Ekonomia jutra
Nasza miłość do pracy bywa nieszczęśliwa. Wywiad z Michałem Buszewiczem
Praca może nam dawać ułudę bycia potrzebnym. Tymczasem w relacjach romantycznych, rodzinnych czy społecznych na takie poczucie trzeba się sporo – nomen omen – napracować – mówi Michał Buszewicz, autor i reżyser sztuki „Za dużo wszystkiego” wystawionej na deskach TR Warszawa.
Skrzynki pocztowe odchodzą w przeszłość. Nowy obowiązek od 1 stycznia
Tradycyjne listy polecone w kontaktach z urzędami i przedstawicielami zawodów zaufania publicznego wkrótce przestaną być standardem.
Musimy wstać z kolan wobec cyfrowych gigantów [WYWIAD]
Wobec bigtechów staniemy się bezbronni wtedy, gdy uznamy, że nic już nie jesteśmy w stanie zrobić i powiemy „Niech się dzieje wola nieba”. A właściwie wola Bolta, Google’a, Ubera, Tencentu czy Alibaby – mówi Sylwia Czubkowska, specjalistka od nowych technologii.
Piotr Bucki: "Stajemy się ofiarami nadmiaru" [WYWIAD]
Nawet robiąc proste zakupy, koimy w sobie wiele lęków i tulimy mnóstwo dyskomfortów – mówi Piotr Bucki, specjalista od marketingu i zachowań konsumenckich, autor książki „Sapiens na zakupach”.
Mikołaj Budzanowski: "Nastaje nowa era w gospodarce i przemyśle" [WYWIAD]
Na naszych oczach powstaje nowa architektura gospodarki, którą można nazwać Przemysłem 5.0. - mówi Mikołaj Budzanowski, członek zarządu ds. rozwoju Grupy Boryszew S.A. i prezes Boryszew Green Energy and Gas.
Rozrywka a ekonomia. Na ile gry video wzmacniają kapitalizm? [WYWIAD]
Gry wideo pokazują użytkownikom świat, w którym nie ma alternatywy dla współczesnego kapitalizmu – przekonuje dr Stanisław Krawczyk, socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalista od gier.
Hiperkapitalizm okazał się niesłychanie kryzysowy
Produkujemy zbyt wiele, marnujemy zbyt wiele, konsumujemy zbyt wiele – mówi prof. Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, autor książki „Ekonomia to stan umysłu”.
Działać w różnorodnej rzeczywistości [WYWIAD]
O aktywizacji zawodowej kobiet oraz podejściu do pracy i życia rozmawiają trzy pokolenia pań Bochniarz: Henryka Bochniarz, założycielka Konfederacji Lewiatan, Joanna Bochniarz, prezeska Centrum Innowacyjnej Edukacji, i Zuzanna Bochniarz-Urbańska, socjolożka, przedstawicielka pokolenia Z.
Magdalena Bigaj: "Cyfrowi giganci traktują nas jak biomasę" [WYWIAD]
W nowym roku dajmy sobie trochę luzu i prawa do odpoczynku. Dla naszych mózgów, umęczonych pandemią, wojną i przebodźcowanych mediami społecznościowymi, okaże się to naprawdę zbawienne! – apeluje Magdalena Bigaj, prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, autorka książki „Wychowanie przy ekranie”.
Marcin Nedwidek: "Pokolenie Z wcale nie jest roszczeniowe, każdy pracuje dla jakichś celów" [WYWIAD]
Ostatnie trzy dekady to był czas stabilności politycznej, trwałego wzrostu gospodarczego i przewidywalnej globalizacji. Przez COVID-19 i wojnę w Ukrainie poszczególne klocki światowej układanki trochę się nam rozsypały i musimy je teraz mądrze poukładać na nowo - mówi Marcin Nedwidek, prezes UNIQA.
AI kreuje nowe wymagania na rynku pracy: Jakie kompetencje będą potrzebne?
Rozwój Sztucznej Inteligencji i fenomen Chat GPT sprawia, że programiści będą musieli zdobywać nową wiedzę w tym zakresie. Jak wynika z badania Sektorowej Rady ds. Kompetencji Informatyka i firmy Antal tylko 20 proc. reprezentantów firm informatycznych i działów IT przedsiębiorstw nieinformatycznych uważa, że obecne kompetencje specjalistów są wystarczające.
Krzysztof Inglot: "Rewolucja AI? Na naszych oczach znikają Święte Graale rynku pracy" [WYWIAD]
– Sztuczna inteligencja stanie się ważnym elementem globalnej konfrontacji – przewiduje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy i założyciel Personnel Service.
Łukasz Arendt: "Możemy skorzystać na pracownikach z Ukrainy" [WYWIAD]
Paradoksalnie wojna w Ukrainie może być sytuacją, na której polski rynek pracy, gdzie brakuje rąk do pracy, może skorzystać. Nie da się jednak tego zrobić w pełni efektywnie bez systemowych działań państwa – mówi prof. Łukasz Arendt, specjalista ds. rynku pracy.
Iglotex, jako pierwszy w branży, otrzymuje kredyt zrównoważonego rozwoju na 300 mln zł
BNP Paribas udziela firmie Iglotex pierwszego kredytu zrównoważonego rozwoju (Sustainability-Linked Loan) w branży produkcji żywności.
Na szczęście zaczynamy wątpić w państwo. Wywiad z Maciejem Samcikiem
– W najbliższych wyborach prawdopodobnie czeka nas starcie twardego i miękkiego populizmu gospodarczego – mówi Maciej Samcik, redaktor naczelny portalu Subiektywnie o finansach.
Rekordowe wzrosty sprzedaży produktów second hand. Kupujemy używane rzeczy, żeby zaoszczędzić
Używane produkty zyskują na popularności. W pierwszym kwartale tego roku firmy takie jak Allegro, OLX i Vinted odnotowały imponujący wzrost zarówno w liczbie dokonanych zakupów, jak i ofert.
Będzie zwrot pieniędzy za opakowania. Projekt systemu kaucyjnego trafi pod obrady lada dzień
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce coraz bardziej zbliża się do rzeczywistości. Jak donosi informator "Rzeczpospolitej", projekt ustawy w tej sprawie może trafić pod obrady Rady Ministrów już w najbliższy wtorek, 16 maja, a następnie zostać przekazany do Sejmu.
Zielona rewolucja w logistyce
Branża logistyczna ma coraz bardziej zielone oblicze. Inwestując w ekologiczne technologie, zmniejsza ona obciążenie środowiska, a jednocześnie zapewnia sobie sukces biznesowy.
Polska powinna zostać prymusem ekoinnowacyjności
Polskie firmy idą w kierunku ekoinnowacyjności, jednak dzieje się to wolno. Konieczne jest zwiększenie świadomości ekologicznej, a także poszerzenie współpracy w tym zakresie, aby przyspieszyć zieloną transformację – doszli do wniosku uczestnicy debaty „Ekoinnowacyjność” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Rezerwuj czas na Perspektywy Women in Tech Summit!
Perspektywy Women in Tech Summit to obecnie największa w Europie i Azji konferencja dla kobiet w nowych technologiach, którą już po raz piąty organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy. W tym roku odbędzie się w dniach 14-15 czerwca w Warszawie (EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14).
Cosmose AI wyceniony na 2 miliardy zł
Cosmose AI, startup założony przez Mirona Mironiuka, ze strategiczną inwestycją od NEAR, globalnego lidera Web3, wyceniony na 2 mld złotych. Przyszłość handlu detalicznego będzie silnie związana z technologiami Web3 oraz sztuczną inteligencją, dzięki połączeniu wysiłków Cosmose AI i NEAR.
Wizz Air, jak HBO Max - tanie loty w modelu subskrypcji
Wizz Air wprowadza nową usługę dla swoich pasażerów - Wizz MultiPass. To plan subskrypcyjny, który ma pomóc w oszczędzaniu na lotach.
ESG: Kapitał ludzki filarem biznesu przyszłości. Kluczowa rola HR w strategii ESG
E-konferencja Helping Hand za nami! Sposób, w jaki firma zarządza relacjami ze swoimi interesariuszami — pracownikami, partnerami, klientami - ma znaczący wpływ nie tylko na jej wizerunek, ale także na wyniki biznesowe. Szalenie istotną kwestię odgrywa skutecznie wdrożona i realizowana kompleksowo strategia ESG.
Będzie bezpośredni pociąg Warszawa - Lwów
Ukraina symbolicznie łączy się z kolejowym krwiobiegiem Europy. Będzie połączenie kolejowe Warszawa-Lwów. To dobra wiadomość dla wszystkich podróżnych, którzy często przemieszczają się między Polską a Ukrainą. Linia kolejowa ułatwi też współpracę przedsiębiorców z obu krajów.
KONGRES MOVE: Polski przemysł motoryzacyjny musi zachować konkurencyjność
Najwięksi uczestnicy procesu transformacji elektromobilności w Polsce, spotkali się w Poznaniu na kongresie MOVE 2023 - International Mobility Congress na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Adam Czerniak: "Nie podoba mi się opieranie polityki mieszkaniowej na tanich kredytach" [WYWIAD]
Hasło: „Mieszkanie prawem, nie towarem” z punktu widzenia naukowego jest błędne. Ale społecznie ma pewien sens – mówi dr Adam Czerniak, ekonomista, specjalista od polityki mieszkaniowej.
Małgorzata Bonikowska: "Polska ma swoje pięć minut" [TYLKO U NAS]
Polska i Ukraina mają szanse stać się gospodarczym zapleczem zjednoczonej Europy – mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych, członkini Team Europe.
Aleksandra Przegalińska: "Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka" [WYWIAD]
Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka – mówi prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, futurolożka, specjalistka od sztucznej inteligencji.
Davos: Miliarderzy i milionerzy z apelem do rządów: opodatkujcie nas
Zaskakująca refleksja najbardziej zamożnych: "Trzeba podwyższyć podatki dla najbogatszych [...] obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy" - apelują najbogatsi w liście otwartym skierowanym do odbiorców Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Marcin Duma: "Polacy się boją, że pierwszy raz od lat mogą zbiednieć" [WYWIAD]
Wybory wygra formacja, która lepiej się zaopiekuje lękami Polaków i da nadzieję, że ich poziom życia i status klasowy się nie obniżą – mówi Marcin Duma, prezes Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRIS.
Prof. Kleiber: "Czy Polska stanie się tygrysem gospodarczym? To już raczej nierealne" [WYWIAD]
Nowe technologie mają olbrzymi potencjał wspierania harmonijnego rozwoju świata. Jednak kluczem do tego jest szeroko rozumiana inkluzywność – mówi prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk.
Waldemar Buda: "Kamienie milowe są w polskim interesie" [WYWIAD]
Bez Krajowego Planu Odbudowy Polska straciłaby ogromną szansę rozwojową. Liczę na to, że wszyscy, którym interes Polski leży na sercu, będą aktywnie zaangażowani w jego realizację – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Odbudowa Ukrainy: zgłosiło się 420 firm z Polski
Polskie firmy chcą aktywnie uczestniczyć w powojennej odbudowie Ukrainy. To wniosek po pierwszym miesiącu naboru przedsiębiorstw do udziału w projekcie pomocy naszym sąsiadom.
Marki zmienią świat na lepsze. Wywiad z Michałem Raszką
– Wojna w Ukrainie pokazuje, że kupując albo bojkotując konkretne produkty, opowiadamy się po stronie dobra albo zła. Nasz portfel staje się ważnym narzędziem politycznym – mówi Michał Raszka, ekspert od marketingu, dyrektor komunikacji i strategii w Grupie PRC Holding, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie.
Łukasz Tarnawa: Koniec historii okazał się złudzeniem [WYWIAD]
– Za bardzo uwierzyliśmy w idealny świat zglobalizowanej gospodarki. Tymczasem okazało się, że 30 lat względnego spokoju, jaki przeżyliśmy po upadku komunizmu, to raczej wyjątek niż reguła – mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska.