Nasz kraj ma wiele skarbów

Droga z cieszyńskiego rynku na słynne Wzgórze Zamkowe to raptem 10-15 minut niespiesznego spaceru klimatyczną ul. Głęboką. W jego trakcie miniesz sklep ze słynnymi kanapkami ze śledziem (serio, to lokalny przysmak!), a jeśli w pewnym momencie odbijesz w prawo, zobaczysz Teatr im. Adama Mickiewicza – jak powtarzają w wywiadach aktorzy, jeden z najpiękniejszych teatrów w Polsce. Wzgórze Zamkowe to oczywiście znana z banknotu 20-złotowego Rotunda św. Mikołaja i przede wszystkim piękny widok. Wielu znajomych, którzy pierwszy raz odwiedzają mój rodzinny Cieszyn są zachwyceni tym miastem. Regularnie słyszę, że to taki mały Kraków.
Nasz kraj ma wiele mniej lub bardziej ukrytych skarbów. Szczycimy się specjalistami docenianymi na całym świecie, a być może największe skarby zatrzymaliśmy w kraju. Poznajcie siedem mniej lub bardziej znanych technologicznych cudów Polski.
Dokąd ze spółką?
Na początek kilka liczb. Z raportu „Polskie Startupy 2024” opracowanego przez Fundację Startup Poland wynika, że najwięcej startupów zarejestrowanych jest w województwie mazowieckim (22 proc.). Na drugim miejscu uplasował się Dolny Śląsk (20 proc.), a na trzecie – po raz pierwszy znajdując się na podium – awansowało województwo lubelskie (9 proc.). Autorzy podkreślają jednak, że te wyniki należy traktować z pewną dozą ostrożności – raport powstaje na bazie dobrowolnie wypełnianych ankiet, są więc regiony, które robią to chętniej (by dobrze wypadać w rankingach), a inne mniej. Wyraźnie dostrzegalnym trendem jest za to fakt, że coraz więcej biznesu zakłada się w Polsce Wschodniej. – Polska Wschodnia to dobry przykład tego, jak wykorzystywać szanse. Umiejętności sięgania po swoje i bycia elastycznym oraz brak kompleksów to coś, czego wszyscy mogą uczyć się od lokalnych przedsiębiorców – przekonuje Karolina Kazimierczak, zastępca dyrektora departamentu rozwoju startupów w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Na prośbę Startup Poland startupowcy wskazali najlepsze ich zdaniem regiony do prowadzenia biznesu. Na pierwszym miejscu umieszczono województwo mazowieckie. Uczestnicy argumentowali m.in., że Warszawa jest dla nich atrakcyjna, ponieważ odbywa się tam najwięcej spotkań branżowych i eventów i to właśnie w stolicy można pozyskać najwięcej nowych kontaktów. - Młodym founderom myślącym o prowadzeniu firmy w Warszawie stolica oferuje unikalne połączenie bogatej infrastruktury – ponad 100 coworków, 6,25 mln mkw.. nowoczesnej powierzchni biurowej oraz dostęp do najlepszych uczelni (70 instytucji z 250 tys. studentów). To miejsce otwarte na innowacje: 356 centrów BSS takich firm jak CITI czy Microsoft, 1,2 tys. jednostek R&D prowadzonych przez globalnych gigantów jak Samsung czy Google – skomentował wyniki Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, cytowany w raporcie „Polskie Startupy 2024”.
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 4/2025 (115) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.