Moja firma
Wyjazdy zagraniczne na zwolnieniu lekarskim: Nowe zasady w "L4" od 2025 roku?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy mającej zmienić przepisy dotyczące zwolnień lekarskich w Polsce. Główne założenia nowelizacji, nad którą trwają konsultacje publiczne, zmierzają do ujednolicenia i precyzyjnego określenia, co jest dozwolone podczas przebywania na zwolnieniu, a co może skutkować utratą świadczeń.
Wielkie zmiany w urzędach skarbowych już od grudnia 2024 roku. Czego dotyczą?
Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany w e-urzędach skarbowych. Już od grudnia 2024 roku sprawy urzędowe załatwimy przez telefon, a w przyszłym roku będziemy mogli płacić podatki kartą. Ponieważ zmiany będą dotyczyły rozliczeń PIT za 2024 rok, koniecznie sprawdź, czego dotyczą i jak złożyć deklarację podatkową za ubiegający rok.
Ważny komunikat ZUS. Zakład wyłącza trzy ważne usługi już 7 listopada
ZUS likwiduje możliwość logowania się do PUE/eZUS za pomocą bankowości elektronicznej. Zmiany dotyczą klientów trzech banków. Wyłączenie usług nastąpi już 7 listopada.
Chroniczny stres, brak wsparcia i zdrowie psychiczne polskich przedsiębiorców: problem ignorowany?
Badanie „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” przynosi alarmujące dane o zdrowiu psychicznym mikroprzedsiębiorców. Wyniki raportu pokazują, że 96% z nich odczuwa przeciążenie pracą, a aż 73% nie potrafi oddzielić życia zawodowego od prywatnego. Wskazówki te, połączone z innymi statystykami, pozwalają zrozumieć, jak poważne są konsekwencje dla zdrowia psychicznego polskich przedsiębiorców
Więcej niż firma, czyli 4 filary zrównoważonego łańcucha dostaw
Żadne przedsiębiorstwo nie działa samodzielnie. Do jego funkcjonowania potrzebnych jest szereg innych, mniejszych i większych firm: dostawców, usługodawców, producentów, importerów itd. Powstała w ten sposób sieć nazywana jest łańcuchem dostaw. Kiedyś zarządzanie nim polegało przede wszystkim na jak najszybszym, najtańszym wyprodukowaniu towaru i dostarczeniu go do klienta. Dziś marki, które chcą uchodzić za odpowiedzialne i godne zaufania, muszą myśleć nie tylko o zysku, ale także brać pod uwagę czynniki społeczne i środowiskowe.
Gwarantowane 10 tys. zł zarobku. Jedyny taki program dla franczyzobiorców od AM AM Kebab
AM AM Kebab to popularna franczyza gastronomiczna, oferująca dania typu fast food w ponad 130 mobilnych punktach w Polsce. Marka, która jest częścią spółki Dolci Sapori, z powodzeniem funkcjonuje na rynku od kilku lat i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem osób planującym swój, zarówno pierwszy jak i już kolejny - punkt franczyzowy. Teraz sieć wychodzi naprzeciw potrzebom swoich nowych partnerów biznesowych i wprowadza program “Gwarancja Zarobku”, gwarantujący minimum 10 tys. złotych zarobku przez trzy pierwsze miesiące. Na czym dokładnie polega ten program? Jakie są jego założenia? I kto może z niego skorzystać już teraz?
10 zasad prostej polszczyzny
Według badań językoznawców umowy, oferty handlowe, a nawet strony internetowe wielu firm napisane są językiem, który może zrozumieć osoba mająca wykształcenie wyższe. Skomplikowany urzędniczy i biznesowy język wyklucza więc z komunikacji większość Polaków. Lekarstwem jest prosta polszczyzna, nad którą od 15 lat pracują naukowcy.
Kobiety w technologiach, czyli ucieczka od stereotypu
Kobiety w świecie IT, high-tech i innowacji radzą sobie coraz lepiej. Niestety ich kariery są niekiedy spowolnione. Dlaczego? I jak temu zapobiegać?
Branża rolnicza rozrasta się w e-commerce B2B
Platformy e-commerce B2B oferują korzyści dla rolników i przedsiębiorstw działających w sektorze rolno-żywnościowym, łącząc ich z siecią nabywców i dostawców. Producenci żywności zwiększają sprzedaż i poszerzają zasięg rynku, a wychodząc poza ograniczenia geograficzne, otwierają się na nowe możliwości współpracy.
Rzeczywistość innowacji
Jeśli mamy budować polską myśl technologiczną i wspierać tworzenie polskich „jednorożców”, to musi istnieć podmiot gotowy do zaakceptowania większego ryzyka – mówi Marta Postuła, wiceprezes BGK.
Volkswagen Financial Services – zaufany partner dla MSP
Volkswagen Financial Services oferuje nowoczesne i dopasowane do potrzeb MSP rozwiązania, które wspomagają w rozwijaniu biznesu.
Sztuka uwodzenia AI
Za dwa lata reklamy i marketing firm będą w pełni tworzone przez sztuczną inteligencję. Jeśli nie chcesz zostać w tyle za kolegami z branży, dziś jest najlepszy moment, by poznać jej potencjał w kreowaniu wizerunku swojej firmy.
Firmy pod lupą: Bank BNP Paribas i employer branding w 4 krokach
EB to synonim przyciągania – dobrze robione jest magnesem dla nowych talentów i dowodem dla obecnych pracowników, że dobrze wybrali. Jak go mądrze budować – podpowiada Magdalena Pilarska, Employer Branding and Communication Manager w BNP Paribas Bank Polska.
Jak zabezpieczyć majątek firm: Spadek globalnych dochodów przez zmiany klimatu
Zmiany klimatyczne są jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Wpływają nie tylko na środowisko naturalne, ale również gospodarkę, a dane dotyczące obu aspektów stają się alarmujące.
Karta paliwowa – sposób na oszczędności w firmie
Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce muszą codziennie stawiać czoło wyzwaniom związanym z zarządzaniem kosztami. Jednym z obszarów, który generuje znaczne wydatki, jest transport – w szczególności koszty paliwa. Dlatego karty paliwowe stają się coraz popularniejszym narzędziem, które pomaga firmom lepiej zarządzać i monitorować wydatki na paliwo.
Kalendarium przedsiębiorcy – listopad 2024
Przedstawiamy kalendarium przedsiębiorcy na listopad.
Po początkowej euforii trzeźwe spojrzenie na AI
Na początku było jak z zakochaniem – motyle w brzuchu i milion wspólnych planów. Potem przyszła szara rzeczywistość. Jak mądrze korzystać z AI, by jej zalety nie przysłoniły nam ewentualnych zagrożeń – podpowiada Tomasz Stec z Simon-Kucher.
Jak budować markę na pokolenia
Budując odpowiedzialny biznes, trzeba myśleć długookresowo. To się po prostu opłaca! – przekonują Anna Mączka, menedżer Zespołu Doświadczeń Pracowników i Wellbeingu w Banku Gospodarstwa Krajowego, oraz Adam Sanocki, członek zarządu Polskich Portów Lotniczych SA.
Różnią ich pomysły na biznes, łączy zaufanie!
Już po raz dziewiąty przyznaliśmy tytuły Marka Godna Zaufania. Redakcja „My Company Polska” zaangażowała przedsiębiorców i czytelników naszego magazynu do wskazania marek, którym ufają.
Kraków Tech Summit 2024. Tu rodzą się przyszłe legendy
6 listopada 2024 r. w Krakowie odbędzie się pierwsza edycja Kraków Tech Summit - wydarzenia poświęconego promocji i rozwojowi sektora start-upów oraz innowacji. Budując potencjał i rangę tego środowiska, pragniemy uczynić Kraków sercem całego ekosystemu, gdzie innowacje spotykają się z nauką i biznesem. Wydarzenie swoim patronatem objął Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski.
Prowadzenie firmy trudniejsze, niż było 4 lata temu. Przedsiębiorcy chcą obniżek składek na ZUS
Ponad 2/3 polskich przedsiębiorczyń postrzega obecne przepisy jako blokadę w prowadzeniu firmy – wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację WłączeniPlus na potrzeby konkursu Sukces Pisany Szminką. W rozwoju przedsiębiorstw przeszkadzają duże składki na ZUS oraz skomplikowane przepisy prawno-skarbowe.
Dłuższe urlopy i krótszy tydzień pracy? 35 dni wolnego, czyli rewolucja w polskim kodeksie pracy
Związek NSZZ „Solidarność” postuluje wprowadzenie powszechnego, 35-dniowego urlopu dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich stażu zawodowego. Związkowcy argumentują, że zmiany w tej kwestii są konieczne, ponieważ przepisy dotyczące urlopów pozostały niemal nietknięte od ponad pół wieku.
Czy founder potrzebuje studiów? Uczelnie, które oferują studia dla startupowców
Które studia najlepiej przygotują cię do prowadzenia startupu? Czego się tam nauczysz, ile kosztują i kogo spotkasz? Sprawdzamy!
Wyszliśmy z szafy kryzysu psychicznego. Wywiad z dr Ewą Jarczewską-Gerc
Gdy specjalista chwali się, że zapewnia w biurze pokój relaksacji, a jednocześnie wydzwania do pracowników w weekendy, stosuje psychowashing – mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, trenerka biznesu i psycholożka z Uniwersytetu SWPS.
Konferencja Kod Innowacji 2024: Odkryj technologiczne trendy i innowacyjne rozwiązania
Już 13 listopada br. w Renaissance Warsaw Airport Hotel w Warszawie odbędzie się szósta edycja konferencji Kod Innowacji, organizowana przez GS1 Polska. Tegoroczne wydarzenie realizowane będzie pod hasłem: „Technologia na czele zmian: Jak innowacje kształtują biznes i konsumenckie postawy”. Kod Innowacji to nie tylko spotkanie ekspertów, ale również konkurs, w którym aż 15 firm rywalizuje o prestiżową statuetkę Lidera Innowacji. Dodatkowo, trwa głosowanie internautów na Nagrodę Publiczności, w którym każdy może wesprzeć preferowany projekt.
Wena jest dla mięczaków. Wywiad z Agnieszką Skupieńską
Jak być freelancerem i przetrwać – radzi Agnieszka Skupieńska, autorka książki „Freelancer 2.0”.
Codziennie spóźniała się do pracy i została zwolniona. Zwróciła się do sądu
Czy można spóźniać się do pracy i nie ponieść za to konsekwencji? Czy pracodawca ma prawo zwolnić nas za spóźnienia, mimo, że otrzymywaliśmy nagrody za dobrą pracę? Ten spór rozstrzygnął właśnie sąd w Szczecinie.
Ozusowanie umów cywilnoprawnych a umowa o pracę. Czy zlecenie zacznie wliczać się do emerytury?
Ponad 2,3 miliona Polaków korzysta z umów zlecenie i dzieło. Niekiedy pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło, traktując to jako główną formę zarobkowania. Pozostałe 98 proc. osób tylko dorabia do umowy o pracę. Czy zatem trzeba w ogóle myśleć o wprowadzeniu obowiązkowych składek od umów zlecenia?
Skarbówka sprawdzi, co sprzedajesz na Vinted. Posypią się kary za transakcje w 2023 i 2024
Sprzedaż łupów ze "szmateksu" pod lupą skarbówki. Od 1 lipca 2024 roku obowiązuje prawo, które zobowiązuje platformy sprzedażowe do raportowania transakcji zawieranych przez użytkowników. Jeśli przekroczysz limit transakcji lub kwotę, fiskus sprawdzi twoje zeznania podatkowe za ubiegły rok.
Przygotowania do kolejnej pandemii: Kanada namawia do podjęcia wyprzedzających działań
Najnowsze raporty wskazują, że świat stoi w obliczu kolejnego globalnego kryzysu zdrowotnego. Eksperci zajmujący się zdrowiem publicznym coraz częściej zwracają uwagę na nieuchronność pojawienia się nowej pandemii. Wyniki badania przygotowanego na zlecenie rządu Kanady jasno wskazują, że powinniśmy spodziewać się kolejnego ogniska epidemicznego.
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Co musisz wiedzieć?
Jak zakończyć pracę w sposób, który jest korzystny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego pracodawcy? Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron może być właśnie tym, czego szukasz. W tym artykule wyjaśnimy, o co w tym wszystkim chodzi i jak to działa.
Przełom w produkcji żywności. Polska może zarobić miliardy na mięsie hodowanym komórkowo
To nie jest substytut mięsa ani produkt roślinny. To prawdziwe mięso – drób, wieprzowina, wołowina czy owoce morza – produkowane w specjalnych bioreaktorach, podobnych do tych, w których warzy się piwo. Zamiast hodować całe zwierzęta, hoduje się tylko te części, które faktycznie trafiają na nasze talerze. Ten rodzaj produkcji może przynieść Polsce nawet 4 mld euro zysku rocznie.
Jednolita umowa o pracę miała zastąpić śmieciówki. Wiadomo, czy prawo wejdzie w życie
Polska, w ramach Krajowego Planu Odbudowy, zobowiązała się do sprawdzenia, jak jednolita umowa o pracę wpłynęłaby na nasz rynek pracy oraz do ewentualnego wprowadzenia odpowiednich przepisów. Ministerstwo pracy podało właśnie, czy i kiedy ewentualnie taka umowa mogłaby zostać wprowadzona.
Magia finansów osobistych
Zarządzanie finansami osobistymi dla większości Polaków wydaje się czarną magią, a inwestowanie rozrywką dla bogaczy albo tęgich ekonomicznych głów. Tymczasem każdy może (a nawet powinien!) pomnażać swoje pieniądze.
Rekordowe wypłaty środków z PPK w 2024 roku. Pracownicy boją się, że znikną jak pieniądze z OFE
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe cieszą się dużym powodzeniem wśród etatowych pracowników średniego szczebla. Niewielu jednak z nich traktuje program z jego pierwotnym przeznaczeniem i odkłada pieniądze na emeryturę. PPK to raczej tymczasowa skarbonka, z której można wypłacić pieniądze, gdy brakuje na codzienne wydatki.