Felietony

Zdobyłeś rosyjski czołg i martwisz się, jak go zadeklarować? Tak wygląda Ukraiński Ład

Zdobyłeś rosyjski czołg i martwisz się, jak go zadeklarować? Tak wygląda Ukraiński Ład

Zdobyłeś rosyjski czołg lub transporter opancerzony i martwisz się, jak go zadeklarować.Spokojnie kontynuuj obronę Ojczyzny! Nie ma potrzeby zgłaszania zdobytych rosyjskich czołgów lub innego sprzętu, ponieważ ich wartość nie przekracza stukrotności płacy minimalnej. Taki komunikat wydała ukraińska Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji.

Maciej Łuczak 26.05.2022
Jajeczko Kolumba

Jajeczko Kolumba

Kiedyś po prostu obchodziliśmy tradycyjne święta Wielkiej Nocy oraz urodziny. Dziś koncentrujemy się raczej na obchodzeniu Polskiego Ładu. Krok po kroku. Zasada jest dość prosta. Konsekwencją wynalezienia miecza była przecież tarcza, broni palnej – kamizelka kuloodporna, a rakiety – antyrakiety. Skoro więc mamy nowe podatki, to musimy szukać odpowiednich na nie sposobów.

Szach-mat, czyli jak nie powielać stereotypów wszczepionych w mózg

Szach-mat, czyli jak nie powielać stereotypów wszczepionych w mózg

Żyjemy w czasach, które usilnie walczą ze stereotypami. Powielanie ich jest niemile widziane, niemodne, niekulturalne i zwalczane. Ilekroć sam otwieram usta, by werbalnie powielić jakiś stereotyp wszczepiony na mój twardy dysk (może w szczepionce przeciw Covid-19?), program z polityczną poprawnością aktywizuje się i mówi mi twarde nie.

Autostrada do piekła

Autostrada do piekła

„Statystyki są jak damskie figi – pokazują bardzo wiele, ale nie to co jest najważniejsze!”.To jedno z popularnych powiedzeń komentatorów sportowych. Zgadzając się z jego głębokim przesłaniem, można bez zbytniego nadęcia skomentować badanie Instytutu Filozofii i Socjologii PAN „Dystynkcje muzyczne. Gust muzyczny i stratyfikacja społeczna a proces kształtowania się stylów życia Polaków”.

Słuchać nie jest łatwo [FELIETON]

Słuchać nie jest łatwo [FELIETON]

Podobno wiele problemów młodych ludzi bierze się stąd, że nie ma kto ich wysłuchać. Miałby to być efekt zapracowania rodziców i ich przemęczenia. W najgorszym wariancie byłby to efekt zimnej obojętności rodziców, którego najwybitniejszymi przedstawicielami byli mama i tata Winstona Churchilla.

Igor Zalewski 28.02.2022
Jak się robi dobry dizajn [FELIETON]

Jak się robi dobry dizajn [FELIETON]

Projektowanie nie jest proste. Owszem, rozpoznać rzecz piękną jest zadaniem stosunkowo łatwym, od razu wiemy, że to jest to! Tak jak na filmie Pedro Almodóvara, tam piękno przemawia do nas natychmiast. Dlaczego więc tak niewiele rzeczy jest rzeczywiście pięknych i funkcjonalnych, a większość jest po prostu brzydka, pretensjonalna i często droga?

Pożytek z Covida [FELIETON]

Pożytek z Covida [FELIETON]

W grudniu, jak co roku, robiliśmy w mojej fundacji przedświąteczne spotkanie. Takiego śledzika. Zapraszamy na niego także ludzi z zewnątrz, z którymi współpracujemy, którzy nas wspierają, albo po prostu takich, których lubimy. Taka okazja, żeby ludzie, którzy zazwyczaj wymieniają e-maile spotkali się, pogadali, no i spożyli tego śledzika, który, jak wiadomo, lubi pływać.

Transhumanizm prawniczy [FELIETON]

Transhumanizm prawniczy [FELIETON]

„Zło siedzi w naszej naturze, a wszystkie technologiczne wynalazki i innowacje są tylko przedłużeniem naszych przyrodzonych właściwości” – uważał sceptyczny wobec dokonań naszej cywilizacji Stanisław Lem. Nic dziwnego, że udało mu się w swoich opowiadaniach przewidzieć wiele współczesnych nowinek technicznych. Teraz dokonuje się kolejna rewolucja, którą przepowiedział autor „Solaris”.

Cytując klasyka [FELIETON]

Cytując klasyka [FELIETON]

Milton Friedman by tego nie wymyślił! Słynny liberalny ekonomista z dziecięcą naiwnością mawiał: „Nigdy nie spotkałem się z cięciem podatkowym, które by mi się nie podobało”. Tak może i było w przeszłości. Teraz jest już zupełnie inaczej.

Dualizm staruszkowo-ławeczkowy [FELIETON]

Dualizm staruszkowo-ławeczkowy [FELIETON]

Od ponad roku mam psa. Od kilku miesięcy – wielkiego psa. To malamut, który wyrósł na solidnego cielaka. Jest srebrno-czarny, podobny do wilka i naprawdę piękny. W dodatku jedno oko ma niebieskie, drugie brązowe. Przyciąga uwagę. Niektórzy ludzie ostrożnie obchodzą go z daleka i ja ich rozumiem, bo nie wiedzą, że jest łagodny jak owieczka. Inni – wręcz przeciwnie.

Igor Zalewski 25.01.2022
Lista lokatorów

Lista lokatorów

Jakiś czas temu na drzwiach naszej klatki schodowej zawisła klepsydra. Zmarła kobieta. Dość młoda. Ledwie 36 lat. Jej nazwisko nic nam nie mówiło. Nie mieliśmy pojęcia o kogo chodzi.

Kiełbasa od Gierka [FELIETON]

Kiełbasa od Gierka [FELIETON]

Prawie trzy dekady Amerykanin Paul M. Romer czekał, aby za swoją teorię endogennego rozwoju gospodarczego dostać – w 2018 r. – Nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii. To trochę gorsze wyróżnienie, bo nie ustanowił go w swoim testamencie wynalazca dynamitu, ale zawsze coś. Teoria sprowadza się do prostej zasady – inwestycje w badania i rozwój są gwarantem trwałego wzrostu gospodarczego.

Restauracyjne sztuczki [FELIETON]

Restauracyjne sztuczki [FELIETON]

Wino smakuje lepiej, gdy nalewane jest z cięższej butelki. Środki przeciwbólowe są skuteczniejsze, jeśli ludzie uznają je za drogie. Większość rzeczy jest bardziej pożądana, gdy sądzimy, że występują w niewielkiej ilości.

Polski Ład to nie koniec! Prognozy dla firm na 2022 rok Czarka Szczepańskiego

Polski Ład to nie koniec! Prognozy dla firm na 2022 rok Czarka Szczepańskiego

Polski Ład nie zakończy zmagań polskich przedsiębiorców z nowymi pomysłami rządów. Do tego dojdzie wzrost kosztów działalności i... powstanie cyfrowych walut z ograniczonym terminem na ich wykorzystanie? Oto prognozy na 2022 rok redaktora mycompanypolska.pl, Czarka Szczepańskiego.

Cezary Szczepański 28.12.2021
Czeka nas polityczna wojna! Polityczne prognozy na 2022 rok Marcina Dzierżanowskiego

Czeka nas polityczna wojna! Polityczne prognozy na 2022 rok Marcina Dzierżanowskiego

Rok 2022 r. będzie okresem głebokiem destabilizacji politycznej, która po raz pierwszy od lat zacznie się negatywnie przekładać na sytuację gospodarczą - pisze w swojej prognozie dla portalu mycompanypolska.pl Marcin Dzierżanowski, redaktor prowadzący miesięcznika My Company Polska. Tym samym rozpoczynamy cykl prognoz na przyszły rok autorstwa naszej redakcji.

Startupy nie wystarczą [FELIETON]

Startupy nie wystarczą [FELIETON]

Może będzie to dziś niepopularne stwierdzenie, ale same startupy nie wystarczą, by kraj stał się innowacyjny i wszedł do klubu najbogatszych. Niepopularne, bo wiadomo, każdy kraj chciałby być określony – jak Izrael – mianem startup nation, każdy chciałby mieć też u siebie swoją technologiczną Dolinę Krzemową.

Chcesz o tym pogadać? [FELIETON]

Chcesz o tym pogadać? [FELIETON]

Przeczytałem niedawno wywiad z Jessem Lingardem, piłkarzem Manchesteru United i reprezentacji Anglii. Piłkarze rzadko mają coś ciekawego do powiedzenia, ale ten był akurat interesujący.

Szklane domki [FELIETON]

Szklane domki [FELIETON]

Białe, jasnozielone czy w kolorze dojrzałej nasturcji. Montowało się je dosłownie w ciągu kilku dni. Nowoczesne, funkcjonalne, higieniczne i piękne. Tak Seweryn Baryka opowiadał swojemu synowi o „szklanych domach”, które rzekomo powstawały w Polsce po odzyskaniu przez nią niepodległości w 1918 r.

Maciej Łuczak 01.11.2021
Porozmawiaj ze sobą

Porozmawiaj ze sobą

Mateusz Kusznierewicz w naszym okładkowym wywiadzie opowiada o bardzo ciekawym zwyczaju. Raz w tygodniu spotyka się sam ze sobą.

Czy jesteś za? [FELIETON]

Czy jesteś za? [FELIETON]

Nic dziwnego, że pytania referendalne z 1987 r., samego schyłku PRL, śpiewał w Piwnicy pod Baranami legendarny Piotr Skrzynecki. „Czy jesteś za pełną realizacją przedstawionego Sejmowi programu radykalnego uzdrowienie gospodarki zmierzającego do wyraźnego poprawienia warunków życia, wiedząc, że wymaga to przejścia przez trudny dwu–trzyletni okres szybkich zmian?” – brzmiało pierwsze z nich.

Słodki rejwach [FELIETON]

Słodki rejwach [FELIETON]

Od dawna marzyłem, żeby chociaż przez chwilę pożyć we włoskim miasteczku. Takim odwiecznym, z katedrą i wąskimi uliczkami, przy których parkują stare fiaty 500. No i po wakacjach postanowiłem trochę odpocząć od rodziny. Kupiłem bilet do Bari, wypożyczyłem samochód i ruszyłem w głąb Apulii, która – tak na marginesie – okazała się potwornie zaśmiecona.

Ku chwale nierozsądności [FELIETON]

Ku chwale nierozsądności [FELIETON]

Chwalimy rozum i racjonalne myślenie. Przecież to one nas doprowadziły tu, gdzie dzisiaj jesteśmy. Patrzymy wstecz i widzimy linię postępu jako układ logicznych, układających się po sobie punktów. Widzimy piękny obraz rozumnego człowieka, który siłą swej racjonalności zawładnął światem.

Kompleks polski [FELIETON]

Kompleks polski [FELIETON]

Na czym polegała współpraca w ramach działającej w zamierzchłych komunistycznych czasach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, czyli RWPG? To było finezyjne połączenie: polskiej pracowitości, mongolskiej myśli technicznej, rumuńskiego porządku, albańskiej uczciwości, czeskiej odwagi, niemieckiego poczucia humoru, węgierskiego języka oraz słynnej radzieckiej abstynencji!

Maciej Łuczak 01.09.2021
Pułapki komunikacji [FELIETON]

Pułapki komunikacji [FELIETON]

Może widzieliście taki wiekowy już film z młodym Tomem Hanksem. Grany przez niego bohater w straszliwą ulewę uparł się, że wyjdzie z psem. Wyszedł, od razu skierował swe kroki do budki telefonicznej (tak, było kiedyś coś takiego) i zadzwonił do kochanki. Tyle że przez pomyłkę wykręcił numer do domu. Odebrała żona i wszystkiego się domyśliła.

Slalom gigant w upale [FELIETON]

Slalom gigant w upale [FELIETON]

Jest już po północy. Jutro – a właściwie dzisiaj – jadę na wakacje. Powinienem iść spać, ale nie mogę. Muszę napisać przed wyjazdem felieton. A żeby to jeden. I muszę zrobić jeszcze parę rzeczy, a całe mnóstwo już zrobiłem.

Świat małych wynalazków [FELIETON]

Świat małych wynalazków [FELIETON]

Tajne laboratorium Google X – brzmi to mrocznie i groźnie, prawda? To tam ubrani w białe kitle, najbystrzejsi i najmądrzejsi inżynierowie globu szukają nowych wynalazków i przełomów, które zapewnią firmie z Mountain View panowanie nad światem. Lewitujące pociągi, autonomiczne samochody, strumieniowe silniki odrzutowe…

Telefon do Banasia! [FELIETON]

Telefon do Banasia! [FELIETON]

„Dalsze budowanie etosu pracowników administracji skarbowej” ma być zadaniem dla nowej szkoły wyższej, którą wkrótce utworzy Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z resortem finansów. Tylko najwięksi złośliwcy – „to nie ludzie, to wilki” – mogą uzasadniać wspaniałą uniwersytecką inicjatywę tym, że szef tego drugiego ministerstwa nie ma wyższego wykształcenia i chciałby uzupełnić luki w edukacji.

Świat małych wynalazków

Świat małych wynalazków

Tajne laboratorium Google X – brzmi to mrocznie i groźnie, prawda? To tam ubrani w białe kitle, najbystrzejsi i najmądrzejsi inżynierowie globu szukają nowych wynalazków i przełomów, które zapewnią firmie z Mountain View panowanie nad światem. Lewitujące pociągi, autonomiczne samochody, strumieniowe silniki odrzutowe…

Grzegorz Sadowski 27.07.2021
The show Musk go on! [FELIETON]

The show Musk go on! [FELIETON]

Fajnie byłoby umrzeć na Marsie, byleby nie rozbić się przy podejściu do lądowania – powiedział kiedyś Elon Musk. Teraz ekscentryczny biznesmen i techniczny wizjoner realizuje taki właśnie swój kosmiczno-eschatologiczny projekt (SpaceX), ale także wiele innych.

Od Rubensa do dziobaków [FELIETON]

Od Rubensa do dziobaków [FELIETON]

Kanony urody są zmienne. Wszyscy słyszeliśmy o rubensowskich kształtach, które unieśmiertelnił flamandzki malarz. Trudno stwierdzić, czy takie pulchne kobiety faktycznie wielbiono w XVII w., czy to tylko efekt indywidualnych fascynacji mistrza baroku. Raczej jednak to drugie, bo inaczej nie byłby faworytem koronowanych głów ówczesnej Europy.

Na czym polega innowacja [FELIETON]

Na czym polega innowacja [FELIETON]

Jakieś trzy tysiące lat temu doszło do spotkania Filistynów i Hebrajczyków. Tym samym doszło do jednego z najsłynniejszych pojedynków w historii. Filistyni byli Ludem Morza pochodzącym z Krety. Stamtąd przypłynęli na wybrzeże Palestyny i zaczęli się tam osiedlać. Hebrajczycy z kolei pod przywództwem króla Saula żyli wyżej, w górskich skupiskach.

Pandemiczne przeciąganie liny [FELIETON]

Pandemiczne przeciąganie liny [FELIETON]

„Wszyscy jesteśmy drużyną narodową”. Warto przypomnieć to stare hasło kampanii marketingowej Biedronki związane z promocją reprezentacji Polski w piłce nożnej przygotowującej się na mistrzostwa Europy w 2012 r. Po 10 latach myśl w nim zawarta stała się rzeczywistością!