Prawo i podatki
„Niedoceniona potęga”, co naprawdę pisze „The Economist” o Polsce i jak reaguje kraj
Tygodnik „The Economist” poświęcił nowe wydanie Polsce, opatrując okładkę tytułem „The remarkable rise of Poland” i nazywając nasz kraj „najbardziej niedocenianą potęgą militarną i gospodarczą Europy".. Redakcja uznała, że szybki awans gospodarczy i ambitna rozbudowa armii stawiają Warszawę w centrum debaty o przyszłości bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Określiła też wybór jednego z kandydatów na prezydenta, jako możliwe zaprzepaszczenie tego dorobku.
Walizka w cenie biletu. Europejska rebelia przeciw dopłatom za bagaż podręczny
Do Komisji Europejskiej trafiła właśnie formalna skarga podpisana przez 16 organizacji konsumenckich z 12 państw UE. Sygnatariusze – skupieni w federacji BEUC – zarzucają siedmiu tanim przewoźnikom (easyJet, Norwegian Air Shuttle, Ryanair, Transavia, Volotea, Vueling i Wizz Air) pobieranie „nielegalnych i wprowadzających w błąd” opłat za zwykły bagaż kabinowy
Dzieci Zygmunta Solorza wygrywają z ojcem w sądzie. Miliarder wydał oświadczenie
Sąd Książęcy w Liechtensteinie niespodziewanie oddalił pozew Zygmunta Solorza, potwierdzając, że statut Fundacji TiVi z sierpnia 2024 r. nieodwołalnie przekazuje kontrolę nad kluczowymi aktywami dzieciom miliardera — Aleksandrze Żak, Tobiasowi Solorzowi i Piotrowi Żakowi. Tym samym wieloletni plan sukcesji, skrupulatnie budowany w alpejskim księstwie, zyskał prawne „podręcznikowe” potwierdzenie ważności.
Obsługa Ryanair zarabia na dopłatach do bagażu? Możliwy konflikt interesów
Nowe taśmy na miernikach bagażu podręcznego Ryanair wywołały konflikt między przewoźnikiem a pasażerami, którzy twierdzą, że są nieuczciwie zmuszani do dokonania wysokich dopłat. Tymczasem strefa buforowa powinna chronić pasażera przed omyłkową dopłatą, a nie stwarzać pola do uznaniowych decyzji obsługi. Ewentualne prowizje dla obsługi za każdy obciążony opłatą bagaż mogą rodzić konflikt interesów.
Alarm w hutach! 1200 zwolnionych, tysiące zagrożonych. Czy Polska i Europa stracą stalowy kręgosłup?
Od grudnia 2023 r. zlikwidowano już Walcownię Rur Andrzej, Rurexpol, Koksownię Kraków i Kuźnię Batory - to pokłosie zalewu rynku stalą nieobciążoną unijnymi regulacjami. Pracę straciło w sumie około 1200 osób. Tak drastyczne liczby nie są statystyczną ciekawostką, lecz realnym ciosem w miejscowości, które żyły z hutnictwa.
Ponowne przeliczenie emerytury ZUS. Dzięki tej luce w prawie podwoisz świadczenie
Ponowne przeliczenie emerytury ZUS pozwala niektórym emerytom znacząco zwiększyć swoje świadczenie dzięki specyficznym przepisom, które umożliwiają skuteczne podwojenie emerytury dla wybranych roczników. Specjaliści odkryli mechanizm, który pozwala na niezwykle korzystne finansowo rozwiązanie.
10 000 dronów na kartce, zero w magazynie. Umowa ws. Warmate to tylko ramy bez zobowiązań?
Ministerstwo Obrony Narodowej rozesłało triumfalną wiadomość o rekordowym kontrakcie na 10 tys. dronów-amunicji Warmate polskiej Grupy WB. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o „wielkiej inwestycji” i „fakcie dokonanym”. Eksperci błyskawicznie ostudzili entuzjazm: podpisany dokument nie jest zamówieniem, lecz umową ramową, która wcale nie obliguje państwa do wydania ani jednej złotówki.
Drakońskie sceny na lotniskach. Ryanair oszukuje na miernikach bagażu?
Od kwietnia Ryanair zaostrzył politykę bagażową. Pasażerowie donoszą, że każdy bagaż podręczny jest sprawdzany w specjalnych miernikach, które, według nich, wymieniono na mniej korzystne dla klientów. Coraz więcej z nich decyduje się pozwać linię lotniczą i toczy walkę o swoje prawa. Ostatnio kolejny sąd przyznał rację jednemu z nich.
80 tys. nauczycieli straci prawo do urlopu dla poratowania zdrowia. MEN rozwiewa nadzieje
Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje zmian przepisów o wcześniejszych emeryturach i urlopach dla poratowania zdrowia – wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską Gabrieli Lenartowicz (KO). Posłanka zwróciła się do MEN z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących możliwości udzielania urlopów zdrowotnych nauczycielom, którzy nabyli prawo do wcześniejszej emerytury.
Cud na stacjach czy kiełbasa wyborcza? Ceny paliw najniższe od trzech lat
Polscy kierowcy mają powody do zadowolenia – ceny paliw na stacjach osiągnęły poziomy, których nie widziano od lutego 2022 roku. Zarówno benzyna, jak i olej napędowy są dziś znacząco tańsze niż jeszcze kilka tygodni temu. Co stoi za tym zjawiskiem?
Inicjatywa Brzoski działa i będzie przedłużona. Druga faza deregulacji we wrześniu
Rafał Brzoska i grupa ekspertów z inicjatywy SprawdzaMy ma zamiar kontynuować działania na rzecz uproszczenia prawa gospodarczego w Polsce. Do września zamierza złożyć kolejne 150 inicjatyw deregulacyjnych.
Nowy system sprzedaży nieruchomości przez skarbówkę. Portal eLicytacje zastąpi tradycyjne przetargi
Resort finansów przygotował projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który wprowadza elektroniczną formę sprzedaży nieruchomości zajętych przez organy skarbowe. Dokument został właśnie opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Nowe prawo podatkowe od 2026 roku. Ważne zmiany dla przedsiębiorców
Sejm zajmie się nowelą Ordynacji podatkowej, która ma zagwarantować przedsiębiorcom co najmniej 6 miesięcy na dostosowanie się do niekorzystnych zmian podatkowych. Eksperci wskazują na luki w przepisach.
Będzie milion? Rekordowe zainteresowanie Polaków nowym świadczeniem
Rekordowe 749 tys. wniosków o rentę wdowią już w ZUS. Do końca czerwca może wpłynąć nawet milion próśb o wypłatę świadczenia. Wypłaty renty wdowiej ruszą z wyrównaniem od lipca 2025. Prezes zapowiada automatyczne decyzje i szybsze terminy. Sprawdź, czy się kwalifikujesz.
Rewolucja w L4. ZUS przejmuje finansowanie od 1. dnia choroby
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finalizuje prace nad nowym systemem finansowania zwolnień lekarskich. Zgodnie z propozycjami, ZUS przejmie finansowanie L4 od pierwszego dnia choroby, co oznacza likwidację wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawców.
Nowe zasady w kontrolach skarbowych. Bez odsetek po 6 miesiącach
Ministerstwo Finansów w projekcie deregulacji (UDER26) proponuje, aby w przypadku kontroli podatkowych trwających powyżej sześciu miesięcy podatnik w ogóle nie musiał płacić odsetek za zwłokę. Obecnie podatnicy muszą je płacić za cały okres kontroli, niezależnie od jej długości.
Dodatkowa pensja dla osób na umowie o pracę. Jak złożyć wniosek?
Odejście na emeryturę oznacza rozwiązanie stosunku pracy i otrzymanie ostatniej wypłaty od pracodawcy. Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę mogą jednak liczyć na dodatkowe świadczenie finansowe. Oprócz standardowego wynagrodzenia i ekwiwalentu urlopowego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, emerytom przysługuje również odprawa emerytalna. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać to dodatkowe świadczenie w 2025 roku?
Siła partnerstwa w międzynarodowym biznesie. Jak współpraca otwiera drzwi na świat?
Wyzwania, przed którymi stanęli polscy przedsiębiorcy w ciągu ostatnich lat sprawiły, że coraz częściej mówi się o potrzebie współpracy między biznesem, instytucjami finansowymi, doradczymi i prawnymi, wyspecjalizowanymi w prowadzeniu inwestycji międzynarodowych. Tego rodzaju partnerstwo pozwala zwiększyć odporność polskich firm na rynkach zagranicznych w czasie niepewności lub potencjalnych kryzysów.
7000 złotych zasiłku pogrzebowego od 2026 roku. Sejm przyjął ustawę
Po 14 latach zamrożenia kwoty zasiłku pogrzebowego Sejm zdecydował o znaczącej podwyżce tego świadczenia. Posłowie niemal jednogłośnie poparli ustawę wprowadzającą istotne zmiany, które odczują rodziny zmarłych.
Nadchodzi rewolucja w rachunkach za energię elektryczną. Rząd przedstawił plany
Resort klimatu i środowiska przygotowuje istotne zmiany w rozliczeniach za prąd. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji w zakresie energetyki, planowany do przyjęcia przez rząd w II kwartale 2025 r., wprowadzi znaczące udogodnienia dla odbiorców.
KRUS rusza z wypłatą świadczeń. 2610 złotych dodatku dopełniającego dla rolników
Dodatek dopełniający to nowe świadczenie pieniężne, które Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłaca osobom uprawnionym do rolniczej renty rodzinnej i renty socjalnej. Pieniądze otrzymują osoby, które na dzień 1 stycznia 2025 roku są w posiadaniu orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Nowa kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Trzaskowski ogłosi plan po pierwszej turze wyborów
Temat podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł powraca w kampanii wyborczej. Koalicja Obywatelska rozważa przedstawienie konkretnego planu w tej sprawie, jednak nie przed pierwszą, a dopiero między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich.
Przełomowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej. O ile obniżono stopy procentowe?
7 maja odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), podczas którego zdecydowano o obniżeniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego (NBP) o 50 punktów bazowych.
Co blokuje polskich startupowców? Ministerstwo Rozwoju: "To wizytówka porażki systemu"
Polskie startupy mają globalne ambicje i światowej klasy kompetencje – ale zamiast skalować biznesy, zderzają się z urzędniczym murem. Nowy raport PFR i Fundacji Startup Poland ujawnia niepokojącą prawdę: system wsparcia dla innowacji nie działa tak, jak powinien. Przepisy są zbyt skomplikowane, wsparcie rozproszone, a państwo – jak zauważyła dr Agata Wancio z Ministerstwa Rozwoju i Technologii – „nie nadąża za tempem rynku innowacji technologicznych”.
Oddech dla kredytobiorców. RPP rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych?
RPP prawdopodobnie obniży dziś stopy procentowe. W zależności od skali obniżki raty kredytów hipotecznych mogą spaść nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Wygląda na to, że czeka nas duża obniżka.
Kryzys demograficzny. Ubędzie 27 mln Polaków w ciągu jednego pokolenia
Jeśli obecne trendy się utrzymają, Polska może doświadczyć dramatycznego spadku liczby ludności. Według prognoz ONZ, populacja kraju może skurczyć się do 14,5 miliona osób do 2100 roku. Inne prognozy mówią o gorszym scenariuszu.
1200 złotych więcej dla seniorów. Projekt Konfederacji już w Sejmie
Nowy poselski projekt zakłada zarówno podwyżkę emerytur, jak i wypłatę jednorazowych wyrównań. Wnioski będzie można składać przez 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy.
Afera wokół kawalerki Nawrockiego. Miasto płaci za opiekę seniora 100 tys. zł
W 2017 roku Karol Nawrocki – dziś prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta – wraz z żoną nabył mieszkanie od starszego mężczyzny. 80-letni Jerzy Ż., jak ustalili dziennikarze, przekazał im kawalerkę o powierzchni 28,5 m² w zamian za opiekę. Dziś przebywa w trójmiejskim DPS, a koszty jego utrzymania (prawie 100 tys. zł rocznie) pokrywa gmina.
Nowe godziny pracy w urzędach. Premier zdecydował
Od końca kwietnia 2025 roku w polskich urzędach zaczął obowiązywać nowy model organizacji czasu pracy. Zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z 17 kwietnia br., wiele instytucji publicznych zostało zobowiązanych do dostosowania godzin otwarcia do bardziej elastycznego i przyjaznego modelu obsługi obywatela.
Nawet 1229 zł miesięcznie dla bezrobotnych. Niewielu wie o tym zasiłku
Wielu Polaków szukających informacji o zasiłku dla bezrobotnych nie wie, że w niektórych przypadkach przysługuje im inna forma wsparcia – zasiłek stały z MOPS lub GOPS. Od stycznia 2025 roku maksymalna kwota świadczenia wzrosła do 1229 zł miesięcznie, a nowe kryteria dochodowe sprawiają, że więcej osób może się o nie ubiegać.
Wielka zmiana w CPK. „Odchodzimy od Baranowa” – mówi prezes Filip Czernicki
Prezes CPK uderza w dotychczasowe mity: „Szprychy były tylko kreskami na mapie, nie było nawet gruntów”. W wywiadzie dla Business Insider Polska Filip Czernicki mówi o zmianie filozofii projektu, rezygnacji z wielkiego hubu w Baranowie i nowym podejściu do finansowania megainwestycji.
Poczta Polska wysłała ponad 100 tys. listów. Masowa akcja ściągania zaległości
Poczta Polska rozpoczęła intensywną akcję wystawiania wezwań do zapłaty za zaległy abonament RTV. W 2024 roku instytucja wysłała już ponad 118 tys. listów do osób, które nie uregulowały swoich zobowiązań.
Zmiany w programie 800+ od czerwca. Dotkną blisko 500 tys. rodzin
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadza istotne zmiany w programie 800+ od 1 czerwca 2025 roku. Nowe regulacje wpłyną na sytuację finansową gospodarstw domowych, szczególnie rodzin pracowników z Ukrainy.
Nowy wiek emerytalny? Połowa Polaków nie ma oszczędności na dłużej niż 3 miesiące
Financial Wellness Index, nowy wskaźnik rynkowy stworzony przez Finax, pokazuje alarmująco niski poziom dobrostanu finansowego Polaków. Premierowy odczyt za pierwszy kwartał 2025 roku wyniósł zaledwie 46 punktów na 100 możliwych, co plasuje nas zdecydowanie poniżej progu poczucia komfortu finansowego.
Nowa wysokość emerytury po waloryzacji. ZUS wyśle listy do 9 mln seniorów
Zakład Ubezpieczeń Społecznych po zakończeniu wypłat 13. emerytury rozpoczął wysyłkę ważnych listów do blisko 9 mln emerytów i rencistów. Dokumenty zawierają kluczowe informacje finansowe, które mogą wpłynąć na wysokość świadczeń przez cały kolejny rok. Każdy błąd w decyzji może skutkować zaniżonym świadczeniem.