Zakład Uzupełnień Sakralnych

łuczak
fot. materiały prasowe
Polski ZUS do mnie pisze! – oznajmia swoim współpracownikom zebranym w oblężonym berlińskim bunkrze Adolf Hitler. Potem zdenerwowany czyta: „Uznaliśmy, że prowadzenie wojny to jest także swojego rodzaju prowadzenie działalności gospodarczej i w związku z tym jest Pan zobowiązany do płacenia składek na ZUS w wysokości 1300 złotych miesięcznie”!
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2023 (93)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To kolejna, dość stara sądząc po tej niskiej kwocie, wersja podłożonego dialogu do nieśmiertelnego, w przeciwieństwie do wodza Tysiącletniej Rzeszy, filmu „Upadek”. Pośmiać się i pokrytykować zawsze warto, bo polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zarówno niezachwianą siłę woli oskładkowania wszystkich, jak i wzorowy porządek w swoich papierach. Ordnung muß sein! Kobieta, która w całym swoim życiu odprowadziła składkę tylko za jeden dzień pracy na umowie zleceniu, teraz i do końca swoich dni, będzie otrzymywała emeryturę w wysokości jednego grosza miesięcznie.    

W bieżącym roku na przedsiębiorców nałożono kolejny nowy obowiązek – roczne rozliczenie zapłaconych składek zdrowotnych. Służyło ono temu, jak informował ZUS, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie osiągniętych w nim dochodów. Chodziło o wypełnienie w zupełnie nowym formularzu ZUS DRA wysyłanym za kwiecień 2023 r.  bloku XII – jeżeli prowadziło się jednoosobową działalność gospodarczą lub w druku ZUS RCA bloku III.F – wtedy, gdy opłacało się składki za inne osoby (pracowników i zleceniobiorców). Niedopłatę trzeba było uregulować w terminie do 22 maja. Natomiast w przypadku nadpłaty ZUS ma zwrócić pieniądze, ale pod warunkiem złożenia dodatkowego specjalnego wniosku. Brawo! Kolejne ułatwienie. 

To jednak niedopatrzenie, że podobna procedura nie obowiązuje przy rozliczaniu rocznego PIT. Wiele osób takiego wniosku po prostu by nie złożyło – z niewiedzy lub roztargnienia. Skarb Państwa zaoszczędziłby zatem sporo kasy, a ona jest przecież bardzo potrzebna. Na co? Choćby po to, aby wesprzeć naszych dzielnych górników wydobywających w pocie czoła węgiel, który Polska sprowadza teraz z  Indonezji i Kongo. W zeszłym roku umorzono bowiem – i to na podstawie ustawy – kopalniom równy miliard niezapłaconych składek na ZUS! Można? A jakże – można! W tym wypadku żelazna zasada: „jeżeli prowadzi się działalność gospodarczą, to trzeba mieć świadomość, że niezapłacone składki trzeba będzie w końcu spłacić” po prostu nie obowiązuje. 

Inaczej niż w słynnej sprawie przed lat Andrzeja Kota z Lublina, który prowadził miejski szalet. Gdy jednak ludzie jakoś przestali sikać, zaczął zarabiać tylko tyle, ile wynosiła składka na ubezpieczenie społeczne. Dość naturalne, że w takiej sytuacji wolał nie umrzeć z głodu, niż ją zapłacić. Stąd wzięły się jego kłopoty i nawet zagrożenie utraty licytowanego już mieszkania. 

Oczywiście, nie powinno się doprowadzać do takich skrajnych sytuacji, a w razie potrzeby należy zasięgnąć fachowej porady. Pytanie: Jaką składkę należy zapłacić w przypadku zatrudnienia w jednoosobowej firmie osoby najbliższej? Najprościej – zadzwońmy! I oto mamy gotowy scenariusz na nowy film z serii „Mission: Impossible” z Tomem Cruise’em. Tym razem jednak bohaterski agent Ethan Hunt poniesie spektakularną klęskę. I to wcale nie chodzi o nieudaną próbę wysadzenia mostu w naszych pięknych Pilchowicach, lecz dodzwonienie się pod jedyny numer ogólnopolskiej infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oczekujących jest zbyt wieli, więc prosimy o kontakt e-mailowy – mówi syntetyczny głos i szybko następuje zakończenie połączenia. 

Ale jest jednak nagły zwrot akcji i niespodzianka. Skoro ty nie możesz dodzwonić pod numer 22 560 16 00, to ZUS sam zadzwoni do Ciebie! No, może nie do końca tak jest, ale za to bardzo podobnie. Jeśli ktoś nieopatrznie zapisze sobie ten numer telefonu w kontaktach, to później może stać się cud. Nie zadzwoni do niego jednak zatroskany pracownik ZUS, który zaoferuje nam pomoc w zdobyciu pożądanej wiedzy, ale jeden z przestępców, któremu udało się oszukać system telekomunikacyjny w taki sposób, żeby wyglądało, że dzwoni ktoś z oficjalnego urzędowego numeru 22 560 16 00. Chodzi oczywiście o wyłudzenie danych, które są potrzebne do „wyczyszczenia konta”. Taki „numer na ZUS”! 

A pytanie o wysokość składki dla osoby najbliższej zatrudnionej w jednoosobowej firmie? E, to w sumie dziecinnie proste. Niezależnie ile ona zarobi, zawsze musi zapłacić składkę w pełnej wysokości – tak samo jak samozatrudniony przedsiębiorca. Ordnung muß sein!

My Company Polska wydanie 6/2023 (93)

Więcej możesz przeczytać w 6/2023 (93) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X