Test Lenovo ThinkPad X1 Fold
Bardzo lubimy testy sprzętu, które ewoluują w zaskakującym kierunku. Minione dni z gadżetem od Lenovo nie były li tylko zwykłym testem – okazały się rozbuchaną historią miłosną. Ale czy z happy endem?
Twoje klimaty
Głucho wszędzie, ciemno wszędzie… Stop! W listopadzie też może być pięknie, kolorowo i optymistycznie. Warunek? Sami o to zadbamy – otaczając się ładnymi przedmiotami, jedząc w zgodzie z naturą, czy używając wysokiej klasy kosmetyków.
Osa na dwóch kółkach
Zamienił stryjek samolot na skuter, czyli jak Vespa stała się symbolem włoskiego talentu.
Doskonałe uzupełnienie
Jeśli interesowało was, z czym wiąże się założenie własnego brandu modowego, zapraszamy do lektury kolejnej odsłony „Na nasz rachunek”. Bajgle, honey matcha latte – spędziłem z dziewczynami naprawdę miły poranek.
Sprawdzamy, ile kosztuje cisza
Cisza stała się towarem. Dzisiaj jest słono opłacanym produktem premium. I choć zdaje się, że każdy z nas może z niej do woli czerpać, dziś nie ma do ciszy równego dostępu.
Muzy i marki
Korporacje na potęgę budują swoje muzea. Fenomen „marketingu dziedzictwa” jest tematem prac naukowych, a działy PR firm starają się mierzyć jego skuteczność. Czego marki szukają w muzeach? I co przyciąga do nich publiczność?
Na nasz rachunek z Mateuszem Kowalczykiem: Czy jest możliwa praca w duchu hygge?
Jeśli ostatnie letnie wieczory, to tylko przy smacznym jedzeniu i w dobrym towarzystwie. Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Na nasz rachunek”!
Geniusz przy pracy. Recenzja filmu o Rogerze Federerze
19 września 2022 r. Roger Federer zszedł z kortu. O samej końcówce jego oszałamiającej kariery opowiada brytyjski dokument „Federer: Ostatnie dwanaście dni”.
Wakacje w Turcji – raj dla miłośników słońca, kultury i pysznej kuchni
Turcja to jeden z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych, zarówno przez polskich turystów, jak i podróżników z całego świata. Słoneczne plaże, bogata historia, wyjątkowe krajobrazy oraz gościnność lokalnej ludności sprawiają, że ten kraj na pograniczu Europy i Azji jest wymarzonym miejscem na urlop. Co więcej, dzięki atrakcyjnym ofertom last minute, wyjazd do Turcji można zorganizować w korzystnej cenie, bez długiego planowania. Odkryjmy, dlaczego warto wybrać Turcję na swoje kolejne wakacje!
Wszystkie zmysły jesieni: Wydajmy na to!
W październiku pora zadbać o cerę, sprawić sobie dobre buty i złapać ostatnie promienie słońca na Podlasiu. Kto jeszcze nie kupił regału na książki, niech pamięta, że tylko jedna polska firma się liczy w Europie.
Collegium Vitae Practicae
Po zakończeniu szkoły niektóre dzieci, a w zasadzie ich rodzice, cieszyły się świadectwem z czerwonym paskiem. W rozpoczynającym się roku akademickim nowymi świadectwami będą mogli natomiast się cieszyć absolwenci studiów podyplomowych, także MBA.
Poza biznesem: Mateusz Jąkalak
Jego prawniczy startup William AI znalazł się w finale tegorocznej edycji naszego konkursu Rookie of the Year. Na afterze po Warsaw Startup Festival z Mateuszem rozmawiało się tak dobrze, że zaprosiliśmy go do udziału w tej rubryce.
Logistyka w mieście – czas na elektryfikację
Zatłoczone miasta to idealne środowisko dla samochodów na prąd. Elektryki przy niezbyt szybkiej jeździe zużywają mało prądu, a w korkach są zdecydowanie bardziej oszczędne niż jakiekolwiek auta spalinowe. Na dodatek w miastach można takie samochody bez problemu (i tanio!) ładować. To dlatego pojazdy na prąd zaczynają przejmować miejski transport.
Polecamy książki o biznesie i nie tylko
Ciekawe pozycje literatury dla przedsiębiorców i nie tylko przedstawia Anita Szarlik, sekretarz redakcji My Company Polska. Tym razem odkrywa przed nami literackie zagadnienia dotyczące redukowania napięcia od stresującej pracy, organizacji najlepszych wydarzeń biznesowych i nie tylko i wpływie pieniędzy na nasze zachowania.
Sen o sukcesie
Bill Gates twierdzi, że przesypia co najmniej siedem godzin na dobę. Podobnie Jeff Bezos, Tim Cook czy Richard Branson. Jeśli w biznesie jest jedna rzecz warta zachodu, to jest nią dobry sen. Oto dlaczego.
TiM S.A. pod lupą: In vino veritas, czyli jak budować kulturę organizacji
Firma jest jak wino – wymaga czasu i uważności, to gwarantuje, że uda się rozwinąć jej wszystkie walory i rozsmakować się w możliwościach, jakie daje. A to gwarancja zadowolenia pracowników i rynkowego sukcesu.
Ping pong na sterydach, czyli czy Polacy pokochają pickleballa [WYWIAD]
Takiego określenia użył Marcin Matysik – założyciel Związku Polskiego Pickleballu – opisując promowaną przez siebie dyscyplinę sportu. Jak przekonuje, rozwój pickleballu nad Wisłą jest nieunikniony.
"Od zawsze jesteśmy w niszy". Wywiad z zespołem The Band of Endless Noise
Nie należy się zamykać w jakichkolwiek ramach, ponieważ każda scena po jakimś czasie staje się hermetyczna, co też jest niedobre. Najważniejsze dla nas jest bycie autentycznym, w zgodzie z samymi sobą. Uważam, że całkiem nieźle nam to wychodzi - przekonują Adam Sanocki i Andrzej Widota, członkowie zespołu The Band of Endless Noise.
Sztuczna inteligencja w motoryzacji? Naturalnie!
To już nie jest koncepcja z filmów science fiction. Sztuczna inteligencja staje się częścią naszego życia. W motoryzacji zaś króluje od dłuższego czasu: od zakupów aż po produkcję samochodów. Teraz wrzuca kolejny bieg.
Prywatne kino na Mokotowie. Test projektora Hisense C1
Czy urządzenie takie jak projektor ma w ogóle czego szukać w niespełna 30-metrowej kawalerce? Odpowiem tak: Hisense C1 wszedł do niej z przytupem!
Najgorsze wakacje polskich founderów: Tsunami, przejęcie firmy, wybuch elektrowni jądrowej
Tsunami, wybuch elektrowni jądrowej, próba przejęcia firmy przez kolegę – aż strach pójść na urlop. Na koniec szkolnych wakacji founderzy startupów wspominają najbardziej nieudane wczasy.
Kto pokocha pickleball
„Pom, pom, pom” – jak tłumaczą entuzjaści pickleballu, dźwięk odbijania piłeczki potrafi być przyjemnie uzależniający. Połączenie tenisa, badmintona i ping ponga jest obecnie najszybciej rozwijającym się sportem w USA, a moda na niego powoli dociera także nad Wisłę. Czy uda jej się rozpędzić?
Lekcje na planszy
Kiedy chciałem przyjąć do pracy osobę, która miała podejmować decyzje, pytałem ją, w co gra. Jeśli okazywało się, że w nic, nie zatrudniałem jej – mówi Włodzimierz Grudziński, doświadczony menedżer, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Go.
Polecamy książki o biznesie i nie tylko
Ciekawe pozycje literatury dla przedsiębiorców i nie tylko przedstawia Anita Szarlik, sekretarz redakcji My Company Polska. Tym razem odkrywa przed nami literackie zagadnienia dotyczące ludzkiej moralności, potęgi różnorodności i sposobie na zastój w naszym samorozwoju.
Czarno-biały dyktator
„Kiedy byłem młody, chciałem być karykaturzystą. W końcu sam stałem się karykaturą!” – to autoironiczne słowa Karla Lagerfelda. O tym, jaki naprawdę był niemiecki dyktator mody, opowiada nowy francuski serial.
Pożegnanie lata: Wydaj dobrze i spraw sobie przyjemność
Tak trudno rozstać się z latem! Dlatego we wrześniu pielęgnujmy wspomnienia raf koralowych i otaczajmy się bukietami sezonowych kwiatów. To też idealny moment, by pojechać w Tatry, gdzie nie będzie już tłumu turystów.
As od Sonosa
Wizja założycieli firmy Sonos (a było ich czterech) była prosta: umożliwić miłośnikom muzyki odtwarzanie dowolnych utworów w dowolnym miejscu w domu. Coś, co dziś wydaje się naturalne albo wręcz banalne, na początku wieku było jednak wyzwaniem, bo technologia, by to zrobić, wówczas nie istniała. Dwadzieścia lat później Sonos stał się synonimem wysokiej jakości głośników i soundbarów domowych. Co więc robisz dalej? Projektujesz słuchawki.
To trzeba przeczytać [FELIETON]
Już wiele lat temu zauważyłem, że rodzice są dzisiaj strasznie nadopiekuńczy.
Uśmiechnięta czaszka Witkacego
Czy można zjeść ciastko za pomocą sztucznej szczęki? Oczywiście, że tak. Warunek jest jeden. Niezależnie czy będziemy posługiwali się prawdziwymi zębami, sztucznymi à la Daniel Obajtek, czy też wysłużoną plastikową protezą, ciasteczko musi być naprawdę świeże i pyszne. Dokładnie taka sama zasada dotyczy ChataGPT i tej całej porażająco wspaniałej sztucznej inteligencji.