Felietony

Horoskop na 2025 rok [FELIETON]

Horoskop na 2025 rok [FELIETON]

Redakcja zasugerowała, bym przygotował horoskop na 2025 r. W pierwszej chwili chciałem odmówić, ponieważ nie mam zielonego pojęcia o znakach zodiaku, koniunkcjach planet, ascendentach. Ale potem pomyślałem sobie, że właściwie – dlaczego nie.

Igor Zalewski 30.12.2024
Podróż bohatera [FELIETON]

Podróż bohatera [FELIETON]

Jest pewna teoria kinematografii, która od dawna siedzi mi w głowie – filmy wyglądają, jak wyglądają, bo są tworzone przez filmowców. Brzmi jak najgłupszy banał w historii krótkiej formy aforystycznej, ale zaufajcie mi – jest w tym głębia zarówno dla osób z branży filmowej, jak i dla wszystkich startupowców.

Gra na pokój? [FELIETON]

Gra na pokój? [FELIETON]

Żaden analityk nie przewidzi ostatecznego poziomu hossy, do której zagna indeksy ludzka chciwość. Amerykańskie akcje są za drogie. Polskie za to – w porównaniu z akcjami amerykańskimi – są za półdarmo.

Polski Nogales [FELIETON]

Polski Nogales [FELIETON]

O bogactwie narodów decydują dobrze zorganizowane instytucje społeczne. Za postawienie i udowodnienie takiej właśnie tezy trzej panowie: Daron Acemoğlu, Simon Johnson i James A. Robinson otrzymali Nagrodę Nobla z dziedziny ekonomii. 11 mln szwedzkich koron – do podziału.

Skąd ten jednorożec? [FELIETON]

Skąd ten jednorożec? [FELIETON]

Zastanawialiście się kiedyś, czemu to właśnie jednorożec stał się symbolem startupu, który osiągnął gigantyczną wycenę i wielki sukces rynkowy? Skąd ten niedorzeczny i można powiedzieć dziwny pomysł? Dlaczego to mityczne zwierzę, które istnieje tylko w literaturze i opowieściach (tak, tak, to wymysł naszej wyobraźni), pojawiło się w biznesowej stajni? Komu przyszło to do głowy?

Web3: droga do decentralizacji i bezpiecznej cyfrowej własności. Felieton Gracy Chen, CEO Bitget

Web3: droga do decentralizacji i bezpiecznej cyfrowej własności. Felieton Gracy Chen, CEO Bitget

Na przełomie stuleci internet zafascynował ludzi swoją nowością i możliwościami, jakie oferował. Niewielu jednak przewidywało, jak szybko stanie się wszechobecnym narzędziem, które przejmie wiele aspektów naszego codziennego życia. W tamtym czasie, w obliczu ekscytacji nowymi możliwościami, pytania o bezpieczeństwo danych czy anonimowość zeszły na dalszy plan. Centralizacja zasobów, brak prywatności i przejrzystości oraz potrzeba wypracowania nowych modeli własności cyfrowej zainspirowały rozwój nowej generacji internetu – Web3.

Gracy Chen, CEO Bitget 15.12.2024
Trump kontra bank centralny [FELIETON]

Trump kontra bank centralny [FELIETON]

Jeśli prezydent Trump będzie realizował zapowiedziane reformy, to należy oczekiwać wzrostu inflacji. Skoro tak, to FOMC nie tylko zatrzyma cykl łagodzenia polityki monetarnej, ale też może zacząć stopy podnosić. To wtedy rozpocznie się wojna Trump–Powell.

Erudycja i olej w głowie

Erudycja i olej w głowie

Często rwie się teraz włosy z głowy nad tym, jak mało oświeceni są ludzie w tych jakże oświeconych czasach. Wydawać się może, że świat schodzi na psy na wiele sposobów i jednym z nich jest nadprodukcja dzbanów.

Głowa pełna tajemnic [FELIETON]

Głowa pełna tajemnic [FELIETON]

Mózg, pomimo ogromnych postępów w badaniach i pojawiających się nieustannie zaskakujących odkryć, pozostaje – i pewnie na długo pozostanie – naszym najbardziej tajemniczym organem. I to na poziomie fizycznym, jak i filozoficznym. Cały czas toczą się rozważania na temat choćby istoty świadomości i własnego ja. Nadal nie wiemy, czy rzeczywiście racjonalnie i świadomie podejmujemy decyzje, a nie tylko potem je racjonalizujemy.

Polskie roboty już kroczą, ale robotyzacja stoi

Polskie roboty już kroczą, ale robotyzacja stoi

Według raportu International Federation of Robotics „World Robotics 2024” w zeszłym roku polski przemysł zasiliło aż 2685 robotów. Podbiło to wskaźnik robotyzacji naszego kraju do 78 (jest to liczba robotów na 10 tys. pracowników w przemyśle wytwórczym), a w rankingu tempa automatyzacji uplasowało Polskę na 28. pozycji. Ale czy na pewno jest się z czego cieszyć?

Filozofia Wyjebongo

Filozofia Wyjebongo

Niebanalny prezent pod choinkę dla każdego przedsiębiorcy? Nowa biznesowa formuła realizowanego już od wielu lat pomysłu obcowania z „ludźmi-książkami”. Takie spotkanie z żywym człowiekiem, który opowie nam swoją frapującą historię, to nie tylko świetny sposób na zdobycie cennej wiedzy i poznanie cudzych doświadczeń, ale także na miłe spędzenie czasu.

Maciej Łuczak 28.11.2024
Jakiego foundera naprawdę szukają inwestorzy? [FELIETON]

Jakiego foundera naprawdę szukają inwestorzy? [FELIETON]

Idealny founder, w jakiego na 100 proc. zainwestuje fundusz, którym zarządzam… musiałby ukończyć studia w Stanach Zjednoczonych (najlepiej na MIT), ale mieć silne pragnienie powrotu do Polski. Być inżynierem ze świetnymi zdolnościami komunikacyjnymi, tyle że zamiast wychodzić na lunch, wolałby kodować. Oczywiście to wszystko za wynagrodzenie stażysty, bo przecież największy zysk przyniesie firmie poprzez wzrost jej wartości.

Efekt uboczny

Efekt uboczny

Czego chce świat przede wszystkim? W każdym razie ten bogaty świat. Pierwszy. On chce schudnąć. Chyba chce tego nawet bardziej niż pokoju między narodami oraz zatrzymania zmian klimatycznych.

Morderca działa nocą

Morderca działa nocą

W mrocznych czasach amerykańskiej prohibicji stróże prawa sprawdzali, czy klienci, pod pozorem lemoniady, nie dostawali przypadkiem w barze burbona, whisky lub rumu. Teraz nasi dzielni agenci skarbowi zamawiają alkoholowe drinki, żeby sprawdzić, czy ich sprzedaż odbywa się legalnie i czy otrzymają paragon fiskalny.

Rynki na rozdrożu [FELIETON]

Rynki na rozdrożu [FELIETON]

Wszyscy analitycy i zarządzający widzą ten sam scenariusz dla rynku akcji: słabo we wrześniu i październiku, a po wyborach hossa. Ostrzegam, że skoro wszyscy tak mówią, to tak z pewnością nie będzie.

Collegium Vitae Practicae

Collegium Vitae Practicae

Po zakończeniu szkoły niektóre dzieci, a w zasadzie ich rodzice, cieszyły się świadectwem z czerwonym paskiem. W rozpoczynającym się roku akademickim nowymi świadectwami będą mogli natomiast się cieszyć absolwenci studiów podyplomowych, także MBA.

Maciej Łuczak 30.09.2024
Ludzie i maszyny [FELIETON]

Ludzie i maszyny [FELIETON]

Ludzkość jest zależna od technologii. Ludzkość zaraz będzie od niej zależna w stopniu, który dziś może się wydawać pijaną fantazją. Ale tak właśnie będzie. I ludzkość już dziś musi wiedzieć, gdzie i jak postawić granice między człowiekiem a maszyną. Zadanie jest z gatunku tych mniej trywialnych. Za każdą odpowiedzią kryją się kolejne pytania.

W sieci sieci [FELIETON]

W sieci sieci [FELIETON]

W filmie „Złap mnie, jeśli potrafisz” Stevena Spielberga pojawia się od czasu do czasu przypowieść o myszce tonącej w śmietanie. Myszka nie chciała się jednak poddać i ze wszystkich sił machała łapkami. Nie przestawała machać, aż ubiła śmietanę, z której zrobiło się masło. Myszka stanęła na maślanej górze i wylazła z baniaka. Była uratowana.

Work-life balance – nieosiagalny mit foundera [FELIETON]

Work-life balance – nieosiagalny mit foundera [FELIETON]

Kiedy zaczynałam swoją drogę jako przedsiębiorczyni, wierzyłam, że da się znaleźć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Byłam przekonana, że można pracować „mądrze”, korzystając z popularnych metod, takich jak czterodniowy tydzień pracy, bloki czasowe czy Getting Things Done. Wydawało mi się, że uda mi się ułożyć życie tak, aby mieć czas na wszystko – pracę, rodzinę, życie prywatne, zdrowie, relaks. Yeah, right.

Lepsze CQ niż IQ [FELIETON]

Lepsze CQ niż IQ [FELIETON]

Mati Staniszewski i Piotr Dąbkowski spotkali się w dwujęzycznym liceum, by po maturze ruszyć na studia. Oxford i Cambrigde w Londynie, potem trochę pracy w korporacji, by dwa lata temu założyć startup ElevenLabs, dziś wyceniany na 1,1 mld dol. Tak, dobrze czytacie, w dwa lata!

Czarno-biały dyktator

Czarno-biały dyktator

„Kiedy byłem młody, chciałem być karykaturzystą. W końcu sam stałem się karykaturą!” – to autoironiczne słowa Karla Lagerfelda. O tym, jaki naprawdę był niemiecki dyktator mody, opowiada nowy francuski serial.

Pożar w suchym lesie [FELIETON]

Pożar w suchym lesie [FELIETON]

Sierpień zatrząsł rynkami od Japonii po USA. Przyczyn korekty było kilka, ale najważniejsze pytanie dziś brzmi, czy to zapowiedź czegoś większego, co czeka nas tuż po wakacjach.

Uśmiechnięta czaszka Witkacego

Uśmiechnięta czaszka Witkacego

Czy można zjeść ciastko za pomocą sztucznej szczęki? Oczywiście, że tak. Warunek jest jeden. Niezależnie czy będziemy posługiwali się prawdziwymi zębami, sztucznymi à la Daniel Obajtek, czy też wysłużoną plastikową protezą, ciasteczko musi być naprawdę świeże i pyszne. Dokładnie taka sama zasada dotyczy ChataGPT i tej całej porażająco wspaniałej sztucznej inteligencji.

Wieszczę zmierzch sociali

Wieszczę zmierzch sociali

Jakiś czas temu pisałem tutaj o tym, jak rozstałem się z Facebookiem. Który zabierał mnóstwo czasu, a w zamian nie dawał właściwie nic. Poszło to zaskakująco łatwo.

Igor Zalewski 28.08.2024
Polecamy książki o biznesie i nie tylko

Polecamy książki o biznesie i nie tylko

Ciekawe pozycje literatury dla przedsiębiorców i nie tylko przedstawia Anita Szarlik, sekretarz redakcji My Company Polska. Jaką lekturę warto zabrać ze sobą na wczasy?

Model Hollywood [FELIETON]

Model Hollywood [FELIETON]

Ta ekskluzywna nazwa to nic innego jak model biznesowy, który staje się coraz bardziej pożądaną formą zatrudnienia. Młodzi przedsiębiorcy i twórcy cyfrowi mają zupełnie inne oczekiwania niż poprzednie pokolenia. Mówią to głośno, ale czy inni rzeczywiście chcą ich usłyszeć?

Odpoczywać to być [FELIETON]

Odpoczywać to być [FELIETON]

Sporo wiemy o pracy. O narzędziach, sposobie ich powstawania. Mniej więcej mamy pojęcie, jak ze zwierząt wędrownych zbierających pokarm i polujących, a z czasem harujących w polu przemieniliśmy się w zwierzęta osiadłe, najpierw wiejskie, a potem miejskie. Jak rodziły się zawody, jak powstało rolnictwo, jaką rolę dała pracy religia, jak narodziła się biurokracja.

Ważna jest nazwa. Film "Bez lukru" to jeden wielki skecz

Ważna jest nazwa. Film "Bez lukru" to jeden wielki skecz

To największy hit prostokątnych tabliczek od czasu dziesięciorga przykazań – mówi o ciasteczkach Pop-Tarts główny bohater komedii „Bez lukru”. Fikcyjna opowieść o powstaniu tej amerykańskiej przekąski została przedstawiona jako smakowity kawałek historii Stanów Zjednoczonych.

Maciej Łuczak 31.07.2024
Czereśniowy sad

Czereśniowy sad

To wcale nie walkman wyprodukowany przez Sony, pociągi wielkich prędkości, wspaniały reżyser Akira Kurosawa, karaoke, gry komputerowe czy Pokemony były największymi japońskimi wynalazkami w XX w. Jest nim natomiast makaron instant popularnie zwany u nas pieszczotliwie „brykiecikiem”.

Giełdowy proletariat: Film o Game Stop

Giełdowy proletariat: Film o Game Stop

„Ryczący kotek”, czyli drobny amerykański inwestor Keith Gill, w 2019 r. postanowił kupić śmieciowe akcje za 53 tys. dol. Dwa lata później – dzięki stworzeniu społecznego ruchu przeciwko rekinom z Wall Street – ich wartość osiągnęła astronomiczną kwotę 48 mln. Film „Inwestorzy amatorzy” pokazuje prawdziwą historię giełdowej przygody firmy GameStop. Obraz powstał na podstawie „The Antisocial Network”, świetnej książki Bena Mezricha.

"Twój pomysł jest bezwartościowy". Michał Sukiennik w gościnnym felietonie

"Twój pomysł jest bezwartościowy". Michał Sukiennik w gościnnym felietonie

Gdybym miał do wyboru dostać w prezencie kebaba z budki w Makowie Mazowieckim albo twój pomysł na startup, wybrałbym kebaba. Na cienkim. Z sosem mieszanym. Gdybym mógł wymienić twój pomysł na cokolwiek, co jest bliskie jego wartości, byłby to skasowany 20-minutowy bilet komunikacji miejskiej, na którym zostało jeszcze 10 minut bezpłatnej jazdy.

Jacy są młodzi [FELIETON]

Jacy są młodzi [FELIETON]

Nie chcą żyć jak rodzice, wrażliwcy, kasa nie jest już dla nich ważna, „odłączona młodzież”, która nie uczy się, nie pracuje, budzą postrach wśród pracodawców, roszczeniowi, naprawdę irytujący, narcyzi… Wystarczy wpisać do wyszukiwarki frazę „młode pokolenie”, a wyskoczy taka garść epitetów. Kto jest winien tego upadku młodych? Social media, internet, technologia, kapitalizm. Współczesna technologia zabija młodzież, wystarczy spojrzeć, przecież oni z tym telefonem wchodzą jak ślepcy prosto pod samochód!