Nowe technologie
Premiera Majorana 1: Microsoft wyznacza kierunek na rynku kwantowych procesorów
Na naszych oczach zaczyna się Nowa Era wo obliczeniach kwantowych. 19 lutego 2025 roku Microsoft ogłosił stworzenie swojego pierwszego chipu do obliczeń kwantowych, nazwanego Majorana 1. Ten przełomowy układ ma potencjał znacząco przyspieszyć rozwój praktycznych komputerów kwantowych, skracając oczekiwany czas ich wdrożenia z dekad do zaledwie kilku lat.
Agenci z licencją na usprawnianie. Polskie AIQ [ODCINEK 2]
Czym jest agentowa sztuczna inteligencja? W jakich branżach może odegrać kluczową rolę, a gdzie jej znaczenie przeceniamy? Zapraszamy do obejrzenie drugiego odcinka programu Polskie AIQ!
Moda jak z żurnala. Sztuczna inteligencja rozpycha się w świecie mody
StyleScan, Botika i Supptrail – zapamiętaj te nazwy. To firmy, które już niedługo zapełnią twoją szafę.
Bezpłatny serwis ds. cyberbezpieczeństwa od NASK. Wykrył już 30 tys. zagrożeń
NASK – Państwowy Instytut Badawczy, we współpracy z zespołem CERT Polska, uruchomił innowacyjny serwis moje.cert.pl, mający na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w Polsce. Z darmowego portalu mogą korzystać także przedsiębiorcy, co pomoże im ustrzec się m.in. przed atakami hakerskimi.
Elon Musk chce przejąć Open AI. Technologiczna wojna gigantów
Elon Musk złożył propozycję przejęcia OpenAI, firmy odpowiedzialnej za sukces popularnego Chata GPT. Jego oferta opiewa na zawrotną sumę 97,4 miliarda dolarów, co stanowi jedno z największych potencjalnych przejęć w historii sektora sztucznej inteligencji. Sam Altman, szef Open AI odpowiedział miliarderowi propozycją kupna Twittera za dziesięciokrotnie niższą stawkę.
Przedsiębiorco, nie bujaj w obłokach! Radzimy, jak przenieść firmę do chmury, by miało to sens [WEBINAR]
Jak optymalizować koszty wdrożenia chmury? Jak liczyć zysk z inwestycji? Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy rozwiązań chmurowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym najnowszym webinarze przygotowanym we współpracy z Cloudware Polska!
Wyjść poza własną bańkę. Wywiad z Aleksandrem Duninem
Tym, co ja uwielbiam w Timeleft, jest różnorodność – dzięki aplikacji mogę poznać ludzi, których być może nigdy bym nie poznał, gdyż po prostu jest nam nie po drodze w pewnych kwestiach – wskazuje Aleksander Dunin, Lead Experience Manager w Timeleft.
Nowi gracze w świecie influencerów. Jak unikalność w trzech wymiarach kształtuje wirtualnych twórców?
Tradycyjna reklama przez dekady opierała się na masowym przekazie: billboardach, reklamach telewizyjnych czy radiowych, które docierały do szerokiego grona odbiorców, lecz pozostawiały niewielkie pole do interakcji. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych pojawiła się możliwość nawiązania bliższych relacji z odbiorcami, co wykorzystali influencerzy.
DeepSeek AI "Szansą dla rozwoju polskiej sztucznej inteligencji"
Wprowadzenie na rynek modelu R1, od Deep Seek AI, chińskiego startupu technologicznego, wywołało spore zamieszanie na rynku. Eksperci branży dostrzegają w rozwiązaniu od wujka Xî szansę na szybszy rozwój AI nad Wisłą.
Bez motyki na Księżyc
Mars czy Księżyc? Jak na razie wygrywa naturalny satelita Ziemi. W ciągu najbliższej dekady poleci tam ponad 200 misji eksploracyjnych. W tym pierwsza z polskim sprzętem od firmy Scanway. To wyścig, więc wygra ten, kto dokona tego szybciej i lepiej. Perspektywy są księżycowe.
Po pierwsze: optymalizować. Najlepsze polskie startupy logistyczne
Czasy są, jakie są. Obecną sytuację rynkową cechuje spora niestabilność oraz konieczność sprostania coraz to nowszym wyzwaniom. Nieważne, czy chcesz, aby transport w twojej firmie był ekologiczny, rozwijasz firmę przemysłową, czy interesuje cię system do zarządzania parkingiem dla swoich pracowników – wśród innowacyjnych startupów logistycznych możesz znaleźć rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb.
Budzimy się w świecie, który nie lubi filtrów. Wywiad z twórcami PicMe
Kiedy jakiś czas temu mieliśmy jakieś nowe pomysły, radziliśmy się głównie przyjaciół. Dziś łapiemy się na tym, że czasami wolimy poprosić o ocenę algorytm – mówią Michał Czyżewski i Piotr Zarzycki, pomysłodawcy aplikacji PicMe.
AI? Na razie dziękujemy
Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że pod koniec ubiegłego roku już 18 proc. polskich firm korzystało z zaawansowanych narzędzi bazujących na AI. I chociaż skok w porównaniu z 2023 r. był znaczący – bo liczba ta wzrosła trzykrotnie – to ciągle jest to słaby wynik, zważywszy, że np. w Chinach czy Indiach odsetek ten zbliża się do 70.
Czy Polska może stać się liderem CEE w obszarze kryptowalut? Felieton Gracy Chen, CEO Bitget
Kryptowaluty już dawno przestały być tylko ciekawostką technologiczną czy zabawką dla pasjonatów IT. Dziś są tematem gorących dyskusji na najwyższych szczeblach finansów i polityki, a niedawno zaprzysiężony Trump posunął się nawet do stworzenia własnego tokena. To wszystko przyciąga coraz większe rzesze indywidualnych inwestorów – również w Polsce. Co więcej, statystyki pokazują, że zainteresowanie cyfrowymi aktywami rośnie w imponującym tempie. W 2024 roku - jak wynika z danych Statista - w kryptowaluty zainwestowało już ponad 22 proc. Polaków, rok wcześniej było to "zaledwie" 14 proc (źródło: PwC). Czy to oznacza, że Polska staje się liderem Europy Środkowej w obszarze kryptowalut? To całkiem prawdopodobne.
Wsiąść do pociągu, czyli jak rozwijać AI w Polsce
„My Company Polska” rusza z nowym projektem – cyklicznym programem publicystyczno--informacyjnym poświęconym sztucznej inteligencji. Pierwszy odcinek wkrótce ukaże się w naszym serwisie internetowym, a już teraz możecie zapoznać się z zapisem dyskusji podsumowującej nagranie. W rozmowie udział wzięli: Eliza Kruczkowska – dyrektorka departamentu rozwoju innowacji, Polski Fundusz Rozwoju, Jarosław Bryl – Chief AI Officer, Asseco Poland oraz Andrzej Sowiński – Country Managing Director, HP Inc Poland.
Open AI, Google i Microsoft odrabiają straty po debiucie DeepSeek AI
Gwałtowny spadek wartości akcji amerykańskich gigantów technologicznych to efekt pojawienia się DeepSeek AI, który zmusił inwestorów do ponownego przemyślenia przyszłości rynku sztucznej inteligencji. Jednak BigTech z USA odrabiają straty na giełdzie, po tym jak wokół technologii od wujka Xî pojawia się coraz więcej wątpliwości..
DeepSeek R1 zdetronizuje Chat GPT? Chiński startup postrachem giełdy
Chiński startup DeepSeek AI wprowadził na rynek rewolucyjne rozwiązanie, które wywołuje perturbacje na globalnym rynku. Technologia przewiduje ruchy giełdowe z niespotykaną dotąd precyzją. Jej działania spowodowały znaczące spadki na giełdach od Azji po Wall Street.
Stargate: 500 mld USD na rozwój AI od administracji Trumpa
Prezydent Donald Trump ogłosił w Białym Domu uruchomienie projektu Stargate, który zakłada inwestycję do 500 miliardów dolarów w rozwój infrastruktury sztucznej inteligencji (AI) w Stanach Zjednoczonych. W inicjatywie biorą udział kluczowe firmy technologiczne, takie jak OpenAI, Oracle oraz japoński konglomerat SoftBank.
Detektyw w cyfrowym świecie. Czym jest informatyka śledcza?
Czy informatyka śledcza to praca dla pasjonatów urządzeń mobilnych, którzy marzą o byciu współczesnym Sherlockiem Holmesem rozwiązującym najbardziej skomplikowane zagadki XXI w.? Nie do końca. To fascynująca, ale jednocześnie wymagająca dziedzina, która łączy w sobie technologię, prawo i analityczne myślenie.
Inwestycja w cyberbezpieczeństwo to kupno świętego spokoju [WYWIAD]
Czym jest cyberbezpieczeństwo nowej generacji? Jakie znaczenie w budowaniu higieny cyfrowej ma sztuczna inteligencja? Rozmawiamy z Dariuszem Kupcem, Head of Security Business Unit w Cloudware Polska oraz Grzegorzem Latosińskim, Country General Managerem Palo Alto Networks w Polsce.
Zaplanuj sobie szczęście
Czy szczęście można zamknąć w aplikacji? Choć brzmi to jak science fiction, coraz więcej z nas decyduje się na wykorzystanie technologii do wspierania swojego dobrostanu. Czy to w pracy, czy w domu od szczęścia zdaje się nas dzielić kliknięcie we właściwą ikonkę.
USA umieściły Polskę wśród krajów "gorszej kategorii". Afera przekreśla rozwój AI nad Wisłą?
Stany Zjednoczone zaktualizowały klasyfikację krajów w kontekście eksportu zaawansowanych technologii. Polska została przeniesiona do kategorii B, co oznacza dodatkowe ograniczenia w dostępie do nowoczesnych rozwiązań zwłaszcza w sektorze półprzewodników i mikroprocesorów istotnych do rozwoju AI. Światowe media podkreślają, że Polska jest największą ofiarą decyzji USA.
Skończmy z terapiami szokowymi. Na nasz rachunek z prof. Szymonem Łukasikiem
Pomysł, by zaprosić na lunch prof. Szymona Łukasika, podsunął mi prof. Piotr Sankowski, z którym wywiad mogliście przeczytać w poprzednim numerze. Tak więc w tym odcinku „Na nasz rachunek” znów będzie sporo o sztucznej inteligencji. I znów z wybitnym ekspertem.
Polskie AIQ - pierwszy odcinek nowego programu My Company Polska
My Company Polska rusza z cyklicznym programem, przez który chcemy pokazać najciekawsze rodzime firmy związane ze sztuczną inteligencją. To pierwsza tego typu inicjatywa w naszym kraju, a partnerem strategicznym cyklu jest firma Asseco Poland.
Cyfrowe mury obronne. Jak zabezpieczyć firmę przed cyberatakami [WEBINAR]
Główne stereotypy związane z cyberbezpieczeństwem? Jak tłumaczą specjaliści Cloudware Polska, wielu przedsiębiorcom w Polsce wciąż wydaje się, iż w organizacji wystarczy wdrożyć jeden system bądź jedno rozwiązanie, które ochroni ich przed wszystkimi zagrożeniami. Zapraszamy na webinar poświęcony cyberbezpieczeństwu, przygotowany we współpracy z Cloudware Polska!
Wonder Legends Studio - nowe polskie studio transmediowe - zbiera milion dolarów w rundzie pre-seed
Wonder Legends Studio SA (WLS) - polskie studio transmediowe - pozyskuje kwotę miliona dolarów w rundzie pre-seed, której przewodniczył fundusz SMOK Ventures.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Są przykłady firm, również w Polsce, które po ataku hakerskim nie były w stanie się podnieść i zbankrutowały, dlatego zalecam aktywne podejście do budowania cyberodporności organizacji – mówi Piotr Markowicz, dyrektor strategii i rozwoju ICT, Orange Polska.
Androidy i agenci AI. Trendy technologiczne na 2025 rok
Próba opisania potencjalnie dominujących trendów w najbliższej przyszłości zawsze ma w sobie znamiona wróżenia z fusów – zwłaszcza w branży technologicznej, gdzie pewne mody znikają szybciej, niż powstają. Spróbujmy jednak wskazać kluczowe technologie, które w 2025 r. warto śledzić.
Ceniepolskezasmacznepaczki
Czy to losowy układ znaków? Nie, to przykład naprawdę mocnego hasła! – Kiedy tworzymy nasze hasła, nie bójmy się nutki szaleństwa – przekonuje Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.
Jak stworzyć odpowiednie hasło
Od czego zacząć budowanie własnej cyberodporności? Od mocnego hasła. To najprostszy krok, dzięki któremu możemy stać się bezpieczniejsi, jednak wciąż trywializowany przez większość z nas. Czas to zmienić!
Sprzęt od Scanway poleci na Księżyc. Ważna transakcja dla polskiego sektora kosmicznego
Scanway rozpoczyna współpracę z amerykańskim Intuitive Machines. W ramach otrzymanego wczoraj zamówienia, polska Spółka dostarczy instrument optyczny do mapowania powierzchni Księżyca. Start misji z udziałem teleskopu Scanway planowany jest do końca 2025 roku.
Web3: droga do decentralizacji i bezpiecznej cyfrowej własności. Felieton Gracy Chen, CEO Bitget
Na przełomie stuleci internet zafascynował ludzi swoją nowością i możliwościami, jakie oferował. Niewielu jednak przewidywało, jak szybko stanie się wszechobecnym narzędziem, które przejmie wiele aspektów naszego codziennego życia. W tamtym czasie, w obliczu ekscytacji nowymi możliwościami, pytania o bezpieczeństwo danych czy anonimowość zeszły na dalszy plan. Centralizacja zasobów, brak prywatności i przejrzystości oraz potrzeba wypracowania nowych modeli własności cyfrowej zainspirowały rozwój nowej generacji internetu – Web3.
AI, łosoś i zupa krabowa. Na nasz rachunek z Piotrem Sankowskim
Drugiej szansy nie będzie. Na nasz rachunek z Piotrem Sankowskim.
Play of Battle S.A. pozyskała od inwestorów ponad 3 mln zł
Ponad 3 mln zł w ramach publicznej oferty akcji pozyskało warszawskie studio Play of Battle S.A. To jedna z największych ofert publicznych w trybie subskrypcji otwartej spółki gamingowej w Polsce od trzech lat. Pozyskane środki w całości zasilą budżet produkcyjny gry Play of Battle.
Nowy projekt ex-Partnerów VC w Polsce. NewSales wesprze startupy w komercjalizacji
NewSales, projekt tworzony przez ekspertów z ponad 40-letnim doświadczeniem w obszarze komercjalizacji B2B oraz byłych partnerów VC, powstał w odpowiedzi na potrzeby młodych przedsiębiorstw oraz funduszy inwestycyjnych poszukujących efektywnych rozwiązań w budowaniu i rozwijaniu sprzedaży. NewSales koncentruje się na wspieraniu firm technologicznych na różnych etapach rozwoju: od tworzenia strategii Go-To-Market, przez rozpoczynanie sprzedaży, aż po jej skalowanie. Firma oferuje także wsparcie dla funduszy VC i PE, zwiększając bezpieczeństwo inwestycji poprzez akcelerację sprzedaży w spółkach portfelowych.