Felietony

Od Rubensa do dziobaków [FELIETON]

Od Rubensa do dziobaków [FELIETON]

Kanony urody są zmienne. Wszyscy słyszeliśmy o rubensowskich kształtach, które unieśmiertelnił flamandzki malarz. Trudno stwierdzić, czy takie pulchne kobiety faktycznie wielbiono w XVII w., czy to tylko efekt indywidualnych fascynacji mistrza baroku. Raczej jednak to drugie, bo inaczej nie byłby faworytem koronowanych głów ówczesnej Europy.

Igor Zalewski 01.07.2021
Na czym polega innowacja [FELIETON]

Na czym polega innowacja [FELIETON]

Jakieś trzy tysiące lat temu doszło do spotkania Filistynów i Hebrajczyków. Tym samym doszło do jednego z najsłynniejszych pojedynków w historii. Filistyni byli Ludem Morza pochodzącym z Krety. Stamtąd przypłynęli na wybrzeże Palestyny i zaczęli się tam osiedlać. Hebrajczycy z kolei pod przywództwem króla Saula żyli wyżej, w górskich skupiskach.

Pandemiczne przeciąganie liny [FELIETON]

Pandemiczne przeciąganie liny [FELIETON]

„Wszyscy jesteśmy drużyną narodową”. Warto przypomnieć to stare hasło kampanii marketingowej Biedronki związane z promocją reprezentacji Polski w piłce nożnej przygotowującej się na mistrzostwa Europy w 2012 r. Po 10 latach myśl w nim zawarta stała się rzeczywistością!

Bufet na trawniku [FELIETON]

Bufet na trawniku [FELIETON]

Od czasu do czasu ekologiczno-celebryccy właściciele psów informują, że próbują uczynić ze swych czworonogów wegetarian. Inni ludzie, być może mniej postępowi lub ekologiczni, te próby wyśmiewają. Niesłusznie. Nie jestem doświadczonym psiarzem, mam swojego dopiero pół roku, ale przekonałem się już, że pies zeżre absolutnie wszystko. Warzywa również.

Przepraszamy za utrudnienia [FELIETON]

Przepraszamy za utrudnienia [FELIETON]

„Nie mamy pańskiego PIT-36 i co pan nam zrobi! Cham się uprze i mu daj! No skąd wezmę, jak nie mam”. Taki zasadniczo komunikat mogliśmy uzyskać na stronie internetowej www.podatki.gov.pl.

Lisy i jeże [FELIETON]

Lisy i jeże [FELIETON]

Lis wie wiele, ale jeż wie jedno” – na ten cytat z greckiego poety Archilocha z Paros natrafił pod koniec lat 40. ubiegłego wieku oksfordzki wykładowca Izajasz Berlin. Miał wówczas 38 lat, urodził się w Rydze, wychowywał w Petersburgu, skąd uciekł przed rewolucją październikową.

Grzegorz Sadowski 30.04.2021
Nietrwałość [FELIETON]

Nietrwałość [FELIETON]

Dzisiejsze przedmioty psują się łatwo, a ponieważ ich naprawa zazwyczaj nie jest opłacalna, wymieniamy je na nowe. Czasem wymieniamy je na nowe nawet wtedy, gdy są sprawne.

Podatek cukrowy a problemy alkoholowe

Podatek cukrowy a problemy alkoholowe

Na naszych sklepowych półkach wesołe „małpki” z filigranowych kapucynek przemieniły się w dobrze umięśnione koczkodany. To efekt wprowadzenia tzw. ustawy cukrowej, która nowym podatkiem objęła także wytrawne wódki w opakowaniach o pojemności do 300 ml. Buteleczki od razu nabrały więc trochę ciała.

Anioły i demony współczesnego świata technologii

Anioły i demony współczesnego świata technologii

Z jednej strony w naszym społeczeństwie brakuje myślenia strategicznego i długoterminowego. Z drugiej jednak tkwi silny pierwiastek ambicji, który często ujawnia się właśnie w dziedzinie nauki i technologii.

„To jest social selling” – kolejna książka Łukasza Kosuniaka już w sprzedaży!

„To jest social selling” – kolejna książka Łukasza Kosuniaka już w sprzedaży!

Chcesz skutecznie budować relacje i sprzedawać w sieci? „To jest social selling” to pierwszy tak kompletny przewodnik, który pokaże Ci, jak z głową pozyskiwać i utrzymywać klientów biznesowych za pośrednictwem social mediów. Sięgnij po drugą książkę Łukasza Kosuniaka, autora bestsellera „Abc marketingu B2B” i odkryj, jak w pełni wykorzystać potencjał LinkedIna w marketingu i sprzedaży B2B.

Materiał partnera 08.03.2021
Serduszka zamiast suszarek

Serduszka zamiast suszarek

Tradycyjny model zarządzania, polegający na darciu ryja i rzucaniu mięsem, kompletnie się nie sprawdza w dzisiejszych czasach. Młodzi pracownicy nie tylko płaczą albo się załamują, ale natychmiast rzucają robotę w cholerę i grożą pozwami o mobbing.

Nessun dorma! Felieton Macieja Łuczaka

Czarne risotto, barwione kleistą sepią z kałamarnicy, było ulubionym daniem genialnego Luciano Pavarottiego. Włoski tenor wcinał je zawsze przed koncertem lub sesją nagraniową nowej płyty. Jak przystało na światową megagwiazdę opery, miał swoje ekscentryczne rytuały.

Biznes dla zuchwałych

Biznes dla zuchwałych

85 proc. amerykańskich przedsiębiorców uważa się za ludzi skłonnych do ryzyka. Żeby być przedsiębiorcą, trzeba być śmiałym i odważnym.

Dla małych firm IoT to środowisko naturalne

Dla małych firm IoT to środowisko naturalne

Internet rzeczy staje się nieodłącznym elementem otaczającej nas rzeczywistości. I co istotne, tworzenie rozwiązań z nim związanych jest domeną małych i średnich firm. Giganci są co najwyżej konsumentami.

Wash and Go

Wash and Go

Dwa w jednym. Szampon i odżywka do włosów razem! To wspaniały produkt firmy Vidal Sassoon sprzedawany pod marką „Wash & Go”. Pamiętacie jego reklamy z lat 90.? Pomysł, aby zmieszać dwie substancje i sprzedać je jako coś zupełnie nowego, jest znany. No choćby w drinkach, takich jak whisky z colą albo wódka z sokiem pomarańczowym.

Maciej Łuczak 02.02.2021
Więcej czasu!

Więcej czasu!

Uwaga! To nie będzie tekst o piłce nożnej, chociaż początkowo może na taki wyglądać. To jednak tylko pozory.

To będzie rok kobiet. Nie tylko w biznesie!

To będzie rok kobiet. Nie tylko w biznesie!

Arianna Huffington, która należy do najbardziej wpływowych osób na świecie – założyła „Huffington Post”, jest laureatką Pulitzera – opowiedziała kiedyś o swoich początkach. Przytaczam tę historię, bo daje to nam wgląd w myślenie o porażce - pisze w specjalnym felietonie Grzegorz Sadowski, redaktor naczelny My Company Polska.

Prąd z kurzych ferm

Prąd z kurzych ferm

Mamy boom na fotowoltaikę. Na razie interes się dobrze kręci i nie szkodzi mu pandemia COVID-19. Jednak kiedyś się to może dla niektórych boleśnie skończyć.

Picie pandemiczne [FELIETON]

Picie pandemiczne [FELIETON]

Mam teraz psa, więc chodzę sporo po parkach. O tej porze roku były one odwiedzane głównie przez psiarzy (poznaję), rodziców z wózkami (znam to dobrze) i emerytów (to przede mną). Teraz doszła nowa kategoria spacerowiczów: pijacy.

Igor Zalewski 22.12.2020
Na kryzys odrobina luksusu

Na kryzys odrobina luksusu

Jak to jest, że choć większość z nas nigdy nie będzie jeździła własnym Ferrari czy Rolls-Royce’em, nie będzie nosiła torebek Hermes czy zegarków Rolex, to jednak niemal wszyscy te marki znamy?

Nauka jutra

Nauka jutra

Rozwiązania proponowane przez startupy z branży EduTech pokazują, że nauczanie na odległość to nie tylko Zoom, Teams czy Classroom. Dziś to cała gama innych rozwiązań, które ułatwiają pracę i nauczycielom, i uczniom.

Hiszpańska inkwizycja

Hiszpańska inkwizycja

Senne, małe miasteczko Jarrow w Wielkiej Brytanii położone nad rzeczką Tyne. Akcja toczy się w 1912 r. Nagle do spokojnego mieszkania z okrzykiem „Nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji!” wpada z impetem trzech biskupów w budzących szacunek i strach długich karmazynowych szatach...

Bieda za rogiem

Bieda za rogiem

Szybko poszło. Jeszcze całkiem niedawno, bo w połowie września byłem atrakcją towarzyską. Znajomi dzwonili do mnie i pytali, jak to jest mieć covid. Nie znali nikogo innego, kto by przez to przechodził. W naszym kręgu byłem jedyny i wyjątkowy. Minęły dwa miesiące i po mojej wyjątkowości nie ma śladu.

Idealiści a realiści

Idealiści a realiści

Co motywuje ludzi do działania? Co sprawia, że chce im się wstać z kanapy i coś zrobić? To pytanie zaprzątało głowę całym pokoleniom ekonomistów. I przeciętny kapitalista powie, że im więcej zapłacisz, tym więcej dostaniesz w zamian. Pieniądze to jest właśnie to, czego ludzie potrzebują najbardziej. Inaczej są po prostu leniami, sami się na pewno nie motywują.

Grzegorz Sadowski 31.10.2020
Koronawirusowe piwoty

Koronawirusowe piwoty

Pandemia COVID-19 postawiła niewyobrażalną liczbę firm w dramatycznej sytuacji. Zamrożenie gospodarki i lockdown sprawiły, że ich biznes przestał przynosić pieniądze. Jedni – aby przetrwać – starali się uzyskać wsparcie państwa. Inni podjęli wyzwanie i aby nie wstrzymywać działalności, zmieniali nie tylko model działania, ale nawet profil produkcji.

Snajper dotacji [FELIETON]

Snajper dotacji [FELIETON]

„Żeby wszyscy byli zdrowi, piękni, bogaci, a Pani Minister Emilewicz, aby miała własny helikopter do rozrzucania pieniędzy nad Polską na każde wezwanie” – taką poprawkę do ustawy o polskim bonie turystycznym zaproponował poseł konfederacji Grzegorz Braun. Zagłosowało za nią tylko 32 posłów, więc przepadła. Teraz okazuje się, że jednak nie do końca.

Malamut i krzywa dzwonowa [FELIETON]

Malamut i krzywa dzwonowa [FELIETON]

Moje mieszkanie znajduje się pod okupacją syna. Ponieważ jest długotrwała (trwa już prawie 11 lat), to z czasem nieco złagodniała. Zabójcze klocki lego nie czyhają już po nocy w najbardziej niespodziewanych miejscach, chcąc upolować dorosłego w drodze do łazienki.

Nie róbcie tego dla pieniędzy [FELIETON]

Nie róbcie tego dla pieniędzy [FELIETON]

Jeśli robisz to dla pieniędzy, to ci się nie uda – mówi w naszym wywiadzie okładkowym Dawid Urban, który dorobił się milionów, budując sieć sprzedaży e-papierosów, którą potem sprzedał koncernowi BAT. Dziś razem z Mateuszem Oleksiukiem budują startup LESS_.

Kopanie kryptowalut jak prawdziwa kopalnia... Koszty odliczysz od podatku

Kopanie kryptowalut jak prawdziwa kopalnia... Koszty odliczysz od podatku

To węglowa jest rodzina: / parafina, peleryna / duża piłka w białe groszki / i bitcoinik też rozkoszny! Oto nowa współczesna wersja popularnego wierszyka dla najmłodszych. Warto, żeby dzieci w każdym przedszkolu nauczyły się go na pamięć. Mądrość z niego płynąca może przydać się w ich dorosłym życiu.

Wieczna młodość

Wieczna młodość

Jakiś czas temu z lekkim niepokojem skonstatowałem, że podczas oglądania familijnych seriali utożsamiam się z… dziadkami. Ich punkt widzenia wydaje mi się najsensowniejszy, problemy – bliskie, teksty – najzabawniejsze, a działania – jedynie słuszne.

Buszując w śrucie sojowej

Buszując w śrucie sojowej

„Graliśmy uczciwie: ty oszukiwałeś, ja oszukiwałem – wygrał lepszy”. To zdanie zawierające głęboką życiową mądrość wypowiada Wielki Szu grany przez Jana Nowickiego w filmie pod tym samym tytułem.

Szansa dla nieobecnych

Szansa dla nieobecnych

Stany Zjednoczone od miesięcy naciskają na kraje sojusznicze, by działający w nich operatorzy komórkowi budując sieci 5G, przestali korzystać z rozwiązań chińskich dostawców, w tym Huawei. A to może oznaczać szansę dla firm nieobecnych dotąd na tym rynku.