Felietony
Kuroń była kobietą [FELIETON]
„Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm” – oznajmiła w Dzienniku Telewizyjnym aktorka Joanna Szczepkowska. Innego zdania są jednak twórcy spektaklu „Podwójny z frytkami” granego na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. Dla nich takim punktem granicznym jest otwarcie pierwszej w Polsce „restauracji innej niż wszystkie”.
Świat to za dużo [FELIETON]
W dzisiejszych czasach podróżować jest niebywale łatwo, a dokumentować te podróże – jeszcze łatwiej. A internet tylko się nadstawia, by do niego wrzucać te relacje.
Lewe zwisy [FELIETON]
Polacy nie gęsi, swoje dżinsy mają. Co z tego, że początkowo szyli je z teksasu?
Kair. To w Egipcie
Miałem świadomość, że poprzeczka dołuje, ale ostatnio wydarzyło się coś, co jawnie dowodzi, że po prostu się urwała.
Chirurgiczna precyzja
„Zamknięte z powodu mafii” – tak zatytułowano artykuł, który pojawił się na łamach „Expressu Wieczornego” w 1994 r. Tekst dotyczył strajku restauratorów na warszawskiej starówce, których nękali gangsterzy wymuszający haracze. Bezsilni przedsiębiorcy, pozbawieni wsparcia policji, postanowili w taki właśnie sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na swój problem.
Śpiewać nie każdy może [FELIETON]
Jakiś czas temu współpracowałem z pewną zacną organizacją studencką. Jej przedstawiciel przyszedł do mnie i po kilku konwencjonalnych zdaniach zaproponował mi, żebym go zatrudnił w mojej fundacji.
Lepsi piją Pepsi [FELIETON]
Co się stanie, gdy klient uwierzy reklamie? Historię jednego z najgłośniejszych procesów konsumenckich w historii można obejrzeć na Netfliksie.
Zakład Uzupełnień Sakralnych [FELIETON]
Polski ZUS do mnie pisze! – oznajmia swoim współpracownikom zebranym w oblężonym berlińskim bunkrze Adolf Hitler. Potem zdenerwowany czyta: „Uznaliśmy, że prowadzenie wojny to jest także swojego rodzaju prowadzenie działalności gospodarczej i w związku z tym jest Pan zobowiązany do płacenia składek na ZUS w wysokości 1300 złotych miesięcznie”!
Smutne wesołe miasteczko
Mickey Mouse, Kaczor Donald oraz Goofy właśnie stali się wolontariuszami w sztabie wyborczym gubernatora Florydy Rona DeSantisa – nazywanego nowym, lepszym i młodszym Trumpem – który ma całkiem realne szanse zostać 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych.
Rozmowy nierozpoczęte
Dawno temu przeprowadzałem mnóstwo wywiadów z politykami. Jedną z bardziej pamiętnych rozmów była ta z Leszkiem Moczulskim, twórcą Konfederacji Polski Niepodległej. Moczu, jak wielu wodzów w historii, uwielbiał gadać, uwielbiał swój głos i uwielbiał słuchać – ale siebie.
"The Office" to wciąż jeden z najpopularniejszych serialów. Na czym polega jego fenomen?
„Pracujemy za dwóch, a bawimy się za trzech” – to zawołanie stanowiło motto kultowego amerykańskiego serialu „The Office”. W 2020 r. – jak obliczyli skrupulatni statystycy – widzowie na całym świecie poświęcili na jego oglądanie aż 57,1 mld minut!
Królu złoty. Stagflacja staje się coraz bardziej realna
Sondaże wskazują trzecią kadencję dla PiS, w Trybunale Konstytucyjnym jest bałagan, więc nie zobaczymy szybko pieniędzy z KPO, a mimo to złoty się umacnia. Cieszą się importerzy, martwią eksporterzy, ale powinno to pomóc w szybszym spadku inflacji. Realna staje się mimo to stagflacja, ale co to oznacza.
Potęga smaku w stylu Ordo Iuris
Powołując się na klauzulę, sumienia dotychczas barmani odmawiali jedynie sprzedaży piwa z sokiem, a drukarze wydawania broszur poświęconych promowaniu „tęczowej zarazy”. Teraz jednak sytuacja ulegnie zmianie, dobrej zmianie. A to dzięki wspaniałemu poradnikowi dla pracowników i przedsiębiorców napisanemu przez Ordo Iuris.
TSUE pomaga frankowiczom, a w Europie i USA walą się banki. Pełny obraz Kuczyńskiego
Upadek banku SVB, potem Signature Bank, a na koniec wielkie kłopoty europejskiego giganta Credit Suisse. A w Polsce bardzo niekorzystna dla banków opinia rzecznika TSUE o kredytach frankowych. Bankowcy nie śpią po nocach.
Dźwięki sypialni
Dawno, dawno temu… A właściwie to wcale niedawno. Wręcz nawet dopiero co, przed chwilą, marzyliśmy sobie z kobietą mojego życia, jak to cudownie będzie razem się starzeć.
Igor Zalewski: Herosi i głupki
W szkole podstawowej miałem nauczyciela, którego uwielbiałem. Nie ja jeden. Cała klasa go uwielbiała. Był młody, brodaty i – co było absolutnym ewenementem – miał poczucie humoru.
Kapitałowa apostazja, czyli czas na "narodowe wypisanie" z Pracowniczych Planów Kapitałowych? [FELIETON]
Co trzeba zrobić, żeby otrzymać paszport w NRD? Należy złożyć wniosek, przynieść dwa zdjęcia bez nakrycia głowy i potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej, ale niezbędna jest także pisemna zgoda wszystkich ośmiorga pradziadków! Sucharowy dowcip o socjalistycznych „dobrych Niemczech”, świetnie oddaje sposób myślenia twórców programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Genialny plan pułkownika Krafta [FELIETON]
Niemiecki agent Eryk Getting ma zostać zamieniony na swojego brata bliźniaka Wacława Słowikowskiego, który sympatyzuje z polskim ruchem oporu. Taka była istota świetnego pomysłu pułkownika Abwehry – Krafta – stanowiąca osnowę dziewiątego odcinka „Stawki większej niż życie”. W tych dwóch rolach pojawił się Maciej Damięcki. Identyczna tajna operacja i tylko jeden aktor została wpisana w Polski Ład.
Szampan się leje. Pełny obraz Kuczyńskiego
Początek 2023 r. na światowych giełdach wyglądał nieźle, a w Warszawie wręcz doskonale. Powód poprawy nastrojów? Przede wszystkim dane o inflacji, które w wielu krajach pokazywały, że wyraźnie spuszcza ona z tonu.
Z pokolenia na pokolenie. Ostatnie słowo Igora Zalewskiego
Narzekanie starszych na młodszych jest prawdopodobnie tak stare jak język. Antropolodzy twierdzą, że nauczyliśmy się mówić po to, żeby plotkować. Utyskiwanie na smarkaczy też chyba podpada pod kategorię plotki. Zatem nie wstydźmy się obrabiać tyłka bliźnim – to czyni z nas homo sapiens.
Kawiarnia dla starców. Ostatnie słowo Zalewskiego [FELIETON]
Rzecz dzieje się w Wiedniu, ale nie jest to tekst podróżniczy. Pojechałem tam z dorosłą córką (kiedy to się stało?) i nastoletnim synem. Zwiedzaliśmy muzea, chodziliśmy po jarmarkach świątecznych, jedliśmy sznycletak naprawdę nie wiedzieć czemu dwa razy byliśmy w greckich knajpach i odwiedzaliśmy kawiarnie.
Powrót do przeszłości [FELIETON]
Z przepowiedni Baby Wangi – bułgarskiej niewidomej mistyczki – słynnego Nostradamusa, a nawet wróżbity Macieja jednoznacznie wynika, że rozpoczynający się rok będzie bardzo trudny. Kabała się nie myli. Niestety to już zatrważająco stała tendencja. Od dwóch lat każdy kolejny rok jest przecież coraz gorszy. A więc czego złego możemy się spodziewać w nowym 2023 roku?
Narodowe warsztaty pogardy: prognozy społeczne na 2023 r.
W przyszłym roku będziemy musieli szukać rozwiązań, jak uniknąć wzajemnej niechęci. Potrzebujemy Programu Zapobiegania Wzajemnej Nienawiści. Okrągły stół powinien stanąć po środku każdej gminy.
Mniej niż zero [FELIETON]
Kuweta dla kota ze sztuczną kupą, listwy podłogowe, wydrążony bochenek chleba, słoik po majonezie dekoracyjnym ze ściankami pobielonymi farbą, obudowa komputera, zamrażalnik, opakowanie na tampon, mydło, ale już nie przysłowiowa skarpeta. To idealne schowki do przechowywania pieniędzy.
LPS, czyli paragraf 19A
Ruch Świadomości Babadżi Herakhandi Samadź, Kościół Pentakostalny, Wyznawcy Słońca, Zakon Braci Zjednoczenia Energetycznego, a nawet Kościół Chrześcijański w Rypinie są zarejestrowanymi związkami wyznaniowymi i dzięki temu mogą korzystać z przywilejów podatkowych. Amen.
A jednak Arystofanes. Ostatnie słowo Zalewskiego
W telewizji Polsat leci właśnie ostatni sezon serialu „Świat według Kiepskich”. Kiedy Kiepscy startowali w 1999 r., budzili ogromne kontrowersje. Serial był atakowany, choć strona bierna w tym zdaniu jest sprytnym kamuflażem. Bo ja też go atakowałem. I zdecydowanie nie miałem racji.
Gwiazdy i biznes [FELIETON]
Extravaganza Michała Wiśniewskiego, kosmetyki Sza Grażyny Szapołowskiej, restauracja Borysa Szyca i Katarzyny Figury w Giżycku, firma producencka Cezar 10 Cezarego Pazury czy piwo zespołu Big Cyc. Cmentarzysko biznesów, za którymi stali artyści i celebryci, jest wielkie, a przyczyna zgonu z reguły ta sama.
Pułapka dobrobytu. Ostatnie słowo Zalewskiego
U mojego psa jestem na służbie w charakterze odźwiernego.
Podatkowy „Hole in One”
Nie mam zamiaru należeć do żadnego klubu, który chciałby przyjąć mnie na członka! To zdanie za Groucho Marxem i Woody Allenem mogła powtórzyć śp. Ivana Trump, była żona 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Niestety nikt jej o to nie zapytał. Nieszczęśliwie spadła ze schodów w swojej rezydencji i w taki banalny sposób pożegnała się z fascynującym życiem.
Będzie miękkie lądowanie? Pełny obraz Kuczyńskiego
Inflacja w 2023 r. może odpuścić. Od marcowego szczytu cena ropy spadła o jedną trzecią, cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla osiągnęła w sierpniu szczyt w okolicach 98 euro, po czym gwałtownie spadła do nieco ponad 60 euro. Od kilku miesięcy spadają ceny żywności czy ceny frachtu. To wpłynie na spadek cen.
Paragraf 26 [FELIETON]
Każdy chłopiec wie, że to Jan Domarski strzelił Anglikom „zwycięską” bramkę na Wembley, dzięki której reprezentacja Polski – remisując ostatecznie 1 do 1 – zakwalifikowała się na piłkarskie mistrzostwa świata w Monachium w 1974 r. Potem było już tylko lepiej – spektakularne trzecie miejsce!
Startupowcowi palma odbić nie może [FELIETON]
Steve Wozniak, pieszczotliwie zwany „Woz”, to jeden z trzech współzałożycieli Apple. Właściwie to był mózg całego projektu. Inżynier i wynalazca. Projektant i konstruktor Apple I oraz Apple II, uważanych za jedne z pierwszych komputerów osobistych w historii. I w porównaniu z Jobsem był w tym dobry.
Letni rajd. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
Poziom zaangażowania w akcje funduszy jest najniższy od 2008 r., a gotówki te fundusze mają najwięcej od 2001 r. Potrzebna była tylko iskra, żeby ta gotówka weszła na rynki.
Z kobietami trzeba uważać. Ostatnie słowo Zalewskiego
Wyszliśmy z koleżanką ze spotkania. Takiego biznesowego. Jak zwykle w takich wypadkach odeszliśmy kilka kroków, żeby przypadkiem nie było słychać naszych komentarzy. A potem zaczęliśmy wymieniać wrażenia.
Obawy o recesję obniżą inflację? Pełny obraz Kuczyńskiego
Sejm przyjął ustawę o wakacjach kredytowych, która będzie kosztowała banki ponad 20 mld zł. Zapłacimy za to wszyscy i to drogo, ale najpewniej nie zauważymy zmniejszenia akcji kredytowej i wzrostu opłat bankowych, za to nieliczni sporo skorzystają na „wakacjach”.