Felietony
Nie róbcie tego dla pieniędzy [FELIETON]
Jeśli robisz to dla pieniędzy, to ci się nie uda – mówi w naszym wywiadzie okładkowym Dawid Urban, który dorobił się milionów, budując sieć sprzedaży e-papierosów, którą potem sprzedał koncernowi BAT. Dziś razem z Mateuszem Oleksiukiem budują startup LESS_.
Sztuczna inteligencja wybierze startupy dla inwestorów?
W startupowym konkursie piękności zwycięzcę wskaże sztuczna inteligencja.
Kopanie kryptowalut jak prawdziwa kopalnia... Koszty odliczysz od podatku
To węglowa jest rodzina: / parafina, peleryna / duża piłka w białe groszki / i bitcoinik też rozkoszny! Oto nowa współczesna wersja popularnego wierszyka dla najmłodszych. Warto, żeby dzieci w każdym przedszkolu nauczyły się go na pamięć. Mądrość z niego płynąca może przydać się w ich dorosłym życiu.
Wieczna młodość
Jakiś czas temu z lekkim niepokojem skonstatowałem, że podczas oglądania familijnych seriali utożsamiam się z… dziadkami. Ich punkt widzenia wydaje mi się najsensowniejszy, problemy – bliskie, teksty – najzabawniejsze, a działania – jedynie słuszne.
Buszując w śrucie sojowej
„Graliśmy uczciwie: ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem – wygrał lepszy”. To zdanie zawierające głęboką życiową mądrość wypowiada Wielki Szu grany przez Jana Nowickiego w filmie pod tym samym tytułem.
Szansa dla nieobecnych
Stany Zjednoczone od miesięcy naciskają na kraje sojusznicze, by działający w nich operatorzy komórkowi budując sieci 5G, przestali korzystać z rozwiązań chińskich dostawców, w tym Huawei. A to może oznaczać szansę dla firm nieobecnych dotąd na tym rynku.
To nie jest strata czasu [FELIETON]
Braci Wright nie interesował kontekst, który kreśliła prasa. Niepowodzenia swoje i innych traktowali jako lekcje. (...) Dla tych dwóch zwykłych chłopaków, którzy prowadzili wówczas sklep rowerowy, był to sygnał, by próbować dalej. Bo byli ciekawi, dlaczego się nie udało i przy tym strasznie kreatywni oraz zafascynowani lataniem. I dlatego to im się udało.
Sukcesu na początku nie widać
Ian Fleming, brytyjski pisarz, twórca postaci Jamesa Bonda i powieści o jego przygodach, od początku próbował sprzedać pomysł na ten film amerykańskim studiom. Ale postać brytyjskiego agenta nie wzbudzała zachwytu za oceanem. (...) Pod dekadzie prób, mając napisaną już dziewiątą powieść, Fleming w końcu sprzedał prawa dwóm osobliwym producentom niemającym wielkiej reputacji w branży.
Biznes chce mieć czyste ręce
Pandemia COVID-19 uświadomiła nam, jak bardzo ważna w życiu codziennym jest higiena. I pokazała, że w przestrzeni publicznej można w tej materii wiele poprawić.
Latający Cyrk
Stosujemy tylko najlepsze małe żabiątka, schwytane o świcie i dostarczone samolotem z Iraku, przemyte w najczystszej wodzie źródlanej, bezkonfliktowo zabite, polane wspaniałą szwedzką mleczną czekoladą i zamrożone w glukozie.
Myszy, ludzie i eksperyment Calhouna [KOMENTARZ]
Podczas eksperymentu Calhouna naukowcy tworzyli małą populację myszy, której zapewniali idealne warunki do życia. Początkowo mysie społeczeństwo rozwijało się i kwitło. Z czasem kolejne pokolenia samców stawały się coraz bardziej apatyczne, samice zaś przeciwnie.
Fryzjerzy wyklęci
„Kierując się obroną transcendentalnych właściwości ludzkiego bytu – prawdy, dobra i przede wszystkim piękna – w tym domu wiosną A.D. 2020 działał konspiracyjny zakład fryzjerski. Wbrew nieludzkiemu prawu i haniebnym donosom sąsiadów tutaj z najwyższym poświęceniem walczono o estetykę włosów Polaków. Cześć pamięci wszystkich fryzjerów wyklętych!”.
Sadowski: Bycie bogatym jest dla pokolenia Z celem życia [KOMENTARZ]
Użytkownicy TikToka nie znają świata bez internetu, nie wiedzą, co to dyskietka i że kiedyś były inne partie oprócz PiS i PO. Dla nich to Facebook jest przeżytkiem. Witaj w świecie pokolenia Z. Nie rozumiesz tego? Cóż, jesteś już niestety stary, jesteś już emerytem, nawet jeśli jesteś tylko milenialsem.
Świderek: Zamrożenie gospodarek silnie uderzyło w najmniejsze firmy [KOMENTARZ]
W ostatnich miesiącach wiele małych i średnich firm na całym świecie ma w zasadzie jeden cel: przetrwać. Już w marcu wiadomo było, że nie wszystkim się udało, a kolejne miesiące przynosiły dalsze złe dane.
Fukuyama i rozwody - ciężkie czasy działają integrująco [KOMENTARZ]
Po przełomie roku 1989 Francis Fukuyama napisał słynny esej „Koniec historii”. Postawił w nim odważną tezę, że po upadku komunizmu czeka nas bezprecedensowy triumf liberalnej demokracji, która opanuje cały świat. A tym samym zakończy historię w dotychczasowym wydaniu, rozumianą jako konflikt ideologii, narodów czy imperiów.
Nie musisz podążać za pasją [FELIETON]
Kieruj się swoją pasją” może być bardzo złą radą. Tak zwana teoria pasji to dziś jeden z najbardziej wyświechtanych, najczęściej powtarzanych frazesów związanych z karierą i pracą.
Pułapki Pandemii. Felieton Igora Zalewskiego
Krąży teraz taki zabawny mem: „Patrz Bożenko, już maj, zaraz susza zleci, w sierpniu inwazja kosmitów i znów pandemia będzie”. No więc właśnie, jeśli jesienią przyjdzie druga faza epidemii, to ja się do niej lepiej przygotuję. Pierwsza nauczyła mnie bowiem jednego: trzeba starannie wybierać książki na kwarantannę.
TINSTAAFL. Felieton
Wieczyste zatrudnienie to szalony projekt, który wygrał właśnie w konkursie zorganizowanym przez Public Art Agency Sweden.
Gwóźdź do filiżanki. Wypatrzone przez Świderka
Nim przyszła pandemia, brytyjskie puby i francuskie kawiarnie walczyły o życie. Francuzi starali się znaleźć sposób na uratowania tych lokali. Brytyjczycy puścili sprawę na żywioł.
Szukajmy swojej szansy
Wszyscy dziś zadajemy sobie jedno pytanie: kiedy to wszystko wróci do normalności? Są tacy, którzy wątpią, czy w ogóle to nastąpi. Może rzeczywiście nie będziemy podróżować jak dawniej i wybierzemy działkę? Nie pójdziemy do restauracji, rzadziej odwiedzimy kino, nie kupimy książki, płyty, ograniczymy konsumpcję. Będziemy ostrożniejsi w wydawaniu pieniędzy, bo wszyscy będziemy ich mieli mniej.
Zaciskam pasa i tyję. Felieton Igora Zalewskiego
Jakie wnioski wyciągnie świat z panującej pandemii? Tego akurat nie wiem. Wiem natomiast, czego pandemia nauczyła mnie. Że mogę żyć znacznie taniej niż do tej pory.
Zasada Franza Maurera. Felieton
Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. To słynne zdanie Benjamina Franklina, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Zasada ta została jednak w swojej drugiej części niedawno zakwestionowana przez państwo polskie. Czyżby jakieś fiskalne obciążenia miały być zniesione w ramach nowego programu „Podatki minus”?
Sama prędkość nie wystarczy. Wypatrzone przez Świderka
Wyższe prędkości oferowane przez sieci nowej generacji i nowe modele smartfonów to zbyt mało, by skusić klientów do korzystania z nowej sieci na masową skalę. Przekonali się o tym już południowokoreańscy operatorzy komórkowi, którzy jako pierwsi na świecie zaczęli oferować usługi sieci 5G. Z pomocą przyszły im na szczęście startupy.
Kryzysy nie są takie złe
Myślicie, że nadchodzący kryzys jest jedyny i niepowtarzalny w historii? Wielka pomyłka! Kryzysy są, były i będą. Niestety w czasach prosperity szybko wypychamy z pamięci, jak wyglądały lata mroku.
Roboty w czasie zarazy. Wypatrzone przez Świderka
Okazały się niezwykle przydatne podczas epidemii koronowirusa 2019-nCoV. Roboty medyczne zmniejszają ryzyko personelu medycznego zaangażowanego w zwalczenie epidemii, a także minimalizują rozprzestrzenianie choroby.
Kwarantanna. Felieton Igora Zalewskiego
Wszyscy wokół stali się albo panikarzami – to ci co kupują papier toaletowy – albo ignorantami. To ci, którym nieco więcej czasu zajęło zdanie sobie sprawy z powagi sytuacji. Tylko my zachowujemy zdrowy rozsądek.
Prima aprilis. Felieton
W 2013 r. rozpocznie się seryjna produkcja polskiego samochodu elektrycznego. Potem w ciągu każdego roku z taśmy będzie zjeżdżać 100 tys. takich pojazdów. Za pięć lat na polskich drogach pojawi się milion elektrycznych aut (aktualnie mamy ich 8,5 tys.).
Kryzys to też szansa
Żyjemy w takich czasach, że cokolwiek bym tutaj napisał, to muszę założyć, że czytelnik może potraktować to jako nieaktualne. Jesteśmy świadomi tej niepewności, brakuje nam jednocześnie momentów z tej najbliższej historii, do których moglibyśmy się odnieść. Znaleźć analogię, która pozwoliłaby wyjaśnić i wytłumaczyć. I nie chodzi mi tu o samą epidemię, bo jej rozprzestrzenianie da się wymodelować..
Must have, mimo wszystko. Felieton Igora Zalewskiego
Większość magazynów kobiecych tkwi po uszy w przeszłości. W tej okropnej przeszłości, w której nie liczył się efekt cieplarniany i ginące gatunki, a ważne było tylko to, co jest modne, co jest na czasie, co jest hot i co koniecznie trzeba kupić.
Prowokacja bartoszycka
Zbadamy poziom zadowolenia podatników z przeprowadzanych u nich kontroli skarbowych – dumnie zapowiedziało Ministerstwo Finansów! Wspaniała idea. Ale czy przedsiębiorca, u którego pojawia się taka „lotna brygada” może w ogóle czuć się komfortowo i fajnie?
Ile wart jest patent. Wypatrzone przez Świderka
Wielkie koncerny technologiczne coraz śmielej wchodzą na rynek ochrony zdrowia. Patentowy pozew dr. Josepha Wiesela, kardiologa z Uniwersytetu Nowojorskiego, skierowany przeciwko Apple pokazuje, że choć giganci stosują rozwiązania opatentowane wcześniej przez innych, to niekonieczne chcą za nie zapłacić.
Te piosenki są pisane dla pieniędzy
Hip-hop to nie nawijanie i pitolenie łysych chłopaków na ławce za blokiem, tylko poważny biznes. Hip-hop rośnie i rośnie, pożerając kolejne gatunki. Najpierw był w podziemiu, potem w „alternatywnych” klubach, dziś zapełnia największe stadiony. Chcesz się odmłodzić? To rapuj.
Program alkohol+
Butelka szkockiej whisky Macallan z 1926 r. została sprzedana na aukcji w Soterby’s za 1,9 mln dol. Najdroższa whisky na świecie leżakowała w dębowej beczce przez 60 lat, a do butelki trafiła w 1986 r. Początkowo jej cena wynosiła zaledwie 7,5 tys. dol., a od tego momentu podrożała o 29 tys. proc! To najlepszy dowód, że bardzo opłaca się inwestować w trunki odmieniające nasze smutne życie.
Duży, maluch i mikrus. Wypatrzone przez Świderka
Slack Technologies w porównaniu z Microsoftem, Cisco czy Facebookiem jest maluchem. Podobnie zresztą jak Spotify w porównaniu z Google’em czy Apple albo Box lub Dropbox w porównaniu z Google’em i Microsoftem. Te maluchy mają wspólną cechę – stworzyły usługi, które potem ci duzi naśladowali.
Bycie szalonym to komplement
Linda Rottenberg, założycielka i dyrektorka generalna Endeavor Global, organizacji non profit wspierającej przedsiębiorców z całego świata, którzy mogą zmienić jego funkcjonowanie, wspomina, że kiedy zakładała organizację nazywano ją la chica loca, czyli szalona dziewczyna.