Niech zyje wolność i swoboda

DOLNY ŚLĄSK TAM, GDZIE WIELE SIĘ ZACZĘŁO
Pierwsze ośrodki startupowe w Polsce? Warszawa i Wrocław. Na Dolnym Śląsku jest wszystko, czego trzeba, by innowacyjne projekty mogły się rozwijać: finansowanie, instytucje, świetni fachowcy. Wrocław zawsze słynął chociażby z software house’ów, które licznie powstawały w regionie – w mieście nie było tak dużego przedsiębiorstwa jak Comarch w przypadku Krakowa, więc najlepsi specjaliści zamiast podejmowania pracy u lokalnego giganta, szybciej szli na swoje.
- Od władz miejskich przez sektor akademicki po oddolne inicjatywy przedsiębiorców – wszyscy grają do jednej bramki. Ta współpraca budowana przez lata przynosi efekt w postaci wyjątkowego ekosystemu startupowego. Jeśli Wrocław utrzyma to zaangażowanie, ma szansę stać się nie tylko najlepszym miejscem dla startupów w Polsce, ale także znaczącym hubem innowacji w Europie – komentował na łamach raportu „Polskie Startupy 2024” Ernest Szydelski, CEO Hustro.
Choć PLLuM – innowacyjny polski model językowy dla sektora publicznego i prywatnego – to inicjatywa ponad podziałami regionalnymi, liderem projektu została Politechnika Wrocławska.
Po co nam PLLuM?
Kiedy pojawił się ChatGPT i jeszcze nikt się nim nie interesował, na Politechnice Wrocławskiej kierowałem zespołem, który był jednym z pierwszych zespołów na świecie tak dogłębnie testujących to narzędzie. Pierwsza wersja modelu OpenAI była gorsza niż obecny PLLuM, a my dzięki badaniom doskonale wiedzieliśmy, co ChatGPT potrafi, a z czym sobie nie radzi.
Co was wówczas najbardziej zaskoczyło?
To, jak on słabo posługiwał się językiem polskim – robił mnóstwo literówek i błędów gramatycznych, wplatał wiele anglicyzmów. Jednocześnie byliśmy pod wrażeniem jego możliwości i potencjału rozwoju, więc momentalnie – wraz ze współpracownikami z Politechniki Wrocławskiej – stwierdziliśmy, że warto byłoby zbudować podobne narzędzie, ale posługujące się naszym językiem. Byliśmy świeżo po projekcie CLARIN-PL, na który pozyskaliśmy 130 mln zł dofinansowania – za te pieniądze kupiliśmy m.in. całkiem potężny klaster obliczeniowy – więc mieliśmy już pewne doświadczenie, jak również potrzebne moce obliczeniowe.
Czyli na poziomie wiedzy nie byliście daleko za OpenAI.
Szybko adaptowaliśmy innowacyjne technologie, choć oczywiście w znacznie mniejszej skali. ChatGPT nie był pierwszy, jeśli chodzi o modele konwersacyjne, ale stał się triggerem dla wielu zespołów, by pracować ze sztuczną inteligencją. OpenAI podjęło świetną decyzję – wiedzieli, że mają niedoskonałe narzędzie, ale i tak pokazali je światu. No i nastąpił przełom.
Pod koniec 2023 r. szukaliśmy możliwości, w jaki sposób można byłoby zrealizować tego typu projekt. Odezwaliśmy się do Ministerstwa Cyfryzacji – jeszcze za poprzedniej władzy – gdzie stwierdzono, że nasz pomysł jest dobry, więc...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 4/2025 (115) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.