Rynki
20 zmian na 2020 rok
Kolejny rok z ważnymi zmianami dla przedsiębiorców. O rewolucji trudno mówić, ale firmy powinny szykować się zarówno na zmiany w prawie podatkowym, jak i na wyzwania w postaci znów rosnących kosztów prowadzenia działalności.
10 najbardziej szokujących prognoz na 2020 r.
Poniżej przedstawiamy naszą listę zaskakujących wydarzeń, które wprawdzie są mało prawdopodobne, ale gdyby się spełniły mogłyby sporo namieszać na świecie. Pamiętajcie, że po raz pierwszy przeczytaliście o nich w „My Company Polska”.
Stacja prawie od wszystkiego
Stacje paliw przestają być miejscem, w którym przede wszystkim tankuje się pojazdy. Można w nich zrobić zakupy, odebrać pocztę czy zjeść wegańskie potrawy. A niebawem zakres usług będzie jeszcze większy.
Sieciowa trampolina
Współpraca z dużymi sieciami handlowymi daje możliwość szybkiego zwiększenia skali produkcji. Często wiąże się to z produkcją pod inną marką niż własna. Ale nie zawsze, bo niektóre sieci handlowe stawiają na polskie produkty.
Na czterech łapach
Co najmniej jeden czworonożny pupil znajduje się już w co drugim polskim domu. W całym kraju żyje łącznie ponad 14 mln psów i kotów. Ta ogromna i wciąż rosnąca baza „klientów” sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań dla ich właścicieli. A ci nie żałują grosza, aby dogodzić swoim pupilom.
Cyfryzacja sklepowych półek
Kasy fiskalne, lodówki, półki czy chłodnie na mięso to podstawowe wyposażenie każdego sklepu spożywczego. Ale by zyskać przewagę, trzeba analizować, co kto kupuje i kiedy. A do tego potrzebna jest zaawansowana technologia.
Polskie firmy tracą pieniądze, bo nie sięgają po ulgę B+R
Dla 61 proc. firm największą zaletą ulgi B+R jest możliwość wygenerowania oszczędności. Niemal co piąty ankietowany wskazał, że ulga motywuje go do rozwoju – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Ayming Polska. Wielu przedsiębiorców wciąż nie zdaje sobie sprawy z możliwości, które oferuje ulga.
Sezon, który się nigdy nie kończy
Podczas festiwali filmowych każdy ma swój powód do radości. Widzowie – bo liczą na emocje w kinie. A właściciele lokalnych biznesów – bo przeliczają zyski z widzów. Jedni i drudzy nakręcają lokalną gospodarkę.
Wyprzedaż? Polacy najpierw policzą
Listopad dla branży handlowej oznacza tygodnie wielkich promocji. Singles Day, Black Friday i Cyber Monday generują gigantyczne obroty w sklepach na całym świecie. A Polacy, jak często bywa, są przekorni i nie dają się ponieść emocjom.
W stylu retro
Otaczanie się oryginalnymi przedmiotami z przeszłością i wyposażanie wnętrz w dizajnerskie meble sprzed kilku dekad jest dziś dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Poszukujący perełek wielbiciele klasycznego wzornictwa okazów nie muszą już szukać po pchlich targach czy zakurzonych piwnicach. Biznes w stylu retro przeniósł się bowiem do internetu.
Skuteczny biznes w handlu. Samodzielność czy franczyza
W Polsce działa obecnie około 1200 marek franczyzowych. Pod ich szyldami funkcjonuje niemal 80 tys. punktów. Ich liczba stale rośnie, mimo że sytuacja w handlu jest niełatwa. Każda formuła ma swoje plusy i minusy.
Wszystko na abonament. Rewolucja w kupowaniu
Największe, globalne firmy całkowicie odmieniają podstawę swojego biznesu. Zamiast sprzedawać pojedyncze produkty, oferują klientom usługi subskrypcyjne. Robi to Amazon, robi także Apple. Kiedy przyjdzie czas na Polskę?
Poczta będzie elektroniczna
Prawdopodobnie w 2021 r. czeka nas rewolucja w korespondencji z administracją państwową i samorządową. Nadchodzą e-doręczenia, czyli przeniesienie listów w świat cyfrowy. Wokół projektu ustawy toczy się jednak zażarta dyskusja.
Wszystkie klauzule biznesu
Czy biznes powinien unikać angażowania się w debatę polityczną w myśl zasady, że kupują wszyscy? Czy wręcz przeciwnie, powinien aktywnie w niej uczestniczyć, narażając się na bojkoty, bo nic tak nie sprzedaje jak darmowa promocja? Na to pytania nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi.
Czas wyborów
Jakie będą podatki? Jakie składki ZUS od przedsiębiorców? Czy firmy muszą się liczyć z kolejnymi daninami ukrytymi w postaci różnych opłat? Przeanalizowaliśmy programy wyborcze największych komitetów pod kątem tego, jaki scenariusz piszą oni dla właścicieli firm. Bazowaliśmy na oficjalnych dokumentach i zapowiedziach polityków.
Plus plusowi nierówny
Rozszerzenie programu Rodzina 500+ o pierwsze dziecko oznacza, że do rodzin trafi dodatkowo ok. 20 mld zł rocznie. Pierwsza edycja programu napędziła mocno konsumpcję. Tym razem może być inaczej.
Nie daj się pokonać cenom prądu
Mali przedsiębiorcy do końca tego roku będą bronieni przed znaczącymi podwyżkami cen prądu. Średni i duzi zapłacą już teraz. Jedynym ratunkiem jest obniżenie zużycia energii, a to z kolei okazja do zarobku dla producentów nowych urządzeń i oprogramowania.
Akcesoria dla graczy
Biznes związany z grami komputerowymi to nie tylko same produkcje. To również cały osprzęt, który w dobie mediów społecznościowych i rosnącej popularności streamerów (czyli osób, które transmitują swoją grę), staje się niezbędny dla każdego gracza-amatora
Gry made in Poland
Polskie studia są w światowej czołówce na rynku gier. Mamy pomysły, ludzi, a za tym pojawia się kapitał. To gry są dziś wizytówką Polski na świecie. Jednak odniesienie sukcesu w tej branży nie jest tak proste, jak się wydaje.
Drugie życie marek PRL
Nostalgia za latami młodości, dobre skojarzenia i wielki potencjał marketingowy sprawiają, że na polski rynek wracają kolejne kultowe marki z czasów PRL. Na sentymencie do nich można zarobić, ale nie wszystkim się to udaje.
Szkoła to też jest biznes
Trwa urodzaj na niepubliczne szkoły. Sprzyja mu klimat – polityczne burze, organizacyjne zawieruchy i jałowa treść oficjalnych podręczników. Wyrastają kolejne placówki, ale czy opłaca się je uprawiać?
IATA: Centralny Port Komunikacyjny jest potrzebny w Europie
Terminal tonący w zieleni, przykryty przezroczystą kopułą, z dachem w kształcie klucza albo litery X – tak może wyglądać Port Lotniczy Solidarność. Trwają prace przygotowawcze do zaprojektowania i budowy lotniska wraz z prowadzącymi do niego liniami kol
Polscy przedsiębiorcy chcą dbać o środowisko
Ponad połowa polskich przedsiębiorców MSP podejmuje działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego – wynika z badania „Leasing Index 2019” przeprowadzonego przez Santander Leasing.
Domy z klocków to przyszłość
Dom w parę dni? Tyle trwa budowa budynków modułowych. Dziś klient musi tylko wybrać wzór i parametry z katalogu, a po kilku miesiącach dom przyjedzie z fabryki.
Powrót podatku od handlu. Będzie drożej
Majowy wyrok Sądu, organu TSUE, oznacza niemal pewny powrót podatku handlowego już od stycznia 2020 r. Sieci handlowe zapłacą setki milionów złotych miesięcznie, ale realny koszt może ponieść kto inny.
Koniec ery plastiku. Kto na tym zarobi
Coraz więcej firm chcąc pokazać swoją troskę o środowisko naturalne rezygnuje z jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych i szuka ekologicznej alternatywy. Ci, którzy ją mają, już na tym zarabiają.
Wina bez alkoholu. Czy powtórzą piwny sukces?
Duża oferta piw bezalkoholowych nikogo już nie zaskakuje. Na rynku coraz śmielej poczynają sobie producenci win bez alkoholu. Do gry wchodzą już duzi gracze. Coś co wczoraj było niszą, dziś może być hitem.
Automaty paczkowe rewolucjonizują handel
Są blisko domu i można z nich korzystać o dowolnej porze dnia i nocy. Automaty paczkowe podbijają serca Polaków i mogą stać się dodatkowym źródłem zarobku.
Inwestorzy, wysokie ceny mieszkań to wasza wina!
Gwałtowny wzrost cen mieszkań w ostatnich latach to pochodna wielu czynników. Jednym z nich jest olbrzymi popyt ze strony inwestorów kupujących mieszkania pod wynajem. Czy zbliża się korekta?
Nadchodzi sądny dzień dla samozatrudnionych
Hasło „test przedsiębiorcy” od tygodni mrozi krew w żyłach samozatrudnionym. Mimo że premier Mateusz Morawiecki oficjalnie zaprzeczył planom wprowadzenia „testu”, to osoby prowadzące działalność gospodarczą zaczęły obawiać się o swoją przyszłość. I przeszłość.
Darmowe aplikacje dają zarobić
Choć większość z aplikacji na smartfon dostajemy za darmo, to ich twórcy na nich jednak zarabiają. I to nie mało. Pokazujemy, jak to robią.
Różnorodność, czyli filozofia zarządzania firmą
Różnorodne zespoły rozwiązują problemy szybciej i skuteczniej, różnorodne regiony są bardziej innowacyjne i przyciągają talenty. Na Zachodzie biznes już wie, że w różnorodności siła. W Polsce dopiero się tego uczymy.
Jak się zarabia na prokrastynacji
Oderwałeś się właśnie od pilnej pracy, by na smartfonie sprawdzić plotki? Firmy medialne robią wszystko, by takich momentów było jak najwięcej, bo na tym zarabiają.
Jak stacje benzynowe stały się marketami
Hot dogi z wegańską parówką, falafele, mleko, sery, wędliny, własne marki żywności, dziesiątki rodzajów win i piw oraz gotowych dań na wynos. Na stacjach paliwowych paliwo jest tylko dodatkiem. Zarabia się dziś na sklepie.
5 pomysłów na wakacyjny biznes
Lato to czas biznesowych żniw dla właścicieli biur podróży czy ośrodków wypoczynkowych mieszczących się w turystycznych miejscowościach. Jednak słoneczne miesiące pozwalają na rozkręcenie sezonowego biznesu także w dużych miastach. I co ważne przy niewiel