Felietony

Te piosenki są pisane dla pieniędzy

Te piosenki są pisane dla pieniędzy

Hip-hop to nie nawijanie i pitolenie łysych chłopaków na ławce za blokiem, tylko poważny biznes. Hip-hop rośnie i rośnie, pożerając kolejne gatunki. Najpierw był w podziemiu, potem w „alternatywnych” klubach, dziś zapełnia największe stadiony. Chcesz się odmłodzić? To rapuj.

Grzegorz Sadowski 20.02.2020
Program alkohol+

Program alkohol+

Butelka szkockiej whisky Macallan z 1926 r. została sprzedana na aukcji w Soterby’s za 1,9 mln dol. Najdroższa whisky na świecie leżakowała w dębowej beczce przez 60 lat, a do butelki trafiła w 1986 r. Początkowo jej cena wynosiła zaledwie 7,5 tys. dol., a od tego momentu podrożała o 29 tys. proc! To najlepszy dowód, że bardzo opłaca się inwestować w trunki odmieniające nasze smutne życie.

Duży, maluch i mikrus. Wypatrzone przez Świderka

Duży, maluch i mikrus. Wypatrzone przez Świderka

Slack Technologies w porównaniu z Microsoftem, Cisco czy Facebookiem jest maluchem. Podobnie zresztą jak Spotify w porównaniu z Google’em czy Apple albo Box lub Dropbox w porównaniu z Google’em i Microsoftem. Te maluchy mają wspólną cechę – stworzyły usługi, które potem ci duzi naśladowali.

Bycie szalonym to komplement

Bycie szalonym to komplement

Linda Rottenberg, założycielka i dyrektorka generalna Endeavor Global, organizacji non profit wspierającej przedsiębiorców z całego świata, którzy mogą zmienić jego funkcjonowanie, wspomina, że kiedy zakładała organizację nazywano ją la chica loca, czyli szalona dziewczyna.

Wszędzie, czyli nigdzie. Felieton Igora Zalewskiego

Wszędzie, czyli nigdzie. Felieton Igora Zalewskiego

W Tajlandii funkcjonuje powiedzenie: „Spotkajmy się pod Seven-Eleven”. Oznacza to tyle, że się nie spotkamy. Tam jest tyle sklepów Seven-Eleven (które skądinąd uwielbiam), że umówienie się pod jednym, to umówienie się nigdzie.

Ryby mają głos

Ryby mają głos

Aż 20 ton mrożonych tusz szczupaka oraz szczupaka patroszonego zostało uratowanych! Cały kontener wypełniony tymi delikatesowymi rybami zatrzymały nasze dzielne służby weterynaryjne. Wyrok brzmiał – zniszczyć.

Maciej Łuczak 17.12.2019
Koreańska wizja wodorowa. Wypatrzone przez Świderka

Koreańska wizja wodorowa. Wypatrzone przez Świderka

Rząd Korei Południowej postawił na wodór. Zrealizowanie ambitnych celów dotyczących wykorzystywania wodoru do napędu pojazdów czy w infrastrukturze miast wymagać będzie olbrzymich nakładów inwestycyjnych. Ale nawet ich poniesienie nie gwarantuje, że pomysł wypali.

Chciwość i strach

Chciwość i strach

Jesse Livermore, jeden z najsłynniejszych spekulantów na Wall Street, bohater spektakularnej hossy lat 20. mówił, że giełda nigdy nie jest oczywista. Ma ona na celu oszukiwać większość ludzi przez większość czasu. A dominujące są na parkiecie dwie emocje: chciwość i strach. Livermore wiedział co mówi – dwukrotnie bankrutował, przez giełdowe namiętności przechodził przez kolejne rozwody...

Nadopiekuńczość. Felieton Igora Zalewskiego

Nadopiekuńczość. Felieton Igora Zalewskiego

Czytam właśnie książkę Jean M. Twenge pod znaczącym tytułem „iGen”. Gdyby jednak sam tytuł wydawał się mimo wszystko enigmatyczny (w końcu zwolennicy Samsungów mogą nie załapać aluzji), to podtytuł już nie zostawia złudzeń. A brzmi on tak: „Dlaczego dzieciaki dorastające w sieci są mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne, mniej szczęśliwe i zupełnie nieprzygotowane do dorosłości”.

Czy Staszek sprawdzi się w biznesie?

Czy Staszek sprawdzi się w biznesie?

Pół miliona złotych, czyli równowartość 120 tys. euro, powinien pod choinką znaleźć każdy, kto skończył właśnie 26 lat! To błyskotliwa wizja Thomasa Piketty’ego znanego francuskiego ekonomisty, autora monumentalnej pracy „Kapitał w XXI wieku” zgłębiającego z pasją problemy nierówności dochodowych.

Kolor prądu ma w biznesie znaczenie. Wypatrzone przez Świderka

Kolor prądu ma w biznesie znaczenie. Wypatrzone przez Świderka

Produkowany w Polsce prąd należy do jednych z najbrudniejszych w Europie. A mimo to są u nas firmy – na razie głównie polskie spółki zagranicznych koncernów – które korzystają tylko z zielonej energii. Zapewne niewiele dzieli nas od chwili, gdy zacznie się okazywać, że warunkiem zdobycia kontraktu będzie korzystanie z zielonego prądu.

TOMASZ ŚWIDEREK {Dziennikarz od 27 lat, specjalizuje się w nowych technologiach, telekomunikacji i finansach}  26.11.2019
Za „coś” płaci się więcej

Za „coś” płaci się więcej

W fuzjach i przejęciach jednym dech zapierają kwoty zawieranych transakcji, a innym wyceny wartości spółek. Wysokie kwoty są pochodną wielkości przejmowanej firmy albo ogromnej wyceny. Czasami się udaje. połączyć jedno i drugie.

Czytamy (i piszemy) raporty roczne

Czytamy (i piszemy) raporty roczne

Pierwsze półrocze to okres publikowania przez spółki raportów rocznych. Spora część zarządów firm notowanych na rynkach warszawskiej giełdy traktuje je tylko jak przykry obowiązek, który trzeba wypełnić, aby nie mieć kłopotów z rynkowym nadzorem. Takie podejście to błąd.

Turniej miast z żyłką do biznesu

Turniej miast z żyłką do biznesu

Wraz z postępującą urbanizacją rośnie rola miast, zwłaszcza tych największych. I to one, obok globalnych korporacji, postrzegane są coraz częściej jako autonomiczne źródła rozwoju narodowych gospodarek. Może więc pora spojrzeć na polskie, nie tylko wielkomiejskie, inicjatywy z zupełnie innej perspektywy?

Jeśli szukasz pomysłu na biznes

Jeśli szukasz pomysłu na biznes

Przez lata busolą, która wskazywała oczekiwany kierunek rozwoju na rynku firm technologicznych, były inwestycje funduszy venture capital. Ale w ubiegłym roku ta busola jakby zawiodła. Można odnieść wrażenie, że VC inwestowały na chybił trafił.

Populistyczna klątwa czy życiowa szansa?

Populistyczna klątwa czy życiowa szansa?

Globalizacja jest jak zdrowie, które powinniśmy wspierać, prowadząc na co dzień właściwy styl życia, zamiast sięgać po kolejne przeciwbólowe pigułki.

Włodzimierz Bogucki 18.11.2015
Z korporacji na swoje

Z korporacji na swoje

Masowe zwolnienia w wielkich korporacjach miewają dobre strony. Ich konsekwencją jest bowiem zakładanie nowych firm, z których wiele oferuje ciekawe, innowacyjne rozwiązania.

Pora na konsumenckie pospolite ruszenie

Pora na konsumenckie pospolite ruszenie

Wyobraźmy sobie salę kinową, w której inwestorzy oglądają na ekranie nasz ekonomiczny komediodramat i obstawiają rozwój fabuły, opierając się na wcześniejszych wydarzeniach. Niestety, od czasu do czasu w ciemnościach daje się wyczuć swąd kryzysowego pożaru. I wtedy dobrze siedzieć blisko drzwi.

Biznes na cyberzagrożeniach

Biznes na cyberzagrożeniach

Izrael od lat jest zagłębiem startupów zajmujących się zaawansowanymi technologiami, przy czym szybko przybywa tych, które specjalizują się w cyberbezpieczeństwie. Dwa z nich kupił ostatnio Microsoft za ponad 500 mln dol.

Inwestorze, rusz się z kanapy!

Inwestorze, rusz się z kanapy!

Aktywne uczestnictwo w procesie zarabiania na ryzyku oraz posiadanie atrakcyjnych aktywów inwestycyjnych to świetna droga do finansowego sukcesu. Ale nie tylko. Jest to także nasz indywidualny wkład w rozwiązywanie lub stwarzanie problemów makroekonomicznych, za które i tak przyjdzie nam kiedyś zapłacić.