Zielona transformacja
Koniec z piecami gazowymi: Unia Europejska wyznacza kluczowe daty
Unia Europejska wprowadza zakaz montowania pieców gazowych w nowych budynkach od 2030 roku. Decyzja ma na celu walkę z emisją gazów cieplarnianych oraz promowanie energii odnawialnej. Proces zostanie rozłożony na kilka kluczowych etapów, ale 6 mln Polaków, korzystających z ogrzewania gazowego już teraz ma się czym martwić.
Bank Pekao S.A. z nagrodą Złote Godło QI 2024 – prostsze dokumenty, więcej czasu na biznes
Czy zmiany w dokumentacji bankowej mogą realnie wpłynąć na Twój biznes? Zdecydowanie tak! Oto jak Bank Pekao S.A. wprowadza nowe standardy obsługi klientów firmowych.
Nowe zasady dla kierowców w 2025 r. O tych zmianach musisz wiedzieć
Już od 1 stycznia 2025 roku polscy kierowcy będą musieli dostosować się do szeregu nowych przepisów oraz przygotować na zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe. Zmiany, które zapowiedział rząd, mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Jakie nowości czekają kierowców i co warto wiedzieć, aby prowadząc auto, zapobiec mandatom idącym w tysiące złotych?
Columbus reaguje na remont programu Czyste Powietrze i składa ofertę firmom z branży OZE
Branża odnawialnych źródeł energii w Polsce to obszar dynamicznych zmian i ogromnych możliwości, ale także wielkich wyzwań. Programy wspierające transformację energetyczną, takie jak Czyste Powietrze i Mój Prąd, otworzyły drzwi dla tysięcy przedsiębiorców i beneficjentów. Jednak rzeczywistość pokazała, że sukces w tej branży wymaga czegoś więcej niż entuzjazmu i obietnic szybkich zysków.
Chiny rezygnują z inwestycji w Polsce. Nie będzie fabryki aut w Tychach z powodu sporu o cła
Polska, która dotychczas była atrakcyjnym punktem na inwestycyjnej mapie chińskich koncernów, może teraz stać się ofiarą zaostrzenia relacji między Unią Europejską a Chinami. Chiński producent samochodów elektrycznych Leapmotor, we współpracy z koncernem Stellantis, zdecydował się zamrozić swoją inwestycję w Tychach.
Econergy dostaje 33 mln euro od PKO Banku Polskiego na swój pierwszy projekt solarny w naszym kraju
Econergy Renewable Energy, europejski producent energii odnawialnej, zrealizował kluczowe inwestycje i finansowanie na swój pierwszy projekt solarny w Polsce, który powstanie w miejscowości Resko. Spółka pozyskała 33 miliony euro finansowania w formie senior debt od PKO Banku Polskiego.
Jak konsumenci mogą realizować zieloną transformację?
Anita Rodkiewicz Ryżek, Dyrektor Green Finance Santander Bank Polska i Santander Leasing wyjaśnia jakiego rodzaju wsparcia udziela Santander i jak każdy może zbliżyć się do idei zielonej transformacji poprzez instalację m.in. pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, przydomowych elektrowni wiatrowych czy zakup auta elektrycznego.
Strefa czystego transportu. Zalety i wady dla biznesu
Strefy czystego transportu (SCT) to obszary miejskie, w których wprowadza się ograniczenia dotyczące emisji spalin, mające na celu poprawę jakości powietrza i redukcję zanieczyszczeń.
Santander Bank Polska zaprasza na cykl podcastów „Z nową energią o finansach"
W podcastowej serii „Z nową energią o finansach”, przedstawiciele świata biznesu i nauki wraz z ekspertami Santander Bank Polska będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem dotyczącą tego, jak finansować i zarządzać zrównoważoną transformacją w kluczowych branżach odpowiedzialnych za emisyjność w Polsce. W trakcie 8 odcinków serii eksperci będą rozmawiać również o tym jak zdekarbonizować biznes i zarobić na jego zrównoważonej transformacji.
Biedronka odnosi się do sprawy metrowych paragonów [TYLKO U NAS]
Polacy coraz częściej zwracają uwagę na działania marek pod kątem ich wpływu na środowisko. W ostatnich dniach sieć Biedronka znalazła się w centrum uwagi klientów, jednak nie za sprawą dziwnych SMSów o droższej konkurencji, a przez ponad metrowe paragony z ofertą. Koszty ekologiczne takiego podejścia mogą być słone, bo według szacunków paragony mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Wyliczenia pokazują, że dziennie w sklepach tej sieci drukuje się paragony, które łącznie przekraczające długość długości polskiej granicy.
Architekci przyszłości, czyli jak transformować swój biznes
Jak przeprowadzić sprawną transformację własnego biznesu i uniknąć kilku podstawowych błędów? Na to pytanie odpowiedzieli uczestnicy naszej debaty.
Sorry, taki mamy klimat
Niespotykane wcześniej upały na lądzie i w oceanach, intensywne opady, susze, pożary i huragany – to efekty działań człowieka, które mają coraz większy wpływ na ekonomię. Bo rosnąca częstotliwość ekstremalnych zjawisk meteorologicznych na całym świecie to także poważne ryzyko biznesowe.
Wierzę w zieloną transformację
OZE to przyszłość, a my wiemy, jak ją kreować – przekonuje Katarzyna Suchcicka, prezes OX2 Polska.
Opór przed ESG? Pracownicy coraz bardziej krytyczni wobec decyzji firm
Polscy pracownicy typowych miejsc pracy oceniają działania swoich pracodawców w obszarze ESG o ponad 10 punktów procentowych gorzej niż ich europejscy koledzy. Dotyczy to zarówno kwestii środowiskowych, jak i społecznych oraz zarządczych. To wnioski, jakie płyną z globalnego badania typowych miejsc pracy przeprowadzonego przez Great Place To Work.
Nacjonalizacja polskiego rynku energetycznego zniechęca prywatne inwestycje [Raport WEI]
Europa Środkowo-Wschodnia stoi przed wyjątkową szansą na przyspieszenie dekarbonizacji, ale wymaga to znacznego zaangażowania sektora prywatnego i przełamania licznych barier regulacyjnych. Raport międzynarodowego konsorcjum think tanków, koordynowanego przez Warsaw Enterprise Institute, wskazuje, że konkurencyjność rynków energii może przyspieszyć zieloną transformację, ale tylko wtedy, gdy region przezwycięży obecne wyzwania.
Rosną wpływy z opłaty recyklingowej. W I połowie br. sklepy wpłaciły do budżetu państwa 90 mln zł.
Wpływy z opłaty recyklingowej za torby foliowe w pierwszej połowie tego roku zasiliły budżet państwa kwotą nieco przekraczającą 90 mln złotych. To o 2,6% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak wynika z danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Z kolei w całym 2023 roku wpływy z ww. opłaty wyniosły blisko 173 mln złotych, czyli o 0,9% mniej niż w 2022 roku. Resort prognozuje, że cały 2024 rok zamknie się z wpływami rzędu 174,5 mln złotych. Do tego twierdzi, że nie planuje zmiany wysokości opłaty recyklingowej ani objęcia nią tzw. zrywek, czyli siatek o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów.
Firmowy magnes na talenty, czyli rewolucja zielonych kołnierzyków
ESG staje się narzędziem ułatwiającym firmom pozyskiwanie nowych talentów i zatrzymywanie tych, które są już na pokładzie. Specjaliści od rynku pracy mówią wręcz o „rewolucji zielonych kołnierzyków”.
Ekobarometr: Niski ślad węglowy produktu ma niewielkie znaczenie dla konsumentów
W Polsce rośnie świadomość ekologiczna konsumentów, ale dane liczbowe pokazują, że ten wzrost jest selektywny. Z jednej strony, Polacy coraz bardziej dbają o klasę energetyczną produktów, z drugiej – ślad węglowy wciąż pozostaje na marginesie decyzji zakupowych. Jego poziom przekonuje tylko co trzeciego kupującego.
Pierwsza e-autostrada pozwoli ładować samochody elektryczne w trakcie jazdy. Rusza nowatorska inwestycja
Szwecja, znana ze swojego zaangażowania w zrównoważony rozwój, postawiła kolejny krok ku przyszłości, ogłaszając budowę pierwszej na świecie stałej zelektryfikowanej autostrady. Nowa infrastruktura, planowana do uruchomienia w 2025 roku, ma umożliwić pojazdom elektrycznym ładowanie baterii podczas jazdy. To pionierskie rozwiązanie, które może zrewolucjonizować sektor transportu, jest częścią większej strategii dekarbonizacji i walki z globalnym ociepleniem.
Razem ku zielonej przyszłości
Misją RePoweric jest zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki branża energii odnawialnej zarządza zasobami, dążąc do zwiększenia efektywności, konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju w dynamicznym środowisku energetycznym. O sektorze OZE opowiadają przedstawicielki spółki.
Jak nie wypaść z wyścigu o fundusze na zieloną transformację firmy
„Zasady zrównoważonego finansowania. Przewodnik dla MŚP” wydany przez Bank Ochrony Środowiska pokazuje, że zielona transformacja dla firm nie oznacza tylko kosztów, ale też konkretne oszczędności , które mogą przynieść korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i środowisku.
Odpowiedzialny jak producent
Wchodzący właśnie w życie nakaz przymocowywania do butelek plastikowych nakrętek to tylko wierzchołek góry lodowej. Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) przewiduje, że producent produktu ma być odpowiedzialny za swój produkt nie tylko w czasie jego użytkowania, ale też wtedy, gdy staje się on odpadem. Czy jest się czego bać?
Bank Ochrony Środowiska publikuje przewodnik dla MŚP: „Zasady zrównoważonego finansowania"
Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) chce lepiej przygotować swoich klientów do nadchodzących wyzwań związanych z wymogami ESG i publikuje „Zasady zrównoważonego finansowania. Przewodnik dla MŚP”. Jest to zbiór ważnych, przydatnych i aktualnych informacji na temat zmian legislacyjnych, trendów rynkowych oraz źródeł finansowania działań z zakresu ochrony środowiska.
W Krakowie kilka kwiatków w doniczkach ma zastąpić drzewa? Kontrowersyjny projekt CoolCo's
Przy okazji fali upałów przejście przez centra metropolii przypomina szkołę przetrwania. Powszechna betonoza daje się we znaki mieszkańcom a samorządy próbują odpowiedzieć na ich potrzeby z różnym skutkiem. Ostatnio spore kontrowersje wzbudziła propozycja Krakowa, czyli projekt CoolCo's, finansowany ze środków Komisji Europejskiej. Mobilny wózek z roślinami spotkał się z lawiną prześmiewczych komentarzy.
Wieloma drogami ku zielonej logistyce
Przyjęta w 2021 r. Strategia Zrównoważonego Rozwoju jest dla Grupy Raben swoistą „mapą drogową”, która pomaga firmie podążać w stronę zielonej logistyki. Dotyczy to zarówno transportu, jak i magazynowania w całej Europie, a prowadzone od lat działania są coraz bardziej zaawansowane i ambitne.
Producenci napojów z zielonym światłem od UOKiK. Powstanie dwóch operatorów systemu kaucyjnego
Prezes UOKiK wydał zgodę na powstanie dwóch oddzielnych operatorów systemu kaucyjnego reprezentujących kilkanaście podmiotów z branży napojów bezalkoholowych i alkoholowych.
Zarób na tym jeszcze raz, czyli re-commerce w praktyce
Re-commerce, czyli działalność obejmująca odsprzedaż, wynajem, renowację i przeróbkę produktów, to jeden z najszybciej rozwijających się trendów w ostatnich latach.
Liczba samochodów elektrycznych na drogach rośnie szybciej, niż prognozowano
W 2030 roku na europejskich drogach będzie już 70 mln samochodów elektrycznych. Prognozy sprzed dwóch lat zakładały wolniejsze tempo wzrostu tej liczby - wynika z raportu EY.
Nowy logotyp systemu kaucyjnego: Zobaczymy go wkrótce na opakowaniach
Wiceministra klimatu i środowiska, Anita Sowińska, zaprezentowała nowy logotyp systemu kaucyjnego, który pojawi się na opakowaniach zwrotnych w 2025 roku. W czasie konferencji poinformowano również o istotnych zmianach, takich jak wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań po mleku i produktach mlecznych.
Kwiaciarnie alarmują: Tanie kwiaty z ezgotycznych krajów psują rynek
Kwiaty importowane z Kenii, Kolumbii, Ekwadoru czy Etiopii królują m.in. w marketach. Przez to nasi producenci przegrywają konkurencję z tanim towarem sprowadzanym samolotami. Z kolei floryści zwracają uwagę na błędy polskich ogrodników, którzy często sprzedają kwiaciarniom produkt w tej samej cenie co klientom detalicznym.
Kampania Re:Generacja: Zobacz przyszłość, zanim będzie za późno
Według danych ONZ, aż 40% lądowej powierzchni Ziemi uległo degradacji. To alarmujące zjawisko jest jednym z kluczowych tematów obchodów Światowego Dnia Środowiska 2024, który odbywa się pod hasłem „Możemy być Re:Generacją”. Celem kampanii jest podkreślenie możliwości rekultywacji gruntów jako skutecznego środka przeciwko degradacji gleby, suszy i pustynnieniu.
Wakacje z elektrykiem
Na urlop czekamy przez cały rok, a nadejście lata wiąże się z licznymi wyjazdami na długie trasy, także za kierownicą własnego samochodu. Czy już jest odpowiedni czas, by w liczącą kilkaset kilometrów podróż wybrać się samochodem na prąd?
Innowacja IT: Zmiana dwóch linijek kodu pozwala zaoszczędzić tony CO2 firmom
W skali całej branży IT rozwiązania chmurowe mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 5,9 proc., co odpowiada usunięciu z dróg 22 milionów samochodów. Nawet częściowe wykorzystanie chmury w organizacji może zmniejszyć emisję o ponad 84 proc. w porównaniu z infrastrukturą lokalną.
Logistyka gra w zielone
Logistyka odpowiada za 24 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla, z czego większość generuje transport. Dlatego w zielonej rewolucji, którą przeżywamy, nie możemy pominąć tej dziedziny życia. Przed branżą stoją nowe wyzwania związane z elektryfikacją środków transportu, ale też m.in. nowymi technologiami.
Dać produktowi drugie życie
Model wyprodukuj, użyj i wyrzuć odchodzi do lamusa. Dziś firmy muszą stworzyć system, który zamieni odpady w nowe produkty