Wywiady
IDENTT, czyli jak Polacy walczą z kradzieżą tożsamości i deep fake
Deep fake to dziś problem całego świata, dotyczący każdego z nas. Stworzenie takiego klipu jest banalnie proste, dlatego nie wierzmy we wszystko, co widzimy w internecie - mówi Adam Łabęcki, co-founder IDENTT.
Tworzymy Androida dla androidów. Wywiad z Pawłem Budzianowskim
Przyszłość należy do robotów. Nie ma opcji, żeby utrzymać poziom naszego życia bez zasilanych AI humanoidów. To po prostu kolejny krok. W USA i Chinach już to wiedzą, Europa jest na marginesie. W Palo Alto, gdy zbieraliśmy pierwszą rundę, ledwo wstawałem rano, a niemal codziennie ktoś wpadał i pytał, nad czym pracujemy. Zwykle kończyło się to czekiem na 0,5 mln dol. Rundę zebraliśmy w miesiąc – opowiada Paweł Budzianowski, Co-founder K-Scale Labs, który chce odmienić branżę humanoidalnych robotów.
Nie stać nas na nierówności. Wywiad z dr. Pawłem Bukowskim
Wyrwanie się z błędnego koła polskich nierówności będzie coraz trudniejsze – ostrzega dr Paweł Bukowski, wykładowca ekonomii na University College London oraz w Polskiej Akademii Nauk, współautor książki „Nierówności po polsku. Dlaczego trzeba się nimi zająć, jeśli chcemy dobrej przyszłości nad Wisłą”.
Co dalej z elektromobilnością w Polsce. Wywiad z Michałem Markiewiczem, PKO Leasing
Branża leasingowa czeka na decyzje dotyczące przyszłości programu Mój Elektryk. O tym, dlaczego to kluczowe informacje rozmawiamy z Michałem Markiewiczem, dyrektorem ds. rozwoju biznesu, PKO Leasing.
Innowacje w sektorze elektromobilności. Wywiad z Kamilem Babińskim, ChargeIn
O rozwoju elektromobilnej infrastruktury w Polsce rozmawiamy z Kamilem Babińskim, CTO ChargeIn.
Jak efektywnie wdrażać AI w firmach? Wywiad z przedstawicielami CampusAI
O sztucznej inteligencji - nie tylko w kontekście polskich przedsiębiorstw - rozmawiamy z prof. Aleksandrą Przegalińską i Bartkiem Dobrowolskim.
Jak zmieniał się rynek motoryzacyjny w Polsce? Wywiad z dr. Danielem Trzaskowskim
Rynek motoryzacyjny w Polsce bardzo się rozwinął, nie powiedziałbym jednak, że jest już w pełni dojrzały - przekonuje dr Daniel Trzaskowski, prezes zarządu Carefleet S.A.
Jak ułatwić sobie start(up)
Dobry pomysł na biznes to już wiele, ale tak jak mechanik potrzebuje narzędzi, tak przedsiębiorca potrzebuje nowoczesnych rozwiązań, które pomogą mu odnieść sukces. Rozmawiamy z Agnieszką Barnaś, dyrektorką sprzedaży Apfino – platformy, która oferuje narzędzia dla polskich firm. Również tych, które dopiero zaczynają!
Zaufanie mamy w DNA. Wywiad z Robertem Garnczarkiem
Jeśli nic nie będziemy robić, wysokość naszej emerytury wyniesie ok. 30 proc. zarobków. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to nas satysfakcjonuje – mówi Robert Garnczarek, prezes zarządu UNIQA TFI.
Poza biznesem: Mateusz Jąkalak
Jego prawniczy startup William AI znalazł się w finale tegorocznej edycji naszego konkursu Rookie of the Year. Na afterze po Warsaw Startup Festival z Mateuszem rozmawiało się tak dobrze, że zaprosiliśmy go do udziału w tej rubryce.
Innowacje nie zawsze muszą być rewolucją
Najważniejszym doradcą zawsze powinien być klient – radzą Selim Oleksowicz i Justyna de Bure, eksperci Innovation Coach. Czy każda organizacja jest gotowa na wdrożenie innowacji.
Totalizator Sportowy z tytułem Marka Godna Zaufania: Warto inicjować zmiany na lepsze
O tym, jak skutecznie budować zaufanie do marki o wieloletniej historii, czy da się osiągnąć synergię kanałów online i retail oraz w jaki sposób program lojalnościowy może wpłynąć na sukces aplikacji mobilnej, mówi Rafał Krzemień – prezes zarządu Totalizatora Sportowego.
Ping pong na sterydach, czyli czy Polacy pokochają pickleballa [WYWIAD]
Takiego określenia użył Marcin Matysik – założyciel Związku Polskiego Pickleballu – opisując promowaną przez siebie dyscyplinę sportu. Jak przekonuje, rozwój pickleballu nad Wisłą jest nieunikniony.
Startupy a fundusze unijne. Wywiad z Magdaleną Adamczuk, Tax & Tech Kraft
Na jakim etapie musi być startup i jego produkt, żeby ubiegać się o fundusze unijne? Tak naprawdę wystarczy sam pomysł - wskazuje Magdalena Adamczuk, partner w Tax & Tech Kraft.
Akceptować ryzyko. Wywiad z Adamem Wiśniewskim
Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, z jak niewyobrażalnym poziomem stresu muszą mierzyć się founderzy – mówi Adam Wiśniewski, Co-founder i CTO AI Clearing.
Branża leasingowa a zielona rewolucja. Wywiad z Pawłem Bojko, wiceprezesem EFL S.A.
Na jakim etapie jest zielona rewolucja w Polsce? W jaki sposób branża leasingowa wspiera przedsiębiorców w byciu bardziej eko? O tym rozmawiamy z Pawłem Bojko, wiceprezesem EFL S.A.
Jak skutecznie przeprowadzić ekspansję zagraniczną? Wywiad z Efi Dahanem, PayPal
Skupienie się wyłącznie na lokalnym rynku hamuje twój biznes - przekonuje Efi Dahan, wiceprezes i dyrektor generalny PayPal na CEE i Izrael. I radzi jakich błędów unikać, gdy myślimy o globalnym rozwoju.
"Od zawsze jesteśmy w niszy". Wywiad z zespołem The Band of Endless Noise
Nie należy się zamykać w jakichkolwiek ramach, ponieważ każda scena po jakimś czasie staje się hermetyczna, co też jest niedobre. Najważniejsze dla nas jest bycie autentycznym, w zgodzie z samymi sobą. Uważam, że całkiem nieźle nam to wychodzi - przekonują Adam Sanocki i Andrzej Widota, członkowie zespołu The Band of Endless Noise.
Koalicja krypto. Wywiad z Martyną Lewińską
Krypto przestało być buzzwordem, a stało się powszedniością. Dla nas to świetny moment, mamy świetny zespół i wielu klientów – mówi Martyna Lewińska, Co-founderi CTO Fiat Republic.
PFR to nie tylko dopływ pieniędzy, ale również wiedzy. Wywiad z Elizą Kruczkowską
Co szykuje dla polskich startupów PFR? Zapytaliśmy o to Elizę Kruczkowską, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju.
10Clouds świętuje 15 lat innowacji. Wywiad z CEO Małgorzatą Pietraszewską
Z okazji 15. rocznicy założenia firmy 10Clouds refleksyjnie spogląda wstecz na swoją niezwykłą podróż pełną rozwoju i innowacji. To, co zaczęło się jako skromne przedsięwzięcie dwóch doktorantów, Macieja Cieleckiego i Michała Kłujszo, pracujących w małym pokoju, przekształciło się w dynamicznie rozwijającą się firmę doradczą, projektową i programistyczną o globalnym zasięgu.
Jak przedstawić swoją technologię szefowi NASA? Zawody ERC na Czerwonej Planecie w Krakowie
Zespoły z całego świata przyjadą do Polski, by wziąć udział w zawodach łazików marsjańskich - European Rover Challenge. Sprawdzą się w symulowanym środowisku Czerwonej Planety. To wydarzenie pozwala nawiązać relacje m.in. polskim startupom kosmicznym z najważniejszymi postaciami przemysłu kosmicznego - deklaruje Łukasz Wilczyński, pomysłodawca i organizator ERC.
Czy czeka nas zmierzch polskiej kultury zap...dolu [WYWIAD]
Wiele osiągnięć pracowniczych, które w krajach Zachodu są już oczywistością, u nas wciąż pejoratywnie nazywa się „socjalizmem” – mówi dr Zofia Smełka-Leszczyńska, kulturoznawczyni, autorka książki „Cześć pracy. O kulturze zap…dolu”.
W dwa lata do unicorna. Wywiad z Aureliuszem Górskim
Naszym celem jest magiczna unicornowa wycena i wiemy dokładnie, co musimy zrobić, by tam dotrzeć w ciągu dwóch lat – przekonuje Aureliusz Górski, założyciel i prezes CampusAI.
To praktyka przyciąga do studiów MBA
Dobre programy MBA na ostatnich aferach wręcz zyskały – uważa prof. dr hab. Grażyna Aniszewska-Banaś, kierownik Programu Canadian Executive MBA (CEMBA) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Taki moment już się nie powtórzy. Wywiad z twórcami BLANK
Po latach pracy dla CD Projekt Red poczuliśmy z chłopakami, że potrzebujemy znaleźć sobie zupełnie nowe miejsce – o planach BLANK rozmawiamy z Marcinem Jefimowem i Mikołajem Marchewką, co-founderami studia.
„Bądź cicho, idzie HR!”. Pracownicy HR mierzą się z hejtem
Lojalni wobec pracodawców często poinformowani o firmowych sekretach, czy najbliższych zwolnieniach, muszą jednocześnie być wsparciem dla pracowników. Podwójna rola wywołuje sprzeczne emocje, a czasem więcej niż niechęć. Jak sobie z tym radzić? - wyjaśnia Małgorzata Górska, People & Culture Director, Maxi Zoo.
Szach mat w biznesie. Czego królewska gra może nauczyć nas w prowadzeniu firmy
Jak adaptować strategie szachowe do biznesu i jakich obszarów dotyczą problemy, które mogą one wyeliminować? Kto jest kim na biznesowej szachownicy i jak zwyciężyć w tej rozgrywce? - na pytania odpowiada Michał Kanarkiewicz, szachista, autor 7 książek, przedsiębiorca, konsultant biznesowy i mówca, który przekłada myślenie mistrzów szachowych do świata biznesu.
proXN z kolejną kliniką w Londynie. "Nadal będziemy inwestować w rozwój w Polsce"
proXN (Dermotech Beauty), która wspólnie z naukowcami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu opracowała unikalny patent na syntezę ksantohumolu, wprowadza swoje produkty na rynek brytyjski. Wielka Brytania to - obok Niemiec, Holandii, USA i Belgii - kolejny kierunek ekspansji zagranicznej proXN.
Ponaddźwiękowi. Wywiad z Matim Staniszewskim [TYLKO U NAS]
Dwóch kumpli z warszawskiego liceum w dwa lata zbudowało startup wyceniany na ponad miliard dolarów. W tej historii wszystko kręci się wokół dźwięku, z wyjątkiem jednego – ich rozwoju. W tym kontekście mówimy raczej o prędkości światła. – Robimy coś niesamowitego i na generacje – mówi Mati Staniszewski, Co-founder ElevenLabs.
Studia MBA są po to, żeby otworzyć perspektywy
Studia MBA nie są dla wszystkich. To przyszłość edukacji dla tych, którzy mierzą wysoko – przekonuje Tomasz Ludwicki, dyrektor Programu Executive MBA na Uniwersytecie Warszawskim.
Michał Ratajczak. Poza biznesem
Jego Gridaly rewolucjonizuje branżę eventową, sam inspiruje się Steve’em Jobsem. Michał Ratajczak uważa, że w biznesie kluczowe jest budowanie relacji opartych na szacunku, otwartości i uczciwości. A poza biznesem?
Lekcje na planszy
Kiedy chciałem przyjąć do pracy osobę, która miała podejmować decyzje, pytałem ją, w co gra. Jeśli okazywało się, że w nic, nie zatrudniałem jej – mówi Włodzimierz Grudziński, doświadczony menedżer, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Go.
Architekci przyszłości, czyli jak transformować swój biznes
Jak przeprowadzić sprawną transformację własnego biznesu i uniknąć kilku podstawowych błędów? Na to pytanie odpowiedzieli uczestnicy naszej debaty.
Zysk dla firm jest jak powietrze
Zrównoważony rozwój firmy nie powinien negatywnie wpływać na jej zysk, bo inaczej może ona wypaść z rynkowej gry – mówi Tomasz Stec, partner w firmie Simon-Kucher, która uznawana jest za światowego lidera doradztwa cenowego.