muzyka
zobacz inne tematyPowrót Oasis! Nawet na portalu biznesowym musi znaleźć się muzyczny news roku
Powrót Oasis stał się faktem - bracia Gallagher po piętnastu latach zakopali topór wojenny i wracają do wspólnego grania. Znamy szczegóły nadchodzących koncertów.
ElevenLabs zapowiada nową usługę. Rewolucja czy dystopia?
ElevenLabs zapowiedziało w mediach społecznościowych nową usługę - ElevenLabs Music. Startup zaprezentował możliwości nadchodzącego narzędzia, a część ekspertów wyraziło swoje wątpliwości.
Twórcy pomelody: "Siebie nawzajem musimy traktować priorytetowo" [WYWIAD]
Czasem orientujemy się, że wpadamy w pułapkę prezentowania najlepszej wersji siebie całemu światu, także współpracownikom, a do domu przynoszenia „ochłapów” – mówią Ania i Adam Weberowie, założyciele pomelody.
Artyści i biznes razem dla planety
Współczesny biznes nie może być oderwany od kontekstu społecznego – mówi Waldemar Olbryk, prezes zarządu Archicomu, współinicjator inicjatywy PlayFair, w ramach której opublikowano właśnie premierowy raport dotyczący międzysektorowego spojrzenia na zrównoważony rozwój.
Going., czyli bilety nie "w stylu lat 90.". Wkrótce nowe innowacje w aplikacji [TYLKO U NAS]
Kiedy ruszaliśmy z biznesem, mieliśmy wrażenie, że pod względem technologicznym bileterie mocno odstają od podmiotów z innych sektorów. Dlaczego tak łatwo opłacić parking za pomocą aplikacji, a zakup biletu na koncert jest tak mało intuicyjny? Postanowiliśmy zerwać z tymi procesami rodem z lat 90. - mówią Anna Maria Żurek i Maciej Gastoł, współtwórcy Going.
Dźwięki sukcesu. Poznańska firma umożliwia "teleportację" na koncert w dowolnym miejscu na świecie
Poznańska firma Zylia jako jedyna na świecie wprowadziła na rynek ultranowoczesny system mikrofonowy, który umożliwia teleportację na koncert w dowolnym miejscu kuli ziemskiej.
Overdose to hub łączący artystów z inwestorami. Pomysłodawcą - współtwórca Braci Figo Fagot [WYWIAD]
Dzięki Overdose możesz włączać się w kampanie crowdfundingowe, które dają artyście niezależność. Dajesz mu szansę dalszego rozwoju – nie tylko nagrania piosenek, ale również przygotowania gry mobilnej czy nawiązania współpracy z reklamodawcami. Nasze rozwiązanie nie ma żadnych pułapek! - przekonuje Piotr Połać, pomysłodawca projektu, współtwórca duetu Bracia Figo Fagot.
Wracają letnie festiwale muzyczne. Czy branża może już mówić o odbiciu?
Z letnimi festiwalami muzycznymi może być w tym roku jak z tymi dawnymi znajomymi, z którymi nie możemy doczekać się spotkania, ale później jesteśmy w sumie lekko rozczarowani. Bo choć o pandemii już mało kto pamięta, pojawiły się inne poważne zagrożenia: wojna i inflacja.
Hronowski: "Podczas pandemii branża muzyczna była mocno zintegrowana. Dzięki temu przetrwaliśmy"
W tym roku obostrzenia pandemiczne nie będą obowiązywać, więc jedynym wyzwaniem, z jakim się mierzymy to kryzys ekonomiczny - mówi Arkadiusz Hronowski, twórca festiwalu muzyki niezależnej Soundrive Festival.
Nowa scena, więcej dekoracji. Jaki będzie tegoroczny Audioriver? [WYWIAD]
Jest wielka ochota społeczeństwa do spotykania się, wychodzenia z domów, uczestnictwa w koncertach. Czy jednak będziemy mieli środki na te wszystkie dodatki do potrzeb dnia codziennego? Miejmy nadzieję, że kultura, sztuka, a więc też festiwale muzyczne przetrwają kryzys i niepewną ekonomicznie sytuację- mówi Piotr Orlicz-Rabiega, twórca i organizator festiwalu Audioriver.
"Wkrótce podamy nowych artystów, nie dążymy do podwyżek cen". Znamy szczegóły festiwalu w Jarocinie
Jeszcze za wcześnie, żeby mówić o odbiciu w branży. Z pewnością brak obostrzeń przekłada się na zdecydowanie lepszą frekwencję podczas wydarzeń. Natomiast sytuacja ekonomiczna w kraju, jak również wojna za naszą wschodnią granicą powodują widocznie mniejsze zainteresowanie zakupem biletów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem - mówi Marek Szymański, COO Good Taste Production.
Rojek o OFF Festival: "Czeka nas wyjątkowa edycja. Zawsze zaskakiwaliśmy, tak będzie też w tym roku"
Branża przez dwa lata była w zasadzie całkowicie zamrożona, więc ciężko już teraz mówić o odbiciu po wielu miesiącach pandemii. Jako organizatorzy mamy do czynienia z większą ekwilibrystyką logistyczną, niż dotychczas - mówi Artur Rojek, dyrektor artystyczny OFF Festival.
Ortyński: "Ukraińscy artyści od zawsze byli zaangażowani politycznie. Tożsamość jest kluczowa"
Dzisiaj dla Ukraińców wspólnota, tożsamość i kultura są tym, co powoduje, że Ukraina tak dzielnie się trzyma i walczy. Każdy w Ukrainie powtarza teraz najczęściej, że "w narodzie siła" - mówi Mirosław Ortyński, urodzony we Lwowie basista zespołu Enej.
Polacy produkują sprzęt, z którego korzystają David Guetta i Pharrell Williams
Marek Walaszek zaczynał od pracy z twórcami polskiej sceny rapowej, a obecnie z produkowanego przez niego sprzętu muzycznego korzystają największe międzynarodowe sławy z branży muzycznej. – Polska elektronika jest jedną z najbardziej docenianych na świecie – tłumaczy.
Światowe gwiazdy odwołują koncerty w Rosji. Do bojkotu dołącza też agencja Live Nation
Green Day, Nick Cave, The Killers - to międzynarodowe gwiazdy muzyki, które już odwołały swoje koncerty w Rosji ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę. - Nie będziemy robić z Rosjanami żadnych interesów - deklarują z kolei przedstawiciele agencji koncertowej Live Nation.
Autostrada do piekła
„Statystyki są jak damskie figi – pokazują bardzo wiele, ale nie to co jest najważniejsze!”.To jedno z popularnych powiedzeń komentatorów sportowych. Zgadzając się z jego głębokim przesłaniem, można bez zbytniego nadęcia skomentować badanie Instytutu Filozofii i Socjologii PAN „Dystynkcje muzyczne. Gust muzyczny i stratyfikacja społeczna a proces kształtowania się stylów życia Polaków”.
Polak stworzył urządzenie muzyczne, dzięki któremu nauczymy się matematyki. "Przekracza granice"
Mówi się, że niektórym nauka idzie jak z nut. Z Musiconem jest tak dosłownie. Kamil Laszuk stworzył muzyczne urządzenie edukacyjne, które zdobywa serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Pozwala ono rozwijać nie tylko zdolności artystyczne, ale też uczyć np. matematyki czy programowania.
Drożeją karnety na Open'era. Jednym z powodów - bardzo wysoka inflacja
Organizatorzy festiwalu Open'er poinformowali o zmianie cen biletów na przyszłoroczną edycję gdyńskiej imprezy. Karnety w dotychczasowej cenie można kupować jedynie do 3 listopada.
Dźwięki, za którymi tęskniliśmy podczas lockdownu. "Dźwięki wcześniej ignorowane stały się pożądane"
Badanie przeprowadzone na różnych rynkach ujawnia, jakich dźwięków brakowało nam najbardziej podczas izolacji. Największej grupie respondentów brakowało muzyki na żywo (65 proc.). Najniższe miejsce w ankiecie zajęły siłownie - jedynie 31 proc. uczestników przyznało, że brakowało im odgłosów ćwiczących.
Kuba Kawalec: "Przed pandemią dostrzegałem w branży hedonizm. Wiedziałem, że coś w końcu pieprznie"
Wielu muzyków straciło zapał, w rozmowach słyszę, że wątpią w swój talent. Ja sam nie wiem, czy kiedy znowu stanę przed dużą publicznością, to poczuję tę samą ekscytację, co przed pandemią - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Kuba Kawalec, wokalista zespołu Happysad.
Owsiak: Miejsce tegorocznego Pol'and'Rock jest jak klocki Lego. Wyślemy światu piękną wiadomość [WYWIAD]
Rok temu byliśmy w zasadzie jedynym festiwalem, który utrzymał ciągłość – może były jakieś wyjątki, ale ja o takich nie słyszałem. Teraz podnosimy poprzeczkę jeszcze wyżej. Wychodzimy z założenia, że nawet jeśli mamy grać dla stu osób, to zagramy dla stu osób - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Jurek Owsiak.
Godziek: Festiwale latem? Będzie ich na tyle, że każdy będzie miał okazję potańczyć
Wciąż pamiętam, jak w marcu zeszłego roku rozmawialiśmy z przedstawicielami miasta Katowice – wtedy byliśmy prawie pewni, że pandemia potrwa miesiąc, może dwa, i latem wszystkie zaplanowane koncerty się odbędą - mówi Adam Godziek, współwłaściciel More Music Agency, organizatora festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice.
Voucher do Empiku za przesunięty koncert. Czy warto zwracać bilety?
"Z uwagi na wciąż niestabilną sytuację pandemiczną musimy przenieść koncert" - poinformowała mnie platforma Going. i zaproponowała, że pieniądze wydane na bilet będę mógł wydać w Empiku.
ZAiKS, ZPAV, STOART - co trzeba wiedzieć o opłatach za muzykę?
W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele nieścisłości w związku z naliczaniem opłat za muzykę. Przedsiębiorcy żalą się, że zapłacą za miesiące, kiedy byli zamknięci, a organizacje bronią się, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.
Festiwal Glastonbury 2021 odwołany. Podobny los czeka polskie imprezy
Tegoroczna edycja najsłynniejszego festiwalu muzycznego nie odbędzie się - poinformowali organizatorzy Glastonbury. To druga z rzędu edycja imprezy, która została odwołana z powodu epidemii koronawirusa. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejne lato bez festiwali.
Ogromne straty Live Nation. "Wierzymy, że fani wrócą do koncertów, kiedy będzie to bezpieczne"
Agencja koncertowa Live Nation opublikowała wyniki za drugi kwartał 2020 roku. Przedsiębiorstwo zarobiło netto niewiele ponad 74 mln dolarów, co stanowi spadek aż o 98 proc. względem analogicznego okresu rok wcześniej.
Szef Spotify apeluje do muzyków: "Weźcie się do roboty!"
Daniel Ek - CEO Spotify - w wywiadzie dla "Music Ally" stwierdził, że to muzycy są sami sobie winni niskich zarobków ze streamingu. Zdaniem przedsiębiorcy artyści powinni nagrywać częściej, a ci odpowiadają, że ten nie rozumie sztuki.