Tylko u nas
Zarządzanie ryzykiem, koszty, wybór startupów. Kulisy działania funduszy VC
Jesteś startupowcem i narzekasz, że masz ciężko? Pomyśl, z czym zmaga się zarządzający funduszem VC! Nie dość, że jego obowiązkiem jest „przymuszać” cię do sukcesu, to jeszcze ma swojego inwestora, któremu musi zwrócić pieniądze. Oto kulisy działania funduszy VC.
Co zrobiłby Buffett nad Wisłą? "Nadszedł czas taniego kupowania"
Koszty odsetkowe i rachunki za energię w firmach wzrosły już kilkakrotnie. Ich klienci zastanawiają się, na czym jeszcze mogliby oszczędzić, a pracownicy domagają się podwyżek. Spadają marże i zyski, grozi nam recesja i nadszedł czas bessy. A może raczej taniego kupowania?
Boks białych kołnierzyków
Biznes boxing to sparingi osób na wysokich stanowiskach. Przedsiębiorczynie, prezesi, włodarze miast stają do walki w ringu w szczytnym celu. – Walki białych kołnierzyków pozwoliły nam zebrać ponad 2,5 mln złotych na cele charytatywne – mówi Julian Szumowski, twórca Biznes Boxing Polska.
Boks białych kołnierzyków
Biznes boxing to sparingi osób na wysokich stanowiskach. Przedsiębiorczynie, prezesi, włodarze miast stają do walki w ringu w szczytnym celu. – Walki białych kołnierzyków pozwoliły nam zebrać ponad 2,5 mln złotych na cele charytatywne – mówi Julian Szumowski, twórca Biznes Boxing Polska.
Prof. Kleiber: "Czy Polska stanie się tygrysem gospodarczym? To już raczej nierealne" [WYWIAD]
Nowe technologie mają olbrzymi potencjał wspierania harmonijnego rozwoju świata. Jednak kluczem do tego jest szeroko rozumiana inkluzywność – mówi prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk.
W oczekiwaniu na pivot. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
Złoty jest zbyt słaby, a polskie akcje bardzo tanie. Wręcz irracjonalnie tanie. Oczywiście to musi się z czasem skończyć, ale na razie takiego zwrotu (nazywanego w Polsce po angielsku określeniem pivot) nie widać.
Filip Stachura: "Wiele firm nie potrafi właściwie analizować danych. Ich dane są brudne" [WYWIAD]
Analiza danych to proces - trzeba je agregować, porządkować, integrować z różnych systemów. Rozwiązania dotyczące danych, oparte chociażby o sztuczną inteligencję mogą wręcz zmieniać modele biznesowe - mówi Filip Stachura, CEO Appsilon.
Być otwartym na nowe rzeczy. Bartosz Zmarzlik o swojej karierze
Bartosz Zmarzlik po raz trzeci w karierze został żużlowym mistrzem świata, kontynuując wspaniałe polskie tradycje w tym coraz popularniejszym sporcie. – Miniony sezon był bardzo dobry zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. Wraz z teamem będziemy robić wszystko, żeby kolejne lata wyglądały podobnie – mówi z uśmiechem na ustach Zmarzlik.
Dawid Wesołowski: "W Polsce skupiamy się na inwestycjach na bardzo wczesnym etapie" [WYWIAD]
Projekty będące na bardzo wczesnym etapie - jeszcze przed komercjalizacją - są mniej podatne na rynkowe zawirowania. Wyceny są raczej w rozsądnych granicach, nie ma miejsca na przeszacowanie - mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI Evig Alfa.
Jakub Bischof. Poza biznesem
Jest współzałożycielem naffy – rozwiązania dla niezależnych ekspertów, umożliwiającego zarabianie na wiedzy. Jak sam podkreśla, kocha liczby i ludzi oraz – choć to tylko domysły! – mógłby zakumplować się z Michaelem Scottem.
Mateusz Bokowy, czyli jak cyfrozować wszystko, co nie zostało scyfryzowane. Poza biznesem
W Krakowie rozwija Inso, czyli system usprawniający działanie przedszkoli i żłobków. Jak sam przyznaje, balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym złapał po dłuższym czasie. A gdzie lubi odpocząć?
Jeździliśmy nowym Mercedesem GLC [PREMIEROWA GALERIA ZDJĘĆ]
Poprawiając coś co jest na tyle dobre, że twoi klienci są tym zachwyceni, można delikatnie mówiąc zepsuć. Bo wiadomo, lepsze jest wrogiem dobrego. I tak mogło być w przypadku Mercedesa GLC, który od lat jest flagowym, jeśli chodzi o sprzedaż, modelem tej marki. Nie ma lepiej sprzedającego się modelu, od 2018 r. z linii produkcyjnych zeszło 2,6 mln egzemplarzy.
Pethomer rusza po milion zł na rozwój platformy opieki nad zwierzętami domowymi [TYLKO U NAS]
Platforma oferuje dziś kilka rodzajów usług, takich jak: domowy hotel dla psów (opieka nad zwierzakiem w domu opiekuna), spacery z psem, karmienie w domu właściciela czy opieka dzienna. Pethomer z pomocą platformy crowdfundingowej forc.ee chce pozyskać milion złotych m.in. na wdrożenie usprawnień w platformie praz optymalizację procesu transakcyjnego.
Sztuka przemytu. Jak gang marszandów oszukał PRL [TYLKO U NAS]
Gang „złotogłowych” stworzyli warszawscy i wiedeńscy znawcy sztuki oraz brazylijscy dyplomaci. W latach 60. przez szczelną granicę PRL przeszmuglowali 16 t złota i setki cennych obrazów. Szkody, jakie wyrządzili polskiej kulturze, prokurator porównał do strat II wojny światowej.
Drewniane klocki z Polski podbijają świat. Co wyróżnia firmę BAVVIC?
Hanna i Maria, koleżanki z czasów dzieciństwa, wraz ze swoimi mężami Maciejem i Dawidem stworzyli drewniane klocki, które pomagają rozwijać kreatywność. Dwa lata od powstania BAVVIC otrzymał jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie wzornictwa. Dziś klockami tej firmy bawią się dzieci na całym świecie.
Jasna strona czy czarna magia? Technologie, które mają szansę zmienić świat
Arthur C. Clarke, autor słynnej książki „2001: Odyseja kosmiczna”, powiedział, że wysokorozwinięta technologia jest nieodróżnialna od magii. Do świata pełnego potężnych zaklęć jeszcze daleko, ale na styku wielu branż już teraz dzieje się magia.
Michał Sadowski: "Długoterminowe utrzymanie motywacji to dla przedsiębiorców ogromne wyzwanie"
Biznes jest maratonem, a nie sprintem. Kluczową umiejętnością, jaką powinni posiadać przedsiębiorcy to zdolność długoterminowego robienia tego, co do nich należy. Sam przeszedłem przez wiele trudności - mówi Michał Sadowski, założyciel Brand24.
Język to pieniądz . Czym jest ruch plain language, który właśnie wchodzi do polskich korporacji?
Używanie skomplikowanego, nieprzyjaznego języka w biznesie nie tylko utrudnia komunikację, ale też naraża przedsiębiorców na straty finansowe. Stara się to zmienić międzynarodowy ruch plain language, który właśnie wchodzi do polskich korporacji.
Krzysztof Klimczak, Authologic: "Nie ma uniwersalnej metody weryfikacji tożsamości" [WYWIAD]
Wyzwania związane z kradzieżą tożsamości są niestety coraz większe. Zagrożeń jest mnóstwo, rolą takich firm jak nasze jest minimalizacja ryzyka - przekonuje Krzysztof Klimczak, CEO Authologic.
Tatuaż na skórze miasta. Jak muralowy biznes odmienia miasta (i podejście marketingu)?
Intrygujące, inspirujące, idealne zarówno dla lokalnego browaru, jak i międzynarodowej marki modowej. Polskie firmy specjalizujące się w reklamowych muralach są jednymi z najlepszych w Europie.
Startupowa emigracja, czyli programy akceleracyjne nie z Polski
Chcesz wypłynąć na szerokie wody? Potrzebujesz nowych kontaktów i umiejętności niedostępnych z punktu widzenia polskiego startupu? Takie możliwości dają międzynarodowe akceleratory, ale uważaj na to, z czym wiąże się udział.
Bracia Planeta. Historia o tym, jak Polacy stworzyli globalny biznes w branży fotografii
Mówią o sobie, że ich firma jest jak Kapitan Planeta, bo – jak bohater popularnej kreskówki z lat 90. – swoją moc czerpią z połączenia różnych umiejętności i talentów. Trzem braciom Młodzkim udało się stworzyć globalny biznes w branży fotografii działający dziś w prawie stu krajach świata.
Studia MBA. Biznesowy hit czy kit
Uzyskany w trzy miesiące dyplom MBA to ściema! – ostrzegają dyrektorzy najbardziej prestiżowych studiów tego typu w Polsce: prof. Grażyna Aniszewska-Banaś, prof. Anna Matysek-Jędrych, dr Sylwia Hałas-Dej, dr Tomasz Ludwicki i dr inż. Paweł Urbański.
Wyjeżdżasz i nie masz z kim zostawić psa? Polski startup pomoże znaleźć dla niego opiekę [WYWIAD]
Petsitters łączy właścicieli zwierząt domowych poszukujących bezpiecznej alternatywy dla zwierzęcych hoteli z zaufanymi opiekunami. - Chcemy stworzyć globalną społeczność opiekunów psów, którzy będą mogli ze sobą rozmawiać, wymieniać się doświadczeniami, po prostu: lepiej się poznawać - mówi Evgeniya Goncherenok, założycielka startupy Petsitters.
MIM Solutions szuka funduszy. Potencjalnym inwestorem - duża indyjska firma [TYLKO U NAS]
- Jesteśmy trochę w momencie early stage, szukamy przede wszystkich zagranicznych inwestorów branżowych, którzy wsparliby nas nie tylko finansowo, ale również merytorycznie - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Ula Sankowska, co-CEO MIM Solutions.
Rahim Blak. Artysta biznesu
Innowator, technokrata, seryjny przedsiębiorca, kreator – Rahima Blaka trudno jednoznacznie scharakteryzować. Niosąc na sztandarach hasło „tokenizacji”, polaryzuje jak mało kto. Czy słusznie?
Nowy, naprawdę wspaniały świat. Najlepsze startupy VR
Według firmy badawczej IDC globalne wydatki na technologie VR i AR od 2020 do 2024 r. wzrosną aż sześciokrotnie – do 130 mld dol. Obie technologie cieszą się coraz większym zainteresowaniem w kolejnych branżach. Czy polskie startupy wykorzystają biznesowe szanse, jakie przynosi wirtualna rzeczywistość?
Operacje dronowe na dużą skalę? Skyfarer do 2023 roku chce podbić światowy rynek [TYLKO U NAS]
- Mamy już plany globalnej ekspansji na Europę i Afrykę z próbą uruchomienia w Afryce zaplanowaną na 2023 r. - zdradza w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Elliot Parnham, Co-founder w brytyjskim startupie Skyfarer. Firma jest jednym ze światowych liderów w prowadzeniu masowych operacji wykonywanych za pomocą dronów.
Jak zmienia się polski biznes? Dyskusje My Company podczas Forum Ekonomicznego 2022
Trudne czasy wymagają specjalnego podejścia - to jeden z wniosków tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Przedstawiamy nagrania, które zrealizowaliśmy podczas wydarzenia.
Patent na skuteczne rekrutacje? "Decyzję o inwestycji od funduszu otrzymaliśmy po 15 min rozmowy"
Pierwsi płacący klienci i gotowe wnioski. - Nasze wspólne działania z Nordea Bank poprawiły ich wskaźnik time-to-hire o ponad 30 proc., jednocześnie pozytywnie wpływając na wskaźnik poziomu kompetencji nowo zatrudnionych osób - mówi w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Dominik Olszewski, co-founder firmy Teamsharq.
To świetny czas, by być zwierzęciem domowym! Jak rozwija się pet tech w Polsce?
Serwis zrzeszający petsitterów, ubezpieczenia zdrowotne dla zwierząt, serwisy społecznościowe dla właścicieli czworonogów – branża pettech rozwija się niezwykle dynamicznie. A to prawdopodobnie dopiero początek wzrostów rynku, gdyż – jak przewidują nasi rozmówcy – pettech jest odporny na wszelkie zawirowania.
To świetny czas, by być zwierzęciem domowym! Jak rozwija się pet tech w Polsce?
Serwis zrzeszający petsitterów, ubezpieczenia zdrowotne dla zwierząt, serwisy społecznościowe dla właścicieli czworonogów – branża pettech rozwija się niezwykle dynamicznie. A to prawdopodobnie dopiero początek wzrostów rynku, gdyż – jak przewidują nasi rozmówcy – pettech jest odporny na wszelkie zawirowania.
Po co drzewa, skoro wystarczą ich liście? Ottan Studio ma pomysł na zieloną rewolucję [TYLKO U NAS]
Ottan Studio stworzył linię produkcyjną, która umożliwia recykling zielonych odpadów. - Odpady te są poddawane recyklingowi w przedmioty o wysokiej wartości dodanej i stają się estetycznymi, trwałymi, zachwycającymi materiałami, które można wykorzystać w budownictwie mieszkaniowym - tłumaczy Ayse Yılmaz, założycielka startupu.
Michał Dybuła: "Receptą na wyhamowanie inflacji jest tylko poważne schłodzenie gospodarki" [WYWIAD]
Receptą na wyhamowanie inflacji jest tylko poważne schłodzenie gospodarki – mówi Michał Dybuła, główny ekonomista Banku BNP Paribas i dyrektor Biura Analiz Ekonomicznych.
Będzie miękkie lądowanie? Pełny obraz Kuczyńskiego
Inflacja w 2023 r. może odpuścić. Od marcowego szczytu cena ropy spadła o jedną trzecią, cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla osiągnęła w sierpniu szczyt w okolicach 98 euro, po czym gwałtownie spadła do nieco ponad 60 euro. Od kilku miesięcy spadają ceny żywności czy ceny frachtu. To wpłynie na spadek cen.