Fajrant

Gałązka, kucharz zamkowy

Gałązka,  kucharz zamkowy

Turyści nie przyjeżdżają dziś na zamek w Malborku, by podziwiać siedzibę zakonu. Nie, oni chcą spróbować słynnej średniowiecznej kuchni, którą serwuje tam Bogdan Gałązka.

Michał Karpiński 26.03.2019
Zamiast Tesli elektryczny Garbus

Zamiast Tesli elektryczny Garbus

Gdy mowa o samochodach na baterię, pierwsze skojarzenie to któryś z modeli Tesli albo Nissana. Ewentualnie pojazdy, które mają być produkowane przez Volkswagena czy BMW. Mało komu przychodzi wtedy na myśl jakieś zwykłe, poczciwe auto z silnikiem spalinowy

O wyborach

O wyborach

Wybory. Pierwsze skojarzenie? Parlamentarne, prezydenckie, samorządowe? Polityka tak zatruła nam umysły, że zapominamy o innym znaczeniu tego słowa – o naszych wyborach codziennych. Tych mniejszych i tych kluczowych. Nie będzie zatem za wiele o polityce..

Samochód inteligentny

Samochód inteligentny

Możliwość podłączenia smartfona czy uruchomienia specjalnej aplikacji równie ważna jak zużycie paliwa czy osiągi? No cóż, takie mamy czasy. Samochody szybko stają się narzędziem podobnym do telefonu, a funkcja jazdy jest tylko jedną z wielu, jakie oferują

Jestem dzieckiem milionera

Jestem dzieckiem milionera

Jedni stawiają na własny biznes, bo mają dość ogrzewania się w blasku fortuny swoich rodziców. Inni wchodzą w ich buty i przejmują firmy warte miliardy złotych. Kim są dzieci najbogatszych ludzi w Polsce?

Pieniądze funduszy VC omijają Europę

Pieniądze funduszy VC omijają Europę

Dane zebrane przez firmy doradczą PwC i badawczą CB Insights pokazują, że Europa wciąż niemal nie liczy się na rynku finansowania startupów przez fundusze venture capital. W 2018 r. na tego typu inwestycje wydały one na całym świecie 207 mld dol. Do europejskich firm trafiło z tego tylko nieco ponad 10 proc.

Tomasz Świderek 25.02.2019
O utopii II

O utopii II

Zgodnie z zapowiedzią, kontynuuję myśli utopijne. Spróbujmy sobie wyobrazić świat może nie idealny, ale kompletnie inaczej zorganizowany. Uwzględniający ułomność człowieka, kurczące się (przynajmniej w stosunku do zapotrzebowania) zasoby naturalne oraz dalszy szybki rozwój technologii...

Być kobietą w technologicznym startupie

Być kobietą w technologicznym startupie

O pozytywnej roli, jaką kobiety odgrywają w firmach technologicznych, oraz o korzyściach płynących ze zrównoważonego składu zarządu pisze się i mówi wiele. Ale dane z raportu „The State of European Tech” pokazują, że słowa pozostają tylko słowami.

Cała flota w smartfonie

Cała flota w smartfonie

W niewielu małych i średnich firmach potrzebne jest stanowisko menedżera floty. Nie zmienia to jednak faktu, że ktoś musi nadzorować, co dzieje się z firmowymi samochodami. Kiedyś była to żmudna i czasochłonna praca, ale dzięki technologii zyskaliśmy nowe możliwości.

O utopii

O utopii

Być może staję się już nudny z tym moim popularyzowaniem idei szczęścia, sprawiedliwości i równości, ale naprawdę sądzę, że są one ważne i warte stałego propagowania. Niestety, są to też kluczowe elementy utopii. Ale każde czasy mają swoich marzycieli...

Outsider w elektrycznym świecie

Outsider w elektrycznym świecie

Elektryczna rewolucja w motoryzacji – przynajmniej na razie – szerokim łukiem omija Polskę. Tymczasem świat wchodzi w kolejną fazę – elektryfikacji samochodów ciężarowych.

Tomasz Świderek 19.12.2018
Targi pełne nowości

Targi pełne nowości

Mimo że targi Fleet Market kierowane są do profesjonalistów z branży motoryzacyjnej, na ich tegorocznej edycji każdy miłośnik samochodów mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Ciekawych premier nie brakowało.

Floty mają się świetnie

Floty mają się świetnie

Mija właśnie kolejny bardzo dobry rok dla branży motoryzacyjnej, a osiągnięcie wyniku na poziomie przeszło 0,5 mln sprzedanych aut osobowych na pewno nie będzie żadnym problemem. Tyle że te rekordy to przede wszystkim zasługa firm, które odpowiadają za ponad 70 proc. całej sprzedaży.

O Zanzibarze

O Zanzibarze

Zanzibar. Ta nazwa rozpala wyobraźnię niejednego Polaka. Skojarzenia są proste: lazurowy, spokojny ocean, niemal biały, delikatny piasek, piękne muszle, błękitne, bezchmurne niebo, drewniane łodzie rybaków z bordowymi żaglami i apetyczne owoce morza... Można powiedzieć – raj.

Kosmiczne oczekiwania

Kosmiczne oczekiwania

Jeff Bezos, Richard Branson czy Elon Musk. Spółki tych miliarderów są w gronie tych, które zamierzają zarobić krocie na kosmicznym biznesie. Na zyski z kosmosu liczą też polskie firmy.

Nawet luz powinien być elegancki

Nawet luz powinien być elegancki

Reguły biznesowego ubioru sprawiają, że wszyscy stajemy się nieco do siebie podobni. Aby się wyróżnić, zachować indywidualizm, wprowadzamy dodatki. Ale i do nich przywiązujmy wagę, bo czasami mała rzecz może zepsuć całą stylizację, a my wypadniemy nieprofesjonalnie – mówi Marta Pożarlik, trenerka wizerunku, w rozmowie z Adamem Mielczarkiem.

Adam Mielczarek 20.11.2018
Biura wyzwolone

Biura wyzwolone

Przestrzenie biurowe zyskują ostatnio dużo na funkcjonalności i estetyce. To efekt coraz większej dziś troski o warunki pracy w imię efektywności, kreatywności i rywalizowania z innymi.

Wrażenie ma być piorunujące

Wrażenie ma być piorunujące

Firmowe imprezy dla pracowników, uroczyste gale czy prezentacje nowych produktów coraz częściej nie mogą się obyć bez widowisk zapewniających świetną rozrywkę. Na rynku pojawili się więc oryginalni profesjonaliści i ich show.

SUV bez VAT, czyli odnowione Mitsubishi

SUV bez VAT, czyli odnowione Mitsubishi

Duży, rodzinny SUV, czyli Mitsubishi Outlander, został właśnie odświeżony i jest już dostępny w salonach japońskiej marki. Co ważne, auto można teraz kupić w bardzo dobrej cenie.

O inteligencji

O inteligencji

„Szczęście wśród inteligentnych osób to najrzadsza rzecz, jaką znam”. Te słowa Ernesta Hemingwaya przyszły mi ostatnio na myśl, kiedy od przyjaciela dostałem link do niezwykle udanego żartu filmowego o pigułce, która obniża poziom inteligencji na życzenie.

Skaner przenosi sklep do internetu

Skaner przenosi sklep do internetu

Internetowy handel wymiata z rynku tradycyjne sklepy. I te wielkie, i te małe, które jeszcze niedawno działały tuż za rogiem. Irlandzki startup Pointy twierdzi, że może pomóc przetrwać małym sklepom, a inwestorzy uznali, że pomysł dublińskiej firmy wart jest ich pieniędzy.

Tomasz Świderek 21.10.2018
4x4 nie tylko w teren

4x4 nie tylko w teren

Kojarzony z autami terenowymi napęd na cztery koła przydaje się także na co dzień. I to nie tylko w SUV-ach, ale też w limuzynach i pojazdach użytkowych.

Smutek tropików

Smutek tropików

Jak znaleźć się w raju? Jedni próbują żarliwej modlitwy. Inni starają się medytować. Część stawia na dobre uczynki. My zdecydowaliśmy się na sposób bardziej przyziemny i bez metafizycznego patosu. Poszliśmy na dworzec autobusowy i kupiliśmy bilety na Wschód.

Mieszkanie na kilka dni

Mieszkanie na kilka dni

Służbowy wyjazd na drugi koniec Polski na kilka tygodni staje się coraz mniej problematyczny. Oferta apartamentów na krótkoterminowy wynajem stale się poszerza, a na dodatek globalni giganci szykują się do wejścia do Polski z unikalnymi propozycjami.

Jesień, zima i hotel

Jesień, zima i hotel

Boom na noclegi w polskich hotelach trwa w najlepsze. Lecz choć turystów przybywa, dla hotelarzy nadal wielkim wyzwaniem pozostaje sezon zimowy. Czy starają się temu sprostać z podobnym zacięciem jak ich koledzy na zachodzie Europy? I tak, i nie, niemniej jest coraz ciekawiej.

O chwilach

O chwilach

„Tak powinno być. Każda normalna chwila, spokojna czy niespokojna, łagodna czy dzika, nędzna czy sławetna, smutna czy radosna, powinna, niezależnie od wszystkiego, być uroczysta. Uroczysta bandera powinna nad każdą chwilą, nad każdym dniem powiewać” – pis

Mody w świecie finansowym

Mody w świecie finansowym

W inwestowaniu panują mody. To za ich sprawą wzięciem na giełdzie czy rynku prywatnym zaczynają cieszyć się np. spółki technologiczne zajmujące się rozwiązaniami dla motoryzacji albo te pracujące nad sztuczną inteligencją. Lub też coś, co było gorące wczoraj – jak specjaliści od grafenu czy fintechy z rynku pożyczek – dziś już takie atrakcyjne nie jest.

Dla dużej rodziny i małego biznesu

Dla dużej rodziny i małego biznesu

Porządny, dobrze zaprojektowany minivan sprawdzi się jako duże auto rodzinne, którym bez problemu przewieziemy siedem osób. A przy tym może być bardzo przydatne w codziennej pracy. Tu wygoda idzie w parze z funkcjonalnością.

O tchórzostwie

O tchórzostwie

Jak powiedział Szekspir ustami Hamleta: „Tak, to rozwaga czyni nas tchórzami”. Wolałbym kontynuować o Szekspirze, ale prawdziwą inspiracją była tym razem niedawna wypowiedź jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków. Nazwał on innego polityka, niewiele młodszego, ale wciąż niezwykle aktywnego i skutecznie osiągającego swoje cele – „zwyczajnym tchórzem”.

Po chińskich smartfonach – czas chińskich aut?

Po chińskich smartfonach – czas chińskich aut?

Chińskie firmy samochodowe są na najlepszej drodze, aby powtórzyć sukces swoich rodaków – producentów smartfonów. Tak przynajmniej twierdzą eksperci zajmujący się rynkiem motoryzacyjnym.

Tomasz Świderek 28.08.2018
Do miasta i na trasę, czyli wszechstronne auta dla firm

Do miasta i na trasę, czyli wszechstronne auta dla firm

Choć od kilku lat na topie są wszelkiej maści SUV-y, to nie zawsze zakup samochodu tej klasy ma sens. W roli auta firmowego często lepiej sprawdzi się model typowo miejski lub kompaktowy. Jest w tych segmentach wiele ciekawych propozycji, a w najbliższym czasie dołączą kolejne nowości.

Najwyższy poziom relaksu

Najwyższy poziom relaksu

Aby zrelaksować ciało i ducha, potrzebne są: odrestaurowany zamek lub ostatecznie pałac, ale koniecznie z bogatą historią, atrakcyjna krajobrazowo okolica i oryginalne spa. Akurat mamy takie. Oto pięć wyjątkowych pałacowo-zamkowych hoteli, w których oddycha się historią nawet podczas seansu oczyszczania czy kąpieli w algach.

Cenniejsza niż złoto

Cenniejsza niż złoto

Czekolada jest wciąż najczęściej przez nas wybieranym rodzajem słodyczy. To również jeden z niewielu już produktów spożywczych, o których smaku i jakości decydują naturalne składniki i wyjątkowy, tradycyjny proces przetwarzania.

Sielska Norwegia

Sielska Norwegia

Południowe wybrzeże Norwegii, od Bergen na zachodzie po Sandefjord na wschodzie, skomponowane jest z niesamowitych obrazów. Stworzonych nie tylko przez naturę, ale także przez człowieka. Inspirują artystów, a turystów niezmiennie wprawiają w zachwyt.