Tylko u nas
Polki tworzą innowacyjne lody roślinne. "W Polsce produkty wegańskie postrzega się w skrajny sposób"
Technolożka żywienia dr Ewa Trzetrzelewska-Lalik wraz ze swoją przyjaciółką Anetą Radłowską-Działo stworzyła innowacyjne białkowe lody roślinne, które są nie tylko smacznym deserem, ale też idealną odżywką po sportowym treningu.
Wilczyńska-Baraniak: "Firmy często zapominają o bezpieczeństwie dużych zbiorów danych" [WYWIAD]
– Świadomość dotycząca znaczenia danych z pewnością wzrasta w polskich firmach – dane są dzisiaj postrzegane jako klucz do sukcesu organizacji. Natomiast znaczącej poprawy wymaga wdrożenie efektywnych systemów do zarządzania big data – uważa Justyna Wilczyńska-Baraniak, adwokat, lider Zespołu Prawa Własności Intelektualnej, Technologii i Danych Osobowych, kancelaria EY Law.
Franczyza. Ratunek czy rzeźnia dla polskich sklepów
Pandemia przyniosła od dawna oczekiwane wyhamowanie liczby zamykanych sklepów spożywczych w Polsce. Główny powód? Wielka ekspansja franczyzy.
Oj, dane dane. Najlepsze startupy big data
Ilość danych stale rośnie. Według niektórych wyliczeń w zeszłym roku po świecie krążyły 44 bln GB danych, a do sporej ich części dostęp był utrudniony. Analiza ogromnych zbiorów danych umożliwia wprowadzenie wielu usprawnień biznesowych, co jest niezwykle istotne w kontekście planowania długofalowych działań firmy.
Rojek o OFF Festival: "Czeka nas wyjątkowa edycja. Zawsze zaskakiwaliśmy, tak będzie też w tym roku"
Branża przez dwa lata była w zasadzie całkowicie zamrożona, więc ciężko już teraz mówić o odbiciu po wielu miesiącach pandemii. Jako organizatorzy mamy do czynienia z większą ekwilibrystyką logistyczną, niż dotychczas - mówi Artur Rojek, dyrektor artystyczny OFF Festival.
Katarzyna Łakińska: "Największy potencjał mają zespoły zróżnicowane wiekowo" [WYWIAD]
Moja generacja żyła w wyjątkowo szybko zmieniającym się świecie. Jesteśmy najbardziej elastycznym pokoleniem w historii. Dzięki temu ciężko nas czymś zaskoczyć, także w biznesie – mówi Katarzyna Łakińska, założycielka Flexi.pl, portalu z ofertami pracy dla osób 50 plus.
Polski rynek elektromobilności nabiera rozpędu. Powodem nie tylko rządowe dopłaty
Polski rynek elektromobilności nabiera rozpędu. Na pewno pomagają w tym dopłaty w ramach rządowego programu Mój elektryk. Ale to nie jest jedyny powód.
Raport Cyberbezpieczeństwo. Jak chronić firmę przed cyberatakami
Liczba cyberataków rośnie w błyskawicznym tempie. Szykuj się na wojnę, bo lepiej nie będzie.
Na świecie startupowcy w wieku 50+ nikogo już nie dziwią. W Polsce są ciągle rzadkością
Mają ustabilizowaną sytuację życiową i pozycję na rynku. A mimo to postanawiają zaryzykować i stworzyć biznes od zera. Na świecie startupowcy w wieku 50+ nikogo już nie dziwią. W Polsce są ciągle rzadkością. Jednak ci, którzy się na to zdecydowali, zapewniają, że była to najlepsza decyzja w ich karierze.
Strategia karalucha. Jak inwestorzy tworzą survivalowe portfele?
Preppersi szykując się na koniec świata, robią zapasy, szykują schronienie. A co robią inwestorzy? Tworzą survivalowy portfel. Oto jeden prosty przepis.
Cashless Solutions pozyskał 1,5 mln złotych. Nowi inwestorzy chcą postawić na nowe funkcjonalności
Cashless Solutions, twórca projektu Instapay, pozyskał 1,5 mln złotych w ramach rundy finansowej. Inwestorami są Assay Group oraz fundusz VC Space Bridge.
Z reguły bojkoty są mało skuteczne. Ale ten w przypadku Rosji jest inny
Z reguły bojkoty są mało skuteczne. Ten w przypadku Rosji jest inny. Dane o płatnościach kartami pokazują, że sieci, które pozostały aktywne w Rosji, mają mniejszą dynamikę obrotów niż konkurencja.
Kiedy wali się świat… Jak szukać surowców
Trzęsienie ziemi? Wiele polskich firm po raz drugi w ciągu dwóch lat musi w trybie pilnym szukać nowych źródeł surowców. Dywersyfikacja w takich warunkach to wielki problem.
Terapia Bezsenności to aplikacja, która pomaga poradzić sobie z kłopotami ze snem. Jak powstała?
Jan Potworowski dzięki tworzonym przez siebie aplikacjom ułatwia życie wielu osobom. Jego najnowszy produkt – aplikacja Terapia Bezsenności – nie tylko pomaga poradzić sobie z kłopotami ze snem, ale także jest jednym z pierwszych w Polsce rozwiązań w intensywnie rozwijającym się sektorze terapii cyfrowych.
My Company Polska razem z InCredibles. Ruszają poszukiwania najlepszego startupu!
We wrześniu nasza redakcja zaproponuje jeden startup, który trafi do programu mentoringowego InCredibles.
Przybyły startupy pod okienko. Jak w Polsce wygląda współpraca na linii startupy-wojsko?
Na Zachodzie inwestycje w startupy zbrojeniowe idą w miliardy. Część z nich szybko staje się jednorożcami. Czemu nie robimy tego w Polsce?
Drony, satelity, płetwy. Jakie innowacje dla wojska rozwijają polskie firmy i startupy?
Nawigacja GPS, aplikacje pogodowe, mikrofale, kamery cyfrowe, teflon, internet. W wojskowych laboratoriach zrodziła się masa wynalazków, które służą nam dziś w „cywilnym” życiu. Armia jest matką innowacyjności. Ale nie w Polsce.
Innowacje są w naszym DNA. Rozmowa z Ryszardem Hordyńskim
To przedsiębiorcy i prywatni konsumenci zrobili największą rewolucję na polskim rynku energetycznym. Niestety blokują ich regulacje - mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. Strategii i Komunikacji, Huawei Polska.
Zielone Strony Biznesu. Dobre wiatry dla Bałtyku
Ze względu na doskonałe warunki rozwoju morskich farm wiatrowych Bałtyk stał się dziś miejscem rywalizacji największych światowych firm energetycznych. Najważniejsze polskie koncerny chcą wziąć w tej batalii udział. Jest się o co bić, tym bardziej że wojna w Ukrainie może dodatkowo przyspieszyć ekspansję morskiej energetyki w naszej części świata.
Łukasz Tarnawa: Koniec historii okazał się złudzeniem [WYWIAD]
– Za bardzo uwierzyliśmy w idealny świat zglobalizowanej gospodarki. Tymczasem okazało się, że 30 lat względnego spokoju, jaki przeżyliśmy po upadku komunizmu, to raczej wyjątek niż reguła – mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska.
Jacek Bartosiak: "Stworzymy grę, w której będzie wszystko: wojny walutowe, sankcje itp" [WYWIAD]
Chcemy dostarczyć ciekawą grę, która będzie oparta na wiedzy o geopolityce. W oderwaniu od jakichkolwiek sztywnych agend. Będzie w niej wszystko: wojny walutowe, sankcje, problemy z rozliczaniem się za ropę naftową, konflikty kinetyczne – zapowiada dr Jacek Bartosiak, prezes spółki Play of Battle.
BxB Studio łączy sztukę z biznesem. Bogusław Barnaś zapowiada rekordowy rok
Studiował w Polsce i w Niemczech, pracował w Londynie u Normana Fostera, giganta współczesnej architektury. Zaprojektowany przez niego dizajnerski dom zainspirowany małopolską architekturą drewnianą wygrał międzynarodowy konkurs na najlepszą rezydencję świata.
Kwadratura koła, czyli samonapędzająca się inflacja. Pełny obraz Kuczyńskiego
Tak duże podwyżki stóp procentowych paradoksalnie mogą napędzać oczekiwania inflacyjne. Polacy mogą pomyśleć, że skoro RPP tak ostro działa, to wie coś więcej i oczekuje inflacji dużo wyższej niż marcowe 10,9 proc. A skoro tak, to trzeba pędzić do pracodawcy po podwyżkę.
Urlop na kółkach. Za co Polacy pokochali kampery?
W czasie pandemii Polacy zakochali się w kamperach. Okazuje się jednak, że to nie przelotna moda czy fascynacja, lecz trwały trend. Zwłaszcza że dom na kółkach to nie tylko sposób na urlop, ale też niekiedy świetna inwestycja.
Firmowe cyberbezpieczeństwo. Jak chronić firmę przed cyberatakami?
Pandemia koronowirusa spowodowała, że wiele firm chciało jeszcze bardziej zaistnieć w internecie. Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają w sieci. Aby zadbać o bezpieczeństwo i wizerunek Marki Godnej Zaufania, musisz wiedzieć, co to jest atak DDoS, ransomware czy phishing i potrafić się przed nimi obronić.
Czas wielkich odkryć. Jak powstają nowe segmenty samochodów
Aby sprostać oczekiwaniom klientów i podsycać popyt, producenci aut muszą stale wymyślać coś nowego. Tak powstało wiele niszowych modeli, które z czasem doprowadziły do powstania potężnych segmentów. Jakie nisze odkrywane są dzisiaj? Dokąd koncerny zapuszczają się w poszukiwaniu inspiracji?
Dobra oferta podstawą retencji. Najlepsze sposoby na utrzymanie klientów
Chcesz sprzedać więcej, z większą marżą i zyskać jeszcze ambasadora swojej marki. Zadbaj o odpowiednią retencję klientów. Klient powracający jest lepszy, tańszy i pomaga tworzyć twój pozytywny wizerunek.
Bogatsze państwo, lepsze miejsce pracy. 5 powodów, by nie dyskryminować ze względu na wiek
Budowanie zespołów złożonych z osób w różnym wieku to jeden z najsilniejszych trendów zarządzania, które powoli, choć coraz silniej wchodzą do polskich firm. Przedstawiamy pięć udowodnionych naukowo argumentów, że to się opłaca.
Marzena Rudnicka: "Okolice pięćdziesiątki uznaje się jako pik możliwości zawodowych" [WYWIAD]
– Gdyby Polki i Polacy w wieku 60+ utworzyli swoje państwo, miałoby ono więcej mieszkańców niż jedna trzecia krajów Unii Europejskiej. To ogromny rynek, którego często nie dostrzegamy – mówi Marzena Rudnicka, prezeska Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
Ta maszyna miała nie powstać. "Od kilku tygodni mamy po dwa, trzy telefony z pytaniem o dostępność"
– Spółki skarbu państwa produkujące sprzęt dla wojska czy policji powinny być zobligowane do inwestowania w startupy. Tylko tak możemy zbudować przewagi. My dziś jesteśmy już w światowej czołówce w branży dronowej – mówią Artur i Małgorzata Książkowie, założyciele startupu Prometheus.
Musk przejmuje Twittera. Czy kontrowersyjny miliarder zyska narzędzie do wstrząsania rynkami?
Elon Musk zapowiada zmiany na Twitterze. Czeka nas powrót hejtparku czy przemyślana transformacja?
Afera Francopolu, czyli jak podcięto skrzydła polskiemu lotnictwu
Afera Francopolu kosztowała polskie państwo miliony złotych oraz życie kilkudziesięciu pilotów zmuszonych do obsługi wadliwych samolotów nazywanych latającymi trumnami. Największą stratą było jednak zapóźnienie polskiego lotnictwa, które sprawiło, że w 1939 r. nie było ono w stanie nawiązać równorzędnej walki z niemiecką Luftwaffe.
8 miejsc na skuteczną reklamę w internecie, o których nie mieliście pojęcia
Prawdopodobnie 9 na 10 marketerów zapytanych o to, jakimi metodami i kanałami najszybciej zwiększyć sprzedaż w twojej firmie, chórem odpowie: zainwestuj w reklamy na Facebooku i w Google!, co jest najbardziej oczywistą i w wielu przypadkach trafną radą. Jednak to nie wszystko.
Agata Wójcik, czyli z laboratorium do basenu
Dr inż. Agata Wójcik to naukowczyni z wieloletnim doświadczeniem, która obecnie rozkręca własną markę produktów do higieny intymnej dla kobiet. Najłatwiej spotkać ją zapewne w laboratorium, a w niedzielne poranki – na basenie.
„Cyfryzacja? To się opłaca!” Debata ekspertów w My Company Polska
Wynajem samochodu za pomocą zegarka, zakupy przy użyciu okularów, które same sprawdzają, na którym towarze z wystawy skupiamy wzrok, inteligentne lodówki pilnujące zakupów żywności. To nie futurystyczna wizja Stanisława Lema, lecz przewidywania uczestników debaty „Transformacja cyfrowa i bezpieczeństwo w finansach”, która odbyła się w redakcji My Company Polska.