Temat numeru
Niech żyje wolność i swoboda. Wywiad z Janem Koconiem
Mam poczucie misji. Kto będzie uczył młodych, zdolnych fachowców, jeśli wszyscy uciekniemy za granicę? – mówi Jan Kocoń, Scientific Director w projekcie PLLuM, Politechnika Wrocławska.
Podróż, której celu nie znamy. Wywiad z Robertem Pękalem
IT i nowe technologie nie są dla wybranych. Program fabryk sztucznej inteligencji ma pobudzić i zaadaptować rozwój tych rozwiązań zarówno w środowiskach akademickich, jak i przemysłowych – tłumaczy Robert Pękal, pełnomocnik dyrektora ds. PCSS.
Krakowska supermoc. Wywiad z Markiem Magrysiem
Jeśli zsumujemy wszystkie moce obliczeniowe dostępne nad Wisłą, to Polska staje się liderem w całej Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o superkomputery – przekonuje Marek Magryś, zastępca dyrektora ACK Cyfronet AGH ds. Komputerów Dużej Mocy.
W deep techu mogą być gigantyczne zwroty. Wywiad z Alicją Stankiewicz
Z perspektywy czasu sądzę, że sporo dały nam spotkania z funduszami inwestycyjnymi – zwłaszcza tymi, które w nas nie zainwestowały – ponieważ ich przedstawiciele zadawali trudne, ale celne pytania – mówi Alicja Stankiewicz, co-founderka i CTO COAT-IT.
Mówisz Rzeszów, myślisz: drony i Carpathian Startup Fest
Południowo-wschodnia Polska słynie z rozwiniętego przemysłu lotniczego oraz ośrodków szkolenia pilotów. Region cechuje duża koncentracja firm z tego sektora, ośrodków naukowo-badawczych, a także rozwinięte zaplecze edukacyjne i szkoleniowe.
Nasz kraj ma wiele skarbów. Technologiczne cuda Polski
Co skrywa technologiczna mapa Polski? Przede wszystkim okazuje się, że poza Warszawą czy Wrocławiem też jest startupowe życie.
Technologia morska jak w SaaS-ie. Czym zajmuje się Officina Baltica?
Niekoniecznie interesuje nas budowa pojazdów bezzałogowych na sprzedaż, raczej chcemy się skupić na realizacji usług za ich pomocą. Planujemy cały ekosystem w taki sposób, by klient mógł się skupić wyłącznie na analizie pozyskanych danych – mówią Jakub Zdroik i Maksymilian Ananiew ze startupu Officina Baltica.
Czy polski ekosystem startupowy jest warszawocentryczny? [WYWIAD]
Jeśli mielibyśmy wskazać jakieś luki w ekosystemie to brakuje dużych, znanych globalnie startupów, które zakładają w Warszawie oddziały i otwierają się na lokalnych specjalistów – wskazują Magdalena Olczak-Nowicka i Adam Bartkiewicz, zarządzający funduszem Digital Ocean Ventures.
Kompania startupów. Wywiad z polskimi startupami dual use
Eldorado dla zastosowań dual use, czyli cywilnych i wojskowych, dopiero się zacznie. Fundusze VC obserwują sytuację geopolityczną – widzą, że pokaźne środki muszą tam płynąć – przekonują polscy founderzy, których spółki rozwijają technologie podwójnego zastosowania. Problem w tym, że jak na razie rodzime startupy traktuje się raczej niczym bękarty wojny, a nie niezwyciężonych.
Revobeam, inteligentne anteny do walki elektronicznej [WYWIAD]
Inteligentne anteny Revobeam wzmacniają odporność infrastruktury wojskowej i cywilnej na cyberataki. Z ich pomocą można też określić lokalizację zarówno wrogich, jak i sojuszniczych jednostek – mówi Mateusz Rzymowski, CEO Revobeam.
Musimy zasypać lukę inwestycyjną, aby wzmacniać zdolności obronne
Polish Defence Fund (PDF) może stać się kołem zamachowym dla rozwoju krajowego innowacyjnego przemysłu obronnego – przekonuje Mateusz Zawistowski, prezes zarządu MS TFI w Grupie PGZ.
Pójść na starcie z gigantami. 15 niesamowitych pomysłów na biznes
Miej pasję, realizuj ją w zaufanym zespole i nie oglądaj się za siebie, bo najlepsze rzeczy zawodowo są wciąż przed tobą, mimo że łatwo nie będzie. Poznajcie ludzi, którzy zamieniają swoją pasję w biznes.
Być jak Louis Vuitton. Wywiad z Kubą Matyką
Raczej adaptujemy się do sytuacji, obecnie mamy ten komfort, że nie musimy łapać się każdego zlecenia. Kiedy mówimy, że będziemy mieli czas, by zająć się projektem, za kilka miesięcy, to klienci zwykle nie mają tego czasu, więc po prostu czekamy na kolejnych. Obecnie jesteśmy rentowni i mamy trochę za dużo pracy – deklaruje Kuba Matyka, współzałożyciel Melt Immersive.
Społeczeństwo potrzebuje emocjonujących atrakcji [WYWIAD]
MAGLY Game jest atrakcją hotelową stworzoną dla dzieci w formie terenowej, fabularnej, interaktywnej i edukacyjnej rozgrywki tworzącej silne więzi emocjonalne z odbiorcami. O rozwiązaniu oraz grywalizacji opowiada Filip Budny, CEO startupu.
Tugende chce odmienić rynek turystyczny. "Nasze wyprawy mogą naprawić rynek" [WYWIAD]
"Tugende” w języku lugandyjskim oznacza „chodźmy”. Kiedy Ugandyjczycy wypowiadają to słowo, bardzo często towarzyszy im poczucie ekscytacji oraz gotowości do eksploracji i działania. I właśnie w takim duchu próbuje działać biuro podróży założone przez Joannę Składanek i Joannę Szałkowską.
Branża travel stała się konkurencyjna jak nigdy wcześniej [WYWIAD]
Climatica to startup oferujący ubezpieczenia od deszczu podczas wakacji. O jego działalności oraz rynku turystycznym rozmawiamy z co-founderem spółki, Mateuszem Olszewskim.
Koniec podróży jak z gier video [WYWIAD]
Michał Maj to jeden z najpopularniejszych polskich blogerów podróżniczych, który po godzinach regularnie opowiada o innych miejscach i kulturach, a na co dzień prowadzi agencję interaktywną Brave New. Z nami rozmawia o najważniejszych trendach w branży travel.
W poszukiwaniu motylków. Wywiad z Rafałem Juciem, polskim skautem w NBA
Skaut koszykarski więcej ma z psychologa czy ze statystyka? O tym rozmawiamy z Rafałem Juciem, skautem Denver Nuggets.
Czym jest "edukacja przyszłości"? Wywiad z Jakubem Strzemiecznym
O planach zmian związanych z edukacją w Polsce rozmawiamy z Jakubem Strzemiecznym, założycielem startupu Learnd.it.
Dominika Stobiecka: "Jesteśmy na czele rewolucji" [WYWIAD]
Czym jest Toku? O tym rozmawiamy z Dominiką Stobiecką, współzałożycielką startupy rewolucjonizującego świat krypto.
Powstaje gra na podstawie Thorgala. "Jesteśmy w trakcie tworzenia głównych mechanik" [WYWIAD]
O planach studia Mighty Koi opowiada Marcin Grzegórski, dyrektor studia, odpowiedzialny za jego strategię.
Być jak Koenigsegg. Wywiad z Kubą Sieczką
Polacy tworzą elektryczny motocykl enduro, który ma szansę zawojować świat. O planach z nim związanych opowiada Kuba Sieczka z HEROS Motorcycles.
Ewa Borowska: "Polska będzie gwiazdą branży kosmicznej" [WYWIAD]
O eksperymencie Extremo Technologies na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej opowiada Ewa Borowska, CTO firmy.
Jeszcze lepiej, jeszcze więcej. Wywiad z Adamem Majcherem
Mały software house w Hiszpanii, korporacja, własny startup – Adam Majcher dopiero co odebrał dowód osobisty, a już ma doświadczenie większe niż niejeden trzydziestolatek. – Nie lubię się w życiu nudzić – deklaruje w rozmowie.
Najważniejsze to robić swoje. Wywiad z Oliwią Myczkowską
Oliwia Myczkowska wraz z dziadkiem – prof. Marianem Surowcem – założyła startup, poprzez który chce pomóc pszczelarzom walczyć z pasożytem regularnie pustoszącym ich pasieki. Ponadto udziela się społecznie, pełni role doradcze w instytucjach. – Spokój i pasja – mówi o swoich priorytetach.
Jak zostać astronautą
...Albo kierowcą F1, przedsiębiorcą, kardiochirurgiem, budującym roboty, finansistą… Ile dzieci, tyle marzeń – najważniejsze, żeby nigdy z nich nie rezygnować.
Rewolucja czeka nie tylko piłkę nożną
Współpracujemy z takimi platformami jak Wyscout czy StatsBomb, korzystamy też z danych dotyczących podań przełamujących linię, odbiorów w przestrzeni, stałych fragmentów. To pomaga w kreowaniu strategii i poprawie gry, ponadto takie narzędzia wspierają również skauting – mówi Marcin Herra, wiceprezes zarządzający Legii Warszawa.
Zdobywamy kolejne bastiony
Esencją było, jest i będzie wygrywanie. Jeśli celem przestanie być triumf nad przeciwnikiem, to nie będzie to już sport. W przyszłości utrzymanie romantyzmu tej dziedziny będzie zależeć od technologii – mówi Paweł Osterreicher, CEO i cofounder ReSpo.Vision.
Wiedz, kiedy się "wyłączyć", sprawdź, czy jesteś sową. 10 zasad ludzi produktywnych
Mnóstwo ludzi zaniedbuje pracę nad wszystkimi aspektami swojego zestawu narzędzi zwiększających produktywność, w związku z czym nie wykorzystują swoich umiejętności i mocnych stron. Ulegają słabościom i złym nawykom. W efekcie są o wiele mniej produktywni, niżby chcieli. Oto sposoby jak to zmienić.
Pracuj i zarządzaj mądrze. Wywiad z Dorotą Matułą
Robienie wobec kogoś wyjątków może grozić tym, że w pewnym momencie szef będzie musiał zmierzyć się z sytuacją, w której każdy podopieczny zacznie oczekiwać jakiegoś wyjątku, specjalnego traktowania – mówi Dorota Matuła, co-founderka Activy.
Aniele szczodry, stróżu mój… Czego od aniołów biznesu oczekują polscy founderzy?
… ty zawsze przy mnie… No właśnie – co masz robić, jaki masz być? „My Company Polska” oddaje głos founderom, którzy opowiedzieli nam o swoich oczekiwaniach dotyczących aniołów biznesu.
Opowieść o zespole Omega
Historia o tym, jak powstał pojedynczy ośrodek władzy, wspomagany przez inteligencję tak silną, że mogła w ciągu miliardów lat podtrzymywać rozkwit życia na Ziemi, a nawet w najbliższym kosmosie. Rzecz w tym, że nie wiadomo, jaki był konkretnie jego plan.
Postęp jest dobry. "Jestem wielkim przeciwnikiem tego, co się mówi o generatywnej AI, bo to żadna inteligencja"
Daleko jesteśmy od przejęcia świata przez technologię – tak przynajmniej uważa Jan Tatarkiewicz, doktor fizyki, założyciel startupu Randaemon.
Nie ma wyłącznika AI. "Jakie są konsekwencje powstania superinteligencji"
Najtęższe umysły nie są w stanie dokładnie stwierdzić, kiedy w toku ewolucji pojawiła się świadomość. Gdyby jednak udało nam się określić ten moment, być może udałoby się cały proces zastosować w świecie technologii. A później każda kolejna mutacja AI stawałaby się po prostu coraz inteligentniejsza – mówi futurolog dr Ian Pearson.
Kiedy founder potrzebuje skrzydeł. Rola aniołów biznesu w rozwoju startupów
Relacje z aniołami – jak to zwykle bywa – są burzliwe. Czasem wykazują się nadmierną troską, czasem zostawiają startup swojemu losowi. Są jednak momenty, kiedy niczym prawdziwy anioł stróż ratują firmę przed upadkiem.