Owady do jedzenia

Owady do jedzenia HiProMine Owady do jedzenia HiProMine, fot. materiały prasowe
Podpoznańska firma HiProMine to lider w tworzeniu technologii do hodowli i produkcji owadów na skalę przemysłową. Spółka jest na dobrej drodze do podboju europejskich rynków.

Inwestują w nie Bill Gates, Howard Buffett czy amerykański aktor Robert Downey junior. I nic w tym dziwnego, bowiem owady i produkty pochodzące z ich przetwarzania to przyszłość świata. Dobrze wie o tym prof. Damian Józefiak, który w podpoznańskim Robakowie wraz z dr. hab. Janem Mazurkiewiczem i dr. Jakubem Urbańskim założył firmę HiProMine specjalizującą się w rozwoju technologii do przemysłowej hodowli owadów i produkcji z nich materiałów paszowych. Po sześciu latach funkcjonowania spółka ma na swoim koncie kilkanaście patentów technologicznych związanych z hodowlą owadów, wygrane w konkursach badawczych i rozwojowych czy nagrodę Deloitte w kategorii przełomowa innowacja. Teraz przyszedł czas na podbój rynku. – Cel jest prosty, chcemy być znaczącym graczem na rynku europejskim w sektorze materiałów produkowanych dla przemysłu paszowego. Dążymy do zbudowania silnej pozycji jako twórcy surowców, które powstają w zrównoważony i ekologiczny sposób. Kluczem do tego jest hodowla owadów na skalę przemysłową – mówi prof. Damian Józefiak prezes HiProMine.

Owadzi interes

Obecnie owady używane są w żywieniu zwierząt i ludzi, kosmetologii, medycynie oraz jako składnik paliw. Ale jeszcze kilka lat temu takie wykorzystanie insektów brzmiało jak science fiction. – Zastosowaniem owadów w żywieniu zwierząt zainteresowałem się w 2013 r. Na konferencji poświęconej nowym sposobom karmienia drobiu usłyszałem o możliwości wykorzystania do tego celu białka pochodzącego z insektów. Wtedy takie pomysły były raczej w sferze fantazji. Owady funkcjonowały jako pożywienie dla zwierząt egzotycznych, a nie hodowlanych. Mimo że perspektywa wprowadzenia białka z owadów jako składnika pasz dla zwierząt hodowlanych nie była bliska, pomysł bardzo mi się spodobał. Aby wcielić go w życie, w 2015 r. założyliśmy HiProMine – wspomina prof. Damian Józefiak. 

Początki nie były łatwe. Przekonanie inwestorów do wsparcia działalności na rynku, który dopiero się tworzył, wymagało silnych argumentów. W 2017 r. jednym z inwestorów HiProMine został Krzysztof Domarecki, twórca Grupy Selena. Dzięki wsparciu założonego przez niego funduszu Fidiasz prace nad rozwojem technologii nabrały tempa. Dziś HiProMine oferuje kilka produktów na bazie owadów (m.in. suszone larwy, pulpa, mączka), a białko zawarte w tych produktach można znaleźć w 30 karmach dla zwierząt produkowanych w całej Europie. – To przede wszystkim karmy klasy premium stworzone dla zwierząt uczulonych na drób czy wołowinę – mówi prof. Damian Józefiak.

Specjalistyczne pożywienie dla psów czy kotów to tylko jeden z sektorów, w których działa HiProMine. Rynek alternatywnych źródeł pożywienia dla zwierząt rozwija się bardzo intensywnie, a firma chce odgrywać na nim ważną rolę, m.in. jako dostawca materiałów paszowych do karmienia ryb i skorupiaków w akwakulturze. Jak prognozuje Persistence Market Research (dane z 2020 r.), globalny rynek owadów jadalnych na pasze dla zwierząt pomiędzy 2020 a 2030 r. odnotuje coroczny wzrost aż o 39 proc. i osiągnie wartość 72 mld dol. Nie jest gorzej w przypadku rynku owadów z przeznaczeniem na pożywienie dla ludzi. Jak podaje Global Market Insight wielkość tego sektora w 2019 r. przekroczyła 112 mln dol. i szacuje się, że do 2026 wzrośnie corocznie o ponad 47 proc. Choć dla Europejczyków owady to wciąż nowość, w skali globu jesteśmy mniejszością, a dane wskazują jasno – owady muszą stać się...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 5/2021 (68)

Więcej możesz przeczytać w 5/2021 (68) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY