Ceny mieszkań spadną przez podwyżki stóp procentowych? Prognozy na 2022

Ceny mieszkań spadną / Fot. Roger Bradshaw, Unspla
Ceny mieszkań spadną / Fot. Roger Bradshaw, Unsplash.com
Mamy kolejną, siódmą z rzędu podwyżkę stóp procentowych, co jest reakcją na dwucyfrową inflację. Eksperci mieszkaniowi uważają, że to dobra wiadomość dla osób zainteresowanych zakupem mieszkania czy domu w najbliższych miesiącach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Oprocentowanie kredytów hipotecznych gwałtownie rośnie i będzie jeszcze rosło. Jest tak zarówno w Polsce, jak i w Europie czy USA. Eksperci z branży mieszkaniowej uważają, że podwyżki stóp procentowych to dobra wiadomość dla rynku, który w ostatnich latach był rozgrzany do czerwoności. 

Inspiracje: Jason Sudeikis

Wyższe oprocentowanie sprawi, że rynek zdąży się ostudzić. Wyższe stawki spowolnią popyt i w rezultacie obniżą ceny mieszkań i domów. 

Czy spadną ceny mieszkań? Tak, to niemal pewne

Działa tutaj zwykła logika: mieszkania i domy są obecnie bardzo drogie. Jeśli teraz jeszcze zdrożeją, ze względu na droższe kredyty, mniej ludzi będzie stać na zakup. Mniej ludzi otrzyma też zgodę na kredyt. W rezultacie chętnych będzie mniej, co sprawi, że deweloperzy i właściciele mieszkań będą musieli obniżać ceny, by podtrzymać zainteresowanie kupujących. 

Zobacz: Generator haseł

Oprocentowanie kredytów hipotecznych zmienia się wraz ze stopami procentowymi ustalanymi przez NBP. Nawet jeśli ceny spadną tylko trochę, to przynajmniej utrzymają się na obecnym poziomie i nie będą dalej rosnąć.

W ostatnim roku można łatwo zauważyć, że mieszkania i domy znacznie zdrożały. Ceny mieszkań w Warszawie są już absurdalne, podobnie jak w Krakowie czy Wrocławiu i innych większych miastach. Dla przykładu, za mieszkanie we Wrocławiu o powierzchni ok. 80 m2, które jest do delikatnego remontu i znajduje się w starym budynku bez windy, ale relatywnie blisko centrum, przyjdzie nam zapłacić już 750-800 tys. zł. Jeśli decydujemy się na kredyt hipoteczny na 30 lat, spłacamy oczywiście grubo ponad 1 mln zł za mieszkanie w budynku z lat 60. 

Prognozy na 2022

Prognozy na 2022 zakładają, że inflacja nie wyhamuje zbyt szybko, a wyższe oprocentowanie spowalnia tempo sprzedaży domów i mieszkań. Więcej ofert pozostaje wówczas na rynku i utrzymuje się przez długi czas, bo brakuje chętnych. Ponadto sprzedający często nie mogą pozwolić sobie na komfort pod hasłem "kto da więcej", bo mają wyraźnie mniej zainteresowanych. Mniejsze zainteresowanie wymusza obniżki cen. 

Wyższe stopy procentowe powinny więc przywrócić równowagę na rynku mieszkaniowym, i to jeszcze w 2022 r. Jeśli więc ktoś chce kupić mieszkanie lub dom, warto trochę poczekać - w najbliższych miesiącach ceny powinny być niższe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ