Fajrant
Nawet 90 proc. Polaków nie lubi milionerów. Ale w zasadzie, dlaczego?
Z jednej strony ich hołubimy, zapraszamy do pierwszych rzędów najważniejszych konferencji. Z drugiej czujnie śledzimy afery skarbowe, by przyłapać ich na oszustwie i bezprawnym wzbogaceniu się. Dlaczego nie lubimy ludzi bogatych? Rozmawiam o tym z Olgą Kozierowską dziennikarką biznesową, działaczką społeczną, twórczynią Sukcesu Pisanego Szminką.
Rzeczy, które trzeba zrobić choć raz w życiu. Na nasz rachunek z Pamelą Krzypkowską
Wegański ramen, sztuczna inteligencja i podciąganie na drążku – najnowsza odsłona cyklu „Na nasz rachunek” przynosi wiele zaskoczeń.
Pułapki networkingu [FELIETON]
Od czasu do czasu rzucam okiem na porady rozmaitych guru biznesu. Większość sugestii odrzucam od razu, bowiem nie uśmiecha mi się wstawanie o 5 rano, żeby rzucić się w wir pracy, gdy inni jeszcze słodko śpią. Na szczęście w obronie mego lenistwa stają nie byle jakie autorytety.
Nadchodzi Latte Night Show. Pierwszy odcinek już dostępny
Świetni goście i mnóstwo dobrej zabawy. Czego można spodziewać się po naszym nowym programie?
Tu byliśmy, tam będziemy. Patronaty My Company Polska. Luty 2025
Jak na dziennikarzy przystało, wozimy się po wielu różnych imprezach
Odwaga podważania
Gdy zespołowo zdobywamy jakiś szczyt (choćby i Everest!), dobrze jest mieć ze sobą doświadczonego lidera. Ale jeszcze lepiej, by w kluczowym momencie odważyć się opinię tego lidera podważyć. Wyrażanie wątpliwości i jasna komunikacja mogą nas uchronić przed katastrofą.
Zwinnie. Nowości w świecie wina
W tym roku polski rynek wina czeka kilka mniej lub bardziej spektakularnych debiutów
W lutym rozpieszczamy zmysły
Poddajemy się magii walentynek. Kupujemy zmysłową bieliznę, smaganą mrozem i wiatrem skórę koimy kosmetykami Sord, wnętrza oświetlamy kolorowym światłem, a na kolację jedziemy do Poznania, spróbować steków, które jadła Michelle Obama.
Między oczekiwaniami a możliwościami. Czym jest work-life fit?
Popularna jeszcze nie tak niedawno idea work-life balance powoli odchodzi do lamusa. Pracownicy, zwłaszcza młodzi, nie mają ochoty na stresujące balansowanie między pracą a życiem prywatnym zmuszające ich często do trudnego wyboru, co w danym momencie jest ważniejsze. Chcą, by te sfery wzajemnie się przenikały i uzupełniały, tworząc harmonijną, satysfakcjonującą całość. Odpowiedzią na te potrzeby jest koncepcja work-life fit.
Łukasz Kopiński. Poza biznesem
Posiada gospodarstwo rodzinne, na którym uprawia 40 ha porzeczek. Pomysł na Ribes Technologies zrodził się z doświadczenia w prowadzeniu plantacji oraz pracy jako nauczyciel akademicki i pracownik naukowy w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
Elektryk zimą – czy to wyzwanie?
Zima, szczególnie mroźna, to nie jest dobry czas dla samochodów, w tym i tych najbardziej nowoczesnych, czyli na prąd. Gdy nadchodzą chłody, spada efektywność baterii, a rośnie zapotrzebowanie na energię. Jak w tych warunkach radzą sobie elektryki?
Szczyty rozwoju. Wspinaczka przeżywa rozkwit
Na miejskich ściankach i w niedostępnych górach. Wspinaczka przeżywa rozkwit, chętnych do nauki przybywa z każdym sezonem. Nic dziwnego, ten sport rzeźbi nie tylko mięśnie, ale też ducha. Zapewnia dawkę adrenaliny, którą można porównać chyba tylko z prowadzeniem własnego biznesu.
Rolniczy Top Gear
„Importowane kurczaki są tak pełne chloru, że smakują jak basen z dziobem” – wołał Jeremy Clarkson podczas manifestacji brytyjskich farmerów, protestujących przeciw „podatkowi traktorowemu”. Skąd się tam wziął? Telewizyjny gwiazdor sam jest farmerem i prowadzi gospodarstwo „Diddly Squat” o powierzchni 1 tys. akrów w Cotswolds. Jego potyczki z siłami natury i urzędnikami Zjednoczonego Królestwa można oglądać w programie „Clarkson’s Farm”.
Dolce far niente, czyli laba na żądanie
Jak wprowadzić w życie zasady słynnego dolce far niente i zyskać na tym w pracy.
Burger Drwala w McDonald's: Ostatni tydzień kultowej kanapki
Fani kanapki, zwani przez McDonalds "drwalożercami" muszą się spieszyć z ostatnimi zamówieniami. Burger Drwala w tym roku szybciej znika z amerykańskiej sieci restauracji w Polsce. Znamy termin wycofania produktu z sezonowego menu.
Skończmy z terapiami szokowymi. Na nasz rachunek z prof. Szymonem Łukasikiem
Pomysł, by zaprosić na lunch prof. Szymona Łukasika, podsunął mi prof. Piotr Sankowski, z którym wywiad mogliście przeczytać w poprzednim numerze. Tak więc w tym odcinku „Na nasz rachunek” znów będzie sporo o sztucznej inteligencji. I znów z wybitnym ekspertem.
Ola Mirosław - Małysz polskiego wspinania. I zwyciężczyni plebiscytu PS <3 [WYWIAD]
Sport nauczył mnie cierpliwości. Ona jest ważna, bo pomaga dążyć do celu – pięć razy upadniesz, ale za szóstym razem w końcu zwyciężysz. Bez umiejętności radzenia sobie z porażkami i wyciągania z nich wniosków, nie zajdziesz w sporcie daleko – mówi Ola Mirosław, rekordzistka świata we wspinaczce na czas.
Horoskop na 2025 rok [FELIETON]
Redakcja zasugerowała, bym przygotował horoskop na 2025 r. W pierwszej chwili chciałem odmówić, ponieważ nie mam zielonego pojęcia o znakach zodiaku, koniunkcjach planet, ascendentach. Ale potem pomyślałem sobie, że właściwie – dlaczego nie.
Na dobry start
Noworoczne postanowienia – co tu kryć – zaraz przestaną obowiązywać. Dlatego zawczasu warto się zabezpieczyć przed spadkiem motywacji i nastroju. Jak? Planując wyjazd w góry, kupując sweter z kaszmiru czy otulając się cudownymi zapachami.
Znajdź swoją strefę geniuszu
Gdy przedsiębiorcy zajmują się sprawami mieszczącymi się w ich indywidualnych strefach geniuszu, są w stanie zastosować swoje wyjątkowe, wrodzone talenty i „furtka do ogrodu cudów” staje przed nimi otworem.
Wiosłem w piłkę. Na czym polega fenomen padla?
Świat sportu miewa różne mody, ale wydaje się, że ta zostanie z nami na dłużej. Padel coraz prężniej rozwija się w największych europejskich krajach, a teraz próbuje podbić serca Polaków.
Zwinnie. Styczeń 2025
Comiesięczne newsy ze świata wina.
Najlepsze książki dla przedsiębiorców. Styczeń 2025
Recenzje najciekawszych premier książek dla przedsiębiorców.
Być jak Yves Saint Laurent i jego muzy
W pracy i w życiu towarzyskim Yves Saint Laurent miał dwie muzy: Loulou de La Falaise (pierwsza od lewej) i Betty Catroux.
Trump power. Recenzja filmu "Wybraniec"
Film „Wybraniec” miał być elementem zwycięskiej kampanii demokratów. Cóż, pozostał tylko – dość wiernym – zapisem początkowych lat działalności Donalda Trumpa oraz poradnikiem „W jaki sposób prowadzić bezwzględny biznes”. Wart obejrzenia!
Paweł Cieślicki. Poza biznesem
Na stałe mieszka w Belgii, gdzie rozwija LimitlessMind – startup wspierający przedsiębiorstwa w bezproblemowej integracji z agentami AI. Ale często wraca nad Wisłę – głównie dlatego, że kocha nasze krajobrazy.
5 książek, które powinny się znaleźć pod choinką menedżerki i menedżera
Najbardziej przekonującą zapowiedzią nowych rezultatów w przyszłości są nowe zachowania dziś – pisze Steven Bartlett, biznesmen, któremu wielu zazdrości nie tylko sukcesów. W świecie, w którym nieprzewidywalność zmusza do niekończącej się transformacji (biznesów, postaw życiowych), dobrze znaleźć chwilę na oddech, inspirację i przypomnienie sobie, dlaczego lubię robić to, co robię? Pięć książek, które warto podarować pod choinkę menedżerkom i menedżerom, poleca Katarzyna Buszkowska – autorka programu rozwojowego Leadership Library.
Czarnoskóry aktor w roli Snape’a: czy fandom Harry’ego Pottera jest gotowy na zmiany?
Fani Harry’ego Pottera, serii, która od lat zachwyca kolejne pokolenia, od kilku tygodni żyją plotkami dotyczącymi nowego castingu do roli Severusa Snape’a. Według przecieków, w serialowej adaptacji platformy streamingowej, czarnoskóry aktor Paapa Essiedu miałby wcielić się w jednego z najbardziej skomplikowanych i ikonicznych bohaterów świata stworzonego przez J.K. Rowling.
AI, łosoś i zupa krabowa. Na nasz rachunek z Piotrem Sankowskim
Drugiej szansy nie będzie. Na nasz rachunek z Piotrem Sankowskim.
Potęga smaku
Pasje często przeradzają się w biznes. O tym, jak przekuć w niego marzenie o idealnym smaku i co na tym marzeniu można zbudować, opowiadają twórcy rodzinnych firm. Polskich. Światowej klasy.
Prezenty bez pośpiechu
W przedświątecznej gorączce czasem gubimy to, co wyjątkowe. Kiczowate świąteczne dekoracje narzucają nam estetykę, która nie zawsze odpowiada naszym gustom, a pospieszne kupowanie prezentów nie pozwala wybrać tych, które są prawdziwie unikatowe. W grudniu warto się zatrzymać – udać się do wyjątkowej restauracji, a także odkryć kosmetyki, biżuterię i ceramikę tworzone z pasją.
Radosław Łodziński. Poza biznesem
Jego MockIT pomaga przeprowadzić weryfikację techniczną kandydatów. Sam wyznaje zasadę, że stres najlepiej odreagować… pod wodą.
Zwinnie. Ciekawostki o winie
Życie jest zbyt krótkie, by pić marne wino! Dlatego w tym numerze ruszamy z naszą nową rubryką.
Komputery i świnie. Recenzja filmu "Co się stało z polskim Billem Gatesem?"
Dlaczego pan hoduje świnie? – zapytała dziennikarka Polskiej Kroniki Filmowej inżyniera Jacka Karpińskiego. On po chwili namysłu odparł, że woli mieć w życiu do czynienia z prawdziwymi świniami! To jedna z najmocniejszych scen w dokumencie „Co się stało z polskim Billem Gatesem?”.
Czasem boisko, czasem zapomniane miasteczko
Idzie zima, wieczory stają się coraz dłuższe, może więc to najodpowiedniejszy moment na odkurzenie konsoli do gier? Oto dwa tytuły, które warto wypróbować.