Fajrant
Jak znaleźć swój styl
Co to znaczy dobrze ubrany przedsiębiorca? To ktoś, kto na negocjacjach dotyczących miliona dolarów będzie wyglądał jak milion dolarów. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Po co nam samochody autonomiczne?
Szybszy transport, mniej korków, mniejszy popyta na części zamienne. Ekspansja autonomicznych pojazdów może zgarnąć połowę rynku samochodowego.
Nie trzeba mieć auta, by nim jeździć
W Polsce w carsharingu dostępnych jest 4 tys. aut w 12 miastach. Co piąte z nich jest elektryczne. Ale modele biznesowe dopiero się wykuwają.
Co zyskamy dzięki elektromobilności?
Czyste powietrze, mniej hałasu, dostęp do bardzo nowoczesnych technologii i uniezależnienie się od importu ropy. Wszystko to można zyskać, zmieniając napęd ze spalinowego na elektryczny.
Noc żywych trupów
Postarajmy się rozszyfrować, co naprawdę oznacza skrót ZUS. Przechodząc na angielski, może to być „Zombie’s Unstopable Space”, a więc przestrzeń szalejących zombie!
Pakowanie na życzenie
W globalnej gospodarce firmy szukają sobie niszy, w której mogą być czempionami. Włosi od lat mocni są w przemyśle maszynowym. A szczególnie mocną pozycję mają w tym jego fragmencie, który produkuje urządzenia do pakowania.
Być jak Beethoven
Dzięki utracie słuchu Ludwig van Beethoven lepiej słyszał dźwięki powstające w jego umyśle, a inne odgłosy mu nie przeszkadzały. Bardzo podobny pogląd, będący w istocie afirmacją głuchoty, prezentuje nasz fiskus.
O życiu
Czym jest życie? Chwila zastanowienia. Może trochę dłuższa, by odpowiedź nie była książkowa? Nie wiem, czy państwo też tak mają, ale ja od czasu do czasu myślę o życiu jako takim.
Proste recepty na trudne problemy
Chcesz być milionerem? Zanim sięgniesz po kolejny poradnik pełen cudownych rad pseudoekspertów, zastanów się, czy na pewno chcesz, aby to ich autorzy stali się milionerami. Jak więc odróżnić dobrą biznesową książkę od złej? W tej pierwszej nie ma magicznych zaklęć.
Ponadprzeciętne Polki
W tegorocznym zestawieniu Bisnode Index of Women Influence, obejmującym 13 europejskich krajów, Polska wypadła wyjątkowo dobrze. Zdystansowaliśmy królujące dotąd Słowenię i Węgry.
Menedżer spod „ciemnej triady"
Ma urok, pewność siebie, charyzmę. Pracuje i czaruje. Niestety, z reguły na zgubę swojej firmy. Dlaczego? Bo przynosi krótkoterminowe zyski, ale długoterminowe straty – przekonuje dr Anna Czarna, psycholog, która bada społeczne konsekwencje narcyzmu, psychopatii i makiawelizmu.
Luksus Y-ów
Milenialsom bardziej niż złote rolexy czy wypasione rezydencje w Marbelli, imponują stalowe zegarki z ciekawą historią w tle i nocleg na łonie natury. I to wcale niekoniecznie na końcu świata.
Dobra śmierć giganta
Na gruzach Nokii powstało w fińskim Oulu wiele małych firm. Zakładali je byli pracownicy koncernu, którzy inwestowali otrzymane od byłego giganta odprawy. Zgodnie twierdzą, że upadek Nokii to najlepsze co mogło im się przydarzyć.
Piwo z polskimi korzeniami
Grodziskie to jedyny na świecie styl piwny o pochodzeniu całkowicie polskim. Ma kontrowersyjny aromat, ponieważ do jego warzenia używa się prawie wyłącznie słodu pszenicznego wędzonego dymem dębowym lub bukowym. Swoją nazwę zawdzięcza miejscowości, z któr
Drogie mięso i wegańskie burgery
Rozwój rynku roślinnych substytutów mięsa – zarezerwowanego do tej pory dla kilku, może kilkunastu procent mieszkańców bogatego Zachodu – może gwałtownie i w sumie nieoczekiwanie przyspieszyć. Przyczyn należy szukać w Chinach.
O (nie)pamięci
They may forget what you said — but they will never forget how you made them feel. Mogą zapomnieć, co mówiłeś. Ale nie zapomną, jak się wtedy poczuli. Te słowa Carla W. Buehnera, to doskonała synteza tego, jak działa nasza pamięć.
Wakacje bez urlopu
Planowanie, pakowanie, nie mówiąc o przekazywaniu obowiązków w firmie – zanim człowiek wyjedzie na wakacje, musi się sporo namęczyć. Tymczasem równie dobrze można wypocząć bez tego wszystkiego. Oto cztery sposoby na odpoczynek, które polecamy i jeden, który stanowczo odradzamy.
Czy roboty zabiorą nam pracę
Dziś nie potrzeba żadnego zasadniczego przełomu technologicznego, żeby systemy sztucznej inteligencji poradziły sobie z większością prac wykonywanych przez pracowników fizycznych. Podobnie będzie z pracownikami umysłowymi.
Kiedy zdjęcie staje się sztuką
Dlaczego warto kolekcjonować fotografię? Bo to niezwykła przygoda – intelektualna i emocjonalna. A także szansa na świetne zainwestowanie pieniędzy. Podpowiadamy jak – krok po kroku – stworzyć własną, wartościową, wyjątkową kolekcję zdjęć.
O ciszy
Pamiętacie chwile, kiedy otaczała was prawdziwa cisza? Z mojej pamięci zaczynają już ulatywać, choć jednej nigdy nie zapomnę – tej na szczycie góry stołowej Roraima na Wyżynie Gujańskiej. 30 km kwadratowych. niezwykłego świata, pogrążonego w niemal absolu
Marka – od miłości do nienawiści
Z niektórymi wdajemy się w przelotne romanse, z innymi wiążemy na całe życie. Czasem nami manipulują, ale ostatecznie to my mamy nad nimi kontrolę, przekonuje Marcin Napiórkowski, socjolog i kulturoznawca, autor książki „Kod kapitalizmu. Jak Gwiezdne wojny, Coca-cola i Leo Messi kierują twoim życiem”.
Jak pogodzić prowadzenie firmy z życiem osobistym
5 sposobów na to, by praca nas pochłaniała, ale nie pożerała.
O ludziach i dinozaurach
Historia relacji międzyludzkich jest tak długa jak historia człowieka. Może nie aż tak, jak to wynikałoby ze śmiałej teorii o zabijaniu dinozaurów kamieniami, przytoczonej przez byłą panią premier, ale i tak sięga pewnie przynajmniej 3 mln lat.
Wielki powrót stylu
Nowe sposoby finansowania aut, choćby wynajem długoterminowy, sprawiły, że klienci nie chcą już nudnych aut, które później łatwiej im będzie sprzedać. Na drogi wjeżdżają więc służbowe crossovery w ostrych kolorach. Dziś autem trzeba się wyróżnić.
Zero, z którego są plusy
Nieważne, czy „zero waste” to modny styl życia czy pokuta za konsumpcyjne grzechy. Trend stał się tak popularny, że nie można go już ignorować. Także w pracy.
Ekstremalni
Ultramaratończycy. Bieganie jest dla nich jak narkotyk. Ale taki, który pomaga – i w życiu prywatnym, i w biznesie.
Internet rzeczy nie musi czekać na 5G
Tomasz Świderek W tym roku w mediach zaroiło się od informacji o sieciach 5G, a także o tym, że są one niezbędne do dalszego rozwoju internetu rzeczy. Czasami można wręcz odnieść wrażenie, że nie będzie on mógł istnieć bez 5G. A przecież to nieprawda.
Brain Embassy
Coworking w Warszawie? Zdradzamy, gdzie najwygodniej.
World Corporate Golf Challenge Poland 2019
Już 11 maja najlepsi golfiści wśród przedstawicieli biznesu zmierzą się w World Corporate Golf Challenge Poland, czyli polskiej edycji największego korporacyjnego turnieju golfowego na świecie.
Czarodzielnica – majowa Noc Ognia
Kiedy kwiecień ma się ku końcowi, blisko 40 mln Słowian osiadłych w kraju nad Wisłą odlicza dni i godziny do wielkiego wydarzenia. Nie tak dawno proporce i sztandary maszerujące w rytm „Międzynarodówki”, dzisiaj rodzinne wypady za miasto, połączone z odpo
Wyjazd z coworkingiem
Dobrze wyposażone miejsce do pracy, dzbanek z kawą i inspirujące towarzystwo to minimum, jakiego może się spodziewać przedsiębiorca w podróży, gdy korzysta z lokalnych biur coworkingowych. Ile za to zapłaci i na co jeszcze może liczyć?
Targowe ceny hotelowe
Targi trwają często dwa dni. Dlatego mają kluczowe znaczenie dla hoteli, które w terminach, gdy odbywają się tego typu imprezy, ostro windują ceny. Jak tego uniknąć?
7 miejsc na majówkę w Polsce
Przepis na idealną majówkę? Ma być i natura, i kultura. Plus świetna regionalna kuchnia. Oraz noclegi na najwyższym poziomie i spa tuż obok… Na szczęście coraz więcej miejsc w Polsce spełnia te kryteria. Z roku na rok podnosi się jakość usług turystycznyc
O prędkości
Powszechnie panuje kult zwiększania prędkości niemal wszystkiego. Kiedyś też temu ulegałem… Szybciej często znaczy gorzej, bez zauważania tego, co wokół piękne i wartościowe.
Wielki pisarz, fatalny inwestor
Nie było biznesu, w który zainwestowałby Mark Twain i na którym by nie stracił. Odmówił raz, kiedy miał okazję włożyć pieniądze w wynalazek Grahama Bella – telefon.