Bezrobocie w Wielkiej Brytanii najniższe od pół wieku

Inflacja
Przed Wielką Brytanią perspektywa szczytu inflacji, fot. shutterstock.
Pierwszy raz od kiedy prowadzone są statystyki Zjednoczone Królestwo notuje więcej wolnych miejsc pracy niż osób bezrobotnych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wielka Brytania opublikowała dane dotyczące rynku pracy za ostatnie trzy miesiące 2022 roku. Stopa bezrobocia wynosiła wtedy 3,7 proc., wobec 3,8 proc. w okresie od grudnia do lutego.
To oznacza, że sytuacja na rynku pracy jest porównywalna do ostatniego okresu z takim wynikiem, który zanotowano w 1974 roku.

Więcej wakatów niż chętnych

Jak zaznacza brytyjski urząd statystyczny ONS obecnie spadają realne płace. Bez pracy w ostatnich miesiącach pozostawało 1,257 mln osób. Za to liczba miejsc pracy wynosiła 1,295 mln.
Niestety Anglosasi mierzą się obecnie z wysoką inflacją. W lutym i marcu sięgnęła blisko 6 proc. W kwietniu już około 7,2 proc.

Efekt drożyzny wypiera fakty – pensje mają słabszą siłę nabywczą, mimo danych, które potwierdzają podwyżki w pensjach, gdy porównamy je rok do roku. Wobec pierwszego kwartału 2021 roku wypłaty Brytyjczyków zwiększyły się średnio o 7 proc. (jeśli liczyć także bonusy).

Jak zauważa portal Bankier.pl w ujęciu realnym, czyli uwzględniając inflację, wzrost płac wraz bonusami wyniósł tylko 1,4 proc., a same płace bez bonusów zmniejszyły się o 1,2 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 r. Spadek o 1,2 proc. jest największym od dziewięciu lat.

Szczyt inflacji przed nami

Wielka Brytania dzieli los Polski co do prognozowanego szczytu inflacji. Oba kraje mają go przed sobą. W czwartym kwartale mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa staną wobec rokordowej inflacji prognozowanej na poziomie 10 proc. Ten niechlubny wynik byłby powtórką z ciężkich lat 80. XX w.

ZOBACZ RÓWNIEŻ