Afery gospodarcze
Lindt "nie jest marką premium" przekonują prawnicy firmy. Wizerunkowe problemy czekoladowego giganta
Lindt zmaga się z kryzysem wizerunkowym po ujawnieniu, że jego pozycjonowanie jako marki premium to głównie chwyt marketingowy. Oświadczenia szwajcarskiej firmy oraz argumenty przedstawiane w kontekście procesów sądowych wzbudziły kontrowersje wśród konsumentów i ekspertów. W produktach producenta słodkości miały występować metale ciężkie: ołów i kadm.
CBŚP w siedzibie Cinkciarz.pl: Zaskakująca kontrola, poważne zarzuty i dalszy ciąg afery
Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) przeprowadziło szeroko zakrojoną kontrolę w siedzibie firmy Cinkciarz.pl w Zielonej Górze. Akcja została zainicjowana na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu i miała na celu zabezpieczenie dokumentacji, która może potwierdzać podejrzenia o nieprawidłowości finansowe, których rzekomo miał dopuścić się znany kantor internetowy.
Afera wokół zdrowia Zygmunta Solorza: Decydująca faza starcia z dziećmi i paraliż kluczowych spółek?
Rodzinny spór o imperium Zygmunta Solorza nabiera tempa i wchodzi w kluczową fazę. Niedawne decyzje sądowe, wydane na prośbę pełnomocników dzieci biznesmena, wprowadziły zabezpieczenia mające na celu ochronę interesów rodziny Solorzów. Wydarzenia te są związane z trwającym konfliktem o kontrolę nad majątkiem miliardera, w tym nad jedną z najważniejszych firm medialnych w Polsce — Cyfrowym Polsatem.
Afera wokół Cinkciarz.pl: Klienci czekają tygodniami na wypłaty. Czy firmie brakuje 150 mln zł?
Cinkciarz.pl, jeden z największych kantorów internetowych w Polsce, zmaga się z poważnymi problemami związanymi z wypłatami środków klientów. Liczne skargi dotyczą opóźnień, które w niektórych przypadkach wynoszą nawet kilka tygodni. Klienci zgłaszają trudności z odzyskaniem pieniędzy, a kontakt z firmą staje się coraz trudniejszy. Z informacji wynika, że firma może borykać się z problemami finansowymi, a brak odpowiednich środków mógł wpłynąć na te opóźnienia.
Facebook pod lupą UOKiK: Meta w ogniu postępowania wyjaśniającego
Meta Platforms, właściciel m.in. Facebooka, znalazła się na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). W związku z wprowadzonymi przez firmę zmianami dotyczącymi zasad udostępniania treści prasowych, UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające, którego celem jest ocena, czy działania Meta nie naruszają polskiego prawa konkurencji. Sprawa dotyczy ograniczeń w zakresie dostępu do treści medialnych, co może uderzać w działalność wydawców i media w Polsce.
Zatrzymanie popularnego youtubera Buddy: Kulisy, zarzuty i kolejne kontrowersje
Zatrzymanie polskiego youtubera o pseudonimie Budda wywołało poruszenie w całym kraju. Nowe szczegóły dotyczące tej sprawy wciąż pojawiają się w przestrzeni publicznej, a świadkowie zatrzymania oraz organy ścigania dostarczają kolejnych informacji na temat wydarzeń, które miały miejsce. Skalę problemu internetowych kasyn podkreśla raport EY, według którego rynek generuje obrót blisko 26 miliardów rocznie.
Afera wokół mobbingu w MOCAK-u: Dlaczego Masza Potocka straciła pracę?
Masza Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, stała się niechlubną bohaterką jednego z najgłośniejszych skandali w polskim świecie kultury. Zarzuty dotyczące mobbingu, które skierowano przeciwko niej, wywołały szeroką dyskusję i doprowadziły do decyzji o odwołaniu jej ze stanowiska przez władze miasta.
Konflikt w imperium Zygmunta Solorza. Afera wokół sukcesji i początek sądowej batali o Grupę Polsat
W imperium medialno-energetycznym Zygmunta Solorza doszło do poważnego kryzysu sukcesyjnego. Spór dotyczący zarządzania fundacjami, które mają kluczowy wpływ na kontrolę nad Grupa Polsat, trafił do sądu w Liechtensteinie. To tam zarejestrowane są fundacje, które de facto rządzą biznesowym dorobkiem Solorza.
Afera wokół Cinkciarz.pl: Kantor oskarża KNF o niszczenie biznesu i wywołanie paniki rynkowej
Spór pomiędzy Cinkciarzem.pl, popularnym kantorem internetowym, a Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) narasta. Właściciel platformy, spółka Conotoxia, zarzuca KNF działania, które ich zdaniem doprowadziły firmę na skraj bankructwa. Chodzi o decyzję Komisji, która na początku października cofnęła Conotoxii licencję na świadczenie usług płatniczych. Jak argumentują przedstawiciele Cinkciarza.pl, skutki tej decyzji mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko dla samej spółki, ale także dla jej klientów.
Walka Cinkciarza.pl z bankami: UOKiK nie otrzymał zawiadomienia, na które powołuje się kantor
Cinkciarz.pl, popularna platforma internetowej wymiany walut, w ostatnim czasie znalazł się w centrum prawnego sporu z kilkoma bankami, w tym z SGB-Bankiem, który oskarżany jest o praktyki ograniczające konkurencję. Wczoraj platforma informowała o złożeniu zawiadomienia do UOKiK. Jednak instytucja, która ma kompetencje do interweniowania w przypadkach nadużycia pozycji rynkowej lub zmowy rynkowej, poinformował, że do momentu publikacji nie otrzymał jeszcze zawiadomienia od Cinkciarza.pl.
Afera wizowa: Korupcja i brak dadzoru nad procesem wizowym w Polsce
Afera wizowa, która wybuchła za rządów PiS, ujawniła poważne nieprawidłowości w polskim systemie wydawania wiz w latach 2018-2023. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła szczegółową kontrolę, której wyniki wskazują na korupcyjne mechanizmy i brak odpowiedniego nadzoru w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ).
Trzęsienie ziemi w Cyfrowym Polsacie: Odsunięcie synów Solorza i szare eminencje rodzinnego konfliktu
Konflikt o sukcesję w licznych przedsiębiorstwach Zygmunta Solorza jest wielowątkowy. Zupełnie jak w, trzymającym w napięciu, filmie, na pierwszym planie pojawiają się kolejne zagadkowe postaci. Ostatnim aktorem, który przejął scenę jest dr Radosław Kwaśnicki, partner kancelarii RKKW, który reprezentował miliardera podczas walnego zgromadzenia zarządu Cyfrowego Polsatu. Wszyscy próbują także odpowiedzieć na pytanie jak doszło do sytuacji, kiedy Justyna Kulka, od niedawna żona miliardera, zdobyła na tyle szerokie wpływy w imperium Solorza-Żaka.
Afera wokół Cinkciarz.pl: Klienci czekają na pieniądze, a kantor pozywa banki i zgłasza jeden z nich do UOKiK
Cinkciarz.pl, znany internetowy kantor wymiany walut, znalazł się w centrum intensywnych konfliktów prawnych i operacyjnych. Spółka oskarża sześć polskich banków – Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS), BOŚ, Credit Agricole, ING, Millennium oraz Getin Bank – o zmowę, której celem miało być ograniczenie jej działalności kantorowej. Cinkciarz.pl zdecydował się także złożyć pozwy o łączną wartość odszkodowania wynoszącą co najmniej 3 miliardy złotych.
„Dzień bez dzieci” w łódzkim aquaparku: Fala odpowiada na kontrowersje wokół reklamy wydarzenia
Łódzki Aquapark Fala zdecydował się na zorganizowanie „Dnia bez dzieci”, co miało być odpowiedzią na potrzeby dorosłych klientów, szukających relaksu w spokojniejszej atmosferze, bez obecności najmłodszych. Inicjatywa, która miała odbyć się 19 października, wzbudziła jednak ogromne kontrowersje, zarówno wśród mieszkańców Łodzi, jak i w mediach społecznościowych, gdzie dyskusja rozgorzała na temat wykluczania dzieci z przestrzeni publicznej.
Cyfrowy Polsat, Netia, Polkomtel: Synowie Solorza-Żaka odwołani z kolejnych spółek medialnego imperium miliardera
Zygmunt Solorz, właściciel m.in. Grupy Polsat Plus, podjął kluczowe decyzje dotyczące zarządzania swoimi przedsiębiorstwami. Zmiany te dotknęły bezpośrednio jego synów, Tobiasa Solorza i Piotra Żaka. Zostali odwołani z rad nadzorczych kilku kluczowych spółek należących do grupy a także z zarządu ZE PAK. Decyzje te wywołały spekulacje na temat stanu zdrowia Solorza i pytania o rolę Justyny Kulki, żony miliardera, która według jego dzieci ma być zamieszana w walkę o schedę po jednym z najbogatszych Polaków.
Cinkciarz.pl pod lupą instytucji nadzoru: Opóźnienia w płatnościach i rosnąca frustracja klientów
Cinkciarz.pl, jeden z liderów na rynku fintech w Polsce, znalazł się w ogniu krytyki. Klienci skarżą się na opóźnienia w transakcjach, a firma tłumaczy problemy "usterkami technicznymi". Sprawa wzbudziła zainteresowanie kluczowych instytucji nadzorczych, takich jak Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Jakie są kulisy tego zamieszania i co stoi za problemami giganta fintech?
Koniec strefy Schengen przez Polskę PiS? Afera wizowa po kontroli NIK: byliśmy największym dostawcą unijnych wiz
Raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) na temat działalności Ministerstwa Spraw Zagranicznych w kontekście tzw. afery wizowej wskazuje, że w latach 2018-2022, wydano 366 tysiące wiz, często bez należytej kontroli, co może przynieść konsekwencje dla polskiego bezpieczeństwa. To niemal 100 tys. więcej niż przypuszczano - Polska pod sterami PiS nadwyrężała strefę Schengen.
W pierwszym półroczu br. urzędnicy ujawnili ponad 140 tys. lewych faktur
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w pierwszej połowie br. wykryto 140,5 tys. fikcyjnych faktur. To aż o 102,6% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Eksperci komentujący ww. dane są zaskoczeni tak dużym wzrostem, choć – ich zdaniem – samo wykrycie tego procederu nie ma zbytniego wpływu na budżet. Nie oznacza to przecież skutecznego wyegzekwowania zobowiązań. "Oszuści uznali, iż szczelność systemu VAT nie jest już priorytetem dla rządu" - mówi Jerzy Martini, doradca podatkowy.
Biedronka odnosi się do sprawy metrowych paragonów [TYLKO U NAS]
Polacy coraz częściej zwracają uwagę na działania marek pod kątem ich wpływu na środowisko. W ostatnich dniach sieć Biedronka znalazła się w centrum uwagi klientów, jednak nie za sprawą dziwnych SMSów o droższej konkurencji, a przez ponad metrowe paragony z ofertą. Koszty ekologiczne takiego podejścia mogą być słone, bo według szacunków paragony mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Wyliczenia pokazują, że dziennie w sklepach tej sieci drukuje się paragony, które łącznie przekraczające długość długości polskiej granicy.
Węgry na krawędzi kryzysu paliwowego: Tygodnie dzielą Orbana od krachu
Węgry stanęły przed poważnym wyzwaniem związanym z dostawami ropy naftowej po tym, jak Kijów zaostrzył sankcje na rosyjską firmę Łukoil. Budapeszt jest w dużej mierze zależny od dostaw ropy z Rosji, które stanowią 70% całkowitego zapotrzebowania kraju na ten surowiec, a połowa z tych dostaw pochodzi właśnie od Łukoila.
Zyski z wielkiej awarii Microsoftu: Ktoś wiedział o nadchodzącym cyfrowym krachu?
W miniony piątek świat technologii doznał poważnych perturbacji spowodowanych globalną awarią związaną z aktualizacją oprogramowania antywirusowego firmy CrowdStrike. Niebieski ekran sparaliżował lotniska, banki, sklepy i wiele innych branż. Biznes nie tkwi w próżni, więc na jaw wychodzą pierwsi prawdopodobni beneficjenci tej sytuacji.
Paragony i... taksówki grozy. Kolejne ofiary nieuczciwych "przedsiębiorców"
W Polsce coraz częściej pojawiają się doniesienia o przypadkach oszustw ze strony taksówkarzy, którzy naliczają nieproporcjonalnie wysokie opłaty za przejazdy, sięgające nawet kilkuset złotych. Ostatnia sprawa z Gdyni rozpaliła fora internetowe i przypomniała o poważnym problemie, przed którym ostrzegają nawet strony rządowe. Jak się ustrzec przed taksówką przepłaconą o 400 proc.?
Bizancjum Orlenu Obajtka: Botoks, korekcja zgryzu i prywatne loty
Daniel Obajtek, były prezes Orlenu, oraz członkowie zarządu firmy, w latach 2018-2023 wydali ogromne sumy na koszty reprezentacyjne. W sumie, wydatki te wyniosły 14,5 mln zł, z czego tylko w 2023 roku - 6,6 mln zł. Na liście wydatków znalazły się m.in. zabiegi kosmetyczne z botoksem oraz protetyka zębowa.
Policjanci szukają Daniela Obajtka. Były prezes Orlenu uciekł z kraju?
Były prezes Orlenu, Daniel Obajtek, jest obecnie poszukiwany przez policję na wniosek posła Michała Szczerby. Powodem poszukiwań jest unikanie odebrania wezwań na przesłuchania zarówno przez prokuraturę, jak i komisję śledczą ds. afery wizowej. Funkcjonariusze sprawdzają należące do polityka nieruchomości. Problem w tym, że jest ich sporo.
Zdefraudowane miliony z Funduszu Sprawiedliwości: "Ziobro decydował o wszystkim"
Podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz ujawnił szokujące szczegóły dotyczące funkcjonowania funduszu. Mraz oskarżył ministra Zbigniewa Ziobrę o bycie głównym decydentem, mimo wcześniejszych zaprzeczeń Ziobry w wywiadzie telewizyjnym.
Kefirowa gorączka
Pod względem liczby poszkodowanych to niewątpliwie największa afera III RP. Człowiek bez wykształcenia, były właściciel szwalni oszukał prawie 30 tys. Polaków, którzy uwierzyli, że dzięki produkcji we własnym domu niejadalnego kefiru zostaną milionerami.
Afera Bogatina. Miał być bank rodem z "Dynastii", a wyszło...
Założony w 1991 r. przez Davida Bogatina pierwszy prywatny bank w Polsce miał w sobie blichtr rodem z „Dynastii” oraz aurę rzetelności, którą stwarzał wokół siebie założyciel, amerykański Żyd inwestujący w Polsce ogromne pieniądze. Wszystko runęło, gdy na jaw wyszła mroczna przeszłość biznesmena.
Daniel Obajtek z kolejnym podejrzeniem o popełnieniu przestępstwa
Radio ZET ujawniło, że do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa Orlenu.
11 milionów zł na pensje dla zarządu nieistniejącego CPK
Wraz z kolejnymi miesiącami poznajemy skalę malwersacji środków publicznych jakich dopuściła się poprzednia władza. Audyt wewnętrzny w spółce CPK wykazuje, że na pensje zarządu nieistniejącego lotniska przeznaczono 11 mln złotych (w zarządzie zasiadały 3 osoby).
Z cinkciarza bankier, czyli afera Grobelnego
Lech Grobelny to bohater pierwszej kapitalistycznej afery III Rzeczypospolitej. Jego Bezpieczna Kasa Oszczędności była klasyczną piramidą finansową, o czym Polacy – nieznający jeszcze wtedy tajników gospodarki rynkowej – nie mieli pojęcia. Skazując go na więzienie, sąd powie, że w innym systemie prawnym aferzysta dostałby ponad tysiąc lat więzienia.
Artyści biznesu, czyli afera Art B
Do dziś nie wiadomo, czy jedna z najgłośniejszych afer gospodarczych III RP była przestępstwem, czy tylko sprytnym wykorzystaniem luki w prawie. Sprawa Art-B stała się jednak symbolem pierwszych lat transformacji gospodarczej w Polsce.
Sąd Blokuje Zmiany w TVP: Spór o władzę nad mediami publicznymi
W ostatnich dniach polski krajobraz medialny stał się areną gorącej walki o kontrolę nad Telewizją Polską (TVP). Wygląda na to, że nowy rząd traci mandat prawny do zmian w mediach publicznych, ale tylko na... czas do kolejnego wyroku.
Przekop Mierzei Wiślanej. Nowy rząd zapowiada kontynuację inwestycji i "Koniec z szantażem PiS"
Zmiana politycznego kursu przynosi rozwiązanie długoletniego sporu wokół kontrowersyjnej inwestycji poprzedniej władzy. Rząd Donalda Tuska podjął decyzję o dokończeniu budowy przekopu Mierzei Wiślanej, kończąc tym samym wieloletni spór centralnej administracji z samorządem w Elblągu.
Po nas choćby potop: PiS zostawi Port Gdyński w obcych rękach? Mowa o dużej szkodzie rolników
Port w Gdyni, będący kluczowym punktem dla polskiego eksportu zboża, znalazł się w centrum afery w związku z upadkiem rządu PiS. Posłowie Koalicji Obywatelskiej (KO) wyrazili zaniepokojenie planami dzierżawy terminalu zbożowego w tym porcie, sugerując, że może on trafić w ręce obcej korporacji. "Polska utraci kontrolę nad eksportem zboża" - mówi Michał Kołodziejczak.
Zbrodnia pod orłami. Najgłośniejszy napad w powojennej Warszawie
Sprawców najgłośniejszego napadu na bank w PRL oficjalnie nigdy nie udało się ustalić. Wiele wskazuje na to, że szef gangu przed karą ukrył się… w więzieniu.