Ekonomia jutra
Na szczęście zaczynamy wątpić w państwo. Wywiad z Maciejem Samcikiem
– W najbliższych wyborach prawdopodobnie czeka nas starcie twardego i miękkiego populizmu gospodarczego – mówi Maciej Samcik, redaktor naczelny portalu Subiektywnie o finansach.
Zaczynamy od siebie
Chcemy pokazać, że proste gesty mają ogromne znaczenie dla klimatu. Dlatego mówimy: hej, to łatwe, naprawiaj, oddawaj do recyklingu, wybieraj urządzenia z odnowy. Dla siebie i dla planety – mówi Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska.
Rekordowe wzrosty sprzedaży produktów second hand. Kupujemy używane rzeczy, żeby zaoszczędzić
Używane produkty zyskują na popularności. W pierwszym kwartale tego roku firmy takie jak Allegro, OLX i Vinted odnotowały imponujący wzrost zarówno w liczbie dokonanych zakupów, jak i ofert.
Będzie zwrot pieniędzy za opakowania. Projekt systemu kaucyjnego trafi pod obrady lada dzień
Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce coraz bardziej zbliża się do rzeczywistości. Jak donosi informator "Rzeczpospolitej", projekt ustawy w tej sprawie może trafić pod obrady Rady Ministrów już w najbliższy wtorek, 16 maja, a następnie zostać przekazany do Sejmu.
Zielona rewolucja w logistyce
Branża logistyczna ma coraz bardziej zielone oblicze. Inwestując w ekologiczne technologie, zmniejsza ona obciążenie środowiska, a jednocześnie zapewnia sobie sukces biznesowy.
Polska powinna zostać prymusem ekoinnowacyjności
Polskie firmy idą w kierunku ekoinnowacyjności, jednak dzieje się to wolno. Konieczne jest zwiększenie świadomości ekologicznej, a także poszerzenie współpracy w tym zakresie, aby przyspieszyć zieloną transformację – doszli do wniosku uczestnicy debaty „Ekoinnowacyjność” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Rezerwuj czas na Perspektywy Women in Tech Summit!
Perspektywy Women in Tech Summit to obecnie największa w Europie i Azji konferencja dla kobiet w nowych technologiach, którą już po raz piąty organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy. W tym roku odbędzie się w dniach 14-15 czerwca w Warszawie (EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14).
Cosmose AI wyceniony na 2 miliardy zł
Cosmose AI, startup założony przez Mirona Mironiuka, ze strategiczną inwestycją od NEAR, globalnego lidera Web3, wyceniony na 2 mld złotych. Przyszłość handlu detalicznego będzie silnie związana z technologiami Web3 oraz sztuczną inteligencją, dzięki połączeniu wysiłków Cosmose AI i NEAR.
Wizz Air, jak HBO Max - tanie loty w modelu subskrypcji
Wizz Air wprowadza nową usługę dla swoich pasażerów - Wizz MultiPass. To plan subskrypcyjny, który ma pomóc w oszczędzaniu na lotach.
ESG: Kapitał ludzki filarem biznesu przyszłości. Kluczowa rola HR w strategii ESG
E-konferencja Helping Hand za nami! Sposób, w jaki firma zarządza relacjami ze swoimi interesariuszami — pracownikami, partnerami, klientami - ma znaczący wpływ nie tylko na jej wizerunek, ale także na wyniki biznesowe. Szalenie istotną kwestię odgrywa skutecznie wdrożona i realizowana kompleksowo strategia ESG.
Będzie bezpośredni pociąg Warszawa - Lwów
Ukraina symbolicznie łączy się z kolejowym krwiobiegiem Europy. Będzie połączenie kolejowe Warszawa-Lwów. To dobra wiadomość dla wszystkich podróżnych, którzy często przemieszczają się między Polską a Ukrainą. Linia kolejowa ułatwi też współpracę przedsiębiorców z obu krajów.
KONGRES MOVE: Polski przemysł motoryzacyjny musi zachować konkurencyjność
Najwięksi uczestnicy procesu transformacji elektromobilności w Polsce, spotkali się w Poznaniu na kongresie MOVE 2023 - International Mobility Congress na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Adam Czerniak: "Nie podoba mi się opieranie polityki mieszkaniowej na tanich kredytach" [WYWIAD]
Hasło: „Mieszkanie prawem, nie towarem” z punktu widzenia naukowego jest błędne. Ale społecznie ma pewien sens – mówi dr Adam Czerniak, ekonomista, specjalista od polityki mieszkaniowej.
Małgorzata Bonikowska: "Polska ma swoje pięć minut" [TYLKO U NAS]
Polska i Ukraina mają szanse stać się gospodarczym zapleczem zjednoczonej Europy – mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych, członkini Team Europe.
Aleksandra Przegalińska: "Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka" [WYWIAD]
Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka – mówi prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, futurolożka, specjalistka od sztucznej inteligencji.
Davos: Miliarderzy i milionerzy z apelem do rządów: opodatkujcie nas
Zaskakująca refleksja najbardziej zamożnych: "Trzeba podwyższyć podatki dla najbogatszych [...] obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy" - apelują najbogatsi w liście otwartym skierowanym do odbiorców Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Marcin Duma: "Polacy się boją, że pierwszy raz od lat mogą zbiednieć" [WYWIAD]
Wybory wygra formacja, która lepiej się zaopiekuje lękami Polaków i da nadzieję, że ich poziom życia i status klasowy się nie obniżą – mówi Marcin Duma, prezes Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRIS.
Prof. Kleiber: "Czy Polska stanie się tygrysem gospodarczym? To już raczej nierealne" [WYWIAD]
Nowe technologie mają olbrzymi potencjał wspierania harmonijnego rozwoju świata. Jednak kluczem do tego jest szeroko rozumiana inkluzywność – mówi prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk.
Waldemar Buda: "Kamienie milowe są w polskim interesie" [WYWIAD]
Bez Krajowego Planu Odbudowy Polska straciłaby ogromną szansę rozwojową. Liczę na to, że wszyscy, którym interes Polski leży na sercu, będą aktywnie zaangażowani w jego realizację – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Odbudowa Ukrainy: zgłosiło się 420 firm z Polski
Polskie firmy chcą aktywnie uczestniczyć w powojennej odbudowie Ukrainy. To wniosek po pierwszym miesiącu naboru przedsiębiorstw do udziału w projekcie pomocy naszym sąsiadom.
Marki zmienią świat na lepsze. Wywiad z Michałem Raszką
– Wojna w Ukrainie pokazuje, że kupując albo bojkotując konkretne produkty, opowiadamy się po stronie dobra albo zła. Nasz portfel staje się ważnym narzędziem politycznym – mówi Michał Raszka, ekspert od marketingu, dyrektor komunikacji i strategii w Grupie PRC Holding, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie.
Łukasz Tarnawa: Koniec historii okazał się złudzeniem [WYWIAD]
– Za bardzo uwierzyliśmy w idealny świat zglobalizowanej gospodarki. Tymczasem okazało się, że 30 lat względnego spokoju, jaki przeżyliśmy po upadku komunizmu, to raczej wyjątek niż reguła – mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska.
Jacek Piechota: "Putin przestraszył się gospodarczego sukcesu Ukrainy" [WYWIAD]
W ostatnich latach, dzięki integracji z Zachodem, Ukraina zaczęła się szybciej rozwijać. Wieści o tym docierały do Rosjan i Putin najwyraźniej uznał, że to dla niego śmiertelne zagrożenie - mówi Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
Psycholożka: "Praca może nabrać sensu i stać się większą wartością niż przed pandemią" [WYWIAD]
Nowa rzeczywistość jest dla nas ogromną szansą. Jeśli ją wykorzystamy, praca będzie miała dla nas większy sens i większą wartość niż przed pandemią – mówi prof. Agnieszka Wojtczuk-Turek, psycholożka i specjalistka od zarządzania, dyrektorka Instytutu Kapitału Ludzkiego w Szkole Głównej Handlowej.
Abramowicz: "Dzięki moim uwagom, zamieszanie wokół Polskiego Ładu jest dużo mniejsze [WYWIAD]
Niektórzy politycy PiS mówią, że utrudniam im życie. Ale gdyby nie uwagi, które zgłaszałem premierowi w trakcie prac nad Polskim Ładem, awantury towarzyszące jego wprowadzeniu byłyby duże większe – mówi Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Adam Manikowski: "Trzeba mieć obsesję na punkcie klienta" [WYWIAD]
Pandemia nie wywróciła świata do góry nogami, ale sprawiła, że trendy, które rysowały się już wcześniej, niezwykle przyspieszyły. Dlatego przyszłość mają firmy, które są elastyczne i umieją się błyskawicznie dostosować do zmieniających się warunków – mówi Adam Manikowski, wiceprezes Żabka Polska.
Stanisław Gomułka: "Wojna z Europą odbije się na naszych portfelach" [WYWIAD]
W ciągu pięciu, może siedmiu lat zwiększy się w Polsce ryzyko poważnych napięć w gospodarce, o których rząd na razie nie mówi. Nie twierdzę, że czeka nas kryzys na poziomie Grecji, ale kierunek jest niepokojący – mówi prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club, były doradca rządów Polski i Rosji.
Piotr Arak: "Administracja nie proponuje rewolucji podatkowej. To raczej większa korekta" [WYWIAD]
Nie ma powrotu do neoliberalnych dogmatów gospodarczych sprzed pandemii. Musimy szukać nowych rozwiązań, także w kontekście wyzwań polityki klimatycznej – mówi Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Stefan Kawalec: "Ewoluujemy w kierunku gospodarki trzeciego świata" [TYLKO U NAS]
Nie twierdzę, że po pandemii czeka nas koniec globalizacji. Czeka nas globalizacja z ograniczonym zaufaniem – mówi Stefan Kawalec, ekonomista, były wiceminister finansów, prezes Capital Strategy.
prof. Ryszard Bugaj: "Polski Ład może mieć wybite zęby" [WYWIAD]
W czasie mody na liberalizm zwykle zgłaszałem zastrzeżenia. Teraz trochę się boję przechyłu szali na drugą stronę. Ekonomia ma wiele z medycyny – przedawkowany lek staje się trucizną – mówi prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.
Dr Bukowski: "Rząd raczej nie zarżnie klasy średniej. Choć to ona zapłaci za nadchodzące reformy"
W Polsce klasa średnia dopiero rośnie. Jeszcze nie okrzepła, nie powinno się więc jej przesadnie obciążać podatkami. Polityka powinna sprzyjać temu, żeby ludzie się bogacili, tymczasem pojawiają się pierwsze oznaki, że być może idziemy w przeciwną stronę - mówi dr Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.
Paweł Majewski: "Wierzę, że Nordstream 2 nie powstanie" [WYWIAD]
Rosyjski Gazprom próbuje wzmocnić swą dominującą pozycję na europejskim rynku gazowym, a Niemcy mogą pomóc w realizacji tego projektu. To nie służy bezpieczeństwu energetycznemu – mówi Paweł Majewski, prezes PGNiG.
Prof. Leszczyński: Czas zerwać z liberalnymi mitami [WYWIAD]
Polska potrzebuje nowoczesnego modelu ekonomicznego, w którym istotną rolę odgrywa redystrybucja dóbr, silne instytucje publiczne oraz inwestycje w kapitał ludzki – mówi prof. Adam Leszczyński, autor głośnej książki „Ludowa historia Polski”.
Marek Dietl: Nie wchodźmy do strefy euro! [WYWIAD]
Po obecnym kryzysie bogatsi staną się jeszcze bogatsi, a biedni – jeszcze biedniejsi – mówi dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Google, Facebook i Amazon przejęli dużą część naszego życia. Czy powinni za to zapłacić? [WYWIAD]
Cyfrowi giganci – tacy, jak Google, Facebook czy Amazon – wkroczyli na niezagospodarowany teren i niemal całkowicie go skolonizowali, przy okazji przejmując dużą część naszego życia – mówi Jan Zygmuntowski, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego.