Felietony

Moc kreatywności [FELIETON]

Moc kreatywności [FELIETON]

Twierdzi, że nie zna się na muzyce. Nie ma żadnych technicznych umiejętności, nie potrafi grać na instrumencie ani obsługiwać konsolety. Jest za to laureatem Nagrody Grammy i tytułu Hit Maker of the Year. Wyprodukował płyty tak różnych artystów jak Beastie Boys, Run-D.M.C., Slayer, Red Hot Chili Peppers, System of a Down, Black Sabbath, Metallica czy Johnny Cash.

Grzegorz Sadowski 06.10.2023
Kaznodzieje telesprzedaży

Kaznodzieje telesprzedaży

„Wydajemy wojnę waszej słoninie!” – krzyczała Wanna Marchi, włoska królowa telesprzedaży, oferując odchudzające kremy z alg. Przy tym rzucała na wizji wielkimi połciami tłuszczu. Obrzydliwe? Ale działało! Na tyle, że Wanna postanowiła zbudować wielkie finansowe imperium. W przedsięwzięciu uczestniczyli: córka, camorra, podejrzani arystokraci i brazylijski szarlatan.

Stopnie mądrości [FELIETON]

Stopnie mądrości [FELIETON]

Pamiętam swój pierwszy dzień w przedszkolu. A raczej pamiętam jedną scenę. Koszmarną. Pani ustawiła nas w pary, bo mieliśmy wyjść na spacer.

Proces czy cel? [FELIETON]

Proces czy cel? [FELIETON]

„Zaufaj procesowi” to motto koszykarskiej drużyny Philadelphia 76ers. Po raz pierwszy użył go były dyrektor generalny drużyny Scott O’Neil. Choć ludzie kpili z tej strategii, to Scottowi chodziło o zdobycie czasu i zaufania w czasie odbudowywania podnoszącej się z dna drużyny; ta w końcu po latach awansowała do fazy play-off ligi NBA.

Kuroń była kobietą [FELIETON]

Kuroń była kobietą [FELIETON]

„Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm” – oznajmiła w Dzienniku Telewizyjnym aktorka Joanna Szczepkowska. Innego zdania są jednak twórcy spektaklu „Podwójny z frytkami” granego na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka. Dla nich takim punktem granicznym jest otwarcie pierwszej w Polsce „restauracji innej niż wszystkie”.

Świat to za dużo [FELIETON]

Świat to za dużo [FELIETON]

W dzisiejszych czasach podróżować jest niebywale łatwo, a dokumentować te podróże – jeszcze łatwiej. A internet tylko się nadstawia, by do niego wrzucać te relacje.

Igor Zalewski 19.08.2023
Kair. To w Egipcie

Kair. To w Egipcie

Miałem świadomość, że poprzeczka dołuje, ale ostatnio wydarzyło się coś, co jawnie dowodzi, że po prostu się urwała.

Chirurgiczna precyzja

Chirurgiczna precyzja

„Zamknięte z powodu mafii” – tak zatytułowano artykuł, który pojawił się na łamach „Expressu Wieczornego” w 1994 r. Tekst dotyczył strajku restauratorów na warszawskiej starówce, których nękali gangsterzy wymuszający haracze. Bezsilni przedsiębiorcy, pozbawieni wsparcia policji, postanowili w taki właśnie sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na swój problem.

Śpiewać nie każdy może [FELIETON]

Śpiewać nie każdy może [FELIETON]

Jakiś czas temu współpracowałem z pewną zacną organizacją studencką. Jej przedstawiciel przyszedł do mnie i po kilku konwencjonalnych zdaniach zaproponował mi, żebym go zatrudnił w mojej fundacji.

Lepsi piją Pepsi [FELIETON]

Lepsi piją Pepsi [FELIETON]

Co się stanie, gdy klient uwierzy reklamie? Historię jednego z najgłośniejszych procesów konsumenckich w historii można obejrzeć na Netfliksie.

Maciej Łuczak 11.06.2023
Zakład Uzupełnień Sakralnych [FELIETON]

Zakład Uzupełnień Sakralnych [FELIETON]

Polski ZUS do mnie pisze! – oznajmia swoim współpracownikom zebranym w oblężonym berlińskim bunkrze Adolf Hitler. Potem zdenerwowany czyta: „Uznaliśmy, że prowadzenie wojny to jest także swojego rodzaju prowadzenie działalności gospodarczej i w związku z tym jest Pan zobowiązany do płacenia składek na ZUS w wysokości 1300 złotych miesięcznie”!

Smutne wesołe miasteczko

Smutne wesołe miasteczko

Mickey Mouse, Kaczor Donald oraz Goofy właśnie stali się wolontariuszami w sztabie wyborczym gubernatora Florydy Rona DeSantisa – nazywanego nowym, lepszym i młodszym Trumpem – który ma całkiem realne szanse zostać 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Rozmowy nierozpoczęte

Rozmowy nierozpoczęte

Dawno temu przeprowadzałem mnóstwo wywiadów z politykami. Jedną z bardziej pamiętnych rozmów była ta z Leszkiem Moczulskim, twórcą Konfederacji Polski Niepodległej. Moczu, jak wielu wodzów w historii, uwielbiał gadać, uwielbiał swój głos i uwielbiał słuchać – ale siebie.

Królu złoty. Stagflacja staje się coraz bardziej realna

Królu złoty. Stagflacja staje się coraz bardziej realna

Sondaże wskazują trzecią kadencję dla PiS, w Trybunale Konstytucyjnym jest bałagan, więc nie zobaczymy szybko pieniędzy z KPO, a mimo to złoty się umacnia. Cieszą się importerzy, martwią eksporterzy, ale powinno to pomóc w szybszym spadku inflacji. Realna staje się mimo to stagflacja, ale co to oznacza.

Piotr Kuczyński 28.04.2023
Potęga smaku w stylu Ordo Iuris

Potęga smaku w stylu Ordo Iuris

Powołując się na klauzulę, sumienia dotychczas barmani odmawiali jedynie sprzedaży piwa z sokiem, a drukarze wydawania broszur poświęconych promowaniu „tęczowej zarazy”. Teraz jednak sytuacja ulegnie zmianie, dobrej zmianie. A to dzięki wspaniałemu poradnikowi dla pracowników i przedsiębiorców napisanemu przez Ordo Iuris.

Dźwięki sypialni

Dźwięki sypialni

Dawno, dawno temu… A właściwie to wcale niedawno. Wręcz nawet dopiero co, przed chwilą, marzyliśmy sobie z kobietą mojego życia, jak to cudownie będzie razem się starzeć.

Igor Zalewski: Herosi i głupki

Igor Zalewski: Herosi i głupki

W szkole podstawowej miałem nauczyciela, którego uwielbiałem. Nie ja jeden. Cała klasa go uwielbiała. Był młody, brodaty i – co było absolutnym ewenementem – miał poczucie humoru.

Kapitałowa apostazja, czyli czas na "narodowe wypisanie" z Pracowniczych Planów Kapitałowych? [FELIETON]

Kapitałowa apostazja, czyli czas na "narodowe wypisanie" z Pracowniczych Planów Kapitałowych? [FELIETON]

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać paszport w NRD? Należy złożyć wniosek, przynieść dwa zdjęcia bez nakrycia głowy i potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej, ale niezbędna jest także pisemna zgoda wszystkich ośmiorga pradziadków! Sucharowy dowcip o socjalistycznych „dobrych Niemczech”, świetnie oddaje sposób myślenia twórców programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Maciej Łuczak 04.03.2023
Genialny plan pułkownika Krafta [FELIETON]

Genialny plan pułkownika Krafta [FELIETON]

Niemiecki agent Eryk Getting ma zostać zamieniony na swojego brata bliźniaka Wacława Słowikowskiego, który sympatyzuje z polskim ruchem oporu. Taka była istota świetnego pomysłu pułkownika Abwehry – Krafta – stanowiąca osnowę dziewiątego odcinka „Stawki większej niż życie”. W tych dwóch rolach pojawił się Maciej Damięcki. Identyczna tajna operacja i tylko jeden aktor została wpisana w Polski Ład.

Szampan się leje. Pełny obraz Kuczyńskiego

Szampan się leje. Pełny obraz Kuczyńskiego

Początek 2023 r. na światowych giełdach wyglądał nieźle, a w Warszawie wręcz doskonale. Powód poprawy nastrojów? Przede wszystkim dane o inflacji, które w wielu krajach pokazywały, że wyraźnie spuszcza ona z tonu.

Z pokolenia na pokolenie. Ostatnie słowo Igora Zalewskiego

Z pokolenia na pokolenie. Ostatnie słowo Igora Zalewskiego

Narzekanie starszych na młodszych jest prawdopodobnie tak stare jak język. Antropolodzy twierdzą, że nauczyliśmy się mówić po to, żeby plotkować. Utyskiwanie na smarkaczy też chyba podpada pod kategorię plotki. Zatem nie wstydźmy się obrabiać tyłka bliźnim – to czyni z nas homo sapiens.

Kawiarnia dla starców. Ostatnie słowo Zalewskiego [FELIETON]

Kawiarnia dla starców. Ostatnie słowo Zalewskiego [FELIETON]

Rzecz dzieje się w Wiedniu, ale nie jest to tekst podróżniczy. Pojechałem tam z dorosłą córką (kiedy to się stało?) i nastoletnim synem. Zwiedzaliśmy muzea, chodziliśmy po jarmarkach świątecznych, jedliśmy sznycletak naprawdę nie wiedzieć czemu dwa razy byliśmy w greckich knajpach i odwiedzaliśmy kawiarnie.

Powrót do przeszłości [FELIETON]

Powrót do przeszłości [FELIETON]

Z przepowiedni Baby Wangi – bułgarskiej niewidomej mistyczki – słynnego Nostradamusa, a nawet wróżbity Macieja jednoznacznie wynika, że rozpoczynający się rok będzie bardzo trudny. Kabała się nie myli. Niestety to już zatrważająco stała tendencja. Od dwóch lat każdy kolejny rok jest przecież coraz gorszy. A więc czego złego możemy się spodziewać w nowym 2023 roku?

Maciej Łuczak 30.12.2022
Mniej niż zero [FELIETON]

Mniej niż zero [FELIETON]

Kuweta dla kota ze sztuczną kupą, listwy podłogowe, wydrążony bochenek chleba, słoik po majonezie dekoracyjnym ze ściankami pobielonymi farbą, obudowa komputera, zamrażalnik, opakowanie na tampon, mydło, ale już nie przysłowiowa skarpeta. To idealne schowki do przechowywania pieniędzy.

LPS, czyli paragraf 19A

LPS, czyli paragraf 19A

Ruch Świadomości Babadżi Herakhandi Samadź, Kościół Pentakostalny, Wyznawcy Słońca, Zakon Braci Zjednoczenia Energetycznego, a nawet Kościół Chrześcijański w Rypinie są zarejestrowanymi związkami wyznaniowymi i dzięki temu mogą korzystać z przywilejów podatkowych. Amen.

Gwiazdy i biznes [FELIETON]

Gwiazdy i biznes [FELIETON]

Extravaganza Michała Wiśniewskiego, kosmetyki Sza Grażyny Szapołowskiej, restauracja Borysa Szyca i Katarzyny Figury w Giżycku, firma producencka Cezar 10 Cezarego Pazury czy piwo zespołu Big Cyc. Cmentarzysko biznesów, za którymi stali artyści i celebryci, jest wielkie, a przyczyna zgonu z reguły ta sama.

A jednak Arystofanes. Ostatnie słowo Zalewskiego

A jednak Arystofanes. Ostatnie słowo Zalewskiego

W telewizji Polsat leci właśnie ostatni sezon serialu „Świat według Kiepskich”. Kiedy Kiepscy startowali w 1999 r., budzili ogromne kontrowersje. Serial był atakowany, choć strona bierna w tym zdaniu jest sprytnym kamuflażem. Bo ja też go atakowałem. I zdecydowanie nie miałem racji.

Igor Zalewski 31.10.2022
Podatkowy „Hole in One”

Podatkowy „Hole in One”

Nie mam zamiaru należeć do żadnego klubu, który chciałby przyjąć mnie na członka! To zdanie za Groucho Marxem i Woody Allenem mogła powtórzyć śp. Ivana Trump, była żona 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Niestety nikt jej o to nie zapytał. Nieszczęśliwie spadła ze schodów w swojej rezydencji i w taki banalny sposób pożegnała się z fascynującym życiem.

Będzie miękkie lądowanie? Pełny obraz Kuczyńskiego

Będzie miękkie lądowanie? Pełny obraz Kuczyńskiego

Inflacja w 2023 r. może odpuścić. Od marcowego szczytu cena ropy spadła o jedną trzecią, cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla osiągnęła w sierpniu szczyt w okolicach 98 euro, po czym gwałtownie spadła do nieco ponad 60 euro. Od kilku miesięcy spadają ceny żywności czy ceny frachtu. To wpłynie na spadek cen.

Paragraf 26 [FELIETON]

Paragraf 26 [FELIETON]

Każdy chłopiec wie, że to Jan Domarski strzelił Anglikom „zwycięską” bramkę na Wembley, dzięki której reprezentacja Polski – remisując ostatecznie 1 do 1 – zakwalifikowała się na piłkarskie mistrzostwa świata w Monachium w 1974 r. Potem było już tylko lepiej – spektakularne trzecie miejsce!